• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ULJA I OSTALA MAZIVA

  • Temu pokrenuo seljaček
  • Datum prvog posta
B

Bobo

Guest
Osobno sam ja pitao za LUBCO ulja i maziva, jer u to vrijeme nisam nista mogao pronaci na internetu vezeno za tu firmu.

Ovo je u redu malo se predstaviti i napisati par rijeci o proizvodnom programu, a ne pisati veliku reklamu, jer to (za sad) na ovom forumu ne dozvoljavamo.

Meni je drago sto ste se javili na forum, jer bas me zanimalo porijeklo masti koju sam kupio za sitne pare, a NAJBOLJA je koju sam imao prilike i vidjeti i koristiti.

Koristio sam INA sve moguce masti, od kojih je ona crna LIS-MOS bila najgusca, ali kad se skori, ne moz ju vise nicim istjerati van. Obicne LIS masti sto INA proizvodi su pre "mekane" i samo izleti mast iz lezajeva i jako brzo u radu prozuje, sto znaci da je mast isparila iz njih. OLMA mast je kostala 3 puta skuplje nego INA, i u trgovini se cinila OK, pa sam ju kupio, ali kad sam dosao do pola kantice, donji dio rijedak da se zlicom mora grabiti. Mast je bila neke sivo-smedje boje. Kolega mi u berbi kukuruza poklonio jednu "kartusu" OLMA zelene masti i s time sam donekle bio i zadovoljan, ali imao sam samotu jednu kartusu i nista vise. Igrom slucaja za 20€u Rumi na vasaru kupim kantu 16kg LUBCO masti koja daje duplo vise od ocekivanog. U lezajevima na kombajnu ostaje, i uopce ne curi van tokom dana kao INA mast, a ujutro kad ga podmazujem, dovoljno je jednom ili dva puta stisnuti rucnu pumpu i mast vec curi iz lezajeva.

Jos uvijek imam pola te kante i za mene druga mast ne postoji, dok god ovu budem mogao nabaviti. Kako je moj jedan kolega rekao "Ja sam na tu masnocu bolestan. Svako jutro; ulje, voda, podmazivanje".
 
L

lubco

Guest
Hvala Bobo.I nama je drago ovde sto ste za nase ulje pohvalali. Nas web stranice sad renovirase,i naj kratko vremena ce da pocne.U Hırvatsku u Masivu mojete nas ulje da dobijete.Oni od nas primu ulje.Sa povecanim pogonskim kapacitetom razvijena je mogucnost izvoza te danas izvozimo na trzista vise od 25 zemalja svjeta. U zemljama kao sto su Grcka, Slovenija, Hrvatska, BiH, Srbija, Albanija, Makedonija, Kosovo, ostvarili smo zapazene rezultate i poslovne dijaloge pa sljedeci slicnu razvojnu strategiju takodje poceli plasirati nase proizvode u R.T. Sjeverni Kipar, Irak, Maroko, Norvecka, Afganistan, Egipat, Alzir, Sirija, Izrael, Azarbajdzan, Gruzija, Uzbekistan, Pakistan i Kamerun, nas trend rasta izvoza nastavlja se takodje prema zemljama srednje Azije.
Pozdrav iz İstanbul'a,
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
ja u traktore kombajn i golfa INA super turbo i prezadovoljan sam !
 

deinstalator

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
300
Danas zamjenio ulje u crvenku.Izneneadila me relativno mala cijena INA Super 3.Kažu neka akcija.10 L 126kn + filter 20kn
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,290
dok je ta cijena mora ja po kantu 10l, jer to točim u sve moguće motre,
feliciju, traktora i kultivatora...
 

deinstalator

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
300
ulje-ina-super-5-slika-5092039.jpg

Kupio danas Super 5 , 10L 185 kn.
Uložak uljnog filtera za 533, 23 kn.
Na polici stoji Super 3 sa cijenom od 203 kn,a pored Super 5 sa cijenom od 185.????
Pa šta je reko ovo .......onda mi trgovac objasni da je nova cijena Super 5, 185 kn, a da novu cijenu za Super 3 još nije dobio i da je ta cijena od 203 kn,stara..
Da ponovo ne dolazim, kupih taj Super 5.......valjda se moj stari Delux neće ljutiti....
 

Markec

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
282
Pozdrav svima!

