• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tudum

Josip883

Novi član
Tu od
17 Ruj 2013
Poruka
5
Pozdrav svima,
Trebal bi savjet kod izrade vina (tudum) nisam se dosad baš sa tim susretal, naime do sad se tata sa tim bavil a ja kaj sam polovil. Jedino kaj znam je dok se pobere mulja se doda šećer i voda (koji omjeri?) odvri i sprema u lagve. To je sve tak tak, vino je bilo i ne baš nekaj moglo bi i bolje. Ako se kome piše o njegovom procesu izrade bilo bi na pomoć.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Pozdrav svima,
Trebal bi savjet kod izrade vina (tudum) nisam se dosad baš sa tim susretal, naime do sad se tata sa tim bavil a ja kaj sam polovil. Jedino kaj znam je dok se pobere mulja se doda šećer i voda (koji omjeri?) odvri i sprema u lagve. To je sve tak tak, vino je bilo i ne baš nekaj moglo bi i bolje. Ako se kome piše o njegovom procesu izrade bilo bi na pomoć.

Po domačim ti je to laktosukač!
Poberi, zmuljaj poštelaj si sa šečerom slatkoču mošta i v bačve. Voda je ne dobra niti u koljenu a kamoli u vinu! Šečer moraš rastopiti u malo mošta da ti ne sedne dole na dno ako bi ga direkt u bačvu!
 

zagorje

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2011
Poruka
357
Da laktosukač ili ti ga delanec,posjednici nisu imali dosta grožđa pa su napravili delanec, na ono malo grožđa kaj su samljeli u kacu nalijali su vodu i ostavili 3-4 dana uz svakodnevno miješanje,šečer se naravno nije mjerio jedino su na svakih 100 litara dodane vode stavljali 13 kg šećera ,şečer su obično razmutili u malo zagrijanom "moštu" kod nalijevanja u bačve,bilo je i bisera koji su šečer prepekli tj. karamelizirali pa su imali visoku boju štalne metle
 

Jozef

Član
Tu od
17 Ruj 2010
Poruka
413
bok zemljak i imenjak :icon_winkle:
sad se budu neki vinogradari križali dok ovo napišem :icon_lol:
tudum je tudum ,nemože biti cijep,napravi mu mu kaj god hoćeš al najbolje ispada po starinski,ovak idealni omjer grožđa i vode je 5:1,znači na 500 l mošta ide 100 l vode,tudum ima svojeg sladora 14 do 16 %,stime da je 16% nekakav minimum koliko treba biti,ako nema toliko moraš ga dosladiti,1 kila šečera ti daje 1% sladora na 100 l mošta,tako je i sa vodom,ako si stavio 100 l vode onda dodaš na nju 16 kg šećera,dobro je dodati i koju kilu više,nečeš pogrešiti.gledaj da ti voda nije prehladna,a nesmije bit ni vruča,onak lagano mlaka.vrenje u kacama traje 4 dana uz svkodnevno miješanje barem dva puta dnevno,nakon toga toga ide istakanje u bačve i vrenje u njima tako dugo dok ne odvrije,poželjno je na bačvama imati vreljnjače.to bi bilo to u kratkim crtama,ako ti je kaj nerazumljivo,pitaj
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Jozef...nije cijep, ALI se tijekom rasta nije niti napil kemikalija ko ovi cijepljeni, niti ga treba kemijski obrađivati u vrenju, niti bistriti, bla, bla, bla. Dakle, prirodan, da prirodniji nemre biti.

Važno je jedino da se (nakon berbe) čim prije izbrožda, ispreša i odtoči, tak da mu se neda vrijeti na trtju (tropu), da se eliminira razlog nastajanja metilnog alkohola.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Kolko ja znam, metilnog alkohola se nije moguće u potpunosti riješiti, jednostavno sadrži takvu vrst šećera. Uostalom, smatram da se "to" nebi smjelo zvati vinom.:icon_lol:
 

Jozef

Član
Tu od
17 Ruj 2010
Poruka
413
he he ja popijem jedno i drugo,al ak mogu birat,onda cijep :icon_winkle:
 

Josip883

Novi član
Tu od
17 Ruj 2013
Poruka
5
bok zemljak i imenjak :icon_winkle:
sad se budu neki vinogradari križali dok ovo napišem :icon_lol:
tudum je tudum ,nemože biti cijep,napravi mu mu kaj god hoćeš al najbolje ispada po starinski,ovak idealni omjer grožđa i vode je 5:1,znači na 500 l mošta ide 100 l vode,tudum ima svojeg sladora 14 do 16 %,stime da je 16% nekakav minimum koliko treba biti,ako nema toliko moraš ga dosladiti,1 kila šečera ti daje 1% sladora na 100 l mošta,tako je i sa vodom,ako si stavio 100 l vode onda dodaš na nju 16 kg šećera,dobro je dodati i koju kilu više,nečeš pogrešiti.gledaj da ti voda nije prehladna,a nesmije bit ni vruča,onak lagano mlaka.vrenje u kacama traje 4 dana uz svkodnevno miješanje barem dva puta dnevno,nakon toga toga ide istakanje u bačve i vrenje u njima tako dugo dok ne odvrije,poželjno je na bačvama imati vreljnjače.to bi bilo to u kratkim crtama,ako ti je kaj nerazumljivo,pitaj

Nekaj se bude mučkalo, slažem se da je tudum tudum. To bi bilo 20% vode, ok. Bilo bi mu dosta 16% sladora pošto vele da bi trebal biti 18 do 20%. Zahvaljujem se imenjak!
 

