• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uljana repica, sjetva-žetva 2010-2021

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
Prva prihrana sa 175 kg /ha.
Nije išlo prije mokro je bilo.

c1155c28ea097f345f06461e336900c5.jpg

178d98ed346bb4b43d473e8595600377.jpg


S7 edge koristeći Tapatalk
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Kod mene sinoć velika kiša
Ima još di koja zelena mahuna sutra je u planu krenut u žetvu
 

marijogjulic

Aktivni član
Tu od
26 Lis 2013
Poruka
527
Žetva uljane repice, prinos oko 2,5-3 tone po hektaru, za prvi put nije loše :)
(susjed nam je kombajnirao, jer mi nemamo stol za repicu)

o4JUJ3P.jpg


aBN0YqU.jpg


fIipMDF.jpg


SN0jxRH.jpg


HjtQPz2.jpg


43Vb4RK.jpg


eh4TdMv.jpg
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Jel se radi sta oko repice
Cjena
Moja je još dosta zelena
Doljnje mahune skoro pa zelene
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Posto ste prodali repicu
Mi sutra završavamo čekamo da nam procjena za led dođe
Prinosi iznad očekivanja
Na najtežoj zemlji na prosjek 5t/ha
Kws hibrirok,frodo Gordon Alvaro
Na lakšoj 4,5t
10ha nam izlupala tuča nije strašno tu nam je manji prinos 25%
Valda će toliko Dat štetu
Cjenu neznamo
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
Predali smo u Uljaru..
Cijena se ne zna a čujem da je 2.30 neslužbeno.
 

salafek

Novi član
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
7
Posto ste prodali repicu
Na lakšoj 4,5t
10ha nam izlupala tuča nije strašno tu nam je manji prinos 25%
Valda će toliko Dat štetu
Cjenu neznamo

Kome ste prodali repicu
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Do sad nismo sijali repicu pa bi ove godine probali jer cijena pšenice je uvjek nikakva. Imam u planu zasijat 2,5jutara za probu. Pričam sa ljudima koju ju siju u mom kraju i kažu da pred sjetvu bace 150kg 15-15-15 i da dvaput u proljeće idu kanom po 100kg. Sije se tavanuša cca 4kg po jutru.
E sad me zanima dali bi to funkcioniralo šta sam gore napisao? Kada se treba strnjak poorat,pred samu sjetvu ili 10-15dana prije,dali uopće treba 2x orat prije same sjetve?? Kakvu zemlju voli repica jako usitnit ili? Kada se ide u zaštitu protiv trave i protiv buba? Dali se mora napravit kalcizacija,bacit vapno i zaorat prije sjetve?
Imamo sijačicu amazone d7 ali bez onih sitnih zubaca za sitno sjeme,valjalo bi svaki drugi red zatvorit? I kako ju otvorit znači ono od 1-8 i onu drugu ručku?

Znam da ima puno pitanja,novi sam u ovome pa bi htjeli probat,ako uspije nagodinu čmo i više zasijat i uzet novo sjeme.
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
Gnojidba ok (pojačaš bolje vršiš), oranje možeš i sutra ako hoćeš, ne treba dvaput, usitniti jako i ispeglati zemlju da bolje nikne, zaštita od trave po meni bolja u jesen (kišno proljeće ne možeš dugo ući u njivu ), bube pred cvatnju 1-2-3 puta po potrebi pratiš, u cvatnji fungicid poželjno, kalcizacija može i nemoraa kao i za sve drugo, za sijačicu neznam ja sijem s isariom i ima mali zupčanik sije svaki drugi red, sjeme ! ja nisam uvjek kupim ali probaj i jedno i drugo pa vidi isplati li se ...
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Re: Uljana repica, sjetva-žetva 2010-2015

