• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uvoz traktora iz EU

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Pred 20g., kad sam radil homologaciju, gospoxin koji je to radil, je bil:
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Nema toga više, ako tvornica nije izdala to i to za tu godinu te godine koje je traktor, toga proizvoda nema više uvoza zbog CE oznake. Znači ti ko kupac moraš imat fizički papir o suglasnosti proizbođača. Znači nema nikakve šanse, ali apsolutno nikakve. Nema atesta, nema niš, nemože i nejde sigurno.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Vrlo jednostavno, do prije par godina nije trebal CE cerfifikat.
I onda prije par godina EU parlament izglasa to da baš sva smeća nemreš uvažat iz zemalja Eu u Eu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
A kak se uvoze traktori iz Amerike ili Japana, homologirani po ANSI i JIS standardima?
Osim kaj se sad to ne isplati radi skupog dolara.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Ja ti govorim za ovo kaj znam kaj sam sve ja prolazil, a ti to neznaš. Ti si nekaj čul ili nekaj,čital negde, a ja sam to sve prešel u 7mj.
Baš tu CE oznaku, certifikat. I znam sve kak je bilo. Jer ti brkaš homologaciju i CE cerfifikat.
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,233
Hvala na informaciji... cijena je 40% niza od takvog novog pretostavljao sam da je neki štos...
vidio sam da su uspjeli prodati 20 komada od 50tak koliko ih imaju na lageru... pa sam mislio da je ipak moguce... poslao susjeda da ispita da nije prevara...
Zahvaljujem na informaciji
Kakvi su to strojevi, imas kakav link?
 

Zack4u

Novi član
Tu od
27 Ruj 2022
Poruka
6
Kakvi su to strojevi, imas kakav link?
Kioti 7620 inace je to oznaka za azijsko australsko trziste za eu trziste je 7320... prodaje jedna firma koja je to kupila u djuturi sve na aukciji tam... provjerio sam oni se bave kupi prodaj nisu neka prevara... rekli su mi da ne bih trebao imati problema ako ga ne registriram i ako ga koristim samo u okviru farme... ali kad das novce onda to nije vise njihova briga.

... Zaboravio link
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
585
Pozdrav ekipa
Kakva je procedura pri uvozi manjeg stroja (motokultivatora ili priključka) koji ne ide na registraciju? Treba li nešto nekome prijaviti, ili samo uzet prikolicu i u šoping?
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
210
mene isto interesira da li je netko imao iskustva sa unosom polovnih traktora iz recimo Slo ili IT sa kupovinom kod fizicke osobe....sto bi znacilo nema racuna, vec lova na ruke...eventualno da se kod nekog javnog biljeznika napravi nekakav papir tj kupoprodajni ugovor....

konkretno, interesira me unos Pasqualija ili nekog drugog zglobnog traktora iz osamdesetih, a ne zelim ga registrirati, jer mi nije potrebno...

da li je netko tako nesto pokusao te da li je imao kakvih problema kod prelaska granice ili eventualno zaustavljan od nase ili strane policije prilikom transporta?
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,563
Pa kaj ne bi trebao biti račun neki dokaz da si traktor kupio, kako misliš bez njega granicu prijeći🤔
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
210
pa nema više nikoga na granici....ok, slovenci su sada opet stavili pandure zbog migranata, ali evo, u sedmom i osmom mjesecu bio par puta u Trstu po špežu, jer je hrana jeftinija, i nigdje nikoga....ni u škofijama ni u požanama.... pitam za unos iz zemalja eu...

i kupovinu od privat osoba, lova na ruke.....
 

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
722
Ne, ali uvozimo aute za dijelove prijatelj i ja. Treba ti kupoprodajni ugovor. Trebaju ti papiri. Ti ne mozes registrirat vozilo bez rjesavanja carine, odnosno placanja raznih nameta, jer carine kao takve za trgovinu unutar eu nema. Medutim, nameta naravno ima. Posto tebi ne treba registracija, ne trebas platit nista. Ali ti trebaju nekakvi papiri.
 

F100666

Iskusan lik
Tu od
10 Pro 2014
Poruka
427
Napraviš kuporodajni ugovor, sa time ga uredno uneseš u HR, potrošiš par sto eura i prst u uho. Sad, dal ćeš ga registrirati ili ne, tvoja volja. Al su barem papiri ispravni. Ovak kad se nešto dogodi (npr, da umreš), kak budu prenesli traktor na sebe, kome ga budu prodali za ok novce? A samo zato jer bi ti htel izbjeći platiti davanja koji se zapiju u jednoj večeri u birtiji. Bez zamjerke...
 

