• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj crnog sljeza

Å

Željko106

Guest
Ima li tko da je posadio ove godine crni sljez...:s:

pregledom po forum vidio sam vaš upit pa es javljam , ujedno i pitam a za što se on koristi
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
pregledom po forum vidio sam vaš upit pa es javljam , ujedno i pitam a za što se on koristi

Malo je kasno za sjetvu crnoga sljeza. Željko crni sljez spada u ljekovito bilje i koristi se za čajeve.Trenutna cijena mislim da je 70+kn za kg suhog cvijeta.
 
Å

Željko106

Guest
hvala na informaciji mada opet neznam čemu služe ti čajevi
 
A

andrisav

Guest
Crni sljez..jako je ljekovit..većinom za dišne probleme. Mene zanima tko prodaje sjeme, sam otkup..kome se obratiti po tom pitanju. Dosta sam negativnog pročitala ovdje na forumu, ali valjda ima netko tko bi mi rekao i nešto pozitivno.....:(y)::(y)::(y):
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Crni sljez..jako je ljekovit..većinom za dišne probleme. Mene zanima tko prodaje sjeme, sam otkup..kome se obratiti po tom pitanju. Dosta sam negativnog pročitala ovdje na forumu, ali valjda ima netko tko bi mi rekao i nešto pozitivno.....:(y)::(y)::(y):

Evo ovako.Ja sam uzgajao crni sljez prije nekoliko godina,i što reći to je više bilo onako recimo pokusno.Inače nikada u svojoj proizvodnji nisam imao ništa od ljekovitih biljaka. Na jednom predavanju upoznao sam se sa proizvodnjom ljekovitoga bilja i krenuo u to. Za jednu 3 i 4 članu obitelj je površina od 100m2 sasvim dovoljna,normalno uz druge poslove.To mi je bilo jako smješno,ali u vlastitom iskustvu sam došao da je to i više no istina. Kada jednom krene u cvatnju,to cvate na očigled. Nakon što si obrao jedan red,mogao bi ponovo na početak. Navodi se podatak da se na 100m2 očekuje 50kg suhog cvijeta,no ukoliko postoji mogučnost navodnjavanja prinosi su i veči. Brige oko okopavanja i sl.poslova nema puno,eventualno 2-3 okopavanja ukoliko postoji korova.Jednom kada se biljka raširi više korov ne može ništa.Cvijet se bere svakodnevno ujutro poslje rose i predvečer prije rose,za 1kg suhog cvijeta potrebno je 10kg sviježeg. Sušenje u hladu i gdje ima nekog strujanja zraka. Kod sušenja svaki dan okretati cvijetove,znaju se poljepiti jedan za drugoga.O uzgoji sljeza ima na forumima svega i svačega,neki su kupovali sjeme i dotični gospodin F. ih je jako nasamario. Skupo prodao duplo više sjemena nego je potrebno,upozoravao sam na to ali nitko da posluša poslje jao i kuku meni i sljezu.
Moje iskustvo je kažem jako pozitivno od jedne poznate tvrtke sam dobio sjeme i krenuo. Nikakvih problema sa plaćanjem bilo,dolazili bi i za 1kg suhog cvijeta i plaćali na licu mjesta.Razmišljam da ga posijem ponovo,ali tek iduću godinu,sada je već kasno. Poslje ču postaviti slike,nešto od sljeza je ostalo i svake godine ponovo raste i cvjeta.
 
R

rosko

Guest
Ima li tko da je posadio ove godine crni sljez...:s:
Prijatelju...bježi od uzgoja crnog sljeza što dalje...i ne slušaj Zvonu...lik lobira.
Mi smo ljudi od iskustva....pročitaj malo po ovom forumu i pročitaj postove ljudi koji imaju prava iskustva.Posao je totalno neisplativ....čisti gubitak...i vremena i novca.Ne nasjedaj na tipove koji lobiraju za Suban.
Da bi posao bio isplativ minimalna cijena otkupa suhog cvijeta crnog sljeza trebala bi biti 300 kn za kg....minimalna....da bi bio na nuli.Na tome ti zarađuju samo prekupci.
Pozdrav!
 
R

rosko

Guest
Ima li tko da je posadio ove godine crni sljez...:s:
P.S. Sve o tom sljezu procitaj na ovom forumu....OSTALE GRANE POLJOPRIVREDE....OTKUP LJEKOVITOG BILJA.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
P.S. Sve o tom sljezu procitaj na ovom forumu....OSTALE GRANE POLJOPRIVREDE....OTKUP LJEKOVITOG BILJA.

Rosko tko je Vama kriv što ste od gosp.F. kupovali sjeme sljeza po enormno visokoj cijeni i veće količine nego je potrebno. Tada sam upozoravao na njega,ali i tada ste se bili svojeglavi i letjeli kod F. Ne lobiram za nikoga a ne pogotovo za Suban na kojega ste vi sami odabrali, i nemam od nikoga koristi.Za Vašu informaciju ja iduću sezoni ponovo sijem sljez,ali ne na površini većoj od 100m2. I to za grupaciju Jan Spider. Sve površine veće od tih 100m2 malo je reći da je previše. Na toj površini u kojoj kulturi možeš da zaradiš 3500+kn,uz ostali posao,a troškovi 0 osim svoga rada. A vi bi na poljoprivredi bez muke i truda za neko kratko vrijeme zaradili milijune.
 
