• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj kupina

  • Temu pokrenuo hrvoje.crnjak
  • Datum prvog posta
H

hrvoje.crnjak

Guest
da je,a što te zanima ak smijem pitati? iz Velike Gorice sam....
 
V

Volintena

Guest
Ma iman rođaka (od tete i tetka) i zove se isto Hrvoje Crnjak, ali oni (Crnjak) potjeću iz sela Rupe u Šibenskom zaleđu, pa me iz tog razloga zanimalo odakle si ti. Je li (tvoje) prezime Crnjak potječe iz Velike Gorice (ili okolice) ili se tu 'naselilo odnekud' i ostalo? Sad će mi on bit krsni kum trećem sinu, pa mi je to ime i prezime još više aktualnije u glavi. Eto, to je cila moja znatiželja? Pozdrav!
 
H

hrvoje.crnjak

Guest
koliko znam nitko nije s juga...ali ja sam Črnjak....mi smo ti svi odavde... :)
 
V

Volintena

Guest
Aaaaaaaaa, ipak ima neka kvaka - i to ona poviše slova 'C'! :lol:
 
H

hrvoje.crnjak

Guest
eeeeee....imam ja tebe nekaj za pitat.....jel ide taj tvoj rođak možda na FER?
 
V

Volintena

Guest
hrvoje.crnjak kaže:
eeeeee....imam ja tebe nekaj za pitat.....jel ide taj tvoj rođak možda na FER?

Reka mi je da iša, a sad je na šibenskom Veleučilištu. Također mu je u sićanju neko (tvoga imena i prezimena) poznat, ali kako san ga danas zva taman je putova ka Zagrebu pa ga nisan tija dugo držat na liniji, pa detalje ne znan. Reka je da će 'navratit' na ovi Forum... ;)
 
B

Boris

Guest
Pozdrav!

Dali se smije u mladom nasadu baciti piljevina crnogorice između sadnica da ne raste trava! A ako ne dali ima koji drugi način osim udri motikom protiv trave.
 
H

hrvoje.crnjak

Guest
Ne znam za crnogoricu,i ja sam još nov u tome...al znam da je motika ipak najbolje sredstvo protiv trava i korova...postoje sredstva za špricanje protiv korova ali ne znam točno koja...ja ću se radije mehaničkim načinom riješavati korova...moj nasad nije velik, tak da će to ići mehanički
 
B

Boris

Guest
Pozdrav, dali neko zna kako najlakše prepoznati razliku između sorte thornfree i boysen.

Također molim moderatore da ovu temu presele u VOĆARSTVO gdje joj je i mjesto, pozz hvala..
 
P

pozna

Guest
radim jedan vrt u kojem sam zatekao kupinu. ima samo malu dekorativnu svrhu,tek toliko da ispuni prostor,ali se nalazi na vidnom mjestu tako da jednostavno mora biti tamo i mora postojati. dvije stare grane,osusene,duzine cca 3.5-4 metra sam vec izvadio,jos se jedna susi,tu rezem iduci puta.kupina je postavljena na mrezu i ima dosta novih izdanaka,duzine 1-2 metra.za sada planiram te mlade izdanke vezati uz mrezu,kazem za sada,ali sve to treba dobro obrezati,na jesen ? na koju duzinu ili koji sistem rezidbe ? pomoc ?
 
D

diabolic

Guest
Ove godine sam uveo navodnjavanje u kupinjak i do sada me koštalo cca 2000 kn. S tim da sam kupio 3500 m perforirane cijevi , te mi je ostalo cca 2000 m za sljedećih 6 god iz razloga jer mi je prodavač rekao da je rok trajanja tih cijevi 1-3 god. Inače je firma u čulinečkoj , a sjedište im je u V.Gorici.
Bez vode bih propao, a zakasnio sam zalijevati u 5 i 6 mjesecu kad su izdanci rasli , i kod mene je bilo jako suho. Tako da sad neovisno od vremena zalijevam svakih 3-4 dana i odmah se vidi na urodu.
 
D

diabolic

Guest
pozna kaže:
radim jedan vrt u kojem sam zatekao kupinu. ima samo malu dekorativnu svrhu,tek toliko da ispuni prostor,ali se nalazi na vidnom mjestu tako da jednostavno mora biti tamo i mora postojati. dvije stare grane,osusene,duzine cca 3.5-4 metra sam vec izvadio,jos se jedna susi,tu rezem iduci puta.kupina je postavljena na mrezu i ima dosta novih izdanaka,duzine 1-2 metra.za sada planiram te mlade izdanke vezati uz mrezu,kazem za sada,ali sve to treba dobro obrezati,na jesen ? na koju duzinu ili koji sistem rezidbe ? pomoc ?
Znaj da kupina rodi na prošlogodišnjim granama, što znači da ovogodišnji izboji daju sljedeće godine rod.
Formiraj prostor izbojima, kad završiš , odreži vrhove gdje smetaju, a stabljika će potjerati sa strane male izboje koji će sljedeće godine dati rod.Obično se sve pusti da raste do jeseni , iz razloga da stabljika ne potjera još više malih grana sa strane. Ali ja režem i sada .
 
