• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ULJA I OSTALA MAZIVA

  • Temu pokrenuo seljaček
  • Datum prvog posta

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,824
Obzirom na količinu špene, možeš li ga kak profiltrirati i istaložiti?
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,849
Meni je isto kojeg stavim kad moram kupiti nažalost, nadam se da to ne dolazi od onih piksi koje sam ugradio umjesto ležaja.
Molim te da malo detaljnije pojasniš ovo što sam podebljao.
Ja to razumijem kao da si nekakav kuglični ležaj zamijenio puškicom / piksom od bronce, pa sad stalno vidiš novu i novu špenu. Da li sam donekle dobro razumio, ili u čemu griješim?
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Auu lele, to više liči na emulziju nego ulje, samo nije voda nego špena. Ako misliš to ulje koristiti, filtracija ti ne gine, ali s obzirom na količinu špene... Bez potisne pumpe da tjera kroz filter, bit će teško slobodnim padom puno napraviti.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,824
Filc je čudo, samo treba vremena.
Može i filter za vino ;)
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,363
@plus ugradio sam brončane pikse na osovinu zupčanika koji tjera prvi pogon, to im je navodno tvornički problem i ležaji su zamijenjeni piksama. Ležaj se ne da kupiti, samo pikse. Meni izgleda kao brončana špena ako su stvarno brončane pikse koje sam kupio i ugradio.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,608
Tu onda nešto ne štima, ako su brončane pikse nove i predviđene (kao alternativa za ležaj), i odmah toliko špene? Ako je nadrobilo toliko špene u kratko vrijeme nakon montaže onda nešto nije dobro sa njima . :rolleyes:
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,849
@plus ugradio sam brončane pikse na osovinu zupčanika koji tjera prvi pogon, to im je navodno tvornički problem i ležaji su zamijenjeni piksama. Ležaj se ne da kupiti, samo pikse. Meni izgleda kao brončana špena ako su stvarno brončane pikse koje sam kupio i ugradio.
Uh, sada mi je jasno, ti zapravo non stop melješ i proizvodiš tu špenu, na žalost to nije popravak nego problem.
Prije par mjeseci je jedan moj susjed na tzv. brzi anlaser od Štorea ugradio piksu i naravno bezbroj problema. Ponudio sam mu se da mu to besplatno riješim, dao mi je anlaser u ruke, ugradio sam ponovo kuglični ležaj i anlaser veselo radi.
Znam da anlaser nije getriba, nego samo kao primjer. Eto sada si i ti naučio na teži i skuplji način da "čula, rekla, kazala" nije dobar način za kvalitetan popravak svoje imovine. Šteta, žao mi je.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,363
Al nema drugog izbora, ležaja nema za kupiti i svi su to zamjenili na univerzalima kad su još bili novi, ovi su se čudili kak je moj izdržal 40 godina.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Nije valjda u pitanju los sirovac.

Zaboracio sam .da li si tu čahuru kupio kod njih ili tokario?
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,363
Kupio sam jer nije stigao kolega istokariti, imam materijal koji sam kupio i sve mi se čini da sam tako i trebao napraviti, tko zna od kakvog govna su to napravili. Nisam valjda samo ja takve sreće da kod mene ne valja. Makar su bočno i bile nekakve brončane distance i sad tko je izvor problema ne znam. Otvorit ću poklopac iznad kardana i probati pogledati da li zupčanik ima lufta.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ne mora biti da nije i drugima isto tak..samo si ti vodio brigu o ulju pa si to vidio..Ne mora znaciti da i u slučaju ako glođe čahuru da ju bude oglodalo na nulu..

Ja sam ipak da se na takvom mjestu postavi čelična čahura ..ali jebiga najzrelije trešnje su teško dohvatljive..tak i kaljenje i brušenje čahure .

Uglavnom dobra škola za sve .
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,849
Koji je to ležaj, kakvi, da probam pitati ovdje u VŽ?
Dimenzije, mjere.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,386
Nisam bio u toku tvog problema. Sad vidim da si mijenjao ležaj za piksnu. Ako su to konusni ležaji ili radijalni koji nose i male aksijalne sile. Piksne moraju biti velikih površina. Ljudi ih poistovjećuju sa ugradnjom z radilice, tamo važe druga pravila ulje pod pritiskom u piksni koje nedozvoljava da se piksna(ležaj ne dodiruju).
Moraš kalkulisati i tražiti dali ima prostora za povaćati vanjski prečnik ili smanjiti koji mm pa tražiti neki približan takav. Tako I na osovini stim što na osovinu ide samo veća varijanta. Često sam tako kalkulisao I prilagođavao od drugih sklopova. Stavi koju sliku sklopa da vidom dali tu ima mjesta za ove kslkulacije i stavi izmjerene dimenzije.
Po ovoj mjeri to je neki iglicasti ležaj??
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,824
@jocc, to je standardni colni lager, oznake BH-1820.
Evo, bilo ga je na e-bayu za 10$

Ili ovdje, za nekih 15$:
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ta osovinica po kojoj vozi ta čahura je bila pojeđena od podrobljenog ležaja , kak si ti pripremio tu osovinicu prije ugradnje ?
da li si ostavio jedan ležaj jednu čahuru ili si umjesto oba ležaja ugradio 2 čahure?
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,363
@smilan da igličasti ležaj je bio tu, svi koji su ugradili pikse još prije 30 godina dok su bili novi su zadovoljni s tim. I ja sam htio ugraditi ležaj ali su u traktor Univerzal rekli da to ne valja i da tu moraju ići pikse, išao sam na riječ da je to to pošto su ih oni puno složili i s tim se bave. @vlč.puknuti stavio sam novu osovinu i obje pikse nove jer su oba ležaja ošla, nije ni stara osovina bila pre loša ali sam ipak stavio novu.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,386
Upitno je koja je i bronza. Po boji ulja tu je veliki udjel aluminijuma kako ja vidim. To se neće istaložit i mikročestice prave problem. U rastavljanju vidjet ćeš dali su pojedine piksne ili se još nešto drugo troši i mijenjaju mikročestice.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,363
Sve je moguće, malo krivim sebe kad sam kupio pravi materijal a onda kupio upitne kvalitete pikse. Nadam se da i ta osovina koju sam novu stavio se ne troši, tko zna kakva je obrada, em kad sam ju donio iz dućana izgledala je ko pakistan stil. Uglavnom to je ova piksa sa slike.
 

Prilozi

  • IMG_20231023_185036.jpg
    IMG_20231023_185036.jpg
    32.1 KB · Pregleda: 38

Najnoviji postovi

Na vrh