• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj kupina

  • Temu pokrenuo hrvoje.crnjak
  • Datum prvog posta

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,961
Ako je hrda kada povuces prstima list morali bi ostati crveni. Mislim da bi bakar trebao rjesavat hrdju.
 

stjepan21

Novi član
Tu od
30 Ožu 2014
Poruka
4
To zuto je "prah" koji ti oboja i list i prste.

Mene osobno zbunjuje to sto ljudi kazu "hrda". Da....al koja? Jer vidim da strani sajtovi i te kako razlikuju "zutu hrdu" od "narandaste hrde". Nebi se cudio da ima jos koja :icon_lol:

Npr. http://www.fruit.cornell.edu/berrytool/raspberry/leavesstems/Rasporange.htm

Uzrocnik su dvije razlicite gljivice i bolesti se pojavljuju u razlicito vrijeme. Narančasta u rano proljece a zuta kasnije. Drugacije i izgledaju.

Svi sajtovi koje sam procitao se slazu sa jednim: "narandjasta je daleko ozbiljnija i neizljeciva". Rezi i pali :icon_cry:

Rekli su mi da prije listanja treitiram biljke sa "plavim uljem" sto sam i napravio...na zalost nije imalo nikakav efekt.

Posto imam Tajberi nekih 5-6 metara dalje od mjesta gdje su bile ove tri biljke, bojao sam se da ce i on nastradati, no izgleda da je kod njega sve ok. I njega sam tretirao kako mi je receno, plavim ulje prije listanja. Nazalost, nemogu znati njegovo stanje do sljedeceg proljeca kad ce se vidjeti jel ok ili ne.
Po svemu zakljucujem da sam dobio sadnice od vec zarazene biljke, pa da samo spricanje ni nije moglo pomoci (tim biljakam) jer kazu da za tu narandjastu hrdju postoji samo prevencija, ne i ljecenje te da je bolet u cijeloj biljci pa samim time i u mladicama koje sam dobio.
Nadam se samo da je ulje zastitilo Tajberi da ne pokupi ove spore jer kao sto vidite prema slikama i te kako su bile aktivne i vjetar ih je mogao bez problema prenjeti na njega.
 

colic

Novi član
Tu od
25 Srp 2013
Poruka
5
nisu to grinje grinja je kada je list kao saren tj npr jedan dio lista je svjetlo zelen a druga polovica tamno zelena
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
835
I kod mene sve u tom dreku narančastom (ili žutom)! Ove godine se pojavilo i preplavilo cijelu kupinovu brajdu. Frend mi veli da se kod njega pojavljivalo i prijašnjih godina i da je svejedno imao dosta plodova.
 

stjepan21

Novi član
Tu od
30 Ožu 2014
Poruka
4
Da, kazu da urod padne al da biljka moze prezivjati cijelu pricu. Savjeti "vai i pali" vrijede sa velike proizvodjace kojima nije svejedno dali ce do kraja zivota biljke gubiti 20-30% ploda u cijelom kupinjaku posto je ovo ekstra zarazno.

Ja sam svoje izvadio i splatio jer imam u blizini Tajberi, pa da on ne naj....inace bi ih i ja ostavio.
 

colic

Novi član
Tu od
25 Srp 2013
Poruka
5
ja mislim da je to sve uzrok toplo-hladno i ove god su se pojavile musice kao u prici samo pospricat insekcidom i najbolje je staviti uz to kaptana +folifretil b on dojaje nedostatke biljki
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
835
na tajberiju toga nema, imam dva u neposrednoj blizini kupinjaka.
@colic: ak je to gljivica onda bojim se da je insekticid uzalud, a neke mušice nisam primjetio. Folifertila imam pa budem s time pokušao pomoći kupinama da prežive ovo sranje.
 

