• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Utovar gnojiva u rasipaè

R

Ratarko

Guest
Utovar gnojiva u rasipač

Ovako se to radi kod mene.
Potrebno je popeti se gore i rezati vreče , nema više hoo-ruk na rame pa do rasipača. Kičmu treba čuvati a mozak je tu da smisli kako . Prije viljuškara smo znali po tri šlepera istovariti ručno u jednom danu . Došlo nam iz stražnjice u glavu i investirali smo u stari viljuškar koji uvelike leđa čuva.

Istina da bi volio raditi sa onim velikim vrečama gnojiva koje vidim po evropi ali naša tvornica u Kutini se toga još nije dosjetila. Jedna vreča bi skoro zamijenila cijelu paletu gnojiva ovako je dosadno istovarati pogotovo ako su one male vreče od 25 kg.

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
854
U onoj Europi još malo podalje, na polje ti dovezu gnojivo cisternom, ima ugrađenu vagu, direkt ti sipa u rasturač, napiše zaključnicu i gotovo.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Da i meni se sviđa gnojivo u vrečama, imaju oko 1000 kg!

Ratarko, koliki ti ima kapacitet tvoj rasipač gnojiva? Kolika je odprilike cijena tvojeg viljuškara?

Koliko na godinu potrošiš gnojiva?
 
R

Ratarko

Guest
Evo na zadnjoj slici je natovareno 2.800 kg , kad je full pun staje 3.300 kg mješanog gnojiva.
Viljuškar je kod nas oko 5 godina , kupili smo ga u susjednom selu iz tvornice furnira za 3.500 € , star je i iskače iz sporih brzina ( prve i rikverca ) ostalo je sve OK.
Godišnje trošim više od 100 tona mineralnog gnojiva.
 
B

Bobo

Guest
Ja nisam imao cime slikati jucer, jer mi fotoaparat bio kod brata a mobitel ostao u pozegi...

Uglavnom, 800 Kg gnojiva u vrecama od 50 Kg smo ja i brat natovarili na prikolicu i odvezli do njive, tamo sam ja to na brzinu izbacao i otisli kuci, da bi se na kraju vratio sa 549 i rasipacem i sve sam utovarao i rasipao...

Popizdio sam lagano, posto su vrece bile pobacane po jarcima, pa se treba jos vise sagnuti da ih podignes... Ratarko je vidio koliko sam, pa mi nije problem utovarati/istovarati vrece, no treba se sagnuti do jarka i izvuci vrecu iz njega...

Kod mene ce to jos neko duze vrijeme ici rucno, jer nema potrebe za nekim strojem, posto je kod mene jkos uvijek "mala" poljoprivreda...
 
R

Ratarko

Guest
Bobo ja sam radio sedam godina hooo-ruk utovar gnojiva na 150 ha zemlje .
Kada se ne može drugačije i hooo-ruk je dobar.
Samo svemu jednom dođe kraj pa kada je kičma rekla je više ne mogu onda smo izvršili zajedničku akciju napada na sve novčanike u kuči i kupili polovni viljuškar .
 
B

Bobo

Guest
Mi cemo trebati kupiti viljuskar zbog meda (brat je pcelar) tako da bih se i ja mogao ogrebati za malu pomoc... ;)
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,418
Bobo, nabavi polovni viličar za traktor; tako sam ja, veoma je koristan, i na dvorištu i u šumi i za iskop i utovar (napravio sam utovarnu korpu za njega), a dođe te manje. Stavit ču slike čim stignem
 
B

Bobo

Guest
E, ja sam to i planirao!

Cuo sam od komsije da neki lik iz okolice Bjelovara pravi od vilicara, traktorske vilicare. Po zelji da ide preko traktora ili da ima svoje ulje i pumpu preko kardana, da ima samo dizanje ili da ima i dizanje i nagim i podesive vilice. Sve se moze birati, a "kao" lik nije skup.

