• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ugradnja turbine na traktoru

Fiatagri70/90

Novi član
Tu od
24 Tra 2020
Poruka
28
Pozdrav
Neadvno sam ugradio turbo na traktor Fiatagri 70-90 DT,osjeti se dosta više snage al nisam siguran koliko sam mogao dobit konjski snaga.
Turbo puni 0.8 bar na punom gasu i jači je za gotov dvije brzine,zanima me jel ima neko od mehaničara da se javi sa mišljenjem koliko bih trebalo da sam dobio snage?

Motor je fabrički 3.6l i 70ks.
 

Prilozi

  • received_3246946328756738.jpeg
    received_3246946328756738.jpeg
    46.8 KB · Pregleda: 68

Fiatagri70/90

Novi član
Tu od
24 Tra 2020
Poruka
28
Turbo je od auta sa manje kubikaže al odgovara odlično jer obrtaji nisu isti kod auta i traktora.
Ova je od golf 1.6 i odlicna je na 3.6 teretnjaku,čak je i jača od fabričke koja oravi manji pritisak

Pretpostavljam da sam dobio +20ks jer atmosferski motor pravi 1 bar u cilindrima i kad mu dodaš još 0.5 bar sa turba to je 1.5bar u cilindru(50% više matematički bih trebalo da daje 50% snage al nije baš tako).Morao sam pojačat i gorivo na boš pumpi al sad je razlika ogromna u snazi,možda nekog ovdje i pomogne

.
 

Prilozi

  • received_608941876438121.jpeg
    received_608941876438121.jpeg
    53.7 KB · Pregleda: 66

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,795
Tak mi je i izgledala ko da je od 1.6.
To ti je mala puževa kučica i daje malu količinu zraka.
Definitivno je bolje i više nego kad sam usisava, a i bolje da je tak mala jer postoji velika vjerojatnost da ti klipnjača pogleda kroz blok i vidi kakvo je vani vrijeme.
 

Fiatagri70/90

Novi član
Tu od
24 Tra 2020
Poruka
28
Nije ovo malo druže veća je od one koju su ugrađivali u fabrici,ona fabrička čak i ne stvara veliki pritisak i koristi gasove samo od dva cilindra a ostalo ide vani bez dodira turba.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,387
Pazi samo da ju ne prevrtiš.
Naime, količina ispuha iz 1,6 motora na 4000 je manja od one na 3,6lit motoru pri 2500 o/min. Obzirom da nemaš niže klipove, jače klipnjače, dodatno hlađenje klipova, drugačije ventile..., pripazi bar na temperaturu ispuha da ti se ne dogodi ono kaj je Muha spomenul, tj. da ti blok ne dobije "prozračivanje" ;)
 

Fiatagri70/90

Novi član
Tu od
24 Tra 2020
Poruka
28
Malo se i varaš sa ovim poređenjem,ugradio sam manometar baš zbog tog.Na autu fabricki je bila od 0.6 do 0.8 bar u nekom maksimumu dok ne otvori rasteretni ventil,ja sam podesio rasteretni ventil na 0.8 i to mi puni na 2000 obrtaja i onda i čujem kad mi otvori ventil na turbu.Ovaj turbo je čak i prijatelj na Fiat 90-90 4.4 motor ugradio i nema problem,ne vrti je ništa više neg na autu,dugo godina je ima.
Što se tiče ovih motora veoma su robusni i klipovi i klipnjače su ojačani i imaju dodatno hlađenje i podmazivanje,čak cijelog motora.😉😉😉
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,387
A dobro onda. Mala turbina s "wategate-om" čini motor življim u nižim brzinama vrtnje, no kak se taj motor inače voli vrtiti, kak to izgleda na punom gasu? 0,8 bara mi se čini jako puno.
Koliko si povećal količinu goriva?
Ima li motor hlađenje ulja?
Na mojem Sameu je originalna turbina bez waste gate ventila i piše da prednabija s maks. 0,5 bara.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,795
Mene zanima na koji način si podigel količinu goriva
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,795
wategate-om
Ja kad idem u tvoj naselak obavezno sa sobom nosim riječnik stranih riječi da bi se mogel sporazumjeti.
Naj jača od njih mi je očrtaljka :unsure:

Ovu isto moram upisati u taj riječnik jer sam mišljenja da bi ona trebala predstavljati wastegate ventil ili ti po hrvatski otpadni plin ;) (y)
 