colic

Novi član
Tu od
25 Srp 2013
Poruka
5
ja sam evo upravo tek stigao sa spricanje jedne parcele kupine loch ness ove god sa te parcele prvi rod i primjetio sam mravi vise na kupinama nego na zemlji ima ponegdje pokoji list crvenkaste boje tak sam to pospricao vec kako sam ti govorio a drugi kupinjak u drugoj parceli je godinu starlji i puno je napredniji u njemu nema crvenila niti kakve promjene malo list pokoji supljikav od musice a to je nista
 

dugan

Član
Tu od
3 Kol 2013
Poruka
266
Dali bi mi mogo neko odgovoriti kolika je potrebna količina kupina za 1 litru vina ,i koliko otprilike daje jedna sadnica ploda.
 

Poljoamater

Novi član
Tu od
23 Kol 2015
Poruka
11
Pozdrav,

prije dvije godine sam orezao par kupina, što imamo oko kuće, na kraju rujna ili na samom početku listopada. U svakom slučaju, još list nije ni počeo otpadati. Prošle godine su mi se te loze počele sušiti od vrha (toga reza) na dolje i tako su se osušile, negdje i cijele, ali minimalno dva-tri pedlja svaka. Svaki novi izdanak, koji je potjeran, do tih orezanih, nije imao nikakvih problema sa sušenjem i normalno je rastao i po nekoliko metara, sav zdrav i zelen.

To sam sve pripisao pre ranoj rezidbi, pošto list još nije otpao. Međutim, danas čitam o orezivanju kupina i savjetodavna služba spominje i pinciranje mladih izbojaka u ljeto, kada dosegnu cca 2m. Znači da problem nije bio u pre ranoj rezidbi nego u nečemu drugom.

Sad razmišljam o suši, pošto nemamo navodnjavanje, nego smo ih zaljevali ručno, ali možda/vjerovatno to nije bilo dovoljno.

Isto tako razmišljam o kalemarskom vosku i njegovoj primjeni na tim orezanim djelovima, kako bih možda smanjio gubitak vode.

Zamolio bih za pomoć, ukoliko je itko voljan, čisto da znam da se ne radi o problemu koji uzrokujem orezivanjem, a ako je od suše nikom ništa...to se da ispraviti.

Unaprijed zahvalan na svakoj pomoći.
 
Posljednje uređivanje:

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,912
Da li si primjetio imaš li napad prstenjaka na kupine? Pogledaj imaju li zadebljanja u obliku prstena,te koje se suše?
 

Poljoamater

Novi član
Tu od
23 Kol 2015
Poruka
11
Sa tim štetnikom se još nisam upoznao, hvala Vam na tome, informirati ću se, pa ću valjda biti pametniji.

Ono sa čime sam imao okršaj je paučić, koji se gnijezdi na naličiju listova i sa savijačem. Nemamo puno kupina, tako da njih odstranim svaku večer, ručno, bez da oštetim list, pa radim po onoj...uporni oni - uporan ja.:icon_e_biggrin:

Ono za što sam još provjeravao je štetnik koji se zove "Rednecked cane borer"...vidio sam amera na you tube-u kako obrezuje kupine i kako pokazuje zadebljanje pri bazi loze i kako takvu granu treba odsjeći. Da li je to prstenjak, ne znam, ali mišljenja sam da od tog štetnika nismo napadnuti. Određene grane nisu skroz glatke i tamno crvene boje, već je dio od 2-3 cm malo ispucan i nešto drugačije pigmentacije, ali nije zadebljan, te sam to pripisao oštećenju od snijega, pošto smo u Lici i snijeg i led su redovno preko metra.

Ono što sam zaboravio napisati je da sam prije obrezivanja vrhove držao zakopane u zemlji 4-5 tjedana u nastojanju da dobijem koji korijen. Nakon što sam odrezao vrh sa novim korijenom, još sam prikratio glavnu lozu na cca 1.90m i to je bilo to. Da li je razvoj korijena plus rano orezivanje imalo kakav utjecaj na sušenje ne znam.

