• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

UNIVERSAL

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,700
Ak imaš uputstva od traktora onda ih dobro prouči jer tamo sve piše.
 

jurica0301

Član
Tu od
4 Kol 2012
Poruka
149
Da li se Universal 774 dt proizvodio i za čije tržište?
sxny.jpg
[/IMG]
wwhi.jpg
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Ja sam danas mijenjao štoreta 402 za univerzala 445 DT 84 godina,kljuć za kljuć.Traktoru malo kliže lamela i nevalja akumulator,drugo sve radi,suh je svuda i kada ga gledam u usporedbi sa štorcom pa sve je isto iz vana osim što ovaj ima prednju vuču i na drugom mijestu stoji ručica za kardan,i 2 i 3 brzina je kontra od štorca,znači kao mali ursus imam brzine,i nije tako živ kao štore a dobar je motor.
 

novcky

Član
Tu od
27 Srp 2012
Poruka
292
Ja sam danas mijenjao štoreta 402 za univerzala 445 DT 84 godina,kljuć za kljuć.Traktoru malo kliže lamela i nevalja akumulator,drugo sve radi,suh je svuda i kada ga gledam u usporedbi sa štorcom pa sve je isto iz vana osim što ovaj ima prednju vuču i na drugom mijestu stoji ručica za kardan,i 2 i 3 brzina je kontra od štorca,znači kao mali ursus imam brzine,i nije tako živ kao štore a dobar je motor.

i malo je širi, i malo je niže težište, i prvi pogon često čuda radi. Akumulator uzmi 135 ampera. lamela nije neki veliki problem. sretno s njim. moj je iz 80, g i nemam nekih većih problema.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,700
Motori su isti a kvaliteta getribe je na strani Universala. Vjerojatno zbog same težine i prednje vuče je malo tromiji od Štoreta.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,739
Tromiji je jer su sve brzine kraće nego na Štoreu, a i 6. mu je sporija.
Naime, motor na Uniju postiže 45ks na 2400rpm, a na Štoreu 42ks na 2200rpm.
Prednost Universala je da je malo teži i dulji, kao i dvije sinkronizirane brzine. I glavno: Uni ima bolje kočnice.
Nedostatak mu je ono glupavo riješeno polužje volana na prednjoj osovini.
Štore je lakši, okretniji, agilniji. Više prikladan za livadu, dok je Uni primjereniji težim poslovima.
Ak usporedite Š404 s U445DT(C), onda je prednost na strani Štorea zbog centralnog prednjeg mosta i manjeg kruga okretanja.

Ak se bolje pogleda, u Sloveniji ima još puno Štorea. Dakle, nisu baš loši da bi ih se rješavali.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Tromiji je jer su sve brzine kraće nego na Štoreu, a i 6. mu je sporija.
Naime, motor na Uniju postiže 45ks na 2400rpm, a na Štoreu 42ks na 2200rpm.
Prednost Universala je da je malo teži i dulji, kao i dvije sinkronizirane brzine. I glavno: Uni ima bolje kočnice.
Nedostatak mu je ono glupavo riješeno polužje volana na prednjoj osovini.
Štore je lakši, okretniji, agilniji. Više prikladan za livadu, dok je Uni primjereniji težim poslovima.
Ak usporedite Š404 s U445DT(C), onda je prednost na strani Štorea zbog centralnog prednjeg mosta i manjeg kruga okretanja.

Ak se bolje pogleda, u Sloveniji ima još puno Štorea. Dakle, nisu baš loši da bi ih se rješavali.

zasto prednost centralnom mostu, jer to mislis na diferencijal prednjeg pogona na sredini, zasto je to prednost
 

novcky

Član
Tu od
27 Srp 2012
Poruka
292
zasto prednost centralnom mostu, jer to mislis na diferencijal prednjeg pogona na sredini, zasto je to prednost

i ja sam uvjeren da to nije neka prednost, iako novi imaju centralni kardan za prvi pogon(DTC). Probao sam raditi sa štoreom 404 od prijatelja i nekako sam imao osječaj da mu manje treba za prevrnuti od univerzala
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,739
Centralni most uglavnom ima koaksijalni pogon bez zglobova. Neki traktori imaju kardan sa zglobovima, no to je manje važno.

