• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uvoz tj (Unos) poljo mehanizacije iz EU

baba

Aktivni član
Tu od
5 Pro 2008
Poruka
249
Ovo je iz rif_opg prezentacije tako da bi ja svakako pitao poreznu ako je vrijednost preko 77000kn i ima li razlike novo/polovno...

Nabave iz EU – obveza obračuna PDV-a
npr. nabava dugotrajne imovine iz druge države članice
obveza obračuna PDV-a ovisi o tome je li OPG obveznik PDV-a

ako OPG nije obveznik PDV-a:
za vrijednost nabave dobara iz drugih država članice do 77.000 kn ne plaća PDV u RH, dobavljač će zaračunati PDV
iznad 77.000 kn mora zatražiti PDV identifikaciji broj, obveznik je plaćanja PDV-a na stjecanje dobara iz druge države članice

OPG u sustavu PDV-a:
treba imati PDV identifikacijski broj
dobavljaču se deklarira kao porezni obveznik koji plaća PDV na stjecanje dobara iz druge države članice
obveza obračuna PDV-a na stjecanje bez obzira na vrijednost nabave
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Hm, sto se moze uvesti za manje od 77000kn, to je malo novca
 

Dobrica

Član
Tu od
14 Pro 2015
Poruka
79
Zanima me može li se uvesti priključno vozilo iz države članice eu koje nema papire niti natpisnu pločicu ali je tvornički napravljeno i ima broj šasije?

Konkretno radi se o prikolici marke tehnostroj koju je vlasnik obnavljao pa se negdje zagubila natpisna pločica, a također nema papire jer prikolica nije bila registrirana.

Zanima me koji je postupak na granici i može li se to vozilo uredno registrirati u Hrvatskoj? Usput nisam u sustavu pdv-a pa me zanima kolika su sve davanja uz ono pri homologaciji?
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
90 % prikolica uvezenih iz italije nema papire, dakle nitko na granici (pošto nema granice za papire nije pitao vec eventualno za kupoprodajni ugovor koji je najbolje imat) nista ne pita.

Još uvijek se može registrirati uz svjedoka koji ce potvrdit da ju imaš vec duži period(u biti moglo se prije dva mjeseca,za sad treba provjerit), pošto tehnostroj kao proizvođač postoji u našem registru i imaš broj šasije ne bi trebao ništa ekstra plačat. Kolega platio kod bilježnika mislim 100kn plus osiguranje i rega na tehničkom.

Odeš u stanicu za tehnički gdje nekog znaš i provjeriš si.
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
523
Prazne natpisne pločice ima Jakopić u Lonjici. Ukucaš ime proizvođača, broj šasije i to je to.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Ako imaš broj, možda bi pitao u Tehnostroj da ti naprave novu ili pošalju kopiju originalnih papira?
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Ali sta bi s tim postigao? Morao bi ju vozit još na carinu na homologaciju i bacit 400kn cca plus ovi troškovi.
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
VAT number...bi bio porezni br ako sam dobro razumio?!
Moze li ga imat fizicka osoba?
Dogovaram s Francuzom kupnju traktora i on mi zeli naplatit porez...koji ne postoji.
Traktor je star 12 godina, ako je pri kupnji i bio tax free, kroz tih 12 godina je zaradio tu olaksicu...
Kaze on, nemoras platit porez, samo mi daj VAT br...i sta onda mene njihova porezna naganja?
 

blackout

Aktivni član
Tu od
1 Ruj 2017
Poruka
407
VAT number...bi bio porezni br ako sam dobro razumio?!
Moze li ga imat fizicka osoba?
Dogovaram s Francuzom kupnju traktora i on mi zeli naplatit porez...koji ne postoji.
Traktor je star 12 godina, ako je pri kupnji i bio tax free, kroz tih 12 godina je zaradio tu olaksicu...
Kaze on, nemoras platit porez, samo mi daj VAT br...i sta onda mene njihova porezna naganja?

