• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lavande

Jozef

Član
Tu od
17 Ruj 2010
Poruka
413
potrebna nam je neka stabilna cijena ispod koje se nebi išlo...zašto?ja to gledam ovako:ako ti spustiš cijenu i on će spustit,ako moja roba stoji naravno da ću i ja spustit i tako to ide...ali što se događa?sami obezvrijeđujemo svoj proizvod,nebi htio da ispadnem magarac te da mi na kraju od lavande ostane samo slama i grbava leđa
 
B

BAGERISTA

Guest
E kolega ovo si dobro napisa,:(nod)::(nod):........tako je svugdje kod nas,,samo spuštali,,,i sad kad su došli na dno,,,,sad plaču,,,ali je sad kasno,(nije samo u tom poslu nego opčenito u svemu)......:icon_evil::mad::
 

Jozef

Član
Tu od
17 Ruj 2010
Poruka
413
da,nažalost to je istina,zato moramo biti toga svjesni,te pokušati pronaći neki način kako se sa time nositi
 

agromaner

Član
Tu od
12 Srp 2012
Poruka
395
ja sam uvijek za da fiksiramo cijenu!!!

bolje cu ju ostaviti da stoji do zime jer mi se pokazalo da tada najvise kupaca zove, ali,
ipak nebi bilo lose dobiti neki posten novac za cvijet ili ulje...

danas bi svi za badava ili cak da ni neplate, ali braco, tako necemo dugo...
 

Jozef

Član
Tu od
17 Ruj 2010
Poruka
413
evo konkretnog prijedloga minimalne cijene suhog cvijeta lavande,naglašavam "minimalne".cijena suhog cvijeta u razdoblju od 7 do 12 mjeseca 50kn za kilogram,a od 12 do 7 mjeseca 60 kn za kilogram.recite što vi mislite o tome
 

gono

Novi član
Tu od
22 Srp 2013
Poruka
7
Imam nekoliko pitanja u vezi OPG-a(buni me novi pravilnik)

1)dali treba neka kvalifikacija za proizvodnju lavandinog ulja jer bi to trebala bit dopunska djelatnosst(ako ja sam kuham :) lavandu)
2)dali postoji mogucnost da na kucnom pragu prodajem samo dopunsju djelatnost,ulje,sapun,vodica..(buni me ovih 50% dohotka od dopunske djelatnosti bla bla bla...)
3)Dali trebaju proizvodi ulje,sapun,sol za kupku,vodica imat deklaraciju.
Ekonomski gledano profitabilnije je prodat proizvod a ne sirovinu(ulje-cvijet) a opg mi to onemogucuje...jer bi trebao prodavati cvijet (jastucice) a tu i tamo pokoje ulje ,sapun itd .zbog ebenih onih 50%
malo sam zbunjen tj.totalno ovim zakonima koji me prisiljavaju da radim na crno..
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
295
1)dali treba neka kvalifikacija za proizvodnju lavandinog ulja jer bi to trebala bit dopunska djelatnosst(ako ja sam kuham :) lavandu)
Mislim da ne treba.
2)dali postoji mogucnost da na kucnom pragu prodajem samo dopunsju djelatnost,ulje,sapun,vodica..(buni me ovih 50% dohotka od dopunske djelatnosti bla bla bla...)
Nitko ne može znati koliko si čega prodao. Jesi u sustavu PDV-a? Paušalac?
3)Dali trebaju proizvodi ulje,sapun,sol za kupku,vodica imat deklaraciju.
Svaki proizvod koji se stavlja na tržište mora imati deklaraciju. Ime, prezime proizvođaća, adresa, godina proizvodnje, zemlja porijekla. Što se sapuna tiče, za sada nitko ne provjerava, on spada pod predmete opće upotrebe/kozmetika i za to vrijede neki drugi zakoni.
Ekonomski gledano profitabilnije je prodat proizvod a ne sirovinu(ulje-cvijet) a opg mi to onemogucuje...jer bi trebao prodavati cvijet (jastucice) a tu i tamo pokoje ulje ,sapun itd .zbog ebenih onih 50%
Ne moraš prijavljivat dopunsku djelatnost. Možeš sve to prodavat kao OPG.
 

