• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tudum

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nisu svi za sve. Jedni znaju dobro napraviti, drugi dobro prodati, a treći dobro prigovarati. Treba im pokazati :icon_butt:
:(hi)::(hi)::(hi):
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Bok koljege,evo iscem lagve(bacve- da me Zaja ne opominje) koli 100l i od belega vina.Hitno bitte,moram :drink:eek:vi tjeden pretociti moju hotelu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
A kam se žuriš?
Vino se pretače u mjesece na S (studeni, siječanj, srpanj).
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kad si bral da je tak čisto? Ja sam svoju seksardu prije 2,5 tjedna i sad po malo kipi.
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Nemrem ti točno reć , krajem 9.mj.

Nema tu nikakve nauke kod tuduma, more si čovjek dat malo ( umjetničke slobode) , al je puno lakše doći do gotovog vina( ma kako ga tko zvao) ,i po mojem mišljenju bez puno nekih taloženja itd ...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
imbro, naj ljudima predlanjskega uvaljivati pod ovogodišnjeg...:icon_lol:
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Zdravo partizani,evo nakon tri tjena pretocil moju hotelu,neje jos cista neznam kaj je imbro zkemijal.Malo sam se preracunal te je zislo 110l a lagev je 150l,ve me moci jeli pametno gori naljati olje za zastitu vina ka nebu oksideralo.
Lani sem ne nalijal pa mi se zadnjih 15 l vkislo a nej stel pak tak bedasto ziti.:icon_scratch:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Shvatil sam da imaš drveni lagev. Ak ti je lani v njem skislo, imaš veliki problem. Teško se, a možda čak nemoguće, rešiti te kiseline z dreva. Naj v njemu dugo držati vina, ćim prej deni v inox pa si bez brige.

Dobro si napisal za ono kaj je onak čisto. I meni se čini da to ni prirodno odkipelo.
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Dečki , ja nemam neki topli podrum sa stalnom temperaturom, kod same berbe , odmah sam ubacio kvasce.Kako to nije plemenita sorta , to je otkipilo za tri dana.Znam da sad budete ovo popljuvali , ali komu paše ovo vino nek dojde k meni i proba , nije prek svijeta. Ova slika kaj sam postavil pred par dana je stvarna
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Nej biti bedast kaj bi mi kudili to vinceko,to delaju sam hormaki ja imam visoko misljenje o nasim tudumima.
Evo da se pofalim,moje se razbistrilo vidi se i Njujork crez njega a i kiselost se popravila.No nacul sem od jenega slovenca da ima neki grozdjani secer v tekucem stanju te to pomaze ce je prekiselo.
I tak ti ja brze bolje v petek ,dok sam putuval dimo z Austrije stanem v SLO vneki poljoapoteki te zatrazim tega carobnog cukora.Veli trgovec meni da nima i bi moral poiskati v LJutomeru ali veli on to ni resenje vec treba zmeriti kiselost te po potrebi odkiseliti.
Nej ti mej kemiju rivat v moju bozju kapljicu, pa to ni vidlo grama otrova velim ja njemu,to je eko kaj bi to kvaril.No veli to ni kemija a trebalo bi i sumpora zmerit, te mi na kraju proda set za mjerenje sumpora i kiselosti.NJegovo "visoko" misljenje je da sumpora mora biti 45-50 mg vlitri i kiselost 6-7.5 , no meni se cini da je 50mg maximum po hrvatskim zakonim te mu bas ne verjem.
Negdi na internetu sam nasel da je sumpor 20-25 vredu,moje mjerenje koliko je tocno nesem siguren da sam trefil nijansu v epruveti je pokazalo 30 mg a kiselost 9,e ve vas ja dragi pajdasi pitam za vasa misljenja kuliko bi moralo biti.
Hik, napri se zahvalivam.:drink::drink:
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
Sumpor je najzdravije drzat od 25 do 35 mg/l

Ak ti je kiselina 9, stvarno je prejaka...
Moli za minus temperature , da potraje tjedan do dva u komadu, hitis bačvu s vinom van pod krov di nema sunca, i višak kiseline će se kristalizirat

Sent from my Lenovo P70-A using Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Je, a kaj se bu dogodilo kad ih vrne na toplo? :icon_scratch:
Ak bu još nekaj v njima. :(giggle)::(giggle)::(giggle):

hotela, kolko si platil tu skalameriju za meriti? V Ljutomeru se nisi zaustavil?
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
Nis, jednom kristalizirano, zauvijek kristalizirano... To je onaj kamen kaj ste tukli iz drvenih lajta....

Znači, kad se vraća u podrum, pretoči se u kacu, bačva se opere, maknu se kristali, i vino se istoči u čistu bačvu...

Nis komplicirano, samo ti treba minus temperatura nekoliko dana u komadu...

Dodavanje šećera, a najbolje dekstroze ( prirodni jednostavni grozdjani šećer ) se samo smanjuje osjećaj kiseline... Ali ona je i dalje tamo, isto kao i žgaravica...

Sent from my Lenovo P70-A using Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala. :icon_pidu:
Kak su zime sve toplije, teško bu se dočekati studenih dana. :mur:
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Bok pajdasi,platil sam set(za merit sumpor i kiselis,to su dve bocice i epruveta) 15€,no doma sam pital ti je 105 kn v KTC-ovi apoteki, mi se vidi da je isti prizvodjac.
No zgledi da nem nist diral bumo tak spili kak je dragi bozek dal,pol-pol gemisti a i duze bu trajalo.:icon_pidu:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Fala.
Ni preskupo.
Ak se zmislim, bum pital za to kad bum v KTC-u.
 

Najnoviji postovi

Na vrh