Razlika ti je u tome da takav most ima veći bočni otklon i obično veći anšlag.
Kad prelaziš preko neke grabe, prednji kraj traktora sijedi osovinu, dok kod pogona kod kojeg je bolcn iznad osovine dijelom pomiče težište izvan osi prednjeg mosta, pa je skloniji bočnom priklizavanju i prevrtanju.

Kad već spominjemo Universala, ovaj stari "DT" most ima problema s poluosovinama.
DTC most ima planetare u prednjim kotačima, no katastrofalno mali anšlag.
 

novcky

Član
Tu od
27 Srp 2012
Poruka
292
Kad već spominjemo Universala, ovaj stari "DT" most ima problema s poluosovinama.
DTC most ima planetare u prednjim kotačima, no katastrofalno mali anšlag.

kod mene u bližoj okolici ima 20-ak starih univerzala sa prvim pogonom i još nisam čuo da je neko imao problema sa poluosovinama. Jedan prijatelj je dva puta mijenjao onaj dupli zupčanik u sklopu za uključivanje prvog pogona a ja sam mijenjaoo lager u desnom bočnom reduktoru i moj stari je još 83. ugradio njemačke dizne. Motor i boš pumpa još nije dirana. Što se tiće ovih novijih meni dosta nezgrapno izgleda ova prednja osovina. Prođeš s gumom a zapneš sa osovinom. Ima jedan susjed ovaj noviji 453 kupio ga u sloveniji, ima bredinu kabinu i ima neki prednji most slovenski. Nema ona izbočenja. E taj mi se sviđa
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,739
Nije most slovenski, nego je isto rumunjski. Takav most je bil na voćarskim modelima (naravno, uži).
Ovo s izbočenjima reduktora na DTC-u: preuske su gume, pa zato reduktor stoji van ;)
Inače, taj most je puno bolji od onoga na DT modelima.
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Mene malo muči na univerzalu 445 DT teško illi nikako nekada nejde u treču brzinu,i onda moram na trzaj ruknuti i tako ubacim.Skinuo sam poklopac ručice mijenjača i vidim da sinhron se nekuda izmakne pa šteka,kada ga vratim nazad upadne u brzinu bez greške,neznem jel se može šta riješiti odozgora ili ništa nebude bez rastavljanja.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,042
Mislim da odozgo nebudeš ništa napravil.
 

universal643

Član
Tu od
2 Lip 2011
Poruka
540
Imam universal 643dt i u posljednje vrijeme imam problema sa hidraulikom, tj. sa sporošću podizanja i spuštanja. Filter je zamijenjen tako da nije problem u njemu. Da li je netko imao slični problem?

Dali si riješio problem i kaj je bilo i dali možeš poslikati gdije je bošpumpa i ove cijevi koji su spojeni na filter goriva
 

jurica0301

Član
Tu od
4 Kol 2012
Poruka
149
Dali si riješio problem i kaj je bilo i dali možeš poslikati gdije je bošpumpa i ove cijevi koji su spojeni na filter goriva

Nisam riješio problem. Ponekad diže normalno a ponekad sporo. Bitno da ima snage kad diže. Poslikam sutra pa stavim slike.
 

universal643

Član
Tu od
2 Lip 2011
Poruka
540
Nisam riješio problem. Ponekad diže normalno a ponekad sporo. Bitno da ima snage kad diže. Poslikam sutra pa stavim slike.
poslikaj koji si stavio filter za hidruliku možda ti možem ja kaj pomoči jer ja imam isto univerzal ako očeš kontaktiraj me u pp
 

majkabogova

Novi član
Tu od
12 Lis 2013
Poruka
18
pozz..novi sam na forumu no nadam se da čete mi pomoči...obzirom da se univerzali više ne proizvode zanima me dali netko zna dali ipak još postoji zaliha novih za kupiti...hvala....
 

Najnoviji postovi

Na vrh