• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ULJA I OSTALA MAZIVA

  • Temu pokrenuo seljaček
  • Datum prvog posta

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,524
A kakve veze ima ulje s DPFom? Ne želim ispasti pametan već iskreno pitam i ne znam. Ako troši ulje onda taj dim od ulja sjebe ili?
 

ŽeljkoKa

Iskusan lik
Tu od
18 Stu 2020
Poruka
569
Neda mi se toliko pisat pa bum copy/paste.. Evo @matrinv1

Proizvođači automobila s DPF filterom uvode proces regeneracije filtera koji čisti i prazni filter pun krutih čestica. Upravo u tom procesu adekvatno i kvalitetno motorno ulje igra vrlo značajnu ulogu. Postupak procesa regeneracije započinje podizanjem temperature do one granice na kojoj se sagorijevaju koncentrirane čestice čađe. Jedan od načina da se to postigne je ubrizgavanje veće količine dizelskog goriva i njegovo odvođenje ispušnim plinovima u DPF. Ovaj proces uzrokuje dva problema: motorno ulje ulazi u DPF zajedno s gorivom i dizelsko gorivo ulazi u uljni karter. Miješanje dizelskog goriva s motornim uljem smanjuje viskoznost ulja zbog čega takvo ulje ne može zaštititi komponente motora i pravilno ih podmazivati. To će također uzrokovati značajan pad tlaka ulja s neželjenim učincima na performanse motora. Dakle, te male količine goriva koje odlaze u karter uzrokuju razrjeđivanje i razgradnju ulja čime ulje gubi svojstva podmazivanja, slabije uklanja toplinu i ne štiti dijelove motora od korozije! Zbog toga sva motorna ulja kompatibilna s DPF filterom moraju imati dodatnu sposobnost da zadrže sva svoja svojstva uz efekt razrjeđivanja ulja gorivom.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
...ga bude zbušil kak i 90% ostalih ;)
Bojim se da se dpf nemre baš samo zbušiti, to se samo tak veli ali bušenje košta ;)
 

ŽeljkoKa

Iskusan lik
Tu od
18 Stu 2020
Poruka
569
Koliko sam čuo nije ga problem izbušit nego treba na ECU ukloniti sve paramametre vezane uz dpf da nebi stvarao probleme ili se varam?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Upravo tak, nije jednostavno ko s slijepim crijevom...
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,684
Kad tad bude trebalo mijenjati dpf ili ga razrezati i izvaditi ili ga odnesti na pranje. Ja sam neki dan mjenjal na jednom motoriću jednog koji je bil toliko poštopan da se motor ugasil i nije više mogel upaliti dok se nije otpojila cijev auspuh, slikal sam samo ovo jer je sve bilo puno čađi....
 

Prilozi

  • IMG_20210628_112713.jpg
    IMG_20210628_112713.jpg
    46.1 KB · Pregleda: 40
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Ako sjebeš dpf onda budeš vidio kako si "prešparao" to vrijedi za sve marke auta.
Zato ne šparam, denem ulje kaj su prepisali i adio mare, bonđorno.
Kvalitetno i uredno mijenjanje ulja mora biti kak spada. A ne neki dan mi prijatelj veli da sad ima 60 hiljada od izmjene pa bi mogel možda i ulje zamjenit, reko samo daj. Ali ak ga nisi do sad netrebaš ni sad, samo dotoči.
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,910
Večini novijih auta moraš razrezati i izvaditi komponente, ali nekim treba oriđiđi softver koji košta ,međutim na tehničkom to prokuže, e onda ako naletiš na nekog nadobudnog kontrolora sljedi" fešta" U masi dizela čak ne možeš zatvoriti egr. Ne bude dobro čak i ako se buše raznorazne rupice po tim takozvanim blokadama, jednostavno baca grešku motora.
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,684
Večini novijih auta moraš razrezati i izvaditi komponente, ali nekim treba oriđiđi softver koji košta ,međutim na tehničkom to prokuže, e onda ako naletiš na nekog nadobudnog kontrolora sljedi" fešta" U masi dizela čak ne možeš zatvoriti egr. Ne bude dobro čak i ako se buše raznorazne rupice po tim takozvanim blokadama, jednostavno baca grešku motora.
Nije problem tehnički, kolko odlazak van hrvatske, pa kad te tamo prekontroliraju na cesti......
Nemam dpf-a na autu al dobro bi razmislil dal bi ga vadil, šef mi je prošli tedan kupil za svoju C klasu 2012 dpf i dal je 3800 a za vađenje i softversko gašenje oko 2000.
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,910
Aute s dpf-om treba ako se voze na kratkim relacijama barem svaka dva tjedna protjerati malo žešće, poslje se na lergasu kratkotrajno osjeti miris ko da negdje gori plastika.
 

Željac 28

Dobro znana faca
Tu od
8 Ožu 2020
Poruka
1,137
Ja imam dpf nema s tim problema.
Mjenjati ulje i sve.
Dpf uništi egr ventil većinom.
Problem su kratke relacije.
A kazna je velika da te uhvate bez njega.
Jer je tehnički jeftiniji za takav auto jer manje zagađuje.
 

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,524
U Hrvatskoj kazna velika nije nikako, ja nisam čuo ni u bližoj ni u široj okolici da je itko dobio kaznu za DPF a znam ih mnoge da nemaju. Kolega na petici Golfu ima čistu cijev od turba do iza, bez katalizatora i ičega pa je uredno prošao tehnički...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
View attachment 38339 View attachment 38340

Kupil sam ovo ulje za mtk s dizelskim motorom, stariji od 20 god.
Nekad sam mijenjal doma ulje u autu pa mi je uvijek ostalo od 5 lit za mtk. U zadnje vrijeme servise na autu odrađuje mehaničar (za istu cijenu kak je mene koštal materijal) pa nemam ostataka od ulja. U traktor ide 5 lit ulja i pakiranje od 10 lit mi je taman za 2 god. U mtk ide 1,2 lit, a u kosilicu 0,5 lit i voljel bi ako je moguće imati jedno ulje.
Pitanja glase:
1. je li to ulje primjereno za kosilcu (šišalicu) s B&S motorom, stara nekoliko godina,
2. smijem li ga bez problema sipati u kompresor Einhell (direktni pogon s motora). Kompresor se koristi za ispuhivanje filtera i hladnjaka na traktoru i mtk te za pumpanje guma. Star je više od 5 godina i do sad nisam mijenjal ulje. Nekoliko puta sam odšrafil vijak za ispust kondenzata, ali od kondenzata ni k.

???
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Za te jednostavne motore svako je ulje dobro.
Rekel bi @puknuti: važno je da ga ima.
 
Na vrh