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
722
Za traktor ne znam, ali za aute su to davanja u tisucama eura, vecinom. Cca 2.5 t eura za neki prosjecan auto, ovisi o godistu i euro normi tj gramima co2. Ni tu ne pisem nis iz iskustva, ima kalkulatora uvoza automobila na netu, nikad osobno nisam uveo auto i vozio ga legalno.
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,233
mene isto interesira da li je netko imao iskustva sa unosom polovnih traktora iz recimo Slo ili IT sa kupovinom kod fizicke osobe....sto bi znacilo nema racuna, vec lova na ruke...eventualno da se kod nekog javnog biljeznika napravi nekakav papir tj kupoprodajni ugovor....

konkretno, interesira me unos Pasqualija ili nekog drugog zglobnog traktora iz osamdesetih, a ne zelim ga registrirati, jer mi nije potrebno...

da li je netko tako nesto pokusao te da li je imao kakvih problema kod prelaska granice ili eventualno zaustavljan od nase ili strane policije prilikom transporta?
Potreban ti je kupoprodajni ugovor kojeg ovjeri slovenac u slo a ti mu moraš dati punomoc da ga "izvezes" iz slo. Nakon toga angaziras slepu i kopiju ugovora moras dati vozacu ili auto prikolicu... nakon toga ne moras nista ili ga je potrebo unjeti u RH. Ako ga ne uneses, riskiras carinski prekršaj di ti oduzimaju traktor i ide na licitaciju...to ti traje po nekoliko godina .... ovisi, ak si na otoku ili nece izlaziti iz dvorista, po meni ne trebas se zajebavati s tim...znam puno strojeva i auta tak uvezenih...
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
210
ne razumijem zašto bi bio u carinskom prekršaju, ako kupujem nešto iz EU, na što je već plaćen PDV u drugoj zemlji članici.... a k tome još to ne ide na registraciju ako se unese u HR, već traktor mi treba samo za osobne potrebe po mom imanju i sa njega ne izlazi...

ali dobro, slažem se da barem kupoprodajni bi bilo dobro imati da se barem nešto ima za dokazati da nije ukraden....
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,233
Jesi naivan....di ti zivis....pa kaj ti neznas za onu caru carevo, kralju kraljevo....
Moras tak i plenkiju dati u proracun...

Evo ti link za kaj sve se najebe bez veze....

 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
210
Pitao i carinu i danas poslali odgovor:



---------- Proslijeđena poruka ----------
Šalje: Odjel za informiranje <odjel_za_odnose_s_javnoscu@carina.hr>
Datum: utorak, 24. listopada 2023.
Predmet: Unos traktora


Poštovani,

sukladno članku 5. Zakona o posebnom porezu na motorna vozila navedeno vozilo nije predmet oporezivanja pa prema tome nije niti predmet postupanja prema navedenom Zakonu.
Za informacije o registraciji vozila upućujemo Vas na stranice Centra za vozila Hrvatske Centar za vozila Hrvatske | Naslovnica koji je nadležno tijelo za postupak, homologacije, tehničkog pregleda i registracije vozila.

S poštovanjem,
Ministarstvo financija Carinska uprava



From: javnost@carina.hr [mailto:javnost@carina.hr]
Sent: Tuesday, October 24, 2023 7:52 AM
To: Odjel za informiranje <odjel_za_odnose_s_javnoscu@carina.hr>
Subject: Upit s carina.hr

--------------------------------------------------------
Ime i prezime:
E-mail:
Pitanje:
Želio bih unijeti polovan traktor 80tih godišta iz zemlje članice EU. Da li takav unos podliježe carinskom postupku ako se traktor ne namjerava registrirati, već isključivo koristiti na vlastitom imanju, te koju dokumentaciju je potrebno minimalno posjedovati?
--------------------------------------------------------
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ovjereni ugovor svakako, zbog dokazivanja vlasništva, a ako je traktor bil registriran, odjavu i/ili poništenu prometnu dozvolu. Nikad se ne zna kad bu netko htel regati traktor. Ti ne planiraš, ali tvoj budući, za sad nepoznati kupac, bu možda imal tu želju pa ga neposjedovanje tog dokumenta može odvratiti od kupnje.
Iako ti sad ne treba, nije loše postupiti po uputi carine.
 

Najnoviji postovi

Na vrh