• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ULJA I OSTALA MAZIVA

  • Temu pokrenuo seljaček
  • Datum prvog posta
S

seljaček

Guest
Kakva iskustva imate sa uljima i koja koristite kakva maziva koristite itd sve o tome ...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
ZA imt traktore koristimo INA Super 3 i 5, za Samea je INA Super Turbo.
Podmazivanje strojeva Ina LIS 2 i 3 i INA Lipleks.

Za aute Mobil 1 i Valvoline
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Ja gotovo u sve strojeve stavljam INA Super turbo,
Jer ocjena kvalitete odgovara zahtjevima strojeva
Neznam sad točno, al mislim da Super turbo ima ocjenu 228,5, a kombajnski motor zahtjeva kvalitetu 228,4, al nisam siguran u brojke morao bi točno pogledati šta piše.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,573
Same:
motor: Valvoline All Fleet Extra 15W 40. Cijena 314 kn za 2x5litara ulja. Zamjena na cca 200 sati ili jednom godišnje. Filter (SDF ili FIAAM) mijenjam pri svakoj zamjeni ulja.
gertiba: kad budem mijenjal ulje, kupit ću originalno Akross ulje, mislim da je ekvivalentno Transhidrol-u.

Štore:
motor i getriba: INA Super3 15W 40. Ulje u motoru mijenjam cca jednom godišnje, jer radi vrlo malo sati (ispod 50). Filter mijenjam pri svakoj drugoj zamjeni ulja. Obično tada očistim i filter hidraulike.
Akross ulje bude išlo i u geribu od Štorea, da mogu koristiti kiper na oba traktora, bez miješanja ulja.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Za IMTa je Inino Super 5 ok ulje. Za mjenjac i hidraulik transhidrol 85. U traktore trenutno lijevam nekakvo njemacko Finke 15w-40, dobio sam ga u kompenzaciji (pod dug) dvije bacve, cini mi se dobro jer nefali ga u motorima pa ga trosim cak i u starijem kombiju.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Mi u svoje imt-e ljeti sipamo INAsuper5,nekad i INAsuper3... u auto otac sipa crni CASTROL.. Od maziva koristimo INA LIS2,jako puno,u sezoni baliranja,više od kilu masti dnevno...
 
M

matias

Guest
Mi na servisima mijenjamo na prvih 100 i onda svakih 250 sati a koristimo sva orginal ulja inace u motor 15w40 VDS3 i ulje je je...no dobro i drzalo bi i 500 sati najtezih uvijeta rada samo da nafta nekaj valja
 
S

seljaček

Guest
U DAJCU mjenjam svakih 250 h Shell Rimula crna , u golfu II super 5 svakih 5000 km , za rotodrljaču mješavinu hipenola i polutekuće masti 50:50, i naravno lis 2 i kgs.
 
M

matias

Guest
seljaček kaže:
U DAJCU mjenjam svakih 250 h Shell Rimula crna , u golfu II super 5 svakih 5000 km , za rotodrljaču mješavinu hipenola i polutekuće masti 50:50, i naravno lis 2 i kgs.


zakaj za rotodrljacu stavljas mjesavinu hipenola i polutekuce masti?
 
S

seljaček

Guest
Tako su mi preporučili ljudi iz POLJOSTROJA a i iz servisa iz POLJONOVE (KUHN)
 
G

govrb

Guest
seljaček kaže:
U DAJCU mjenjam svakih 250 h Shell Rimula crna , u golfu II super 5 svakih 5000 km , za rotodrljaču mješavinu hipenola i polutekuće masti 50:50, i naravno lis 2 i kgs.


Ovih 250h u Dajcu ti je ekvivalentno 25000km u golfu!!!
I onda se budeš čudio kad ode motor.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Mi u C-360 i ferkana super 5, super 3 nije nešto bajan na 150h(vrijeme zamjene) ga nestane oko 1l, dok 5icu netroše niti jedan.
A auta: opel=shell, fiat=selenia
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
govrb kaže:
seljaček kaže:
U DAJCU mjenjam svakih 250 h Shell Rimula crna , u golfu II super 5 svakih 5000 km , za rotodrljaču mješavinu hipenola i polutekuće masti 50:50, i naravno lis 2 i kgs.


Ovih 250h u Dajcu ti je ekvivalentno 25000km u golfu!!!
I onda se budeš čudio kad ode motor.

