• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Utičnica za instalaciju od prikolice

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Puknuti,
piše na uputama da je jednopolna. Valjda masu ne računaju kao jedan pol, ali bez nje namre ništ delati.

abarth,
kaj ova ne prenosi masu prek ove dvije opruge koje ju drže unutra. Jel se "oslobodi još jedan kontakt kad se skine crveni dio? Ova mi djeluje kao kombinirana (ona od puknutog i
klasična za upaljač).

Hvala obojici na pomoći. Vjerojatno bu najbolje skinuti utičnicu i potražiti primjeren utikač.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Kad se skine crveni iskoče ova dva od mase i tako imaš oba kontakta plus i masu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
To ti je standardna utičnica za štek-lampu. Istu samo imali na Zetoru, na Štoreu i na Sameu.
Utikača imaš za kupiti bilo pri Ferenčaka, Hubzina ili u Trgoagenciji.
Netrebaš skidati, jer su svi isti. Jedino je Ursus imal izgledom takve utičnice ali su bile manjeg promjera, pa su pasali samo njihovi utikači.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nemam za sad nijedan potrošač, ali su mi bili neki zanimljivi za kupiti. Nisam kupil jer su imali utikač za upaljač. Možda je ne moram skinuti, ali sigurno slobodno šublerom provjerim promjer i dubinu. Tko zna, možda je i na mojem Goldoniju neka nestandardna?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Na Goldoniju je COBO oprema, kak i na svim Talijanima. Nema nikaj nestandardno.
 

raskriski

Član
Tu od
19 Tra 2014
Poruka
108
Iz kojeg mjesta na prikolici je najbolje odvesti kabel prema traktorskoj utičnici a da ga u jednom zavoju ne otkine ? S lijeve ili s desne strane ili baš sa sredine, negdje sa rude ? Ako ima netko sliku tko je već probao ?? Utičnica je na lijevom blatobranu od 539..... Radim instalaciju na prikolici.....
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,311
Ja sam sve postavio na sredini ruda skroz naprijed i do sad nije bilo nikad problema
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Imam i ja tak složeno kao kolega @joc. Po sredini s gornje strane i dovoljno "viška" zbog skretanja da se ne potrga od napinjanja. Na kablu imam kopču kojom ga zakvačim na traktor da ne visi i ne dođe do zapetljavanja. Ak treba bum poslikal kad dojdem u priliku.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,413
Imam problem sa el instalacijom na ursusu. Ona utičnica za prikolicu ne funkcionira pa sam započeo sa instalacijom nove. Kabal na prikolici imam novi komplet set sa svjetlima iz trgoagencije. Na njemu su spojeni 5 od 7 pinova. Od žica na traktoru imam dostupne 3 žute, 3 plave, 2 crne i jednu zelenu žicu. Nije mi nikako jasno koja žica za što služi i kako to spojiti da sve radi. Najbliže sam došao do toga da radi sve osim lijevog žmigavca, ali njega nikako dobit da proradi. Kad bi mi netko objasnio princip rada žmigavaca, mozda bi mi bilo lakše...
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Na utikaču i utičnicu imaš oznake:
L - lijevi žmigavac
R - desnii žmigavac
31 - masa
54 - štop svjetlo
54G - ne koristi se (maglenka na autima)
58L - lijeva pozicija
58R - desna pozicija

Otpri utikač i pogledaj koja boja žice ide na koju oznaku. Ako se koristi 5 žica, spojena je jedna pozicija, a 54G je prazno.
Na traktoru probir lampom utvrdi koja žica ima koju funkciju i tak ih spoji na utičnicu.
 

Prilozi

  • 20191101_142618.jpg
    20191101_142618.jpg
    148.9 KB · Pregleda: 13

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Probir lampu u ruke, pazi da žice nisu na masi, na prekidaču daš komandu i probir lampom ili instrumentom utvrdiš gdje ima struje.
Nakon toga tu žicu upikneš u odgovarajuči pin po šemi koju ti je ZJ napisal.

Masu moraš imati u utičnici jednoj i drugoj obavezno jer ako nema onda masa ide preko klina na rudu a to nije dobro i zna stvarati prekide i probleme.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,413
Imam 3 zute, 3 plave, 2 crne i jedna zelena žica, a imam na traktoru zadnje lampe, na blatobranima poz plus žmigavac i naprijed farove. Koje su mi onda koje zice? Probao sam te oznake i sve ostalo i nemam uspjeha... Koje bi bile te po 3 jednake boje i ima li koja zica da se brika dva pina s njom? Tako mi je bilo na staroj utičnici... Moram kupit ispitivač 12V...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Teško je to po boji žice odrediti, naročito zato jer ih je večina iste boje. Obično za žmigavce znaju vuči dvije crne....

Ne treba ti probir lampa, možeš ispitati sa sijalicom ili uzmi komad žice i pikaj jednu stranu na žicu a drugu u utičnicu prikolice pa gledaj kaj svijetli.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Damirko, naprije probir lampom provjeri funkciju kontakata na postojećoj utičnici. Koliko znam, Ursus ih je imal spojene po navedenoj shemi. Stariji Zetori nisu, baš kak ni stariji IMT-ovi.

Ako su brikana dva puna, onda su to pozicije 58L i 58R.
58R ti je pin u sredini.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,413
Hvala kolege na pomoći, otvorio sam lampe na prikolici i utikač muški i vidio gdje koji pin i koja zica ulazi u utičnicu. Onda sam sa ispitivačem provjeravao kontakte na traktorskoj instalaciji i tako spajao žice po vrsti trošila. A najprije sam dobru masu napravio... Sad sve radi :)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Imaš li autoprikolicu ili nekaj drugo kaj ima svjetla otraga? Probaj to prištekati i probati.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,413
Imam gotovu instalaciju iz trgoagencije i samo na magnet stavim na prikolicu i tak idem po cesti
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Ma mislil sam na neki drugi priključak sa svjetlima, da provjeriš ponaša li se utičnica jednako.
 
Na vrh