Vjerujem da se kakvoća ulja i pravilni viskozitet može kontrolirati prema potrošnji ulja u nekom vremenskom intervalu, gdje se vide manja ili veća odstupanja. Problem dobrog ulja nastane kad Vam se nudi stotine proizvođača sa stotinama vrsta ulja. Naime, može se po različitoj cijeni istog ulja prepoznati iz koje zemlje i rafinerije potječe, što govori o nekakvoj kvaliteti.
Jeli to original njemačka, hrvatska ili afrička proizvodnja i za koje tržište je proizvedeno. Uzmite si vremena pročitati specifikacije na pakovanjima, gdje bi trebale biti naznačene nekakve oznake motora za koje se to ulje preporučuje.
Za aute je primjer lomne oznake motora: 501 00, 505 00, 229.3....
Pretpostavljam da u priručniku od Vašeg stroja postoji neka oznaka..
Inina ulja su inače vrlo dobra, ali ne škodi usporediti s drugim proizvođačima..

Lijepi pozdrav!:mrgreen:
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Prije nepunih mjesec dana sam kupio Super Turbo po cijeni 245kn a susjed pred par dana kupio u drugoj trgovini za 185kn, veli akcija. Probao sam Shell Rimula 3 i nemam primjedbi. Rekli mi u trgovini da ono "vozi" 200 radnih sati i zbilja na 150 sati nije ga jos nista faljelo a kad je doslo na 170rh pocelo je nestajati. Vecinu sati je traktor radio teske poslove. Trosim uglavnom Super Turbo i njega na 100 sati mjenjam.
 

Markec

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
282
Prije nepunih mjesec dana sam kupio Super Turbo po cijeni 245kn a susjed pred par dana kupio u drugoj trgovini za 185kn, veli akcija. Probao sam Shell Rimula 3 i nemam primjedbi. Rekli mi u trgovini da ono "vozi" 200 radnih sati i zbilja na 150 sati nije ga jos nista faljelo a kad je doslo na 170rh pocelo je nestajati. Vecinu sati je traktor radio teske poslove. Trosim uglavnom Super Turbo i njega na 100 sati mjenjam.

Iskustva sa shell-om su odlična, s Aralom također, kao i s Castrolom. Još Fuchs i Mobil..
Ina je kvalitetna po defaultu. Rowe mi se ne sviđa. Ostala ulja nisam provjeravao. Snalazim se kroz razne pukotine da nabavim dobrog ulja za što nižu cijenu: koristim rabate većih kupaca poznanika, kompenziram, skupimo se za bačvu od 200 l pa razdijelimo trošak, sve sheme dolaze u obzir...;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,642
A Valvoline?
Mi rabimo All Fleet Extra 15W-40.
 

Markec

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
282
A Valvoline?
Mi rabimo All Fleet Extra 15W-40.

Čuo sam dobre kritike, ali nemam nikakvog iskustva. Nije se davala povoljna ponuda kod kupovine kao kod drugih distributera iste klase ulja. Prije pokoju godinu se širila glasina da se dovozi ambalaža i pakira neko drugo ulje unutra, no ne mora nužno biti istina.. Kod nas se voli muljati svim i svačim, pa i motornim uljima.. Za goriva znam nekoliko takvih slučajeva..

Ako vama odgovara, dapače..
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Motorno ulje 10w ili 15w

Koje ulje preporučate za traktore, 10w 40 ili 15w40?

Traktori se pale svaki dan cijele godine.
Radi se o traktorima Lamborghini R6 110 (Deutz motor) i Lamborghini R4 105 (SAME motor).

Koje proizvođače?
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Jel deutz zračnjak?
10W40 nikak nebi preporučil.
Šogoru mečem u same zračnjaka 20W40 HD.
Jer se tu ulje jako grije preko 160 stupnjeva.
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Mi u DF-a stavljamo 15w40 original df-ovo ulje koje možeš terat od 200-250rs,tako su nam rekli ovi serviseri iz poljo-nove a serviseri iz trgo-gea-e su nam rekli da se to ulje može terat i do 300rs.
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
Jel deutz zračnjak?
10W40 nikak nebi preporučil.
Šogoru mečem u same zračnjaka 20W40 HD.
Jer se tu ulje jako grije preko 160 stupnjeva.

Glupost.

Danas gotovo da nema motornog ulja kojem točka plamište pada ispod 210stupnjeva, tako da je 160stupnjeva radne temp, ništa...

GRADACIJA ulja je nebitna ako kao faktor gledamo radnu temperaturu zračno hlađenih motora.

Bitna je BAZA ulja, čistoća ulja te sastav ulja. Iz tih cjelina proizlaze svojstva i kvaliteta ulja koja moraju zadovoljiti propisane zahtjeve.


Ako se baziramo na sami sastav motornog ulja i odredimo svojstva koja su povoljna za kvalitetno i stabilno podmazivanje kod visokih radnih temperatura onda gledamo vrijednosti: VI indeks viskoziteta (što je index veči, ulje manje mijenja (gubi) svojstva, točnije viskozitet, sa porastom temperature = ulje je "stablinije"), zatim gledamo HTHS vrijednost koja nam govori koliko je ulje mazivo na max. preporučenoj radnoj temperaturi, te nam je važan podatak Flash Point ili ti plamište, točnije temperatura na kojoj dolazi do zapaljenja ulja.

Ta tri podatka valja izuzeti kada se od ulja traži da podmazuje motore sa visokom radnom temperaturom (visokom, kad se gleda u onosu na vodeno hlađene motore).

Ajmo sada ovako. Ako gledamo VI index viskoziteta onda ćemo primjetiti da samo "najčišća" sintetička ulja imaju visok VI. Mineralna ulja imaju izrazito nizak VI i tu se stvara jedan problem, recimo čisto mineralno ulje 20w50 ili 15w40 je na sobnoj temperaturi i prema tehničkim podacima o mazivosti OK, no kako ima mali VI, promjenom, točnije porastom temperature svojstva osjetno padaju, i tu se dešava jedan problem, koji mi ne želimo. Mineralno ulje je "gusto" na hladno, a "pišaća" na toplo, mi bi upravo suprotno, dok je motor hladan da ulje što brže procirkulira motorom i smanji otpore, a na radnoj temperaturi da bude što "masnije".

Podjelimo ulja prema trenutnoj ponudi; Mineralna ulja, Polusintetička ulja (mješavina mineralnog ulja sa dijelom sintetičkomg ulja + aditivi), HC ulja (hidrokrekirana ulja, to je 90% današnjih "potpuno sitetničko ulje" koje večina popuši i kupi, a čiste sintetike nije vidjelo) i zadnja grupa gotovo nedostupnih kad su motorna ulja u pitanju, Sintetička ulja.

Za razliko od ostala 3, izuzetak su Sintetička ulja koja ne vide rafineriju, dakle to su ulja najstablinije strukutre koja korištenjem i promjenom temperature najmanje gube svojstva, ali su izuzetno skupa. Iz tog razloga se danas u 90% rade HC ulja, dakle prodaje se pod sintetička ulja ali ubiti to su ulja sintetičke baze + mineralno ulje sa paketom aditiva. To osjetno pojeftinjuje proizvodnju.

Nadalje.. ma odakle da počnem, mogu pisati par sati...


U zračno hlađenim motorima koristim Deutz TLX10w40 motorno ulje koje kupujem kod ovlaštenog Deutz servisera. Ulje je sastavom prilagođeno za podmazivanje zrakom hlađenih motora i ulje je besprijekorno. Izmjena je na 500rh ili jednom godišnje.

Za one koji poznaju problematiku ulja i maziva evo podataka http://www.deutz.de/file/ssod-6vyh3...f;jsessionid=79E1E65A8F9CE5630FFECAA9CD6F2230

Nadalje, bez dileme, prilikom odabira motornog ulja neophodno je pogledati koje ocjene ili ti koju kvalitetu ulja propisuje proizvođač stroja. Kupiti ulje koje nadmašuje normirane ocjene je pohvalno, no kupiti ulje "na pamet" zato jel je netko rekao da je to ulje odlično je glupost, možda nije odlično za svaki stroj.

Mario, postavi ovdje iz knjižice koju si dobio uz stroj, podatke o propisanoj potrebnoj kvaliteti ulja, pa budemo našli najbolje za tebe.

Ovako napamet, Shell serije Rimula su vrlo dobra ulja što se tiče radnih strojeva, točnije HD ulje. Samo iz serije Rimula treba odabrati ulje koje najbolje odgovara tvojim strojevima.

Ukoliko ima pitanja vezana za motorna ulja, pomalo... koliko znam..., odgovorit ću.
 
Posljednje uređivanje:

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Preporuka proizvođača je 15w 40

Oba dva motora imaju vodeno hlađenje.

Zašto RImula? Kakva su to rimula?
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Glupost veliš?
Ajd sad objasni zašto ulje 15W40 ima manji pritisak na istoj radnoj temp. Od oko 160 stupnjeva?
Temperatura i tlak su izmjereni za vrijeme malčiranja kad je napor stroja največi.
Znači prvi put mjerimo sa 15w40 i tlak je cca 1,5bara niži nego na istoj temp sa 20W50HD
Ulja su ista tipa istog proizvođača ili (punijoca) samo druga gradacija.
 

prnjavor3

Član
Tu od
27 Sij 2012
Poruka
73
koje ulje u hidrauliku torpeda 4506 sada je 30-setka pa kad radim sa sijačicom za kukuruz u okretanju radi na 14oo obrtaja kad pipnem ručicu sijača skoči i otrese zrno sa ploča.Možda bi trebalo gušće ulje ovo kad se ugrije bude ko voda
 

Najnoviji postovi

Na vrh