• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Umjetna gnojiva

Željac 28

Dobro znana faca
Tu od
8 Ožu 2020
Poruka
1,137
A zašto je Eu zaustavila sjeverni tok.
Tako da plin poskupi.
Sve su to igre.
Zato susjedi dobivaju jeftiniji plin.
Znam da mi nismo gazde ali po ovoj cijeni nemože se raditi.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Nema tvornice gnojiva koju ovu cijenu plina može održati dugoročno na životu.
Posljedice budu katastrofalne,od poskupljenja hrane do nestašice zbog toga što se manje gnojiva bude koristilo i manji će biti prinosi..
Trava bude rasla pa ćemo pasti travu..
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
604
Manji prinosi u svijetu, veća potražnja što rezultira većom cijenom proizvoda.
Da će biti značajna redukcija gnojiva, nije dvojbeno. Barem naredne sezone.
 

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,524
Kod mene bude vjerovatno redukcije, no neću sigurno ići bez gnojiva kao što pišu ljudi, ili sa mizerijom. Ako već radim onda radim da se nadam nećemu, ako neću ulagat onda bolje ostavit ugar.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,666
Planiram da bi smanjio gnoj kod sjetve kukuruza a onda bi kasnije išao više puta sa dohranom preko lista. Za sad je ipak dosta jeftinija nego umjetni.
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Neznam kaj takav strah. Gnojidba če bit samo kan i urea. Preko lista je samo da lepo izgleda. A to da če bit hrana draga se zna.
Sad je drago ulje i masti , nešto je več problem sa dobavom djelova. Tak da ciljate na to da imate da narednu godinu djelova.
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,910
Planiram da bi smanjio gnoj kod sjetve kukuruza a onda bi kasnije išao više puta sa dohranom preko lista. Za sad je ipak dosta jeftinija nego umjetni.
Probao sam tu verziju, ako ideš s sredstvima iz poljoljekarne, opet je neprofitabilno, ureea ispada jeftinije. Morao bi tretirati svakih 7 dana. Pokazalo se jako loše.
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
604
Nema smisla biljku folijarno tretirati s makro elementima. Mikro elementi su druga priča.
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Nema smisla več sad planirat za prihranu pola godine u naprijed. Sad je jedino kak bude sa cjenom kana za prvu prihranu žita.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,666
Probao sam tu verziju, ako ideš s sredstvima iz poljoljekarne, opet je neprofitabilno, ureea ispada jeftinije. Morao bi tretirati svakih 7 dana. Pokazalo se jako loše.
Znači ništa od toga.
Zadnjih par godina sam išao sa normalnom količinom kod sjetve i jednom sa folijarnom prihranom i pokazalo se dobro. Prošle godine me dohvatila tuča pa je prinos bio slabiji a ove godine šta god sam joj dao, na nekim parcelama nije htjela naprijed dok na drugim je bila ok sa manje dohrane.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
prihrana preko lista u kukuruzi bi morala biti konstantna svaki tjedan bar do polovice 8. mjeseca, da bi rezultati bili zadovoljavajući...a većina od nas nema načina to aplicirati na toj visini... :oops:
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,563
Jucer sam ubo 500 kg 7-20-30. Po 330 kn metar 😅. Nadam se da ce bit jos
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,144
Uplatili kan po 117kn 25kg, 3x15 130kn, ureja 170kn.. Cca 60% potrebnog za prvu prihranu i sjetvu, 4 palete. Lokalno po trgovinama ureja čak 200kn/25kg.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Cijena nafte na svjetskom tržištu pada već 6 tjedana za redom.
Hoće li i plin krenuti silazno - vidjeti ćemo. Ili - da li je već krenuo? - nije mi palo na pamet pratiti tendenciju.
Netko je gore neki dan naveo da je kupio još toplo gnojivo, izašlo sa trake - to govori da tvornica ne radi punim kapacitetom nego samo koliko dnevno može prodati. I oni očekuju pojefinjenje plina, ne mogu si dozvoliti proizvodnju za zalihe jer će konkurencija, kada plin pojeftini, moći rušiti cijenu - tko će kupiti skuplje ako može dobiti jeftinije, ,skladišta će biti čisti gubitak.
Racio govori da bi se nešto trebalo mijenjati protokom vremena. Nikome osim dilerima nije u interesu skupa hrana, pogotovo ne politici bilo koje države.
Nešto će se vjerojatno stabilizirati u dogledno vrijeme.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
prihrana preko lista u kukuruzi bi morala biti konstantna svaki tjedan bar do polovice 8. mjeseca, da bi rezultati bili zadovoljavajući...a većina od nas nema načina to aplicirati na toj visini... :oops:
Kako ono govorismo neiskusnima u godinama procvata ponude folijaraca - folijarna prihrana je ko miris sviježe pečenoga kruha u pekari - prozlaziš gladan kraj nje i miris te božanstveno ispuni i lice ozari, čim odmakneš tri - četiri koraka gladan si ko što si bio.
Za neku hitnu intervenciju kratkoročno da, ali za nahraniti biljku hrana ide kroz usta (korijen), tako da biljka zagrize punim ustima i žvače ko krava kada preživa. :)
 
Na vrh