• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ULJA I OSTALA MAZIVA

  • Temu pokrenuo seljaček
  • Datum prvog posta

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,362
Koje ulje preporučate za traktore, 10w 40 ili 15w40?

Traktori se pale svaki dan cijele godine.
Radi se o traktorima Lamborghini R6 110 (Deutz motor) i Lamborghini R4 105 (SAME motor).

Koje proizvođače?

ja u svoj lambo zračnjak bez turbine stavljan 10w40
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
Preporuka proizvođača je 15w 40

Oba dva motora imaju vodeno hlađenje.

Zašto RImula? Kakva su to rimula?

Klasifikacija motornih ulja ima nekoliko. Nama najpoznatije i one koje smo "dužni" provjeravati prilikom odabira ulja, a dane su od proizvođaća stroja su;

-klasifikacija prema viskoznosti, SAE klasifikacija.
Unutar SAE klasifikacije postoje monogradna i multigradna motorna ulja (ova koja mi danas najčešće koristimo u MSU).

Kažeš kako je preporuka prema viskoznosti 15w40, u redu.

-klasifikacija prema radnim karakteristikama - API klasifikacija
U toj klasicikaciji motorna ulja podjeljena su u tri kategorije sa podkategorijama. Ovisno dali se radi o dizel, benzinskom ili dvotaktom motoru.

Ova klasifikacija izuzetno je važna, i ona je nadovezak na SAE klasifikaciju. SAE klasifikacija postavlja, ajmo reći u grubo, područje rada ulja ovisno o uvjetima primjene, a API klasifikacija je ona koja određuje kvalitetu koju neko ulje mora zadovoljiti kako bi mogli biti korišteno u određenom motoru.

Izuzev dvije spomenute postoji još raznih klasifikacija za razna tržišta koje neću sada spominjati, no napomenut ću još jednu, onu koju tražimo i sada, a to je kategorija

-posebna klasifikacija motornih ulja; dana od proizvođaća stroja, recimo Ford, GM, MB, Deutz....

Zašto ovo sve govorim? Ne tipka mi se i nije u svrhu dokazivanja, svatko ima pravo na mišljenje. No kad sam te tražio koje ulje preporuča proizvođać napisao si 15w40, đto može značiti sve, a može biti nedovoljno i ne značiti, skoro ništa. Iz tog razloga sam spomenuo dodatne dvije, klasifikacije koje govore o potrebnoj kvaliteti ulja, koju tvoj motor treba.


Nadalje, Shell Rimula je serija ulja za gospodarska vozila, točnije za teško opterećene dizel motore, takozvana HD ulja. Kao takva zadovoljavaju mnoge speficikacije i odobrena su od mnogih proizvođaća strojeva te je gotovo nemoguće pronači motor za koji nije odobreno jedno od Shell ulja.

Ne moraš se držati njega, no naveo sam ga samo kao primjer. Iako je moguće da i kupnjom recimo ulja SDF grupacije, kupiš Shell, jel SDF ne proizvodi ulja, isto kao što ih ne proizvodi "ni jedan" proizvođać strojeva, nego po njegovoj "želji i receptu" to čini neka rafinerija...

Ovako izgleda jedan dokument koji dolazi sa strojem i prema kojem se odabire motorno ulje;
http://i47.tinypic.com/21eu4z.jpg

Dakle kao šta sam i govorio, dvije klasifikacije, jedna prema SAE (viskoznost) i druga API (kvaliteta, recimo, 505.01).
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
505.01 i slične su VW interne norme koje važe samo za VAG vozila ;)
Kad kupuješ ulje ima više internih normi za nekoliko proizvođača.Za koje se preporučuje taj proizvod.API norma i SAE su ajmo reči generalne šifre. Za sva vozila.
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
Glupost veliš?
Ajd sad objasni zašto ulje 15W40 ima manji pritisak na istoj radnoj temp. Od oko 160 stupnjeva?
Temperatura i tlak su izmjereni za vrijeme malčiranja kad je napor stroja največi.
Znači prvi put mjerimo sa 15w40 i tlak je cca 1,5bara niži nego na istoj temp sa 20W50HD
Ulja su ista tipa istog proizvođača ili (punijoca) samo druga gradacija.

Glupost? Dobro, malo sam naglo reagirao, osjetio sam nedostatak znanja, no nisam prije toga poštivao tuđe mišljenje.

Ajmo probati tebi odgovorit;

Govorimo o SAE klasifikaciji motornih ulja i uspoređujemo 15w40 sa 20w50 uljem. Kao što se iz dijagrama gore, u postu iznad može vidjeti, SAE klasifikacija služi za odabir viskoznosti ulja u svezi sa područjem rada, tj. temperaturama okoline.