Nebi se slozio,kada se govori sati ili kilometri,procitao sam da se sati mnoze sa 50,onda dobijemo koliko kilometara.Slicno sam nasao na stranici za ulje,i kod Mercedes Vite i Sprintera se govrilo o satima i kilometrima,i tako da je i tamo bilo ekvilvalent 1:50 (sat:kilometar)
 
S

strongboy

Guest
u tomo vinkovic sipam WOLF sae 30 ...ulje nije nesto naj naj al je onako prosecno.al na sledecu zamenu dobice bolje ;) .u imt sam sipao GALAX super3 20w50.za sada sam super zadovoljan snjim.u audi-ja vec godinama sam sipao CASTROL magnatec 10w40.bilo je fantasticno-bez grama potrosenog ulja na 15000 km.zadnje ulje koje sam sipao dobio sam ga kao kompenzaciju,ARAL 5w30(ili 5w40 ne secam se tacno kako je pisalo),al iako je skuplje za 25% od kastrola(1litar 11 eura) nisam bas zadovoljan snjim jer evo vec na 8000km potrosilo se pola litre...mozda je to i normalno, al normalnije je da ne trosi uopste ;) .a procitao sam negde, da motori vise trose ta skuplja sinteticka ulja...
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
strongboy nemožeš ulje gledat samo po cijeni. Gleda se gradacija i norme koje zadovoljava, jer ima ulja da paše gradacija ali norma neodgovara (pr. vw tdi motori).
Normalno da ti je potrošio arala, jer je to rijeđe ulje koje nije predviđeno za takav motor a pogotovo ako ima dosta tkm. Gušća ulja (veća gradacija) motori manje troše ali prilikom hladnog starta, duži je režim rada na suho.
 
S

strongboy

Guest
a hteo bih da pitam...ako autom ili traktorom napravis malo kilometara ili radnih sati(primer 4-5000km ili 60-tak r.sati godisnje),zasto bi morao da ga promenis jednom godisnje? na kanticu kastrola sam procitao da se moze upotrebljavati 4 godine.valjda to nije rok trajanja...po mom mislenju kastrol bi mogao biti u motor do 4 godine,naravno ako do tada ne napravis recimo 12-15000 km,koje kastrol predvidja kao interval zamjene...
 
S

strongboy

Guest
petar kaže:
strongboy nemožeš ulje gledat samo po cijeni. Gleda se gradacija i norme koje zadovoljava, jer ima ulja da paše gradacija ali norma neodgovara (pr. vw tdi motori).
Normalno da ti je potrošio arala, jer je to rijeđe ulje koje nije predviđeno za takav motor a pogotovo ako ima dosta tkm. Gušća ulja (veća gradacija) motori manje troše ali prilikom hladnog starta, duži je režim rada na suho.
pa ja i ne gledam ulja samo po ceni.a sdruge strane nisam strucan da sve to sto pise na ambalazi ulja:norme,gradacije,specifikacije..i jos puno toga pravilno protumacim.ni ja a ni vecina drugih...a pre izvesnog vremena sam trazio po internetu i nasao sta sve te oznake ,normative i pojmovi na ambalazi ulja oznacavaju.a inace,sto se tice cena,skuplje ulje je i kvalitetnije,al je pitanje dali je motor spreman za takvo ulje.specifikacija po API-ju odreduje koji motor kakvo ulje treba da koristi...al mi to najcesce ne razumemo pa primera radi,u motor proizvedenog 1990g,u kojeg treba da ide ulje sa specifikacijom API SG,sipa se ulje koje nosi oznaku API SL koje je predvidjeno za motore proizvedene nakon 2001 godine.
a sto se tice Castrola magnatec,iako je gusce ulje suhi start je smanjen na minimum zbog specijale formule koja omogucuje da ulje ostane na motor(klipove ,cilindre i sve pokretne delove motora) i do 14 dana nakon gasenja motora.
i slazem se stobom da je samo pravilno odabrano ulje ono pravo.e sad koliko se ljudi razumeju u specifikacije i kratenice koje mogu da procitaju na ambalazi ulja je drugo pitanje.a prodavci najcesce pricaju bez veze,samo da prodaju ;)
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Istina.
A ono 4 godine ti je rok trajanja u kantici. Kad je ulje u motoru onda se preporučava zamjena jednom godišnje bez obzira na sate (km) osim osim ako se prije ''potroši'' (intervalno). E sad kad je ulje u motoru ono nije zatvoreno hermetički kao u kanisteru, prilikom paljenja dolazi do kondenzacije i sl. sranja tijekom eksploatacije(sumpor, S kiseline, a i samim stojanjem u prisustvu zraka gubi neka svoja svojstva). Tako da ipak jednom godišnje bi ga trebalo promijeniti iako se neeksploatira.
A što se tiče castrola magnatech, ima nešto u tome samo i na plotu piše ***** pa nejebu svi :lol:

Od tih raznih dodataka mislim da jedino kvalitetna keramika pomaže. Kolega mi to drži i stavlja u auta (neznam naziv). Kaže imali su prezentaciju, ispustili su ulje iz auta u kojem je stavljena keramika i radio je 45min a da NIJE zaribao. Poslje tog je ugašen i nasuto je ulje, mjerena kompresija i pritisak ulja te rezultati nisu puno odstupali od mjerenja prije ispuštanja ulja.
Ali znam za slučaj gdje je na fordu motor prolupalo nakon nasipanja CPL-a za samo 300km(isto jedan brend keramike) što opet....
 

slatky

Član
Tu od
28 Tra 2008
Poruka
222
28102010.jpg

28102011.jpg

28102012.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh