• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

UREA u gnojidbi poljoprivrednih ratarskih kultura

A

Alen

Guest
IMG_0135.jpg

IMG_0136.jpg

IMG_0137.jpg

IMG_0138.jpg

IMG_0139.jpg

IMG_0140.jpg

IMG_0141.jpg

IMG_0142.jpg

IMG_0143.jpg

IMG_0144.jpg

IMG_0145.jpg

IMG_0146.jpg

IMG_0147.jpg

IMG_0148.jpg

IMG_0149.jpg

IMG_0150.jpg

IMG_0151.jpg

IMG_0152.jpg

IMG_0153.jpg

IMG_0154.jpg

IMG_0155.jpg

IMG_0156.jpg


Nadam se da čete uspjeti pročitati....
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: UREA u gnojidbi poljoprivrednih kultura

ideš pa tu ima više nego za ispit pripremit na faxu :!:
korisna stvar, gdje si to našao :?:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Evo pročitao sam sve ovo sa slika...

Naime interesira me prihrana kukuruza folijarno sa ureom, piše koncentracija od 0,6 - 6,4 %, pitanje je sad u kojoj fazi kukuruz se več smoje prihraniti polijarno i u kojem postotku otopine??

Dal bi recimo u nekoj fazi 5 listova, (odnosno u toj fazi kad još može traktor sa prskalicom uči u kukuruz da ga ne trga) bilo dobro prihraniti sa nekih 1-2 kg uree na 100l vode, ili bi to bilo malo??
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
Dal bi recimo u nekoj fazi 5 listova, (odnosno u toj fazi kad još može traktor sa prskalicom uči u kukuruz da ga ne trga) bilo dobro prihraniti sa nekih 1-2 kg uree na 100l vode, ili bi to bilo malo??

Mi smo probali prije 2 godine i učinci su bili skromni, ipak se radi o relativno maloj količini gnojiva odnosno malom postotku koji kukuruz kao biljka podnosi, šta je par kila UREE na hektar, gotovo pa ništa :scratch Išli smo sa tih nekih 5-6 % otopinom koliko je gore spomenuto, jedino da je možda istu stvar ponoviti par puta, ali neznam bas koliko se to isplati, jedino baš u slučaju neke teške suše... Puno više mi se sviđa učinak UREE iz prskalice na pšenicu ;)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
A čuj moglo bi se ponavljati, samo treba znati u kojim intervalima, ne radiš si nikakvu štetu sve dok god može traktor uči u kukuruz, a i nije da se potroši nešto goriva s malim traktorom...a možda bi stvarno puno pomoglo u ovim velikim sušama...
 

bole1994

Član
Tu od
16 Lis 2011
Poruka
279
eo bas sam procito ovo o folijarnoj prehrani otopljenom ureom
i nigdje nepise,a zanima me kolko ide kg uree na prskalicu od 440L
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
mislim da je kolega cabage ovo već negdje pomenuo,a to da je folijarna prihrana kao sol u juhi,posoli je ali ako juha nije kuhana na kosti sa mesom nema te soli koja će je oplemeniti.hoću reći da je osnovna gnojidba,u tlu,važnija i djelotvornija od bilo kakve folijarne,a pogotovo kad su žitarice u pitanju,uz ove cijene goriva,mislim da je folijarna prihrana apsolutni promašaj,pogotovo sa ureom.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Sa ovim se slažem foliarna prihrana i nije neki plus sa ureom zašto ako se već ide na tu prihranu ne koristi tekuče gnojivo za prihranu ja sam prošle godine dva puta prihranjivao zbog suše pa mogu reči da rezultata nije bilo na kokuruzu ali u vrtu na povrču su bili vidljivi rezultati
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
eo bas sam procito ovo o folijarnoj prehrani otopljenom ureom
i nigdje nepise,a zanima me kolko ide kg uree na prskalicu od 440L

Ajmo onda malo matematike :rolleyess:
Postoji tablica dopuštenih postotaka za određene kulture, ako je za pšenicu 30% onda vrijedi sljedeće:

Urea+Voda=440 litara/kg vode
Urea=Voda*0,3 (0,3 zato što je 30%) =>> Voda=Urea/0,3

Uvrštavanjem u prvi red se dobije:
Urea+Urea/0,3=440

Svođenjem na zajednički nazivnik i zbrajanjem u brojniku se dobije:
1,3/0,3 * Urea = 440 =>> Urea = 440/4,333 = 101,61 KG Uree

Ako je postotak otopine isti, formula važi odnosno umjesto 440 litara može se upisati bilo koja količina vode/litraža prskalice pa se opet dobije količina Uree koja je potrebna, npr. za prskalicu 380 litara bi to bilo: Urea = 380/4,333 = 87,6 kg Uree :p

Ali kao što je već navedeno bolje staviti malo manje od izračunatoga, i onda stvarno nema brige :D
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,021
AKo sam dobro shvatio ovaj broj 4,333 je uvijek isti?
Po tome za izračun je potrebno podijelit litražu prskalice sa tim brojem?
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
AKo sam dobro shvatio ovaj broj 4,333 je uvijek isti?
Po tome za izračun je potrebno podijelit litražu prskalice sa tim brojem?

Za pšenicu jest, odnosni 4,333 je ako želiš imati 30 postotnu otopinu! Evo recimo za kukuruz bi taj broj bio 21 jer je otopina puno slabija (recimo 5%) i onda djeljenjem 440/21=20,95 se dobije samo 20 kg Uree na cijelu prskalicu ;)
 
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
249
jednom smo kemijali sa ureom preko lista, i isli smo sa 10 kg na ral i 300 litara vode, kukuruz se je u tjedan dana promjenio 100 posto, cak me je i iznendailo to kak je narasel i dobio onu tamno-zelenu boju. ove godine cu obavezno icii s tim bez puno premisljanja jer ima efekta osim ak susa ne napravi svoje i upropasti sve usjeve.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Paaaaaaaaajjjjjjjjjjjjjjjaaaaaaaaaa mislim da je 30kg imam od škole dva mala i jedan veliki odmor :rolfer::rolfer:
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,115
ja sam ove godine prvi puta folijarno prihranjivao pšenicu i sada čekam rezultate,25 kg ureje sam otopio u 100 litata vode i onda stresao u prskalicu i još napunio do kraja (330 litara)a prvršina pod pšenicom je 1.25 jutra-rala
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
ja sam ove godine prvi puta folijarno prihranjivao pšenicu i sada čekam rezultate,25 kg ureje sam otopio u 100 litata vode i onda stresao u prskalicu i još napunio do kraja (330 litara)a prvršina pod pšenicom je 1.25 jutra-rala

Trebao si dan prije napraviti otopinu i ostaviti je do idučeg dana da se zagrije malo, jer je jako hladna i mislim da ti ovo bude jako slabo, trebao si stavit oko 20 kg na svakih 100 litara vode...
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,115
stavio sam ureu da se preko noći otopi i oko 4 sata poslje podne sam išao prskati,25 kg je dosta na tu površinu jer mi je inženjer poljoprivrede rekao da tako stavim
 

Andrej

Član
Tu od
24 Stu 2009
Poruka
34
ma niko ne piše napuniš prskalicu 100 kila ureje i vodom 30 posto ako sam ja dobro razumio ne piše koliku se površinu s tim može o prskati jutara pšenice
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Gledajuči po petrokemijinim stranicama našao sam njihov omjer za omjer urejei vode:

žitarice 30 %
livade 30 %
kokuruz 0,6-6,4 %
šečerna repa do 4,5 %
 

Najnoviji postovi

Na vrh