Zašto?

Kao i u svemu u životu, nema savršenstva kome se teži, radi se u optimalnosti. Ulje ima niz zadaća no prva mu je kod hladnog starta što prije procirkulirati motorom i smanjit otpore. Da bi to učinilo ulje mora biti "manje viskozno" dakle mora imati manji unutarnji otpor, kako bi što prije procirkuliralo. I to nije problem napravit, no u trenu kada procirkulira, kasnije kada motor postigne radnu temp. to ulje je "tanko", ugrubo, nema dovoljnu tlačnu nosivost i niz drugih stvari do kojih ćemo doći.

Kao šta sam pisao idealno bi bilo kad bi na niskim temp i kod hladnog starta ulje bilo nisko viskozno i brzo proteklo motorom, a na visokim temperatrama viskozno i osiguravalo dobro podmazivanje, no priroda to ne dozvoljava, viskoznost tekućina ovisi o temperaturi i s time se moramo pomirit.

Tu u igru ulazi kemija. Između ostalog zato se dodaju aditivi baznom ulju, aditvi za tečnost na niskim temp. aditiv za stabilnost na visokim temp....

Polusintetička ulja sadrže veći paket aditiva od mineralnih ulja i kao takva zadovoljavaju veću kvalitetu, točnije omogućena im je šira primjena.

Zanimljivo je da.. jedan hladan start troši motor kao 10-15 sati normalnog rada. Mineralno ulje je ono kojim je teško "upravljati" zato što ti je kao loša kompresorska šprica za farbanje, ne možeš je podesiti da radi kako ti odgovara u svim područjima rada, ali koliko para toliko muzike.

I da dođemo do problema. Svaki motor je sklopljen od niza elemenata koji su obrađeni u određenom tolerancijskom polju. Na temelju tih zračnosti, izmeđuostalog utvrđuje se i klasa ulja koja će vršiti kvalitetno podmazivanje. Ako se radi o istoj uljnoj pumpi, a u tvom slučaju se radi, za očekivati je da će zupčanik lakše zahvaćat i sa manje gubitaka tlačit ulje većeg kinematičkog viskoziteta, točnije ulje sa većim unutarnjim trenjem. Ako pogledamo tehničku specifikaciju 15w40 i 20w50 ulja primjetit ćemo da je upravo 20w50 ulje sa većim kin. viskz. i u tome je tajna većeg radnog tlaka.

No opet ponavljam, sve što je lijepo kratko traje. Koliko dugo će to mineralno ulje tim tempom funkcionirat u motoru? Zašto mu je rok zamjene recimo 200rh a nekom djelomice sintetičkom ulju 500rh?

Želim ti reći da nije tlak jedini paramterat kvalitete ulje i kvalitete podmazivanja. Iznenadio bi se kada bi vidio kako kvaliteta ulje utjeće na gubitke u nekom motoru.
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
505.01 i slične su VW interne norme koje važe samo za VAG vozila ;)
Kad kupuješ ulje ima više internih normi za nekoliko proizvođača.Za koje se preporučuje taj proizvod.API norma i SAE su ajmo reči generalne šifre. Za sva vozila.

Jasno, pa nisam drugačije niti mislio, zato sam i naveo u toj rečenici da se radi o PRIMJERU, kako bi čovjeku olakšao snalaženje u SAE i API klasifikaciji.

A kategoriju -posebene klasifikacije motornih ulja (ili kako ti kažeš, interne), sam također izmeđuostalog spomenuo u tekstu.
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Meni je jako jasno kak kvaliteta ulja utječe na motor i hladan start i sve to.
To mi je posel ;)
Inače vodimo diskusiju koja i nije potrebna pošto je otvarač posta napisal kakvo ulje preporučije proizvođać.A moja ideja je bila ako je zračnjak onda 20-50HD i to po iskustvu i onomu kaj sam sam videl.Baš zbog visoke radne temparature zrakom halđenog DEUTZ motora (koji je ubiti uljem i zrakom hlađen)
Na vodeno hlađenim motorima još nisam primjetil temperature više od 140stupnja.
Al moram napomenuti da kaj se tiče radnih strojeva (vodeno hlađeni) nemam previše iskustva.Barem kaj se tiče podmazivanja!
SVAKAKO sipajte ono kaj vam piše u knjizi!

