• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

UNIVERSAL

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,734
Jel bi kaj smetalo ak stavim u glavu volana tekuću mast umjesto ulja?

Poslano sa mog D6503 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,968
Nebi smetalo, ali nebi ni bilo koristi.
Kaj misliš postići s tim?
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,734
Ma na jednom mi stalno curi ulje a nikako skužit odakle, već sam sve pregledao i dotegnuo i nakon nekog vremena opet sve masno.
To je jedini razlog zašto bi stavio tekuću mast.

Poslano sa mog D6503 koristeći Tapatalk
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,228
Tekuča mast je zakon za volane.
Svrha joj je zapuniti luftove koji semerinzi ne mogu pa dulje ostaje unutra i manje slini naokolo.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,734
Kod mene je jedino oko semeringa sve suho, okolo je masno i negdje lagano curka.
Više mi je dopi...lo to stalno brisat i prat. Zato bi stavio tekuću mast unutra pa nek onda curi.

Poslano sa mog D6503 koristeći Tapatalk
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,228
Ja vjerujem da buš rešil s mašču ako je lagano. Prašina se bu skupljala ali teklo nebude.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,968
Eto, Muha je odgovoril.
Meni baš mast nije draga jer teško dolazi na skrivena mjesta, poput osovinice onog trorednog valjka.
 

Å tore 502

Član
Tu od
15 Stu 2011
Poruka
536
Jocc,
ja bih zadržal tvorničku dimenziju, a ako ti baš hoćeš malo šire (5 cm), a vjerojatno puno skuplje (neprovjerena pretpostavka), dimenzija 240/70-20 bi trebala biti sličnog promjera kao 7,50-20.

Gume 7.50-20 i 8-20 nisu ni iste širine ni visine.

Tak da malo razmisli o promjeni omjera u odnosu na zadnje (osim ako i njih povisuješ) i kod uključivanja prednjeg pogona..

Mislim razlika nije tak strašna no uvijek se preporuča uskladiti.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ne tražim više brzi anlaser jer sam popravio svoj stari, tj. uzeo sam ovaj novi rotor van i stavio nekak stari i vrti ko lud.
Nego me zanima dal je tko stavljao šire prednje gume na 445 od 7.5 i kako su se pokazale? trenutno imam zadnje 12,4-28 a prednje 7,5-20 i trebao bih promjeniti prednje jer ripne otpadaju od starosti a ne bih htio promjeniti omjer jer se lijepo ukapča prednji pogon

Jocc,
ja bih zadržal tvorničku dimenziju, a ako ti baš hoćeš malo šire (5 cm), a vjerojatno puno skuplje (neprovjerena pretpostavka), dimenzija 240/70-20 bi trebala biti sličnog promjera kao 7,50-20.

Gume 7.50-20 i 8-20 nisu ni iste širine ni visine.

Tak da malo razmisli o promjeni omjera u odnosu na zadnje (osim ako i njih povisuješ) i kod uključivanja prednjeg pogona..

Mislim razlika nije tak strašna no uvijek se preporuča uskladiti.

Kaj na Univerzalima nije standardna kombinacija 12,4-28 i 7,5-20? Jel se to kolega jocc trenutno vozi s premalim prednjim gumama?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,968
Ima više kombinacija: 12,4/14,9-28 a prednje su uvijek 7,50-20.
Jedino neki 643/683 (s Brieda kabinama) imaju 16,9-30 i (mislim) 9,5-24.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,378
To je tvornička dimenzija i takve su gore još od dana kad je izašao iz tvornice, iako po uputama piše da zadnje mogu ići i 13,6 i 14,9
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
To se sigurno odnosi na verzije bez prvoga pogona ili za različite varijante prijenosa kak je napisal ZJ. Često upute znaju biti univezalne za više modela. Uvijek se treba držati čim bliže tvorničkim dimenzijama promjera.
 

UTB350

Član
Tu od
20 Lip 2015
Poruka
51
Pozdrav.
Imam unverzala 350 dtc 3 klipa 97 god.
Traktor nije paljen 3 mjeseca, danas je malo toplije vrijeme pa sam odlučio da ga upalim.
Traktor je nakon grijanja upalio i nakom 5 sekundi se ugasio i više neće da upali. Vergla slatko, mislim da nije do struje, nego do goriva. Odvrnuo sam vijak na crijevu koje dolazi od rezervoara do ac pumpe i gorivo ide, nije zaleđeno, ali ona klapnica na ac pumpi je labava, ne stoji u svom položaju kako bi valjda trebala da bude... ?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ako je polugica na ac pumpi labava motor je stao "na krivom mjestu" , zavrti ga pol kruga pa probaj da li pumpa ..
dalje radi sve kao da je ostao bez goriva , dakle klasično odzračivanje ..
ako ne znaš kako budemo objasnili
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
pumpica radi tako da ti polugicom tlačiš oprugu a opruga gura mebranu kako bi ostvarila protok a amim time i tlak ..ako je sistem pod tlakom onda opruga ne može "više " gurati ..otpusti lajtung recimo na izlazu iz filtra pa onda pumpaj na ručkicu ac pumpice
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,734
Moguće da se poderala capica na AC pumpi pa ona ne pumpa.

Poslano sa mog D6503 koristeći Tapatalk
 

t1970

Član
Tu od
28 Pro 2016
Poruka
31
Lijep pozdrav!
S obzirom da sam nedavno postao vlasnik Universala 445 DT, imam nekih pitanja ako netko zna odgovor.

Prvo bih zamolio ako mi može netko poslikati ovaj dio na svojemu da vidim kako je složeno u originalu i šta fali na mojemu:
https://goo.gl/photos/yYmYcfkS3qMvhbc89

https://goo.gl/photos/HwUquPgar2nJnrz78

https://goo.gl/photos/cEwyEjYkzxSTgkHN8

Drugo pitanje se odnosi na ovu polugu na getribi pokraj papuče kuplunga, pomiče se lijevo - desno, ali ne znam čemu služi:
https://goo.gl/photos/GhtuXHAnjZCBq1RGA

https://goo.gl/photos/5AjTXhMDagiq546o7

I treće je vezano za prednju sponu od volana, u kojem položaju ona treba biti? Savinuti dio mora biti prema dolje ili prema naprijed?
Kod mene je prema dolje i kad skrenem kotače na lijevo onda zapne za kučište prednjeg diferencijala i kotači se ne mogu skrenuti do graničnika:
https://goo.gl/photos/mKrTLdiUEKUsYs8f9

https://goo.gl/photos/87qhvEQVemnGzuYz6

Hvala Vam na odgovorima!
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,228
Slike 1, mislim da ne fali ništ. Eventualno ako ima rupa na onom dijelu koji izlazi iz boš pumpe može biti pločica i rascjepka ali toga ti ne treba.
Slike 2, to bi trebalo služiti da nemožeš pritisnuti kvačilo u drugi stepen ili da imaš oba stepena, ako se ne varam. Po mojem bedastoča.
Slike 3, nemam pojma, a i slabo vidim, ali mogu Pogledati u katalog.
 

t1970

Član
Tu od
28 Pro 2016
Poruka
31
Da, ima rupica na pipku koji izlazi iz pumpe, pa ću staviti.
Baš ću probati ovo za drugi stepen za kvačilo.
Ova spona, ako možeš pogledati u katalog, javi. Kod mene stoji prema dolje kad se gleda traktor sa prednje strane.
Hvala na odgovorima!
 

Najnoviji postovi

Na vrh