To je kod nas PDV ID broj a može ga zatražiti samo obveznik u sustavu pdv-a
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,855
Nije li to oib?
Kad sam kolegi iz uk naručio dio za traktor tražili su vat number i dao im oib od kolege koji je u sustavu pdva..i bez poreza je plaćeno.
 

blackout

Aktivni član
Tu od
1 Ruj 2017
Poruka
407
Nije li to oib?
Kad sam kolegi iz uk naručio dio za traktor tražili su vat number i dao im oib od kolege koji je u sustavu pdva..i bez poreza je plaćeno.
po izgledu to je HR+oib ali ga moraš zatražiti u poreznoj i biti u sustavu pdv-a
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Ima na stranici porezne da mozes koristit svoj oib uz prefix hr
Ali sta ako to napravim...dal ce mi doc porez na moje ime?
Poreza ne bi trebalo bit ali ja se plasim da on, kad otkupljuje polovan traktor od seljaka, opet traktor nekako uvodi u svoj porezni obracun i da je po prodaji...ipak duzan platit neki porez..
Ko to zna sta oni radu...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,574
Isto kak i ovdje. PDV je PDV i tu i tam.
Vjerojatno su na neki način povezane i porezne uprave. Vjerojatno se na računu vidi jel porez plaćen ili nije, pa ti ga mogu naši dodati ak piše da nije plaćen?

Nego, koliko % je tam porez? Ak je 10-tak, možda ti ga se isplati platiti i ne igrati se s tim.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,855
Ako si u pdvu nemaš problema,ako nisi onda će ti garant doći na naplatu.
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
20%
Ali taj potez ne bi treba postojat!
Pricao sam sa jednom racunovotkinjom, ona kaze ovako.
Kad kupis novi stroj, porezna ti da olaksicu jer ce taj stroj kroz posao zaradit (i porez).
U nas porezna prati strojeve 8 godina, nakon 10 mozes sigurno radit s njime sto hoces!
Ako ga odlucis prodat nakon 4...onda moras platit porez!
Nekakav dodatni porez (na luksuz) za rabljene strojeve ne postoji!
Pitanje je, kada firma kupuje rabljeni stroj, mogu li oni trazit kakvu povlasticu...u principu ne mogu jer.nema poreza na rabljene.
Neznam, nije mi jasno
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,855
Do 77k kn na opg možeš neoporezivo..iznad ti zaračunaju pdv ukoliko nisi u sustavu..
Sad jedino da se dogovoriš sa prodavačem da ti napiše na 77k kn račun..neznam ni sam,škakljivo je to dosta.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,574
Kupoval sam dvaput rabljene aute od firme. Svaki put sam na cijenu rabljenog platil PDV.
Isto tak bi bilo da sam kupoval bilo kaj drugo.

Znači, tak je i u tvojem slučaju.
Kad kupuješ od seljaka, koji nije u PDV-u, plaćaš isto cijenu rabljenog s PDV-om, samo se taj porez ne iskazuje (on ga je platil i nije odbil, a ti plaćaš toliko veću cijenu).
Negdje taj PDV treba platiti, bilu u Francuskoj, bilo tu.
Koliko znam, u Njemačkoj je porez oko 12%, pa probaj tam poiskati.
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Velim vam sto kaze ova racunovodja...ukoliko je polovan stroj stariji...racunovodstvo vlasnika treba dostavit obrazlozenje o ne placanju.
Nema dvostrukog poreza, ako je ispacen kroz rad...to je to
 

blackout

Aktivni član
Tu od
1 Ruj 2017
Poruka
407
Velim vam sto kaze ova racunovodja...ukoliko je polovan stroj stariji...racunovodstvo vlasnika treba dostavit obrazlozenje o ne placanju.
Nema dvostrukog poreza, ako je ispacen kroz rad...to je to
Taj knjigovođa nema pojam ili ti nisi shvatio...ugl ide pdv i na amortizirane strojeve nebitno koliko godina je stroj korišten...a ovo je oslobođenje od oporezivanja za uvoz ali samo za firme sa valjanim vat brojem + kada to kupiš na takav način to se prati kod knjigovođe kupca s nekim obrascima koji se moraju poklapati s nekim obrascima prodavatelja...tako to ide
 

Najnoviji postovi

Na vrh