• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ULJA I OSTALA MAZIVA

  • Temu pokrenuo seljaček
  • Datum prvog posta

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
Torpedo hočeš reć da je castrol koji mi imamo u hrvatskoj i recimo njemačkoj isti ,ja ti mogu reč da nije ne pitaj od kud znam jer ovo nije mjesto za to, a sad nemogu reč da sam baš nestručan jer mi je to struka .
Poštujem to što želiš naučit druge nekaj više ali,
problem je kaj niko ne gleda kaj piše na ambalaži ,nego gleda cijenu.

Castrol nažalost, nije kao neki drugi proizvođaći ulja sjedinjen na jednoj lokaciji. Također nema zatvoren proces proizvodnje ulja, krenuvši od vlastitong nalazišta nafte, preko prerade do gotovog proizvoda. Neki proizvođaći ulja to imaju, i to kod njih cijenim.

Castrol je teško ime, multinacionalna kompanija, koja ima razne "kooperante" koji za njega proizvode (pune) ulja. Meni osobno Castrol (kažem, moje iskustvo) a i tehničkim podacima nije broj 1, a ni među prvih 5 proizvođaća ulja koje ja cijenim i priznajem.

Ne znam odakle si ti izvukao;"hočeš reć da je castrol koji mi imamo u hrvatskoj i recimo njemačkoj isti", ja to nisam rekao, te ponavljam, to ne mogu tvrditi a ni demantirati.

Upravo zbog različitih lokacija punjenja, pa tako i različite kvalitete nafte od koje sve kreće, pretpostavljam da može doći do razlike u kvaliteti ulja, no pazi, dobar dio tehničkih podataka nama dostupnih od proizvođaća ulja su minimum, neki su čak i navedeni OD-DO dakle u tom području je vrijednost, ali min. je ta i ta. Dakle, ako je vrijednost bolja, svaka ćast, ali u slučaju kad je najgora, nije ispod te min. vrijednosti, koja svejedno zadovoljava potreban standard.

A ovo zadnje, možda ne baš nitko, ali dobar dio nažalost kupuje ono šta može platiti, a ne ono šta bi trebalo.

Toliko od mene, ukoliko nema konkretnih pitanja vezanih za ulja.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Sada sam našao na stranici SDF-a da se proporucuje 10W -40 , tako da ču najvjerojatnije kupit takvo.

Plan mi je kupiti bačvu 200 litara ulja, pošto godisnje potrosim skoro blizu 100 litara.

Sad me zanima da li smije ulje stajat dvije god, ili više?
 

Žuti org

Član
Tu od
19 Svi 2012
Poruka
232
Sada sam našao na stranici SDF-a da se proporucuje 10W -40 , tako da ču najvjerojatnije kupit takvo.

Plan mi je kupiti bačvu 200 litara ulja, pošto godisnje potrosim skoro blizu 100 litara.

Sad me zanima da li smije ulje stajat dvije god, ili više?

smije nije kvarljiva roba
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
smije nije kvarljiva roba

Skoro... Ipak valja pripaziti na uvjete skladištenja, koje opet propisuje proizvođać ulja. To su ograničene temperature recimo 5-40 stp. celz., tamna, natkrivena prostorija, bez naglih izlaganja bačve skladištenog ulja atmosferskim utjecajima.

Ulje kao ulje se neće "usmrditi" ali, može se pojaviti kondenzat u bačvi, može doći do taloženja aditiva, do promjene kemijskih svojstava, tako da, original zatvoreno ulje koristiti do 5god starosti, a otvoreno, max. 2godine, ako je pravilno skladišteno.

To je preporuka, a sad...
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Malo mi je problem ova donja temperatura od 5 stupnjeva, morao bi ga u kuci drzati.

Skoro... Ipak valja pripaziti na uvjete skladištenja, koje opet propisuje proizvođać ulja. To su ograničene temperature recimo 5-40 stp. celz., tamna, natkrivena prostorija, bez naglih izlaganja bačve skladištenog ulja atmosferskim utjecajima.

Ulje kao ulje se neće "usmrditi" ali, može se pojaviti kondenzat u bačvi, može doći do taloženja aditiva, do promjene kemijskih svojstava, tako da, original zatvoreno ulje koristiti do 5god starosti, a otvoreno, max. 2godine, ako je pravilno skladišteno.

