• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

UREA u gnojidbi poljoprivrednih ratarskih kultura

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
e sad sam pogubljen skroz,koliko ide ureje na špricu od 330L?

nisam to radil al ujak veli da vreču razmuti i da netreba više.
i da tak sve pošprica i kuruzu i pšenicu.
 

Andrej

Član
Tu od
24 Stu 2009
Poruka
34
ja pitam opet na prskalicu od 400 litara stavim 100 kila ureje to je otprilike 30 posto koliko da o prskam površine pšenice s tom otopinom
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Koliko trošiš vode za špricanje trave toliko ti treba i za prihranu po hektaru nejdeš dva puta tragom
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
ja pitam opet na prskalicu od 400 litara stavim 100 kila ureje to je otprilike 30 posto koliko da o prskam površine pšenice s tom otopinom

I? Da li je pšenica oprskana s ovom otopinom ?
 
S

seljaček

Guest
Moje iskustvo sa prihranom kukuruza UREOM preko lista: u prskalicu natočim 500 l vode ubacim 25kg Urea srbijanke i nadolijem još 100 l vode i usput pustimcprskalicu da mješa kada sam došao na polje otvorim grane i prskam ma mila majka prvih 50 m pa stane jedna diza idem dalje stane druga diza nakon 100 m stalo 8 od deset diza vratim se doma operem dize i sita nastavim prskat kad nakon 100 m opet stanu dize ispustio sam 550 l otopine da curi po polju kad sam otvorio prskalicu imam sto vidjet na dnu sigurno za 5 kg pjeska finog žutog ma milina Kak je mekan gladak 2 sata sam prao prskalicu da sam to smeče istero van
Zakljućak 3 sata posla 110 kn troška 600 l vode 5 l nafte a rezultat kur. ina.
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
Čitam malo o folijarnoj prihrani sa ureom, pa imam jedno pitanje. Trebao bi obaviti još jedno špricanje korova u kukuruzu jer je bila zapuštena njiva, pa nije baš najbolje uspjelo prvi put sa lumaxom. Sada ću špricati sa motivelom i da li bi slobodno stavio u špricu otopinu urea pa da malo dam prihrane preko lista. Ako to ide zajedno koliko kg uree bi trebao staviti na špricu od 340l, a površina je 1 ral (jutro) i u koje doba dana špricati?:prayer:
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
Moje iskustvo sa prihranom kukuruza UREOM preko lista: u prskalicu natočim 500 l vode ubacim 25kg Urea srbijanke

neznam dali je to bilo tu na forumu ili drugdje, ali negdje sam vec citao da u spricu netreba stavljati nista osim kutinske uree upravo zbog tih problema koje si imao.
 
S

seljaček

Guest
neznam dali je to bilo tu na forumu ili drugdje, ali negdje sam vec citao da u spricu netreba stavljati nista osim kutinske uree upravo zbog tih problema koje si imao.

Hvala na informaciji nisam to znao za drugi put znam prvo prskanje pa zaj.... Stvar valjda sam takve sreće?
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Moje iskustvo sa prihranom kukuruza UREOM preko lista: u prskalicu natočim 500 l vode ubacim 25kg Urea srbijanke i nadolijem još 100 l vode i usput pustimcprskalicu da mješa kada sam došao na polje otvorim grane i prskam ma mila majka prvih 50 m pa stane jedna diza idem dalje stane druga diza nakon 100 m stalo 8 od deset diza vratim se doma operem dize i sita nastavim prskat kad nakon 100 m opet stanu dize ispustio sam 550 l otopine da curi po polju kad sam otvorio prskalicu imam sto vidjet na dnu sigurno za 5 kg pjeska finog žutog ma milina Kak je mekan gladak 2 sata sam prao prskalicu da sam to smeče istero van
Zakljućak 3 sata posla 110 kn troška 600 l vode 5 l nafte a rezultat kur. ina.