Iskreno najviše me smetaju one loze koje se nisu skroz osušile. Na njima je bilo dosta cvijeta i ploda. Onda gledati kako se sve više i više suše i preko glavne stabljike i preko bočnih izbojaka, te kako odnosi sve više i više ploda...lagano deprimira.

Ove koje su se cijele osušile, one su praktički ušle u rodnu godinu bez da su imale puno zelenog materijala na glavnoj lozi, ali dosta njih je ušlo, a da je osušeni dio bio samo 3-4 cm od orezanog dijela glavne loze, dok su bočni izdanci bili skroz zeleni, iako su bili orezani na cca 10 pupoljaka. Onda je od svibnja-lipnja počelo sušenje sve više...kako glavne loze, tako i od vrha bočnih izdanaka, koji su do tada bili dobro. I zna se pojaviti da je na bočnom izdanku jedan pupoljak živ i zelen ostao, dok je sve oko njega osušeno. Naravno, na kraju se i taj jedan osuši, ali nisam znao da se ta biljka tako ponaša, te da može ostati vode u jednom dijelu iako je sve oko njega suho.

Isprike na dugom postu i blebetanju. Hvala Vam na pomoći, informirati ću se o prstenjaku pa ću probati ispraviti stvar. Ove godine ih još nisam niti obrezao, kod nas je još snijeg, pa sam rekao da ću, za razliku od prošlog puta, ove obrezati tek u rodnoj godini, u slučaju da sam prvi puta imao problema zbog pre rane rezidbe.

Također ću slikati, ove godine, sve promjene pa ću ih na jesen tu objaviti. Onda ćete sigurno odmah znati o čemu se radi.

Još jednom puno hvala.
 

Poljoamater

Novi član
Tu od
23 Kol 2015
Poruka
11
Evo riješeno, Kestenjasta pjegavost izdanaka...ona slika u sredini je identična situaciji na terenu. Sad čitam i da je izražajnija na vlažnim terenima, a mi smo kraj dvije vode i pol koraka od toga da se zovemo močvarno tlo.

Hvala puno na brzoj pomoći.
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
pozz
dal mi netko moze objasnit kako se kupina reze,u mene iz jednog panja raste po par komada ,dal je to previse,dugacke su preko 1,5m,rastu na zicu
hvala
 

ninja

Član
Tu od
23 Lip 2012
Poruka
52
ja imam kupine, sad drugu godinu i ovako ću ih obrezivati. znači do 6. mjeseca režeš sve mlade izdanke, tako da biljka može hraniti plodove, nakon 6. mjeseca ostaviš 2-3 izdanka i puštaš ih na visinu žice, onda režeš vrhove da se počnu širiti po žici. nakon što dozriju svi plodovi, sve grane na kojima je bio plod, režeš do zemlje.

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=PL4zgAu7R4U&list=PLW56GrNZPlTQxcYsMhLUoXIcTcrE_EmZ_&index=7[/YT]

imam sorte kupina lochness, tornfree i navaho. sve sam ih posadio u isti red, sad više ne znam koja je koja, da li ih mogu nekako razlikovati?
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
Ne koristiš dobre insekticide, to su ti insekticidi namjenjeni za suzbijanje lisnih vaši i savijača. Što je i normalno da na njega ne djeluju. Ko ti je te insekticide preporučio. Moraš suzbiti imago u vreme letenja. Ići blok tretmane u razmacima 10-12 dana. Koristiti jače insekticide na bazi Hlorpirifos + cipermetrin tj antocid D, Konzul http://www.fitofarmacija.rs/proizvodi/insekticidi/konzul.html
Takođe ima i insekticida koji suzbijaju cikade u vinovoj lozi to su Fastac ima i ovaj novi registrovani elisa http://www.fitofarmacija.rs/Data/Files/detalji/detalji_elisa.pdf i trebali bi da na njega djeluju mislim da su iz iste familije.
 

Najnoviji postovi

Na vrh