To je preporuka, a sad...
 

krunoslav7

Član
Tu od
12 Kol 2012
Poruka
60
ihc 644

Pozdrav svima! čitao sam što pišete za motorna ulja pa me zanima koje ulje da sipam u svoj ihc koji je 78,godište? Koliko sam pročitao na stranicama od ihc-a piše da preporučaju HD ulje,ljetno SAE 20W,zimsko SAE10W,e sad mene zanima kakva su to otprilike ulja?
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,690
Što mislite, što je bolje uzeti za izmjenu ulja, ina super 5 ili ina turbo? Mala je razlika u cijeni, a vjerujem da je turbo bolje ulje, jel se preporuča za strojeve koji rade u težim uvjetima rada...
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Bolje uzmi Ina turbo kvalitetnije je a i duze ce ti moc bit u motoru!
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Ina Turbo se preporuča za turbo motore,a ta Inina ulja svi se vrte oko 100-150rs za svako mjenjanje.
Nije ti loše ni Super 5 daleko bolji od Super 3
 

Žuti org

Član
Tu od
19 Svi 2012
Poruka
232
ina turbo ti je isto ko i 5-ica jedino kaj ima aditive smije se miješat jedno sa drugim a mi ga u strojevima mijenjamo na 250 sati
 

izzyvz

Član
Tu od
14 Ruj 2009
Poruka
185
Oooo ima nešto i o mojoj struci/ulju ovdje.
Da čujem šta se kod Vas sipa u traktore,aute?
Koje marke ulja? :)
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
Oooo ima nešto i o mojoj struci/ulju ovdje.
Da čujem šta se kod Vas sipa u traktore,aute?
Koje marke ulja? :)

Ajde da ja vidim tebe, pa da pogodim tu razinu stručnosti. ;)

Ne ide ti u prilog "sipanje" tekućina, no...

I ne ide ti u prilog što kvalitetu ulja dijeliš prema markama.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
na renou 19 presao sam na lukoil ulja a tako i u frezi dizel. posto sad nemam traktora pre sam sipao optimu maksimu ,ali su i nju poceli kopirati pa se nezna sta je original
 

izzyvz

Član
Tu od
14 Ruj 2009
Poruka
185
Ajde da ja vidim tebe, pa da pogodim tu razinu stručnosti. ;)

Ne ide ti u prilog "sipanje" tekućina, no...

I ne ide ti u prilog što kvalitetu ulja dijeliš prema markama.

Pa nego po cemu da djelim ulja nego po markama? Trebal bi možda po iskustvu,praksi?Ako ti tako kvalificiraš motorna ulja to je tvoja paksa i iskustvo,ali po terenu vidim da ljudi vise opce ne gledaju sta kupuju,nego da je sto jeftinije,pa makar i interval izmjene ulja kod nekog jeftinola produze sa onih 150rh na 300rh. Evo to ti je moje iskustvo,na koje mi se kosa dize.
Nisu sva ulja iste kvalitete,da se razumijemo,to znas i sam
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
Pa nego po cemu da djelim ulja nego po markama? Trebal bi možda po iskustvu,praksi?Ako ti tako kvalificiraš motorna ulja to je tvoja paksa i iskustvo,ali po terenu vidim da ljudi vise opce ne gledaju sta kupuju,nego da je sto jeftinije,pa makar i interval izmjene ulja kod nekog jeftinola produze sa onih 150rh na 300rh. Evo to ti je moje iskustvo,na koje mi se kosa dize.
Nisu sva ulja iste kvalitete,da se razumijemo,to znas i sam

Izvini ali ja klasifikaciju prema markama (proizvođačima ulja) ne poznajem, no poznajem recimo prema;

Viskoznosti (SAE)
Razini kvalitete po sudu instituta API, ACEA, MIL....
Specifikaciji proizvođača motornih vozila


A za ovo ostalo, ako ti kažeš da je tako u praski, žalosno, na šta je narod spao.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ja u traktor sipam super 5 izmijena svakih 150rs par sati gore dole u auto sipam shell helix hx7 izmijena 10tkm 50km gore dole a ti koji ne paze na ulje i kupuju najjeftinije i produzuju interval izmijene ne cuvaju i kad nesto ode onda se cude:icon_scratch:
 

izzyvz

Član
Tu od
14 Ruj 2009
Poruka
185
Izvini ali ja klasifikaciju prema markama (proizvođačima ulja) ne poznajem, no poznajem recimo prema;