Moja preporuka.Gradacija i norma koju preporučuje proizvođać a marka neka bude neka svjetska.E sad dal Castrol,Shell,Aral,Mobil.....
Neka svaki odluči po volji i po novčaniku.
Ja koristim za sva vozila ulja merke MIDLAND i jako sam zadovoljan.
 

danijel983

Član
Tu od
2 Ruj 2010
Poruka
101
Al ste se raspisali a čovjek je sam pital kaj da toči,odgovor jednostavan ono kaj je fabrika propisala ,a to je gradacija ulja u odnosu na klimu. A sad kolko kvalitetno ovisi o marki i normalno novčaniku .
Normalno je da stariji motori koriste veču viskoznost a noviji manju ipak je tehnika napredovala.
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
Al ste se raspisali a čovjek je sam pital kaj da toči,odgovor jednostavan ono kaj je fabrika propisala ,a to je gradacija ulja u odnosu na klimu. A sad kolko kvalitetno ovisi o marki i normalno novčaniku .
Normalno je da stariji motori koriste veču viskoznost a noviji manju ipak je tehnika napredovala.

"gradacija ulja u odnosu na klimu" ukratko SAE klasifikacija
Zaboravio si i uvjet zadovoljavanja preporučene kvalitete ulja zadane od proizvođaća stroja, dakle API klasifikacija, koja je također nužna pri odabiru ulja + po potrebi dodatne, ili ti, ostale klasifikacije (OEM, MIL...).

A, po tome, ako je odgovor toliko jednostavan; "ono šta veli tvornica" to je znal i sam, nije ni moral pitat.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
"gradacija ulja u odnosu na klimu" ukratko SAE klasifikacija
Zaboravio si i uvjet zadovoljavanja preporučene kvalitete ulja zadane od proizvođaća stroja, dakle API klasifikacija, koja je također nužna pri odabiru ulja + po potrebi dodatne, ili ti, ostale klasifikacije (OEM, MIL...).

A, po tome, ako je odgovor toliko jednostavan; "ono šta veli tvornica" to je znal i sam, nije ni moral pitat.

Svaka čast na trudu.

Nego ima nregdje tablica tih API specifikacija? Što znači ono API SL/CF? Znam da je to norma al rang te norme me zanima
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
Svaka čast na trudu.

Nego ima nregdje tablica tih API specifikacija? Što znači ono API SL/CF? Znam da je to norma al rang te norme me zanima

Naravno da postoji.

Kao šta sam spoemuo API specifikacija podijeljena je na tri "kategorije", onu za benzinske, dizelske i dvotaktne motore, kad su u pitanju motorna ulja.

S - benzinski motori
C - dizelski motori
T - dvotaktni motori

to su oznake početnog slova kako bi raspoznali kojoj vrsti motora je ulje namijenjeno. Uz svako to slovo stoji još jedno slovo, ono koje govori o kvaliteti. Što je drugo slovo (dakle ono KRAJ oznake S,C ili T, abecednim redom veće, to je ulje kvalitetnije.

Evo primjera, SA je "čisto mineralno ulje, bez aditiva, za zastarjele motore koji rade u vrlo blagim uvjetima.

SB je....
SC j2 " ulje za motore proizvedene 1964-1967 god. ulja koja sadrže aditive protiv habanja, korozije i oksidacije"
SD..
SE...

i tako redom, danas kad su benzinci u pitanju onda se vrtimo oko SL pa čak i SM.


Ista stvar je i sa C oznakom, dakle, što je slovo pokraj slova C abecednim redosljedom veće, to je ulje kvalitetnije.

Kvalitetnije, u smislu, poboljašno, suvremenije, tehnički naprednije...

Značenja prouči ovdje;http://www.rivagrupa.hr/hrvatski/ri.../maziva_ulja_i_tekucine_za_motorna_vozila.htm

ili; http://motorcycleinfo.calsci.com/API.html

Uglavnom, google, nije problem pronaći značenje specifikacije.


Kako današnja ulja večinom imaju uni primjenu, u pravilu svako ulje ima i "S" i "C" oznaku, ovisno dali ga točiš u dizel i benzinski motor. Odatle recimo.. SM/CF
 

Žuti org

Član
Tu od
19 Svi 2012
Poruka
232
a jeste se raspisali,a kaj fali ininom supre 5 ili super turbo relativno jeftino a kvaliteta zadovoljava i starije i novije motore.Mi u firmi ga čak točimo več godinama niti su motori stajali niti turbine da ne valja davno bi sve stalo
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
a jeste se raspisali,a kaj fali ininom supre 5 ili super turbo relativno jeftino a kvaliteta zadovoljava i starije i novije motore.Mi u firmi ga čak točimo več godinama niti su motori stajali niti turbine da ne valja davno bi sve stalo

Ina Agrina vu sve i šlus! :)
 

