• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Umjetna gnojiva

Jourek

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2014
Poruka
166
To je bila cijena za cijelu paletu, malo je bilo skuplje za manje od palete. Al navodno vec danas popodne i oni poskupili. U ostalim trgovinama niti nema gnojiva, ugl KANa
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,665
Mi smo do sada uvijek imali umjetni spreman za proljetnu sjetvu i dohranu.
Ove godine još ni jedne vrećice nismo spremili.
Koliko će se uopće i kupit je pitanje s obzirom na cijenu, pitanje je i kakva će bi cijena kukuruza za sjetvu.
Izorao također nisam ništa, planirao sam ovih dana ali je smrzlo, a i neznam koju površinu da izorem. Puno je nepoznanica i pitanja.
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,562
Sad bio na kavici sa vlasnikom par poljoprivrednih ljekarni u pozegi. Malo pricali i gnojivima. Kaze da sljedecih mjeseci nece bit problem cijena,nego nedostatak gnojiva. Petrokemija vald neradi cjeli mjesec. Haifa isto neradi,a yara sa 50% pogona.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,332
I Zorka isto ne radi full, a navodno da će cijena past tek u 5. mj. Neprovjerena info!
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
pa da, nema logike da sad spuštaju cijenu, to bi bilo kao da si pucaju u nogu...
to kaj ne proizvode, mislim da je više vezano uz slabu prodaju, nego uz nedostatak sirovina...
kalkuliraju, i čekaju proljetnu sjetvu...nakon toga budu valjda došli k sebi, kad vide da je interes oslabil...
a koliko vidim, ima već poprilično gnojiva u grudama... :confused:
 

luka

Aktivni član
Tu od
3 Velj 2014
Poruka
154
Sad bio na kavici sa vlasnikom par poljoprivrednih ljekarni u pozegi. Malo pricali i gnojivima. Kaze da sljedecih mjeseci nece bit problem cijena,nego nedostatak gnojiva. Petrokemija vald neradi cjeli mjesec. Haifa isto neradi,a yara sa 50% pogona.
Znaci ako je slabija ponuda bit ce i cijene iste ili jos i vece.:/
 

lovro98

Aktivni član
Tu od
2 Sij 2021
Poruka
124
Kaj napraviti sad ljudi dragi? Da odem i kupim si za cjelu godinu kaj bu mi trebalo gnoja ili da cekam u proljece? Nisam pametan kaj bi napravil…
 

Željac 28

Dobro znana faca
Tu od
8 Ožu 2020
Poruka
1,137
To je sad kockanje mene ne sekira.
Poticaj ću dobit uspjelo ne uspjelo.
Posadit bez gnoja ako pojeftini u 5 mjesecu prihraniti.
Druge nema jer po ovoj cijeni mogu biti u gubitku samo.
I ovako su proizvodi skupi.
 

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,524
Mi NPK uzeli sav prije Nove, sad još KAN za prihrane, i ne znam jel bumo kukuruzu podsipali Ureu ili KAN.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Kaj napraviti sad ljudi dragi? Da odem i kupim si za cjelu godinu kaj bu mi trebalo gnoja ili da cekam u proljece? Nisam pametan kaj bi napravil…
Politika, trebaš pratiti politiku. :)
Kada se Putin i Bajden dogovore, Putin ostvari svoj interes, plina bude dosta, cijena bude pala.
Na žalost, globalna politika utječe i na poljoproizvođače. Utječe forsiranje zelene energije. Samo je najveći bedak i najveći naivac mogao misliti da će države najveći svijetski proizvođači plina i nafte mirno gledati najave i planove da se nafta i plin izbace iz upotrebe a njihova ekonomija ovisi o njima, a oni ih imaju još za desetljećima za eksploataciju i prodaju. Pokazali su svoju moć - zaškrinuli pipe i digli cijene, i mogu dići cijene ako žele još deset puta više nego su sada. A zeleni političari se nek j.bu sa solarnim i vjetroelektranama, bioplinskim postrojenjima - nek ih sada naprave ako mogu toliko da plina i nafte ne traba, nek autoindustrija napravi milijarde električnih automobila u godinu - dvije - tri i nek solari i vjetroelektrane naprave struju za njih u godinu - dvije ako mogu.....
Kako su nam "zeleni" prostrli, tako se sada smrzavamo. Od divljih cijena.
Tako to ide kada narodi biraju one što obećavaju "zeleno" pokrete umjesto političkih stranaka, a pojma nemaju što su obećali i koliko će posljedica iz tih "zelenih politika" proizaći. Brzo je došlo vrijeme u kojem malo - pomalo progledavamo.
Bem ti populiste, kolo su zavrtjeli, u kolo su se ulovili čeoni političari svih država - moraju, trend je takav, ako nisi s njima, protiv si, ako si protiv, otpadnik si i svi ti okreću leđa, a pojedine poslovne grupacije trljaju ruke.