Viskoznosti (SAE)
Razini kvalitete po sudu instituta API, ACEA, MIL....
Specifikaciji proizvođača motornih vozila


A za ovo ostalo, ako ti kažeš da je tako u praski, žalosno, na šta je narod spao.
Reci cu ti jednu stvar.
U zadnjih par godina svjedoci smo opce pomutnje trzista motornim uljem.
Nekad je bilo cca 10 vrsta ulja u trgovini,a sad?-da ti pamet stane.
Za traktore i radne strojeve imaš min. 20 vrsti i to gradacije 15w40 i cijene od 11kn +PDV pa do 40kn+PDV/1L
Kaj se tice tih specifikacija,o njima bi se dalo pisati jakoo dugo.
99% ulja koje se prodaje u koje kakvim karnistrima nema specifikacije koje se na deklaraciji navedene.
Inace sa uljem je opaki biznis.
Evo srel sam se npr sa transhidraol-om on je gradacije 10w30,majstori pakiraju to isto ulje pod ulje za kosilice jer se tamo preporuca 10w30,transhidraol jd 50 i 85.
 

izzyvz

Član
Tu od
14 Ruj 2009
Poruka
185
Ja u traktor sipam super 5 izmijena svakih 150rs par sati gore dole u auto sipam shell helix hx7 izmijena 10tkm 50km gore dole a ti koji ne paze na ulje i kupuju najjeftinije i produzuju interval izmijene ne cuvaju i kad nesto ode onda se cude:icon_scratch:

Takvih koji ne paze na izmjenu ulja je sve vise.
Ljudi vise ne mare za svoje automobile,strojeve...
Voze dok nesto ne ode,a onda su svi krivi samo ne oni, ali mislim da tih 200kn na godinu se mora naci za odvojiti za ulje i filter.MORAAA!
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Znam da ih je sve vise i to pogotovo ljudi koji imaju para pa skrtare na ulju i na nekim sitnicama a kad ode to nista ne valja ovo ono a da odrzavaju kako treba imali bi duze ja u autu moram ulje mijenjat svaka 3-4mj a u traktoru minimalno 3 puta godisnje i ne zalim dat pare za ulje i filtere vise zalim za parama sta potrosim na gluposti:=:)
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
Reci cu ti jednu stvar.
U zadnjih par godina svjedoci smo opce pomutnje trzista motornim uljem.
Nekad je bilo cca 10 vrsta ulja u trgovini,a sad?-da ti pamet stane.
Za traktore i radne strojeve imaš min. 20 vrsti i to gradacije 15w40 i cijene od 11kn +PDV pa do 40kn+PDV/1L
Kaj se tice tih specifikacija,o njima bi se dalo pisati jakoo dugo.
99% ulja koje se prodaje u koje kakvim karnistrima nema specifikacije koje se na deklaraciji navedene.
Inace sa uljem je opaki biznis.
Evo srel sam se npr sa transhidraol-om on je gradacije 10w30,majstori pakiraju to isto ulje pod ulje za kosilice jer se tamo preporuca 10w30,transhidraol jd 50 i 85.

Nema pomutnje. Pa nista se ne tjera znati napamet, vec treba znati gdje pogledati ili koga pitati ono sto nas zanima, no s vremenom htjeli pamtiti ili ne, neke stvari ostaju u memoriji. Proizvođač propisuje i zahtjeva određenu kvalitetu ulja prema jednoj ili vise klasifikacija (neke sam u proslom postu i naveo) a nase je samo prema tome izabrati ulje. Tržište je otvoreno, uvoznika i proizvođača mnogo, konkurencija u svrhu održavanja i poboljšavanja kvalitete uvijek je dobrodošla. Ne bi se složio da 99% ulja ne zadovoljava specifikaciju kojom se predstavlja, ipak je to prevelik broj. Ne znam gdje i što radiš sa uljima no po tvojoj priči iz prakse, nije dobro.
 
Na vrh