Jozef

Član
Tu od
17 Ruj 2010
Poruka
413
16% je minimum,možeš ga dignut na 18% i to dosta da čovjek čist solidno pobedasti hehe...
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Ima tudum jednu prednost. trebaš manju količinu da hiti ekipu na kolena. S 5 litri dobiješ učinak jednak onom s 10 litri cijepa. I lepo posluhni kolegu Jozefa i sve bu v redu. Samo pazi! Lagef (bačva) ti je najbitniji. Ak je on u k... onda niti vino nebu valjalo. Pretpostavljam da imaš drvene lagve. Moja babica je doživela 97 let i ni štela čuti za cijep. Dedek, bogec je hmrl z 84. On je pil sve.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Ljudi najte to piti, budete Zagorci postali....:icon_anal:
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Niti slučajno to piti, ko nije kaljeni! Ima grde nuspojave. Ali tek drugo jutro. Npr. potrti žmigavci na autu, ugrizi pasa po ekstremitetima (ali na psima). Najčešća nuspojava je plavo oko nekoga od sudionika u konzumiranju a ponekad i na supružnicima, neovisno o spolu.:icon_axe:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
... Moja babica je doživela 97 let i ni štela čuti za cijep. Dedek, bogec je hmrl z 84. On je pil sve.

Viš da mu je cijep naškodil :fiery:

Dober direktor bolši je od lošeg cijepa ;)
Netreba se sramiti tradicije, samo treba imati mjeru (kak i u svemu, uostalom).
 

Josip883

Novi član
Tu od
17 Ruj 2013
Poruka
5
Ima tudum jednu prednost. trebaš manju količinu da hiti ekipu na kolena. S 5 litri dobiješ učinak jednak onom s 10 litri cijepa. I lepo posluhni kolegu Jozefa i sve bu v redu. Samo pazi! Lagef (bačva) ti je najbitniji. Ak je on u k... onda niti vino nebu valjalo. Pretpostavljam da imaš drvene lagve. Moja babica je doživela 97 let i ni štela čuti za cijep. Dedek, bogec je hmrl z 84. On je pil sve.[/QUOTE

Ma babačve bi trebale biti ok. Svake smo ih godine zakuhavali. Mali problem se javlja kod vrata bačve jer je korozija napravila svoje, u poljoapoteki su savjetovali da to zalijem sa voskom od svijeće sa tim da svjeću rastopim u posudici i sa tim da nije u boji ni mirisna?
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Viš da mu je cijep naškodil :fiery:

Dober direktor bolši je od lošeg cijepa ;)
Netreba se sramiti tradicije, samo treba imati mjeru (kak i u svemu, uostalom).

Je, tak je. Ko ne zna kad mu je dosta, bolje da ne pije. Meni još nije dosta.:icon_fU:
 

Black jack

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
211
Ma babačve bi trebale biti ok. Svake smo ih godine zakuhavali. Mali problem se javlja kod vrata bačve jer je korozija napravila svoje, u poljoapoteki su savjetovali da to zalijem sa voskom od svijeće sa tim da svjeću rastopim u posudici i sa tim da nije u boji ni mirisna?[/QUOTE]

Imaš za kupiti gotovu pastu za zapunjavanje pukotina, ovo danas nije vosak nego parafin i svatko ga radi tako da nikad nisi siguran kaj imaš.
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Niti slučajno to piti, ko nije kaljeni! Ima grde nuspojave. Ali tek drugo jutro. Npr. potrti žmigavci na autu, ugrizi pasa po ekstremitetima (ali na psima). Najčešća nuspojava je plavo oko nekoga od sudionika u konzumiranju a ponekad i na supružnicima, neovisno o spolu.:icon_axe:

Dečki ,bil sam na jednoj fešti gdje je 10 l preštimanoga vina potuklo jednu pravu ekipu ( drugi dan su se pitali kaj se dogodilo) , pa jel to bolje od pravog ,ispravnog tuduma za kojim si sutra samo žedan?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Dečki, a kaj fal dobrom, starom loju i perušini od kukuruznog bata za dihtanje vrata?

Moj tata nikad nije nikaj drugo u životu koristil za dihtanje.
 

Jozef

Član
Tu od
17 Ruj 2010
Poruka
413
istina da loj odlično dihta i vratašca ljepše sjednu na mjesto zbog masnoće,samo kaj ima fakat odvratan miris,tak da mi je to bljak...u poljoapotekama ima brtvilo od pčelinjeg voska i nema nikakav miris,pakiranje izgleda ko glinamol.
ako se bačva zapariva,onda najčešće nije potrebno nikakvo brtvljenje jer drvo nabubri i više nigdje ne pušta
 
Na vrh