• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lavande

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
tnt-max kaže:
Je, kod njega planiramo uzimati traktorčiće, a možda uzmemo povoljnije malčere iz jedne tvornice iz Čakovca, kod njih je malčer širine 1m oko 4.000-4.500 kn i dostavljaju na kućni prag, a dok je u Prodetu takav malčer više od 6.000. Mi smo iz okolice Đakova, mislim da smo jedni od prvih u okolici koji bi tu sadili, pa vidimo dali budemo prvi mačići koji se bacuju u vodu ili... :D !
Ima jedan moj poznanik posađenih nekih 1-2ha lavande u Belišću
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
TX75 kaže:
tnt-max kaže:
Je, kod njega planiramo uzimati traktorčiće, a možda uzmemo povoljnije malčere iz jedne tvornice iz Čakovca, kod njih je malčer širine 1m oko 4.000-4.500 kn i dostavljaju na kućni prag, a dok je u Prodetu takav malčer više od 6.000. Mi smo iz okolice Đakova, mislim da smo jedni od prvih u okolici koji bi tu sadili, pa vidimo dali budemo prvi mačići koji se bacuju u vodu ili... :D !

definitivno jeste,,i ja sam iz okolice đakova i od nikoga nisam čuo ,,a niti vidio da uzgaja lavandu na ovim prostorima,,puno sreće

U svakom poslu postoje, nacelno, dva principa:
1. Gledaj sto rade ljudi oko tebe i onda ih slijedi (ako mozes)
2. Gledaj sto drugi rade i kreni sa necim novim

Svaki princip ima svojih prednosti i nedostataka. Osobno cijenim ljude koji krenu sa principom 2 . Istina, to je tezi i puuuuuno rizicniji put, ali zadovoljstvo (i zarada) moze biti vece.
 
T

tnt-max

Guest
Naravno svatko ima svoje mišljenje o svemu, pa tako i moji poznanici, koji također kažu da prvi put ćuju o sadnji lavande na ovim prostorima, a vjerojatno da bih i ja bio sumnjičava što se toga tiće, pa sam se već sada vrlo aktivno poćeo raspitivati o svemu da kada krenem u sadnju barem imam neko saznanje o osnovnim stvarima, a nitko se ni pametan rodio i ući cijeli život, nešto na svojoj koži, nešto na tuđoj, ali kako reče jedan financijski analitićar "u Americi se nitko nije na sigurno obogatio", pa se toga naćela držim :D ! Mi smo takav narod koji se teško odlučuje na promjene i nešto novo, a većina njih se i ismijava nećem novom. Pošto nemam mnogo zemlje, pa nemam nikakve isplativosti od sadnje tradicionalnih kultura specifične za Slavoniju, odlučio sam se za lavandu, za koju sam čuo od frenda koji također prelazi sa tradicionalnih kultura na neke više isplativije, ali sa puno više posla i odricanja. tx75 pogledaj na i vidjeti ćeš tu plantažu u Belišću što dokazuje da se može i tu uzgajati, a i u Gradišci sam bio uživo i vidjeo da to prolazi, sve je tu dosta blizu, a u Đakovštini budemo oćito mi prvi.
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
ma samo dajte..ako vama uspije i drugi će krenut vašim stopama. nego de mi reci odakle si možda samo si blizu, se možda i znamo? :D
 
T

tnt-max

Guest
Ćuj, ne bih se ljutio da nam krene i da drugi krenu našim stopama, pa budemo mogli djelit dojmove i iskustva. Sada smišljamo kako najbolje napravit humke na koje bi sadili sadnice, prvo smo mislili da kada usitnimo zemlju idemo sa malim plugom sa obje strane i napravimo humke na taj naćin, ali bojimo se da sa plugom ne bi uspijeli ravnomjerno nabacit zemlju sa obje strane, pa pokušavamo naći naćin ili improvizirati neki "sakupljač" zemlje na humke, ima li tko bilo kakvu ideju neka se javi, razmatrit ćemo sve opcije :D! Ja sam iz Piškorevaca, a frend mi je iz Mrzovića. Odaklem si ti?
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
pa tu smo si :D ... ja sam iz satnice đakovačke ... komšije malte ne :mrgreen:
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
tnt-max kaže:
ima li tko bilo kakvu ideju neka se javi, razmatrit ćemo sve opcije

Vidi kod uzgajivaca krumpira. Nekad se to radilo plugom, a navodno imaju danas strojevi koji rade humke.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Najjednostavnije je iza traktorske freze postaviti dva pluga osipača. Ak najdem sliku bum ju priložil.
 
