• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

UREA u gnojidbi poljoprivrednih ratarskih kultura

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Još jedna napomena, ne govorim o dohrani sa kultivatorom, ili mješanju NPK sa ureom, čisto me zanjima dali je netko probao sa deponatorm kod sadnje staviti veče količine uree tj. sav dušik (ne mora biti ureea, možda KAN ili tekuče UAN ) za cijelu sezonu!!!!

Nemoj niti pokušavati direkt u sjetvi, u dohrani može i to čim dale od korjena govorim za kukuruz jer če ga inače spaliti i ode u p.m.! To mi je uvjek baka govorila za ureju i uvjek je imala vrhunske kukuruze, a kaj se tiče tikvi tu niti blizu sa urejom! Na jesensku brazdu more, a poslje 7.20.30 ili 3*15 a dohrana sa kanom ili folijarno ili oboje ako se ima $! Previše dušika šteti rastu tikve jer ti bu nabirala sam na meso a koštice bu manje!:weedman:

P.S. Django otkud si? Ja sam iz Dunjkovca!
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
ja pak dušik uopće nebi daval u jesen, ispere se sav i na proljeće imaš točno niš...:rolleyess:
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
ja pak dušik uopće nebi daval u jesen, ispere se sav i na proljeće imaš točno niš...:rolleyess:

Mislil sam na zaoravanje uree radi bržeg raspadanja ostataka!:drinkers:
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Još jedna napomena, ne govorim o dohrani sa kultivatorom, ili mješanju NPK sa ureom, čisto me zanjima dali je netko probao sa deponatorm kod sadnje staviti veče količine uree tj. sav dušik (ne mora biti ureea, možda KAN ili tekuče UAN ) za cijelu sezonu!!!!

KAN se brzo razloži i nebi imao dugotrajni efekt gnojidbe pa kod sjetve mmože proć sammo kao startno gnojivo u moaloj količini a količina uree od 300 kg bačena preko deponatora uništila bi klicu. Ovu količinuu Uree baci kako si i radio s rasipačem, i zadrljaj i sve će biti ok a kukuruz će iskoristiti gnojivo jer ima razgranat korijen.
Mi također gnojimo pojačano s ureom pošto je dušikglavni nosilac prinosa a kompleksna gnojiva su skupa
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Previše uree naškodi tlu nakon nekoliko godina ako se tlo ne obogačuje humusom, odnosno mora se gnojiti i sa stajnjakom ili zelena gnojidba...
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
na mom terenu pojedinci koji imaju VIŠKA financija bacaju i do 250 kg na ral ali pod tanjuraču ili rotodrljaču,ja max 100kg pod plug OBAVEZNO,razlike u urodu nema ,samo velika razlika se javlja kod samog zemljišta,ovo njihovo nekako pozeleni a moje ostaje prirodne boje i nađeš i glistu u zemlji,najbitnija je organska masa uz dodatak normalne količine NPK formulacija,sve drugo je rad na vlastitoj šteti
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kod mene ovi veliki stočari ureu rasipačem u prolječe i to masovno, to zadrljaju i gore se sije kukuruz, kultivacija kanom i to je to, nikakva NPK gnojiva se ne koriste...i tak lagano iz godine u godinu ljudima upropaste zemlju...
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ima koristi jer zbog nedostatka dušika u tlu prilikom razgradnje,dolazi do dušične depresije i zato je dobro davati ureu u jesenskom oranju ,kan ne
 

Django

Član
Tu od
7 Stu 2011
Poruka
97
Pa glavni razlog zbog kojeg pitam je praktičnost i izgled polja, s rasipačem je pri međama uvjek lošji kukuruz (ne gnoji mi se sudjevova parcela a i možda treba još malo prakse i bolji rasipač), dok bi s deponatorom to sigurno izgledalo ravnomjerno pošto bi se točno rasporedilo.
 

Django

Član
Tu od
7 Stu 2011
Poruka
97
Kod mene ovi veliki stočari ureu rasipačem u prolječe i to masovno, to zadrljaju i gore se sije kukuruz, kultivacija kanom i to je to, nikakva NPK gnojiva se ne koriste...i tak lagano iz godine u godinu ljudima upropaste zemlju...

Znam primjer di se sije kukuruz za zrno, mješa se urea i kan i to je to. Osiromašuje se zemlja (naravno u zakupu, ne vlastita) samo do kad, dobro se zna kolko kukuruz troši hranjiva pa se bar tolko mora vratit u zemlju.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
problem s ureom je da strašno zakiseljava zemlju, nisam sto posto siguran ali 100 kila uree se popravlja sa 80 kila hidratiziranog vapna ili 120 kila nekog vapnenačkog materijala...
i još kad se zapali kukruzovina, onda je pravi posal napravljen...;)
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ako je urea zaorana na nekih 25-35cm,ona prvo treba 4-5 mjeseci da se razgradi a ono malo što se ispire taman dolazi na dubinu gdje bude korijen u sljedečoj vegetaciji preko ljeta,uglavnom 100% je bolja varijanta zaoravanje uree za sve kulture
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
a jel bi vjerovao kad bi ti neko rekao da ti se skoro sav dušik preko zime ispere s oborinama?8)

Ako je na površini normalno da se ispere, N je brzo i lako topiv, dok PK gnojiva su sporotopiva.
Ali ovdje pričamo o zaoravanju uree....vidim iz iskustva da tamo gdje u jesen zaorem ureu da se na toj parceli kod sljedečeg oranja u jesen ne vadi kikuruzovina van....to je činjenica, a tam gdje se zaore bez uree, sljedeče godine se samo vadi kukuruzovina van i kak onda možete reči da urea ne razgradi biljne ostatke zaorane u zemlji, jednostavno ih pojede i napravi humus od njih.
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
E komšo, neverujem ti v to:scratch

e nemoraš ja ti velim kak je, pošto dušik ima slabu moč vezanja za druge elemente i kad se veže brzo se razide, pošto je u zimi jako slaba razgradnja u tlu jer je smržnjeno a dušik se vremenom ode nemaš neke koristi
pošto urea djeluje u 3 faze iskoristi se manje od 1/3 a pritom si si zakiselil tlo
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Znači onda ju se ne isplati bacati sad u jesen pred duboko oranje da razgradi ostatke kukuruzovine??
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
Znači onda ju se ne isplati bacati sad u jesen pred duboko oranje da razgradi ostatke kukuruzovine??

pa kaže ajkula, baciš i zaoreš, a onda ju ispere taman u donji dio...

kaj ju ne zaoreš odma u donji dio, a onda ju ispere u podzemne vode?
:rolfer:

pogotovo to vrijedi za lakša zemljišta, ja uz Kupu nesmijem ni pomisliti da bacim ureu na jesen, em se ispere iz te zemlje, em postoji realna opasnost da će Kupa poplaviti i opet problem...
Razlaganje kukuruzovine ima veze s brojem mikroorganizama (tj. ako ćemo generalizirati s postotkom humusa) i ph zemljišta, a ne da ju pojede urea...
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,894
već nekoliko godina zaorem ureju+(NPK kako gdje) sa kukuruzovinom u količini 90-130kg/ha,sad u jesen gdje je bila extra puno kukuruzovine tu sam bacio čak 225kg/ha baš me zanima efekt toga sljedeće godine i mislim možda izostavit ureju u predsjetvenoj pripremi znači dušika samo onolko kolko ga ima u NPK3x15( s deponatorima) i naravno prihrana Kan ili folijarno
kod lakšeg tla manja količina N (ureje) i zavisno o količini organske mase
 

Najnoviji postovi

Na vrh