• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

U sta uloziti dugorocno?

Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Ja bum za probu posadil indijansku bananu🤭
Pa da vidim kak bu išlo 🤭
Neznam kaj bi ti rekel, al vidim kamioni stalno kod njega čekaju utovar robe.
Zakaj si opće bil vezan za njega? Pa delaš po svojem. Kaj on ima stobom? I njegov dogovor?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
probaj prodat 10 tona kiwana ili 50 tona butternuta samostalo, pa buš vidil u čemu je kvaka...on je imal nazovi tržište, možda je to sve skupa bilo prerano, možda bi ta priča izgledala danas drugačije, ali tada je bila pušiona... a ja nisam sebi tada mogal dozvoliti da popušim cijelu proizvodnju jedne sezone, pa sam se elegantno okrenuo na peti... ;)
dok se on mantra sa Tibetancima, ja mirno spavam...
svatko zna svoje, i nitko neka ne uzima moje iskustvo za nešto relevantno...svi probat moraju sami, a kad probaju, onda ćemo pričati!
zato, navali na banane...ali zapamti da se krumpir troši u svakom domaćinstvu, a te banane baš i ne...
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,426
Najjednostavnije treba ulagati u zemljište. Ako u blizini ima od livada, zaraslih njiva te manjih šuma po povoljnim cijenama, to sve lagano kupovat i skupljati površine. Kasnije samo dobro unovčiti.
 

ratar990

Član
Tu od
9 Velj 2016
Poruka
62
Ne zelim da se bavim poslovima iza one strane zakona, zelim miran san i posteno zaradjeni novac... Lepse mi je prljav i znojav uvece da legnem a miran san, nego sve na svetu a da strahujem.. Poljoprivreda je tezak, castan posao koji zahteva dosta truda, ulaganja, ali moras znati u sta da ulozis i cime da se bavis.. Ja sam neiskusan jos sto se polj tice tako da mi svaki savet zlata vredan.. Naravno, u pocetku bih placao strucna lica kojih u mom mestu ima dosta dok ne naucim kako se sve u koje vreme i sve radi na pravi nacin da to postane kvalitetno... Koliko para toliko i muzike
Kad proizvodiš povrće i voće na veliko 1-2 ha naradiš se, a onaj kom prodaješ te ucijeni sa cijenom jer zna da nećeš moći prodati. Trebaju ti dobri strojevi koji su skupi da se ne bi toliko naradio. Po meni je najbolje krenuti sa hektarom i 4-5 vrsta povrća ili više, štand na pijaci i krenuti sa manjim pa ćeš vidjeti u kojem smjeru ide. Krompir, luk, mrkva, šećerac, tikve, lubenice, salata, kupus rasporediti da imaš posla cijele godine da ti ne dođe da imaš 5 kultura koje ti dođu u isto vrijeme pa ne znaš kuda bi od sebe i obavezno kupovati dobro sjeme hibridno. Sa hektarom možeš kako hoćeš da bi proizvodio, ali za neki normalan život ti treba barem 3 ha povrća i to nije neki komoratan život, to ti je sporiji način, ali sigurniji. Kad se vežeš za velikog otkupljivača oni se vrlo brzo promjene, okrenu drugu vrstu povrća koja im ide bolje ili ako ti ne isplate jedna godina ti je dovoljna da te zeznu i možeš zatvoriti. Kad si sam kreiraš tržište, ljudi nauče na tebe možeš samo širiti proizvodnju jer na tržnicama su ti uglavnom preprodavači, to je javna tajna. Većina ih ima nešto malo dovoljno da imaju OPG, a kupuju na tržnici na veliko i uvijek imaju svi sve jednako. Kad radiš svoje, to ide puno sporije, ali dugoročno sigurnije. I na kraju ti ništa nije sigurno jer je to proizvodnja pod vedrim nebom jer je to poljoprivreda s razlogom se sve manje ljudi bavi poljoprivredom kao osnovnim zanimanjem. Ako već želiš raditi idi za majstora keramičara ili nešto slično gdje ti ne treba puno alata, a sa vremenom se usavršiš i možeš više naplatiti, jednak ti je rad, ali kad nešto odradiš pomnožiš sa kvadratim i znaš zaradu.Ovdje proizvedeš pa ovisiš o tome koliko ćeš uspjeti prodati i po kojoj cijeni. Mogao bih do sutra pisati o problemima u poljoprivredi, ali ovo ti je ukratko to.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Evo kad smo kod toga, ima jedna interesantna stvar koja je meni jako privlačna za neku bakšiš zaradu sa strane, možda ne spada u dugoročno, ali bi moglo biti zanimljivo nekome.

Ne treba puno rada, čak nije niti neka investicija ako ima prostora za to.

Ne znam dali je netko čuo za mikrozelenje ili microgreens, popriličan boom u gastronomiji i dosta je rasprostranjeno, kvaka, slabo se proizvodi u RH, naravno za pokretanje, treba vidjeti s par lokalnih restorana/kuhinja kako je to kod njih zastupljeno i dali bi biki voljni surađivati, cijene otkupa ne znam, ali znam da za start treba vrlo malo, i relativno se brzo isplati jer je to biljka na bazi 7 - 14 dana, relativno jeftini inputi jer se koriste suncokret, grašak, rotkva, grah, cikla, bosiljak, vlasac itd. Može se kupovati već gotovo sjeme, ali realno može se uzgojiti u vrijeme "vanjske" bašće/vrta i koristiti tokom cijele godine za sadnju mikrozelenja.