manuela

Novi član
Tu od
10 Velj 2014
Poruka
6
Pozdrav, Lavanderi, duuugo nisam bila na forumu, od 2010. Bila sam Budrovka iz Velike Gorice. Long story, short, konačno sam se dočepala zemljišta od 3.000m2 na Plesu i sad bih ja tu posadila sebi lavandin i možda 10-ak prave lavande. Znam da se zemlja priprema u jesen s oranjem, gnojenjem..., ali ja sam od DANAS dobila zemlju na korištenje. Nikad nije bilo ništa sađeno, gore je nisko raslinje, šikara. Moram li čekati jesen il mogu krenut na proljeće? Užasno sam nestrpljiva!!! To neće biti nekaj ozbiljno, već samo hobi za par stotina vrećica i tak...:eek::
 

agromaner

Član
Tu od
12 Srp 2012
Poruka
395
Pozdrav, Lavanderi, duuugo nisam bila na forumu, od 2010. Bila sam Budrovka iz Velike Gorice. Long story, short, konačno sam se dočepala zemljišta od 3.000m2 na Plesu i sad bih ja tu posadila sebi lavandin i možda 10-ak prave lavande. Znam da se zemlja priprema u jesen s oranjem, gnojenjem..., ali ja sam od DANAS dobila zemlju na korištenje. Nikad nije bilo ništa sađeno, gore je nisko raslinje, šikara. Moram li čekati jesen il mogu krenut na proljeće? Užasno sam nestrpljiva!!! To neće biti nekaj ozbiljno, već samo hobi za par stotina vrećica i tak...:eek::

ovako,
ako mozes, prvo sve izmalciraj ili pokosi, kako god, ali usitni to koliko god mozes...
u medzuvremenu uzmi uzorak tla s 2-3 mjesta i daj na analizu, neznam koliko kosta, mozda oko 170 kuna po uzorku, cisto da vidis o cemu se radi i kakva je zemlja!

ako nemas vremena ili love za to, samo baci na pomalcirano zemljiste nesto stajnjaka ili nemoj nista dirati, samo napravi duboko (cirka 40 cm) oranje sto prije i cekaj proljece...

onda netom prije sadnje, recimo kraj petog ili pocetak sestog mjeseca, ovisno o vremenu, deset dana prije sadnje pospricaj sve sa "totalom" ili slicnim otrovom za korov, znaci da pobijes sve zivo sto raste... (iduci dan nakon spricanja vec mozes saditi jer takav otrov djeluje na list)

nakon tih desetak dana pripremi sve za sadnju, izfrezaj zemlju ili prodzi rotodrljacom i sadi isti dan ili sutradan i to je to, zaljevaj uredno svako vece prvih 2-3 tjedna, onda mozes svaki drugi dan do otprilike mjesec dana i to je to...

lavanda je korov i ako se primi, nemas problema, jedino pazi na oborinsku vodu koja ostaje na povrsini, to zna praviti probleme... :)

nadam se da sam ti donekle pomogao... :)
 

agromaner

Član
Tu od
12 Srp 2012
Poruka
395
ovo zamrlo...

jel piko neko sadnice mozda, ako je, koji suptrat, hormon, ovo, ono...
pisite malo! :)
 

agromaner

Član
Tu od
12 Srp 2012
Poruka
395
evo ekipa, priprema sadnica, prvo dezinfekcija...
"roko" neke su jos i tvoje! :(hi):

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=gR-rWi9-b9o&feature=youtu.be[/YT]
 

