• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uvoz tj (Unos) poljo mehanizacije iz EU

Kukuruz

Član
Tu od
4 Srp 2013
Poruka
90
Može ll netko da mi objasni kako sada ide Uvoz tj Unos poljoprivredne mehanizacije iz EU od 01.07.2013 za Hrvatsku

Konkretno fizička sam osoba unosim traktor (polovni) iz neke zemlje naprimjer Mađarske u Hrvatsku.

Unaprjed hvala na odgovorima

Molim admine ako več postoji slična tema da me prebace.Hvala
 
Posljednje uređivanje:

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
1. trebaju ti novci
2. izabereš robu
3. platiš i dovezeš
4. ak se radi o traktoru, trebaš uz njega da dobiješ papire od njegove homologacije u toj državi i vjerovatno se postupak homologacije u Hrvatskoj nije promijenio zbog EU. Znači sva stakla sa znakom itd.
5. ako si fizička osoba, PDV platiš u državi nakupa. Ako si u PDV sustavu, PDV ne platiš (ako je i prodavač u PDV sustavu svoje države).
 
M

MOCO

Guest
ima nešto kako se provjerava porezni broj onog tko je u sustavu PDVa, čuo sam negdje, ali sam zaboravio. Znači kad netko dođe i kupuje traktor od mene i kaže da je u sustavu pdva onda bi ja to trebao i provjerit! ili takonekako, ne znam točno :drink:
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
Absolutno. Jer ako mu prodaš bez PDV i on nije u sustavu, platiš ga ti.

Dok tu pričamo o kupovini, ne prodaji.
 

Kukuruz

Član
Tu od
4 Srp 2013
Poruka
90
Naprimjer Ante iz Mađarske prodaje yanmar 18 ks godište 1996 e sad kao što sam več napisao kupujem polovni Traktor Ante je platio pdv u mađarskoj 1996. Zanemarimo homologaciju to se ne mjenja mene samo zanima plačaju li se kakve naknade državi za unos tog traktora.Nekakve trošarine porezi itd...hvala
 

Kukuruz

Član
Tu od
4 Srp 2013
Poruka
90
Da li je sada uvoz na crno moguč ?

uvoz je moguć na svakakve načine al treba to registrirat bar ja moran, jer treban prić dvi ceste dok dođen do polja :(nerd):
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
Kako na crno?
To ti je sad isto na crno, ko da ti iz ZG županije nešto prevezeš u Krapinsku.

Ako misliš na PDV.
Ako ni prodavac, ni kupac nisu u PDV sustavu poreza nema.
 

zvončica

Član
Tu od
26 Ruj 2012
Poruka
156
ima nešto kako se provjerava porezni broj onog tko je u sustavu PDVa, čuo sam negdje, ali sam zaboravio. Znači kad netko dođe i kupuje traktor od mene i kaže da je u sustavu pdva onda bi ja to trebao i provjerit! ili takonekako, ne znam točno :drink:

Pošto se dosta toga promijenilo od 01.01. u našem poreznom sustavu, bilo bi pametno za svakog novog poslovnog partnera provjeriti da li je u sustavu PDV-a, nadam se da vaši knjigovođe to i rade; za domaće poduzetnike to se obavlja putem stranica Porezne uprave, unošenjem OIB-a poduzetnika i datuma računa, može i preko stranica RRiF-a ako ga netko prati. U EU postoji tzv. VIES sustav preko kojeg se provjeravaju poduzetnici u Uniji, a može i preko naše Porezne uprave, Službe za međunarodnu razmjenu informacija.
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
ja nemam nikakov opg nista nista nista, obicna fizicka osoba... kupio bi neki traktor koji je vjerojatno u sustavu pdv.a kod nekog, mogu li ja kao takav kupiti traktor? i kako to ide, platim njemu traktor i pdv i to je to ili?
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
ja nemam nikakov opg nista nista nista, obicna fizicka osoba... kupio bi neki traktor koji je vjerojatno u sustavu pdv.a kod nekog, mogu li ja kao takav kupiti traktor? i kako to ide, platim njemu traktor i pdv i to je to ili?

Tako je...
Ako je traktor tamo negdje u pdv-u njima platiš pdv i to je to.

Ako nije u pdv-u neplaćaš pdv ni tamo ni kod nas.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,528
prodavač koji je u sustavu pdv-a ti prilikom ispostave računa obračuna taj pdv i ti ga platiš, samo si ga poslije odbiješ ako si i ti u pdv-u....ak nisi, platiš i zaboraviš...:(nerd):
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
prodavač koji je u sustavu pdv-a ti prilikom ispostave računa obračuna taj pdv i ti ga platiš, samo si ga poslije odbiješ ako si i ti u pdv-u....ak nisi, platiš i zaboraviš...:(nerd):

Greška.
Ako ste oboje u PDV, ne platiš porez.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,528
Greška.
Ako ste oboje u PDV, ne platiš porez.

pa jel onda samo mehanizacija izuzeta od normalnog poslovanja?
kolko god ja radio u prošlih 6 godina preko svoje zadruge, uvijek smo platili pdv kad smo nešto kupovali...
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
To u svojoj državi.

Kad se radi 'međudržavna' trgovina u EU, PDV među dvoje,koji su u sustavu se ne plati.
Zavede se u evidenciji za PDV kao obavezu, a i kao oslobođenje u istom iznosu, pa se to dvoje 'poništi'.
 
M

MOCO

Guest
ja sam čuo da je u eu pdv samo prolazna stavka koja se na kraj godine obračuna i prikaže u poreznoj prijavi i zato oni lakše posluju jer stvarno ne plaćaju taj pdv dok kod nas to sve mora preko porezne i to svaki mjesec
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
Nisam upoznat sa stanjem u drugim državama.

Kod nas obzirom na promet imaš obračun svaki mjesec, ili na tri mjeseca.

Kod prometa unutar države, PDV se plaća.
A kad se trguje preko granice, za posao između dvoje obaveznika, PDV se ne plaća.
Dok se normalno knjiži. Ide ti u stavku 'samooporezovanje', kud prikažeš tvoju obavezu, da trebaš odvojiti taj PDV, ali istodobno ti se taj PDV prikaže i kao ulazni, pa se ponište u sabirniku.
A može se desiti, da kupiš neku robu, PDV od koje ti se po lokalnom PDV zakonu/propisu ne priznaje kao ulazni. U tom slučaju moraš platit PDV za uvezenu robu u svojoj državi.
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
915
A za polljuprivredne priključke kako ide zato dalise može jednostavno zakvačiš za traktor i prevezeš ili ne?
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
Tu je caka.

Obično nemaš za traktor međunarodno osiguranje.

Kod nas u pograničnim djelovima idu normalno traktorima preko granice, pogotovo otkad nema više kontrole.

Na Hr granici bi znalo bit problema, najviše zbog nejasnog statusa takvog prevoza.

Vjerovatno bi se moglo dovest sa svake strane jedan traktor u prostor između graničnih kontrola i tamo bi jedan otkačio i drugi zakačio?
 

Najnoviji postovi

Na vrh