Uzgoj je jednostavan, samo treba biti temp. 20 - 25°C ostalo se sve posloži, cca. 12h svijetla, dobro je što može i LED, a znamo da su to niski troškovi. Još najbolje ako se može dnevno svijetlo koristiti. Zauzima relativno malo prostora jer se sije u plitke posude i može se slagati na police, realno na jedan m2 poda, ovisno o visini police se može proizvesti sigurno 25kg mikrozelenja, kad se to pomnoži s korištenom kvadraturom, poprilično primamljivo jer vani je unca ili približno 29g oko 2$ u prosijeku, govorimo o organskoj proizvodnji s certificiranim sjemenom.
Kažem, ne znam koliko košta kod nas, ali nek' je upola jeftinije, neka je 30g = 1€ na uloženo, mislim da ima smisla. Da ne govorim da se smanjenje rada osim berbe može osigurati provođenjem cijevi za navodnjavanje (ne treba puno vode) s tajmerom, isto tako i svijetlo, rad sveden na minimum, a prinos osiguran.

No da puno ne duljim, vjerojatno ću osobno krenuti s jednim takvim projektićem, za sada ima 2 zainteresirana restorana, ali ništa konkretno nije dogovoreno, samo teoretska mogućnost i relativna zainteresiranost obje strane.

Nije dugoročno, ali interesantno.

U dugoročno investiranje mislim da samo zlato i zemljište imaju smisla, sve drugo je riskantno, ni zlato nije što je nekad bilo, ali zemlja trenutno ima jako puno potencijala, naročito jer auslanderi mogu od 01.01.2023 kupovati zemljište kod nas, pa koga ne zanima tko će kupiti, samo profit, eto ideje.

Kripto je dugoročno interesantan, ali nestabilan, znam jer sam i sam uložio u njega, doduše najviše sada dok je velik pad bio, ali već sada je skočilo za 12% u siječnju, ali poprilično nepredvidivo jer je kao burza, ponuda i potražnja tvore cijenu, a ima ljudi koji su inflacijom popušili dobar dio kapitala, pa se riješavaju svega uključujući i kripta, i u danu zna biti velikih padova kada netko upumpa veliku količinu neke kriptovalute odjednom.

Osobno, dugoročno mislim da samo zemlja ima smisla jer ako je obradiva, ujedno stvara i određen povrat kroz zakup.
 

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
412
Zlato je bolje od zemlje..........zemlju moraš kosit, orat, .....troškovi su to.....
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Na ostalim Europskim forumima vele da je lješnjak biznis, nemogu ga proizvest koja je potražnja, cijena je top i dobra zarada.
Talijanka Besana ne pita koja je cijena, sve otkupljuju.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
@AirBoX ...vezano uz mikrozelenjavu....jedino na čemu buš zaradil ti je božićna pšenica, ovo drugo je za nekog tko baš nezna kaj bi delal u životu...a ti mi se ipak činiš kao da imaš nekog posla... :hahah:

kaj se tiče zlata, velika je to briga kam ga sakrit, a i glancanje oduzima vrijeme...

kaj se tiče lješnjaka...:hahah::hahah::hahah::hahah::hahah:

tri stvari koje su najviše poskupile u zadnjih 30 godina su: energija, plemeniti metali i najobičnije DRVO
pa sad birajte...🤭
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Ma Darac, ja sam ti najobičniji palamud, od priče i poticaja živim 😂😂
Ne znam kako kod nas ide mikrozelenjava, zato ispipavam teren, a to bi malo neš napravio da ovi moji što kukaju da bi radili, a ne mogu od drugih "obaveza", da ne kukaju više. Nema oko toga puno posla, a opet je neka zanimacija i stiglo bi se. Sve ovisi o tržištu jel...

Da ne radim što radim, ima barem deset stvari od kojih bi mogao nešto ušićarit, ali nemam ja vremena za sve, mada bi ja rado svašta radio i probao. 😅

Jest poskupilo to sve navedeno, ali dugoročno gledano samo zlato ima sličnu ili istu cijenu kroz povijest...
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,236
To nije dugoročno. Dugoročno bi bilo sada kupovati a unuci da prodavaju :)
A do tada nešto raditi na tim površinama,dobiti nešto poticaja,nešto dobi izvući,(dobar dio tog se može isplatiti, živi primjer sam ja) a onda donijeti odluku, dali prodati ili što stim dalje, možda neke mlađe generacije budu vidjele sebe u toj priči, ako ne prodati se uvjk može.
Vele u ovoj temi da smo tu da si pomognemo,ipak ako nekima ovdje uspije itko pomoći, tom nekom bi trebalo dati NOBELOVU nagradu ako uspije, prije će se usavršiti teleportacija,nego što će se nekim ljudima moći pomoći.
 
Posljednje uređivanje:

gorjanac

Član
Tu od
17 Velj 2008
Poruka
96
Na ostalim Europskim forumima vele da je lješnjak biznis, nemogu ga proizvest koja je potražnja, cijena je top i dobra zarada.
Talijanka Besana ne pita koja je cijena, sve otkupljuju.
2021 Godine otkupna cijena lješnjaka u ljusci 19 kuna, a 2022 god cijena 12,5 kuna. PPK Orahovica nije uopće htjela kupovati osim od onih koji imaju ugovore s njima.
 

Najnoviji postovi

Na vrh