H

hodosencan

Guest
POZDRAV,evo odlučio sam probati uzgajati kupine pa me zanima koliki su prinosi po hektaru,koliko često se prska.Koji je razmak između sadnica,pošto su sadnice, dal ih je potrebno navodnjavati,pošto se prodaju plodovi i tko ih otkupljuje,
ZA SVE INFORMACIJE UNAPRIJED ZAHVALJUJEM
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ne znam ništa o konkretnom problemu ali mi je čudno 2000t a pogotovo na 2ha.
Stavi kakvu sliku, ne mora bolest bit vezana isključivo za tvoju sortu kupine...
 

colic

Novi član
Tu od
25 Srp 2013
Poruka
5
Ne znam ništa o konkretnom problemu ali mi je čudno 2000t a pogotovo na 2ha.
Stavi kakvu sliku, ne mora bolest bit vezana isključivo za tvoju sortu kupine...
ma sa 1 duluma mi je opalo bila je greska agronoma on je rekao da lastere na 8 lista lomimo vrh te da ih privezemo za redove mislim zicu to je bio uzrok jer iz svake grane goni 8 drugi grana npr jedna sadnica neka ima 8 grana x 8 je 64 goni rodne grane i zato sto je navodnjavljane kap na kap te svu vodu popije ovaj izdanak rijesio sam problem grane nesmiju bit vezane jer pravi hlad kupini i drugo cuva vlagu sada svaku noc polijem sve redove i nespadaju vise kupine su se zapalile od sunca a naj manja steta je ja mislim od 150 clanova koji imaju svi po 220 sadnica je gubitak 150 tona propalo tako to je to agronom iz grada dode u selo pametovat zali boze truda i ulaganja jer svako ceka da zaradi kruh lp sorta je dobra samo kao sto sam naveo nista ne dirat grane dok traje berba
 

stjepan21

Novi član
Tu od
30 Ožu 2014
Poruka
4
Molim malu pomoc. Dobio sam par sadnica kupina bez trnja koje sam posadio prosle godine. Receno mi je da ih prije nego prolistaju pospricam plavim uljem sto sam i napravio.

Evo sto sam danas pronasao na dvije stabljike relativno pri kraju:

Malina_zps57e966e0.jpg


Molim pomoc. Sto je to, i kako da se toga rijesim / sprijecim sirenje. Od 3 biljke, pronasao sam to na krajevima dvije te sam odrezao skarama i bacio u kamin.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

colic

Novi član
Tu od
25 Srp 2013
Poruka
5
Ne znam ništa o konkretnom problemu ali mi je čudno 2000t a pogotovo na 2ha.
Stavi kakvu sliku, ne mora bolest bit vezana isključivo za tvoju sortu kupine...

mislio sam 2 tone po dulumu ne 200 t ona a ima oko 200 koperanata sa minimalnim rodom od 1,5 tone po dulumu pa toliko je unisteno kupine
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Molim malu pomoc. Dobio sam par sadnica kupina bez trnja koje sam posadio prosle godine. Receno mi je da ih prije nego prolistaju pospricam plavim uljem sto sam i napravio.

Evo sto sam danas pronasao na dvije stabljike relativno pri kraju:

http://imgur.com/tGrIVOb

Molim pomoc. Sto je to, i kako da se toga rijesim / sprijecim sirenje. Od 3 biljke, pronasao sam to na krajevima dvije te sam odrezao skarama i bacio u kamin.

Prema slici kao da je netko negdje spomenuo da su grinje, ako si odrezao i bacio možda si riješio problem.
 

stjepan21

Novi član
Tu od
30 Ožu 2014
Poruka
4
Danima sam trazio odgovor na pitanje. Nazalost, bolest se zove naranđasta hrđa. Usporedio sam svoje slike sa svim poznatim polestima kupina i srodnih im biljaka i na više mjesta sam pronašao identičnu stvar.
Javlja se samo u rano proljeće i nema "ljeka". Reži i pali, pa izreži još sve okolo (ukoliko je u pitanju veći nasad) i to spali. Jednom zaražena biljka će biti zaražena do kraja svog života.
Moram priznati da sam se iznenadio koliko malo informacija na hrvatskom jeziku ima o ovoj temi. Ono što i ima je sve nešto općenito bez konkretnih primjera i slika.
Svaka čast svima koji se bave uzgojem kupina na veliko.
 

Najnoviji postovi

Na vrh