Mi smo prošle godine išli u prihranu otopinom uree, na prskalicu od 520 l stavim 25 kg petrokemijine uree i išlo je bez problema, kukuruz je imao koristi tako da ove godine mislim ponoviti na svim površinama, a na kukuruzu za silažu i 2 puta
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
A zasto, vi koji imate problema sa stopanjem dizni, ne stavite ureu dan prije u neku bacvu da se rastopi i da dobite cistu otopinu?
Ja tako radim i nikad nisam imal problema sa stopanjem dizni..
Dan prije stavim u bacvicu s vodom onoliko uree koliko mi je treba, i tijekom dana par puta promjesam, do sljedeceg dana se sve rastopi.. onda u prskalicu stavim malo vode, stavim otopinu i nadopunim prskalicu vodom koliko mi treba, uz to stavim da prskalica mjesa sadrzaj i nikad nisam imal problema sa stopanjem.. sve proslo uredno...
 

Django

Član
Tu od
7 Stu 2011
Poruka
97
Gnojidba ureom deponatorima

Nabavio sam deponatore za 4 rednu pneumatsku sijačicu ( radi sjetve tikve golice). Zanima me u vezi kukuruza. Obično gnojim sa ratsepačom u prolječe npk15-15-15 i ureea pa se sve rotobranom zadrlja i nakon toga sijem kukuruz. Pošto je petrokemija nedavno poćela proizvoditi npk 0-20-30 ( znato jeftinje od 7-20-30) pa sam došao na ideju da najesen zaoram recimo 300kg pk 20-30 (dubina 30 cm tako da je ima u cijelom sloju) a na prolječe direktno sa deponatorima dodam 300kg uree 10 cm sastrane od sjemena i 5 cm ispod. (dakle sijem na 5 cm a deponator odlaže 10 na stranu i 10 u dubinu). Dali itko gnoji ureeu deponatorima i dali bi možda takva koncentracija kraj same biljke štetila kukuruzu?????
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
prihrana KAN, urea može oštetiti korijen...
ja pokušao jednu godinu sjetvu graha s 50% uree, 50% 15-ice i više od pola ga je stradalo prilikom nicanja...
možda kukuruz nije tolko osjetljiv...:shock: pogotovo u kasnijoj fazi kad ga prihranjuješ...
 

frks

Član
Tu od
12 Pro 2007
Poruka
75
je i kukuruzje osjetljiv na ureu
u sijaču sam miješao 150kg 15-ice i 70kg uree na kj i čuda se dešavaju fale čitavi redovi
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
ja neznam kak vama,ali ja obavezno svake godine miješam 15-icu sa ureom, i to u omjeru NPK 60% - UREA 40% , znači malo više npk i uvijek mi kukuruz bude super, znam čovjeka koji i u prihranu sa kanom miješa ureu i mogu vam reči da ima odličan kukuruz...
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Ja u sijačicu stavljam 15-icu, a u kultivator ureu.Tako radim već nekoliko godina, a prošle dvije ( sušne ) su pokazale da ova kombinacija itekako funkcionira.
 

Django

Član
Tu od
7 Stu 2011
Poruka
97
Ok svi vaši predlozi su ok, ali ja bi sa deponatorom satvil svu ureu (300kg), pratim malo ovaj novi trend iz amerike, rednu obradu, takozvani striptill, kuhn i gaspardo počeli prodavati takve stojeve. U red se najesen položi PK, a u sjetvu dušik, pošto za visoke prinose treba min. 120 kg/ha, na koji način oni to rade pošto je koncep da se cijela sjetva,priprema i gnojidba obavi u 2 prolaza (zbog troškova) jesenski i proljetna sjetva sa gnojidbom dušikom, a nema naknadnog dohranijvanja????
 

Django

Član
Tu od
7 Stu 2011
Poruka
97
Još jedna napomena, ne govorim o dohrani sa kultivatorom, ili mješanju NPK sa ureom, čisto me zanjima dali je netko probao sa deponatorm kod sadnje staviti veče količine uree tj. sav dušik (ne mora biti ureea, možda KAN ili tekuče UAN ) za cijelu sezonu!!!!
 

Najnoviji postovi

Na vrh