• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

UNIVERSAL

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,042
Ti bi novoga Univerzala?
Teško, jako teško. Kolko ja znam tvornica je več par godina pod ključem.
 

majkabogova

Novi član
Tu od
12 Lis 2013
Poruka
18
Ti bi novoga Univerzala?
Teško, jako teško. Kolko ja znam tvornica je več par godina pod ključem.
..to i ja znam no nije mi jasno...kompič je bil sad na jesen u gudovcu na sajmu i rekel da je videl izložene nove ali nije obračal pažnjku jer ga ne zanimaju..........
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,042
Ne citiraj bespotrebno post prije tvojega :icon_wink:

Da bum iskren ja ih nisam videl, a dva dana sam tam bil
 

Black jack

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
211
Pozdrav!
Imamo doma Univerzala 445 i ima lufta na volanu. Dali se mjenja samo onih 6 kugli ili se mora nekaj piksirati ili sl? Hvala na odgovorima.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Provjeri krajnike pomočni volan glavu volana i prednji trap :icon_pray:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Mrdaj volan brzo ljevo desno i vidjet ces na kojem djelu ima lufta
 

majkabogova

Novi član
Tu od
12 Lis 2013
Poruka
18
..provjeri i naprijed de ti ide štel..možda treba promjeniti piksu..da majbolje češ znati ako ideš volanom sim-zam i gledaš gdje se kaj miče.............
 

novcky

Član
Tu od
27 Srp 2012
Poruka
292
nisi precizirao gdje ima lufta (volan ima lufta) pa predpostavljam da je na glavi volana. ak je to, onda malo odvrni maticu na glavi volana i sa šarafcigerom malo pritegni šaraf u sredini matice i dok držiš na mjestu šarafciger vrati maticu. ak volan prije prima na lijevo ili desno onda si nekaj napravil. normalno je da ima malo lufta. samo nemoj previše stegnuti jer bi ti se zupci na osovini i pužu mogli "gristi"
 

novcky

Član
Tu od
27 Srp 2012
Poruka
292
Jel netko možda zna kolika je brzina ugrađene hidraulične pumpe na univerzalu 445 na npr.1000 okr. motora. vadio sam onaj poklopac s prednje strane gdje inaće dođe pumpa volana i probao vrtiti motor. mislim da se osovina okrenula otprilike 0,8 puta za jedan okret motora. dal ima tko točan podatak.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,739
A zakaj ti to treba?
Mogu ti kasnije provjeriti.
Ak misliš ugraditi veću pumpu radije nemoj, jer hidraulički krug nije predviđen za veći protok.
 
Posljednje uređivanje:

novcky

Član
Tu od
27 Srp 2012
Poruka
292
trenutno napajam hidrocilindar na kranu prikolice preko kip ventila. u dolasku mi je 50 litarski razvodnik za sve funkcije krana pa sam i dalje mislio napajati preko kip ventila da ne kupujem novu pumpu i multiplikator. samo bi uključio razvodnik na traktoru i dalje radio sa razvodnikom na kranu. povrat bi išao nazad na traktor po drugoj cijevi.i ako znaš koliko je kubika pumpa na utb-u 445 80.god
 

Prilozi

  • 2013102113.jpg
    2013102113.jpg
    45.6 KB · Pregleda: 1,023
  • 2013102112.jpg
    2013102112.jpg
    38.2 KB · Pregleda: 1,889
  • 2013102110.jpg
    2013102110.jpg
    58.7 KB · Pregleda: 498

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,171
kakvi su to žuti UTB? su to neki jaci ili? danas sam jednog vidio
 

novcky

Član
Tu od
27 Srp 2012
Poruka
292
morti je malo abšisal ili je to stari fiat. isto tak ja sam naletil na njemačkom oglasu na crvenog fiata iz 70. g po kojem su najvjerojatnije rumunji kasnije delali univerzale. i moj univerzal iz 80. ispod crvene ima narančastu boju
 

Prilozi

  • Crveni Fiat.jpg
    Crveni Fiat.jpg
    29.9 KB · Pregleda: 244
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,739
8 ccm, koliko se sjećam. Oko 17...18 lit/min@2400o/min motora.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,171
nije niš obšisal,zuta boja a šasija plava,anjfer
i nije fiat jer ti sigurno mislis na onog 445 koji izgleda ko fiat/štore,taj ima haubu ko 445/530/640
 

novcky

Član
Tu od
27 Srp 2012
Poruka
292
to znači da na 2400 okretaja motora pumpa ima oko 2200 okretaja da bi dala 17,6 l/min. meni se to čini malo. mislil sam staviti pumpu 25 ccm tak da mi na 1300 okretaja motora pumpa ima oko 1170 okr i protok oko 30 l/min.
P.S. Nudio mi onaj Miljenko u Križevcima pumpu 25 ccm za 800 kunića i rekel je da se smije ugraditi.po duljini isto je dugačka kao i moja. moja na punom gasu natjera na 140 bara tak da je ionak moram mijenjati.
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,739
Pa naravno, on ti bu ponudil sve da proda. Uz to si je osigural mušteriju za popravke. Da si del gore pumpu od 25cc, imal bi >50lit/min na punom gasu. Neznam kak bi to prošlo kroz one sitne rupice na razvodniku. Nije štos u tlaku, već u protoku. Hidraulika (mislim na razvodnik unutarnje i vanjske hidraulike), NEMRE PROGUTATI veći protok od nazivnoga. Ako ga pričepiš, a motor to svakako može, imal buš ili jako grijanje ulja, a ionak ga ima premalo u getribi, ili bude pukla pumpa. O nemogućnosti rada unutarnjom hidraulikom da i ne govorimo. To bi štimalo kad ti nebi nikad dodal gas traktoru preko 1300rpm.
Zato se drži multiplikatora i zasebnog kruga hidraulike. U Sloveniji ga dobiš, skupa s pumpom, za ~1000kn. I napravi spremnik za bar 20-tak litri ulja (na malom kalaču imam pumpu 19cc, 27l/min i ~45 litri ulja u sustavu).
Ak hoćeš zamijeniti pumpu, nemoj stavljati veću od 10...11cc, ili koliko imaju Universali novijeg modela (serije 3). Naime, niti filter, nije dimenzioniran za veliki protok, pa buš imal kavitaciju u pumpi, koja ju bu vrlo brzo uništila.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,739
Tino, to ti je vjerojatno bila francuska Someca. Izgleda kao U445, a boje je poput Štorea.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,171
Tino, to ti je vjerojatno bila francuska Someca. Izgleda kao U445, a boje je poput Štorea.

boja je ko od zutog tomo vinkovica,da je izbljedela narancasta bila bi drukcija boja
 

Najnoviji postovi

Na vrh