T

tnt-max

Guest
Pozdrav komšiji tx75 iz Satnice Đakovačke, pa kada krenem u sadnju zovnem te na pivo :D ! U našim krajevima nema baš mnogo ljudi koji se bave uzgojem krumpira, ali pokušamo se još raspitati na koji naćin oni rade, jer mi za ugrtanje krompira u bašti koristimo one stare konjske razorivače i s njima razoravamo zemlju između redova ali to je jako malo, pa bi pokušali na taj princip radili nešto slično, a ideja nam je napravit neki kao trokut koji bi traktor vukao između po sredini gdje bi bio prostor između redova, pa bi on razgrtao zemlju na obje strane, pa onda s druge strane bi nagurivao zemlju između sljedeća dva reda, ali to nismo sigurni kako bi išlo. ZJ kada nađeš sliku baci ju da vidimo.
 
M

maksica6

Guest
mario kaže:
maksica6 kaže:
Evo pitao bih Maria tko se bavi ugojem lavande u Zlatar Bistrici .



Obrisan neispravan link.

Neznam tko se bavi uzgojem, u Zl. Bistrici je neki pogon za preradu.

Evo neki dan sam kraj ceste za belec ugledao posadenu lavadu na brdu,bila je posadena na foliji i ne vjerujem da je bil posadena sire od 1,5 m.
 
Z

zoki

Guest
Tu lavandu kod Belca pratim več tri godine i mogu reč da ne napreduje baš,
ima jedna parcela kod Budinščine i posađena je bez folije ona jako bobro izgleda
 
M

Master

Guest
Obzirom da ste primjetili destileriju možemo za sada reći da je za očekivati da ćemo sljedeće godine imati 50-100 t lavande za preradu.
ovisno o godini.
interes za uzgoj lavande je manji od očekivanog
 
Z

zoki

Guest
Pitanje za mastera: kako poticete seljake da sade lavandu :?: 8)
 
T

tnt-max

Guest
Master, ako si zainteresiran, možemo stupit u kontakt da porazogvaramo o interesu sadnje lavande, jer ja planiram ući sa 1,5ha iduće godine u sadnju, pa....
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Master
Na koliko hektara se uzgaja lavanda u Krapinsko zagorskoj županiji?
 
M

Master

Guest
malo 3-4 ha
ove i prošle godine sa kooperantima smo zaključili ugovora za 1,5 ha nasada
donirali smo sadnice za 1 ha u lepoglavi
prema našim informacijama ima sigurno još oko 1 ha pod lavandom ali ti nisu naši kooperanti
s druge strane potakli smo kod križevaca podizanje 32 ha, i može se reći da je to zapravo jedina prava plantaža lavande u Hrvatskoj
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
pozdrav svima koji se bave uzgojem lavande ili će to tek postati. ja trenutno imam 3,5 ha (13000 sadnica, posadit ću još 4000 sadnica na tu parcelu, tako da ću imati oko 17000 sadinca lavande) posađene lavande u hrv.kostajnici "OPG Račić" (vl. Roko Račić)i planiram još 20-30 hektara. Prvi nasad sam obrađivao ručno,frezao sa kultivatorom i to 4x godišnje frezao i 6x okopavao oko grmova i rezultati su nevjerovatni. razmak je 1,5m između redova, a od sadnice do sadnice je 1m. Nisam koristio nikakve folije niti sam kosio, ima malo više posla sa frezanjem ali se definitivno isplatilo. ako nekoga nešto zanima u vezi lavande, slobodno se javite!! POZDRAV!!!!
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
pozdrav
nisam nikada stvljao slike na ovaj forum pa se bojim da nešto ne zeznem. imam svoju web stranicu, nije mi prijatelj stavio friške slike ali nešto ima pa pogledaj Obrisan neispravan link.
 

Najnoviji postovi

Na vrh