Da imam dvosmjerni hidraulicki prikljucak, ne bi bilo problema za vil.icar, no ovako cu morati naci neki sto ima svoju pumpu i da ima i nagib i dizanje... Moram se raspitati koliko bi to cudo kostalo uopce.


Jos jedna informacija je do mene dosla da u Osijeku na otpadu imaju tih vilicara na lageru i da si izbiras koji oces, te da je 1 000Kn, komad. Povaris mijesta za kopcanje na traktor, stavis crijeva i to je to, ali opet tu je problem uljlne pumpe i razvodnika...
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,418
Nije problem, ne treba ti ništa više od jednoradnog hidr. izlaza kao kod kipanja prikolice. Trebaš samo potisak za dizanje, a sve ostalo ti je mehaničko jer su palete sve standardizirane pa su ti vilice večinu vremena na istom razmaku, a i ako ih trebaš pomaknuti jako lako se to radi. Dolje ti viličar pušta sam pod težinom; ima prigušni ventil tako da uvijek ide sporo, neče ti ništa past dolje. Å to se tiče nagiba, na srednjoj poluzi ga namjestiš da u krajnjem donjem položaju bude vodoravno , a onda kako dižeš traktorskim hidraulikom on sam nagiba teret prema sebi. Vjeruj mi, puno radim s njim i znam. Obrati pažnju na stanje cilindra i da tidaju duge vilice jer češ s kratkima teško nešto efikasno tovariti. Ja sam vilice kupio zasebno i prilagodio kopčanje.
 
B

Bobo

Guest
Kaze mi kolega na otpadu da ih imaju slozene. Nisu to komplet vilicari, nego samo ovaj dio naprijed (ne znam kako se to tocno zove) ali ova "rama" na kojoj se vilice dizu i spustaju, ta cilindar i vilice...
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Ja sam prošli tjedan vidio na traktoru iza ima prikvačen viličar,baš zgodna stvar a namjena stotinu.Samo ne smije biti neki lagani pinklec da mu ne digne prednji kraj....
 
B

Bobo

Guest
Kako ne?

Pa 539 sasvim uredno radi s vilicarom, i to bez ikakvih utega naprijed... Ovaj kolega utovara kupus u kamion i istovarao je betonske stupce za vinograd sa 539 i radilo bez problema...
 
B

Bobo

Guest
Ja znam sto je covjek radio s 539. Ne znam koliko je teska paleta kupusa, nit znam koliko je stupova istovarao u turi, tako da ne mogu sa sigurnoscu nista govoriti.

U novom sadu je prije dvije godine bio 533 koji je na sebi imao prikljucen vilicar od kada je napravljen valjda, i traktor je radio u stovaristu gradjevnog materijala.

U Gudovcu lani bio 539 s vilicarem, ali je stajao po strani, da ne smeta...
 
R

Ratarko

Guest
Bobo , pogledaj pod temu kombajni slike što je poslao deutzman.
Vidi se jedan dorađeni traktorski viljuškar što je njegov otac nedavno nabavio.
Taj Torpedo radi sa njim i diže paletu gnojiva od 1250 kg bez problema , samo što netko mora na haubi sjediti :lol:
 
B

Bobo

Guest
bajki kaže:
Bobo, gdje u Osijeku ima tih rabljenih viličara?

Evo, cuo se s tim kolegom i rekao mi je sve:

Firma se zove Kairos, ili Cairos, nisam se sjetio pitati. Kad je prosle godine tamo bio, imali su 10-ak komada na lageru.

Broj telefona je: 031/297-632

Kaze da samo pripazis na stanje hidraulicnog cilindra, jer ima stvarno svacega tamo.

Nadam se da sam imalo pomogao.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Koliko kupusa i koliko stupova? :) .Ja mislim da bi sa paletom gnojiva gledao u nebo taj 539 :lol:
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
je, je ima deutzman viličara za deutza...a naravno morao je naprijed staviti utege...
 
Na vrh