Sa tim štetnikom se još nisam upoznao, hvala Vam na tome, informirati ću se, pa ću valjda biti pametniji.
Ono sa čime sam imao okršaj je paučić, koji se gnijezdi na naličiju listova i sa savijačem. Nemamo puno kupina, tako da njih odstranim svaku večer, ručno, bez da oštetim list, pa radim po onoj...uporni oni - uporan ja.:icon_e_biggrin:
Ono za što sam još provjeravao je štetnik koji se zove "Rednecked cane borer"...vidio sam amera na you tube-u kako obrezuje kupine i kako pokazuje zadebljanje pri bazi loze i kako takvu granu treba odsjeći. Da li je to prstenjak, ne znam, ali mišljenja sam da od tog štetnika nismo napadnuti. Određene grane nisu skroz glatke i tamno crvene boje, već je dio od 2-3 cm malo ispucan i nešto drugačije pigmentacije, ali nije zadebljan, te sam to pripisao oštećenju od snijega, pošto smo u Lici i snijeg i led su redovno preko metra.
Ono što sam zaboravio napisati je da sam prije obrezivanja vrhove držao zakopane u zemlji 4-5 tjedana u nastojanju da dobijem koji korijen. Nakon što sam odrezao vrh sa novim korijenom, još sam prikratio glavnu lozu na cca 1.90m i to je bilo to. Da li je razvoj korijena plus rano orezivanje imalo kakav utjecaj na sušenje ne znam.
Iskreno najviše me smetaju one loze koje se nisu skroz osušile. Na njima je bilo dosta cvijeta i ploda. Onda gledati kako se sve više i više suše i preko glavne stabljike i preko bočnih izbojaka, te kako odnosi sve više i više ploda...lagano deprimira.
Ove koje su se cijele osušile, one su praktički ušle u rodnu godinu bez da su imale puno zelenog materijala na glavnoj lozi, ali dosta njih je ušlo, a da je osušeni dio bio samo 3-4 cm od orezanog dijela glavne loze, dok su bočni izdanci bili skroz zeleni, iako su bili orezani na cca 10 pupoljaka. Onda je od svibnja-lipnja počelo sušenje sve više...kako glavne loze, tako i od vrha bočnih izdanaka, koji su do tada bili dobro. I zna se pojaviti da je na bočnom izdanku jedan pupoljak živ i zelen ostao, dok je sve oko njega osušeno. Naravno, na kraju se i taj jedan osuši, ali nisam znao da se ta biljka tako ponaša, te da može ostati vode u jednom dijelu iako je sve oko njega suho.
Isprike na dugom postu i blebetanju. Hvala Vam na pomoći, informirati ću se o prstenjaku pa ću probati ispraviti stvar. Ove godine ih još nisam niti obrezao, kod nas je još snijeg, pa sam rekao da ću, za razliku od prošlog puta, ove obrezati tek u rodnoj godini, u slučaju da sam prvi puta imao problema zbog pre rane rezidbe.
Također ću slikati, ove godine, sve promjene pa ću ih na jesen tu objaviti. Onda ćete sigurno odmah znati o čemu se radi.
Još jednom puno hvala.