Žuti org

Član
Tu od
19 Svi 2012
Poruka
232
kod nas je došel švaba i on sam natočil u novu demagicu inino super turbo ulje i nafalil ga na sva usta,pa ak je njemu dobro doro je i mojim traktorekima
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
kod nas je došel švaba i on sam natočil u novu demagicu inino super turbo ulje i nafalil ga na sva usta,pa ak je njemu dobro doro je i mojim traktorekima

Ja ozbiljno razmišljam za sljedeću promjenu staviti Agrinu tak da imam i za ostale potrebe ne samo za motor. Sad je nutra Super 3 i to je ok jer traktor ionak malo radi, a rijeđe ulje samo bolje curi po podu garaže:x, ipak je stari imt u pitanju... Zna tko da li je Agrina puno rjeđa od Super 3?
Isto me zanima da li se slobodno miješa nekakav transhidrol srpske proizvodnje, dolazi u zelenim kanistrima, ne znam proizvođača ali broj mu je 80 sa ininim transhidrolom 85? Ovaj zeleni je puno jeftiniji zato pitam
 

danijel983

Član
Tu od
2 Ruj 2010
Poruka
101
a jeste se raspisali,a kaj fali ininom supre 5 ili super turbo relativno jeftino a kvaliteta zadovoljava i starije i novije motore.Mi u firmi ga čak točimo več godinama niti su motori stajali niti turbine da ne valja davno bi sve stalo
ma niš ne fali i ja ga točim u traktor ,kosilicu i tak dalje
 
Posljednje uređivanje:

danijel983

Član
Tu od
2 Ruj 2010
Poruka
101
"gradacija ulja u odnosu na klimu" ukratko SAE klasifikacija
Zaboravio si i uvjet zadovoljavanja preporučene kvalitete ulja zadane od proizvođaća stroja, dakle API klasifikacija, koja je također nužna pri odabiru ulja + po potrebi dodatne, ili ti, ostale klasifikacije (OEM, MIL...).

A, po tome, ako je odgovor toliko jednostavan; "ono šta veli tvornica" to je znal i sam, nije ni moral pitat.
nemoj da se ljutiš ali nisam ja ništa zaboravio ,, današnja ulja su kvalitetnija od onih prije deset godina i više tak da to nije važno ,
Važno je samo da se čovjeku odgovori normalno a ne napiše knjiga o tome , svaka čast na trudu al mogal si mu reč onda da kupi i knjigu goriva i maziva za srednju školu za vozače ,,,,, pa nije to raketna znanost po meni metnul ti inino ulje ili najbolji castrol razlika je samo u cijeni
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
nemoj da se ljutiš ali nisam ja ništa zaboravio ,, današnja ulja su kvalitetnija od onih prije deset godina i više tak da to nije važno ,
Važno je samo da se čovjeku odgovori normalno a ne napiše knjiga o tome , svaka čast na trudu al mogal si mu reč onda da kupi i knjigu goriva i maziva za srednju školu za vozače ,,,,, pa nije to raketna znanost po meni metnul ti inino ulje ili najbolji castrol razlika je samo u cijeni

Ne ljutim se nimalo.

Može biti važno, baš iz tog razloga što su neka današnja ulja toliko kvalitetna da nisu pogodna za starija vozila. Iz tog razloga smatram da si zaboravio spomenuti API klasifikaciju koja je itekako važna.

Shvaćam tvoju neozbiljnost i nestručnost kad je u pitanju tribologija primjenjena na motornim vozilima, ali ne shvaćam odbijanje korisnih informacija i naučnog teksta koji niti jednom korisniku MV neće biti od viška.

Opet kažem, na razini na kojoj je većina korisnika, kvaliteta podmazivanja nije dovoljno ozbiljno shvaćena.

Govoriti kako je razlika "samo u cijeni" između bilo koja dva proizvoda ili proizvođaća je još neozbiljnije.

No, na kraju svega si napisao da je to tvoje mišljenje, točnije, "po tebi" je tako, pa ne zamjeram, jel tko sam ja, ili ti, da po nama nešto bude ili ne bude pravilno.

Cijenim mišljenje.
 

danijel983

Član
Tu od
2 Ruj 2010
Poruka
101
Torpedo hočeš reć da je castrol koji mi imamo u hrvatskoj i recimo njemačkoj isti ,ja ti mogu reč da nije ne pitaj od kud znam jer ovo nije mjesto za to, a sad nemogu reč da sam baš nestručan jer mi je to struka .
Poštujem to što želiš naučit druge nekaj više ali,
problem je kaj niko ne gleda kaj piše na ambalaži ,nego gleda cijenu.
 
Na vrh