Murmur

Novi član
Tu od
29 Tra 2014
Poruka
5
Pozdrav! Evo krenuo i ja malo tim vodama, procitao sve forume i hrpu toga na internetu i bacio se na posao. Pokupio reznice od svih koje znam, a koji su ispred kuca imali posađenu lavandu i sada sam došao do toga da imam popikano 2000 komada budrovke te cekam i cekam i cekam i pitam se. Naime sve je to teoretski lijepo, ali u praksi svašta vidiš da se događa i pitaš se što dalje!?
Naime, kupio sam one stiropore za rasadu, hormon (Korex, jer drugih nije bilo nigdje u prodaji u našem malom gradicu), napravio male plastenike od letvica i najlona za svaki stiropor posebno, mješao zemlju za cvijece sa pijeskom, poljevao jednom tjedno, držao u sjeni i za sada je sve o.k.. Najstarije su od 27.3. a većina je sa pocetka 4. mjeseca i dosta njih vec ima korjen. Prije nekoliko dana sam poceo bušiti najlone da se priviknu na vanjske uvjete, a kasnije cu ih malo pomalo na sunce. E sad, dosta njih ima nove listice i cak cvjetne pupove, a još nisu razvile korjen. Ti novi djelovi biljke pocinju lagano venuti jer su sada i temperature vece, a i valjda sama reznica ih ne može "financirati" tako slabašna, pa sam ja to poceo šišati. (Planirao sam tek kad skinem najlone, da ih ne diram do onda). Vidit cu kako dalje s njima, ali problem su mi ove koje sam kasnije pikao. Ne znam kako ce se one ponašati ispod najlona kada se još malo dignu temperature, a negdje sam procitao da se najlon ne smije dirati dok se ne zakorijene i da ga treba postepeno skidati!? Do sada je tek nekolicina reznica propalo, ali se bojim da ce toga biti sve više i više, ako ostane pod najlonom. E sad da li netko ima iskustva s tim i da li to radi na drugaciji nacin jer ovdje ima puno posla, a ako je nepotreban molim savjet. I da, pitanje za Agromanera, kako to misliš dezinfekcija?
 

Murmur

Novi član
Tu od
29 Tra 2014
Poruka
5
evo ekipa, priprema sadnica, prvo dezinfekcija...
"roko" neke su jos i tvoje! :(hi):

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=gR-rWi9-b9o&feature=youtu.be[/YT]

Tek sada sam vidio da je uz ovaj post vezan i link, ali ne vidim ga niti u jednom pregledniku!? Samo blijedi kvadratic koji se jedva malo razlikuje od pozadine. idem malo poštelavat racunalo! :(:
 

Murmur

Novi član
Tu od
29 Tra 2014
Poruka
5
Heh, evo pogledah filmic. Taj dio sam propustio, ali više sam pobornik "Kako Bog da" tehnike, jer ako ju previše razmaziš dok je mala šta od nje ocekivati kada je pošalješ u ovaj okrutni svijet tj. na neku njivu gdje ju vrebaju kojekakve mikro i makro opasnosti. Ali svaka cast na trudu! :(mm):
 

agromaner

Član
Tu od
12 Srp 2012
Poruka
395
*murmur...

Kao prvo svaka cast na trudu! :(clap):

Ali gledaj, jednostavnije ti je povaditi reznice krajem 4. ili pocetkom 5. mjeseca! umociti u hormon i popikati u mjesavinu supstrata i perlita! ostavis vani na otvorenom ako nece biti kise i zaljevas svaki dan barem 2 puta! jutarnje i popodnevno sunce im godi, ali ono popodnevno, e tu ih sklonis u hlad!

nije jako komplicirano, a cim ti krene cvijet iz sadnica, odmah ga odrezi,
nije ti to neka njezna biljka, to je polukorov i tako ju moras tretirati!

evo ja jos uvijek nisam krenio sa sadnicama, sto zbog loseg vremena, sto zbog
neimanja vremena i vaznijih poslova, vjerojatno cu u subotu poceti s pikiranjem,
odrezem cvijet sa grane i onda odrezem sadnicu i pikiram i to je to...

uvijek ti jedan postotak otpadne, ali ako vidis da odumire veci dio, moras ili dodati vode ili ih vaditi na zrak, nevidim sto bi bio treci problem jer si rekao da ih ne zaljevas cesto!

ako te nesto zanima, slobodno pitaj! pozdrav :8):
 

agromaner

Član
Tu od
12 Srp 2012
Poruka
395
*IMT555...

ima ih, ali moras njuskati okolo po netu, ja sam do sada imao problem s manjkom cvijeta, cak su me 2 puta zvali ljudi iz bosne za otkup!
reklamiraj se gdje god stignes i biti ce potraznje! :)

ja barem 10 ljudi svake godine u 5. mjesecu odbijem jer nemam vise cvijeta! :)
 
Na vrh