Fiatagri70/90

Novi član
Tu od
24 Tra 2020
Poruka
28
A dobro onda. Mala turbina s "wategate-om" čini motor življim u nižim brzinama vrtnje, no kak se taj motor inače voli vrtiti, kak to izgleda na punom gasu? 0,8 bara mi se čini jako puno.
Koliko si povećal količinu goriva?
Ima li motor hlađenje ulja?
Na mojem Sameu je originalna turbina bez waste gate ventila i piše da prednabija s maks. 0,5 bara.
Taj wastegate je čudo,štiti motor da ne nabija veliki pritisak al nije ni 0.8 mnogo koliko sam gledao Švabe kad ugrađuju,napravi mu 2 bara i normalno funkioniše(do kad?).
A te fabričke što ugrađuju prave i manje od 0.5,originalni turbo na Fiat 85-90 mu je dao samo 5ks u odnosu na isti motor 80-90.Išli su na sigurno.
Pokušat ću postavit koji video da vidite kako motor diše s ovom turbinom.

Mene zanima na koji način si podigel količinu goriva
Na boš pumpi sam odvrnuo gorivo dovoljno da ne stvara crn dim,jer se po radu motora može zaključit jel traži više goriva,tako ti je sa svakim motorom.
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Nek se veseli. Napisal si mu da nema pravih bata i ventila da se igra s tim.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Vodite računa o utjecaju turba na konstrukciju motora. Još se danas sjećam predavanja profesora od prije 40-ak godina. Pojavom turba Nijemci su morali rekonstruirati cijeli motor jer je i bez turba bil granično dimenzioniran. Slovenski TAM je u svoje bez problema odmah ugradil turbo punjače jer su imali dovoljno jaku konstrukciju motora (stijenke).
Lako je nafrljiti motor, ali je pitanje koliko mu se smanji trajnost.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,499
Taj wastegate je čudo,štiti motor da ne nabija veliki pritisak al nije ni 0.8 mnogo koliko sam gledao Švabe kad ugrađuju,napravi mu 2 bara i normalno funkioniše(do kad?).
Što nije to Blow Off ventil :unsure:
 

Fiatagri70/90

Novi član
Tu od
24 Tra 2020
Poruka
28
Što nije to Blow Off ventil :unsure:
Vjerovatno ima više izraza za istu stvar.

Inače ovi motori su se ugrađivali i u kamione Iveko Turbo zeta,u originalu isti
 

Prilozi

  • Zastava-Turbo-Zeta-Motor-I-Delovi-Motora_19944347362097142328_slika_1553770805.jpg
    Zastava-Turbo-Zeta-Motor-I-Delovi-Motora_19944347362097142328_slika_1553770805.jpg
    42.2 KB · Pregleda: 34

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,795
Na boš pumpi sam odvrnuo gorivo dovoljno da ne stvara crn dim,jer se po radu motora može zaključit jel traži više goriva,tako ti je sa svakim motorom.
Sinek, to kaj si mu ti par kapi dodal na količini ti je ništ.
Ta pumpa u sebi nosi desetku, a da bi dodal goriva treba staviti dvanajsticu i onda ona ima čorbe. Naravno, da bi on to profural u motor treba dize diči barem za broj ali to sve skupa te vodi u propast toga motora.
A gde nema dima nema ni ognja ;)
Vjerovatno ima više izraza za istu stvar.
Wastegate propušta dio ispušnih plinova u ispuh, dok na variabli se preradi da zakreče krilca.... ali to nemoj ni pokušavati jer ti se bu to sve skupa razlečilo dok blow off kad turbina nabije tlaka kolko želiš ispušta višak nabijenog tlaka van. Onda imaš onaj čaroban zvuk huuu u svakoj brzini.
Tak nekak otprilike bi to bilo.
 

Fiatagri70/90

Novi član
Tu od
24 Tra 2020
Poruka
28
Nema potrebe za većim diznama i boš pumpama,već je dobio dosta snage a da nisam ni iskoristio puni potencijal boš pumpe.
Šta misliš koliko sam mogao dobit snage?
Prije je se mučio u šumi na ravnom u blatu 3-2 i morao ga šaltat u 2-2.Sad u velikom brdu zapadnem i ne guši me 1 transportnom.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,795
Ja ti rekoh, ako si ti zadovoljan onda je sve u redu.
Ne velim da se bu to razletelo, samo velim da ga nemoj više frkati da se nebi razletelo.
Ja sam svoju turbinu nasukal na 1.5 bara i razlika je bila strašno velika. Ali onda je mali jedno jutro nakon naglog gasiranja prefilal pa je puklo crevo. Sreča, mogla se veča šteta dogoditi. Od onda sam oprezan, kasnije kad se zagrije nema brige a baš sam išel mjeriti tlak na hladno i mali fila 2 i malo preko.
 

Najnoviji postovi

Na vrh