Modovi, ovo nije mješanje politike na krivoj temi - ovo je samo kratki rezime i osvrt na problematiku i razlog cijene umjetnog gnojiva od koje boli glava.
Iako bi se na ovu temu mogla otvoriti tema.
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
nama na faksu priča lik iz infosisa da je EU pripremila 1000 milijardi eura da EU postane energetski neovisna.poboljšanja postojećih sustava i razvitak novih sustava(vodik).
zelene politike nisu loše. dizelaši se boje svega novoga. problem je u tome što dok zelene politike dođu u hr.
sada će kada se europa malo smrzne odma putinu dati kaj hoće. amerika tu nemože ništa. ukrajina postaje mali SSSR. srbija će odma da se priključi rusima i tražiti če kosovo ili priključenje republike srpske. a hrvatke šume budu otpeljalji na spaljivanje u EU da se gospodari iz brisela nebi smrzli.
ako te cijene ne padnu vrlo malo ljudi če sijati. onda će cijene mesa porasti. možda je to cilj EU da se uništi HR proizvodnja i poveča uvoz iz nizozemske.
 

ratarko1991

Novi član
Tu od
22 Lip 2018
Poruka
11
Samo da se nadovezem sto se tice bacanja ureae na kukuruzinu, to je vrlo pozeljno.
kod zaoravanja biljnih ostataka mjenjamo C-N odnos u tlu (ugljik-dusik odnos) jel ti kukuruzina sadrzava puno C, a malo ili gotovo nista N, pa je potrebno N putem ureae(najjeftinije) ili nekog drugog dusicnog gnojiva dodati kako bi se taj odnos drzao na optimumu, sad nemogu se tocno sjetit brojcano koji je to odnos, pisem napamet.
nadalje razgradnju te iste kukuruzovine u tlu vrse razni mikroorganizmi koji za izgradnju svoje biomase koriste velike kolicine dusika, zato ako je taj C-N odnos narusen potrosit ce zalihe dusika koje smo osigurali biljci i javit ce se tzv DUSICNA DEPRESIJA- manjak N u tlu.
zbog toga dodajemo ureau prilikom zaoravanja kukuruzine, taj dusik se nece izgubit vec naprotiv sacuvat ce se za kasnija razdoblja kada zavrsi razgradnja (mikroorg se mnoze dok ne potrose supstrat kojim se hrane, tu kukuruzovinu, onda odumiru) a to je u proljece kada zapocinje intenzivna vegetacija nase kulturne biljke i kada joj je dusik najpotrebniji, znaci kako ce mikroorg odumirat tako ce otpustat taj dusik u biljci prihvatljivom obliku nazat u tlo, i da ne kazem sacuvati ga od ispiranja, to je jako jako dobro.

inace kukuruzovina do proljeca ili najkasnije do ljeta mora potpuno istrunit, i nesmije se izoravat npr prilikom prasenja strnista. ako jos ima nepretrunule kukuruzine u tom trenutku to je znak da je u tlu nedostajalo dusika za njezinu razgradnju.

nadam se da sam pomogao.
Jesi, svaka čast, hvala
 

lovro98

Aktivni član
Tu od
2 Sij 2021
Poruka
124
Danas sam zval tu apoteke kraj mene i vecina ili nema gnoja ili su digli cjene u zrak. Veli mi trgovec da se spekulira da budu cjene pred sjetvu mogle opasti…sad ko zna kak to bude
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,621
Kod mene kaj dođe plane isti dan
IMG-20220109-WA0007.jpg
S tim da naredna 2 tjedna nema kana i uree
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,621
Nekak imam osjećaj da će nakon 5.mjeseca cijena naglo pasti dolje....
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,472
Ovisno o prinosu… Moja računica je sa nekim prosječnim prinosom da sam sa 1,20 kn na nuli…
 
Na vrh