Pozdrav,
Idealna predkultura za uljanu repicu je pšenica pa ću krenut sa pretpostavkom da mislite sijati po pšenicama.
Prvo treba odabrati parcele koje su ocijedite i na kojima se ne zadržava voda jer repica ne podnosi da dugo leži u vodi ( potopljena može izdržati tek 2-3 dana).
Nakon skidanja pšenice strnište treba pretanjurati ili plitko uzorati ( ne koristiti totalne herbicide na strništu)
10-15 dana prije sjetve parcelu treba uzorati i staviti u brazdu osnovnu gnojidbu npr 250-350 kg NPK 7:20:30 ili 300 kg NPK0:20:30 + 50 kg urea. Bitno je da bude više kalija u gnojivu jer je on izuzetno bitan za prezimljavanje repice.
5 dana prije sjetve potrebno je zatvoriti brazdu najbolje roto drljačom kako bi se zemlja do sjetve malo slegla jer ako to radite neposredno pred sjetvu postoji opasnost da sjeme potone pre duboko.
Optimalni rokovi za sjetvu uljane repice su 05-25. 09.
Predsjetvenom pripremom potrebno je dobiti mrvičasto-zrnatu strukturu tla. Sjetva se obavlja pšeničnim sijačicama uz zatvaranje svakog drugog ulagača. Uljana repica je pakirana 1,5 milijuna zrna što je količina za 3 ha ( jedino Pioneer ima pakiranja 1 milijun zrna što je za 2 ha). KWS pakira 1,5 mil klijavih zrna što znaći da u paketu ima više sjemena.
Ukupnu neto težinu paketa uljane repice treba podijeliti na 3 i dobivate sjetvenu normu za 1 ha ( cca 2,2 - 3,5 kg ovisno o hibridu). Po m2 treba postići sklop od 45-50 biljaka. Sjetva se obavlja na dubinu 1-2,5 cm dubine. Ako ima vlage 1 cm, ako je suho do 2,5 cm i bilo bi dobro napraviti valjanje.
Najpoznatiji herbicidi za uljanu repicu su Teridox i Butisan te se može dodati i Clon za širokolisne korove ako znate da ih imate. Teridox je dozacija prije dvije godine smanjena sa 3 na 2 l/ha no iskustva proizvođača govore da 2 l nisu dovoljne- pazite kaj pišete u upisnik i dozacije.
Na tržištu su i CL repice koje su IMI tolerantne i one se prskaju Clerandom. KWS nema takve repice jer su slabije po prinosu.
Teridox može prije i poslje nicanja, Butisan i Clon samo prije nicanja.
Sjeme uljane repice zadnje 3 godine nema više nikakav insekticid pa ako imate žičnjak ( drotar, podjetka) obavezno se mora tlo prije sjetve tretirati insekticidom ili nemojte sijati.
Iz istih razloga čim repica počne nicati treba pratiti napad štetnika ( buhač, atalija)
Buhač je mali sitni crni kukac koji buši okrugle rupice na listu repice i može biti jako opasan.
Atalija je zeleno-crna gusjenica koja jede lišće repice i također jako opasna.
Sovica pozemljuša (ona ista koja jede kukuruz) također radi štetu u repici i za razliku od ova dva štetnika gore nju se prska u sumrak kada izlazi iz zemlje.
Još jedan štetnik je puž golač koji se javi samo u mokrim i toplim jesenima i za njega nema lijeka.
Repica do zime mora imati 8 pravih listova ali nesmije biti viša od koljena. Ako ide previše u zrak treba ju zaustaviti Modusom što bi bilo dobro napraviti bez obzira na visinu biljke jer jača korjen i spušta vegetativni vrh što poboljšava prezimljavanje u zimama bez snijega.
U prolječe čim se može u repicu napraviti prvu prihranu 150-200 kg KAN.
Kad se temperature ustale na 8-12 stupnjeva pojaviti će se repičina pipa. Ovaj štetnik ne radi veliku štetu na biljci ali leže jajašca čije ličinke se ubušuju u stabljiku i uzrokuju odumiranje bočnih grana i kasnije dolazi do polijeganja usjeva jer izgrizu srce stabljike- obavezno tretirati i u prskanju dodati 5% urea ili neki drugi folijarac sa dodanim borom i selenom.
Krajem trećeg mjeseca napraviti drugu prihranu 150-200 kg KAN
U pupanju pojavljuje se repičin sjajnik koji buši pupove i jede polen. Obavezno tretirati i opet dodati ureu ili folijarac ali obavezno upozoriti pčelare u okolici.
Zadnje kad možete u repicu a da ne radite preveliku štetu lomljenjem biljke napraviti fungicidnu zaštitu protiv bolesti sa npr. Pictor. Ovime sprečavate polijeganje zbog truleži stabljike i pojačavate elastičnost mahune na pucanje pa su manji gubici u žetvi.
Kraj 6. ili početak 7. Mjeseca kombajnirate adapterima sa stolom za repicu i bočnim kosama i ako ste napravili sve ovo i odabrali KWS repicu prinosi će biti 4-5 T/ha.

Mislim da je to sve :) SRETNO
Da citiram kolegu
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Gnojidba ok (pojačaš bolje vršiš), oranje možeš i sutra ako hoćeš, ne treba dvaput, usitniti jako i ispeglati zemlju da bolje nikne, zaštita od trave po meni bolja u jesen (kišno proljeće ne možeš dugo ući u njivu ), bube pred cvatnju 1-2-3 puta po potrebi pratiš, u cvatnji fungicid poželjno, kalcizacija može i nemoraa kao i za sve drugo, za sijačicu neznam ja sijem s isariom i ima mali zupčanik sije svaki drugi red, sjeme ! ja nisam uvjek kupim ali probaj i jedno i drugo pa vidi isplati li se ...

Hvala ti kolega,skinuli smo pšenicu i svejedno smo mislili bacit vapno jer je zemlja malo slabija.
Čuo sam da novo sjeme (paket) ide na 3h a ja neču tolku površinu sijat pa sam mislio probat tavanušu pa ako uspije nagodinu povečamo. Moram sijat pšenicu radi plodoreda ai treba mi slama za nastirat pod krave.
 

Najnoviji postovi

Na vrh