• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ugovor o davanju zemlje na korištenje

  • Temu pokrenuo dinko
  • Datum prvog posta

Avam

Član
Tu od
28 Svi 2017
Poruka
107
Mene sad zanima da li vi pisete u ugovor kakav iznos ili bez naknade? Posto sad ide taj porez. Mi smo do sad imali bez nakande i nije bilo poreza je rsu ugovoei sklupljeni prije 6,7 godina. Sad mi jenu porezno jrekla da stavim bar neki iznos, a glupo mi je kad mi ljudo daju bespaltno, naravno ja cu platiti taj porez, aliako stavim neki iznos godisnje pa se netko jos sijeti da mu to moram platiti.

I jos jedno pitanje sta sa zmljom koja je upisana na temelju snimaka? Da li cete za nju nositi ugovor ilicete ostaviti do daljneg tako? Pise da se ceka nova odluka
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,946
Nemojte stavljati 5kn i slične nebuloze..onda porezna odredi prema njihovim parametrima vrijednost pa puno njih padne na dupe kad ih oderu.
Stavite 200kn/ha zakupa i amen..na to dobijete par kuna poreza(ne vi nego vlasnik zemlje).
Bilo je čini mi se tu na forumu kad su ih oderali da se smrzneš tipa 500kn mjesečno...jer je porezna svojim metodama odredila vrijednost zakupa(nije bilo u ugovoru navedeno)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Komer, sve to štima, ali kaj ako je istina o no kaj navedeš?
Napisal sam prije, roditelji su mi bili članovi OPG-a, a sad više nisu. Napisal sam simboličnu cijenu od 1 kn, jer u stvarnosti ne bum platil ni toliko, pa su opet oderali po svojem.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,946
Imaš 2 istine,ona koja te oplete po džepu i ona koja te poštedi.
Odabereš onu povoljniju za tebe.
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
525
Komer, istina je da ima više istina. Iz razgovora sa "dobrom dušom" u Agenciji, jer bez nje ne ide nikak, saznao sam da je njihova šefica imala zadatak da pročačka po ugovorima o zakupu i da provjeri iskazane cijene zakupnine da se dobije naka okvirna brojka koje su cijene zakupa u VŽ županiji. Dobio sam i kopiju Ugovora o plodouživanju, njihovu original verziju koja sigurno prolazi kod upisa zemljišta. Sam imam neke zemlje u upisniku upisane na izjavu svjedoka, neke od njih sam u međuvremenu otkupio, ali mi ne prolaze vlasnički listovi gdje sam 1/1, nego sam morao donijeti posjedovne, gdje ima svačega, od mrtvih iz austro-ugarske i sl.
 

Prilozi

  • Ugovor o plodouživanju 1.pdf
    207.7 KB · Pregleda: 199

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Na Ugovoru o zakupu stoji stavka da zakupnik ima pravo na poticaje i pripadajuća prava na zemlju. A kak je to regulirano u ugovoru o plodouživanju, obzirom da te stavke nema?
I zanimljivo, zakaj taj ugovor nitko u Agenciji nije spomenul, već je zahtijeval ugovor o zakupu?
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,833
Mi smo na ugovore pisali, bez naknade, i dobili poreza za 2 ha, tak su mi prosječno parcele pod ugovorom, oko 170 kuna godišnje. Mi smo platili umjesto vlasnika.
Ništa čudno da ti nitko ništa u agenciji neće reći jer ako kaže onda ti imaš par pitanja. Onda bolje ovak, oni šute mi ništa ne pitamo i mir.
 
  • Like
Reactions: ZJ

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
992
Vargas jel sigurno prolazi taj ugovor o plodouživanju, jer ja imam ove godine za sklopiti jedno par ugovora?
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
525
Draško, taj ugovor mi je isprintala "viša stručna referentica" u agenciji, i još mi je poslala doma na mail, to prolazi 100%, u VŽ. To je najbolje koristiti za "domaću" upotrebu, bliža rodbina i sl. ZJ, što se tiće prava na poticaje na zemlju koja se daje na plodouživanje, davatelj plodouživanja ti ustupi svoja prava i stvar ide dalje. Ako nema prava nadaš se da budeš dobio od države, ili preneseš svoja ako ih imaš.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Pitam zato jer u ugovoru o najmu je to definirano i ne treba ti nitko posebno davati prava.
 

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
Pitam zato jer u ugovoru o najmu je to definirano i ne treba ti nitko posebno davati prava.
Bez obzira kaj je definirano u ugovoru onaj ko ti prenosi prava mora s tobom u agenciju potpisat da ti ih prenosi. Nema šanse da ti prenesu nečija prava samo sa ugovorom,ja sam vodio babe po 80 god koje jedva hodaju u agenciju u zagreb jer ne postoji nikakav drugi način.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Ne mora. Bar meni nije trebalo. U Ugovoru stoji stavka o poticajima, a isti je ovjeren pri bilježnika. Naravno, ugovor je pri bilježnika potpisal najmodavac.

Niže je primjerak Ugovora o najmu u Wordu, pa ga možete koristiti za upis parcela, da ne treba rukom pisati.
 

Prilozi

  • Ugovor o zakupu zemlje.zip
    17.8 KB · Pregleda: 165

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
Onda je svaka agencija drugačija i u svakoj vrijede druga pravila,u ZG-u nema šanse prijenos prava bez da je taj koji ti ih prenosi s tobom tam.
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Ja sam imao ove godine slučaj da su mi obrisali moje tri parcele iz upisnika,moje vlasništvo,njive koje godinama radim,pitam u agenciji tko je to obrisao i zašto,nitko nema pojma zašto i kada je to obrisano
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
992
OK, jer sam jučer zvao našeg stručnog suradnika u agenciji, pa mi kaže da još se ništa ne zna, tek se bude valjda znalo kad se završi sa prijavom poticaja.

I još jedno pitanje da li mora biti original posjedovni list iz katastra ili može biti ispis sa interneta?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Napisah, može biti isprintan pdf, samo da se vidi datum ispisa i da nije stariji od tjedan dana. Bar je tak u našoj podružnici Agencije bilo.
 

Najnoviji postovi

Na vrh