S

s.jerkovic811

Guest
pregledom po forum vidio sam vaš upit pa es javljam , ujedno i pitam a za što se on koristi
evo ove godine sam zasadila i crni i bijeli sljez i neven:(giggle):
 
S

s.jerkovic811

Guest
Ako nije problem da čujemo i Vaša iskustva oko crnog sljeza. Pozitivno ili negativno

Iskustva su svakako pozitivna, barem što se tiče obrade,pripreme,sadnje i prinosa.Zasad je još u početku cvjetanje ali sasvim je ok,daljnje neznam :(mm): Zasad nisam razočarana,puno ljubavi sam utkala u pripremu i uzgoj pa se nadam da će mi se isto tako i vratiti,a ako ne bude druge godine onda..cvjetovi su jako lijepi,parcela je sasvim u redu,sjeme je valjda 95% imalo klijavost tako da sve teče svojim tjekom jedino malo više sunca nebi bilo na odmet..
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Iskustva su svakako pozitivna, barem što se tiče obrade,pripreme,sadnje i prinosa.Zasad je još u početku cvjetanje ali sasvim je ok,daljnje neznam :(mm): Zasad nisam razočarana,puno ljubavi sam utkala u pripremu i uzgoj pa se nadam da će mi se isto tako i vratiti,a ako ne bude druge godine onda..cvjetovi su jako lijepi,parcela je sasvim u redu,sjeme je valjda 95% imalo klijavost tako da sve teče svojim tjekom jedino malo više sunca nebi bilo na odmet..

Mora da i Vi kao i ja lobiramo za neke od otkupljivača,tako bi rekao jedan od članova sa ovoga foruma. Ha ha . Šale nikada dosta. Dali imate nekoga otkupljivača za suhi cvijet.
 
S

s.jerkovic811

Guest
Mora da i Vi kao i ja lobiramo za neke od otkupljivača,tako bi rekao jedan od članova sa ovoga foruma. Ha ha . Šale nikada dosta. Dali imate nekoga otkupljivača za suhi cvijet.

.ne ne lobiram niti za koga..Zasad ide dobro, no vidjet ću poslije. Imam otkupljivača suhog cvjeta i toplo se nadam da ćemo dobro surađvati..no voljela bih znati još nekoga..nek se nađe :eek:: No pošla sam i bjeli sljez uzgajati. Mene zanima ima li tko na forumu koji osim motike i kemije pozna neko prirodno sredstvo za borbu protiv korova..zahvaljujem na odgovoru lp
 
S

s.jerkovic811

Guest
.ne ne lobiram niti za koga..Zasad ide dobro, no vidjet ću poslije. Imam otkupljivača suhog cvjeta i toplo se nadam da ćemo dobro surađvati..no voljela bih znati još nekoga..nek se nađe :eek:: No pošla sam i bjeli sljez uzgajati. Mene zanima ima li tko na forumu koji osim motike i kemije pozna neko prirodno sredstvo za borbu protiv korova..zahvaljujem na odgovoru lp

Voljela bih da mi netko odgovori, za što se koristi cvjet crnog sljeza?:icon_blackeye:
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Voljela bih da mi netko odgovori, za što se koristi cvjet crnog sljeza?:icon_blackeye:

Crni sljez ide za čaj ili čajne mješavine kod ,, oboljenja ,, grla. U crnom sljezu,ako ste vidjeli da u početnoj vazi sušenja dolazi do ,, sljepljivanja ,, cvijetova. Crni sljez kao i bijeli također u sebi sadrže neku sluz koja pomaže bržem oporavku sluznice usta i grla.
Za korov osim,mehaničke i kemijske metode postoji i toplinska,ali kod nas nije zastupljena toliko
 
S

s.jerkovic811

Guest
Crni sljez ide za čaj ili čajne mješavine kod ,, oboljenja ,, grla. U crnom sljezu,ako ste vidjeli da u početnoj vazi sušenja dolazi do ,, sljepljivanja ,, cvijetova. Crni sljez kao i bijeli također u sebi sadrže neku sluz koja pomaže bržem oporavku sluznice usta i grla.
Za korov osim,mehaničke i kemijske metode postoji i toplinska,ali kod nas nije zastupljena toliko

hvala na odgovoru, i ako nije kod nas zastupljena ta toplinska metoda uništavanja korova, ja bih voljela znati kako se to upotrebljava ili radi.Hvala
 

Osmica

Član
Tu od
5 Velj 2013
Poruka
30
a kad se crni sljez sadi i od kuda sjeme za nejga nabaviti,jel je potrebna gnojidba,jel treba nekak posedbno obraditi tlo????
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
a kad se crni sljez sadi i od kuda sjeme za nejga nabaviti,jel je potrebna gnojidba,jel treba nekak posedbno obraditi tlo????

priprema kao i za sve okopavine( kukuruz,suncokret,soja... ) polovina travnja je sjetva.
Barem tebi ne bi bio problem oko nabave sjemena i otkupa,piše da si iz Pitomače. Koliko si udaljen od Lozana-Špišić Bukovica
 

Najnoviji postovi

Na vrh