• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lavande

Serafian

Član
Tu od
21 Ožu 2014
Poruka
42
Bok ekipa. Nije me dugo bilo. Imam pitanje. Gdje vi destilirate lavandu? Od ove godine Ireks aroma poskupljuje uslužno destiliranje. Prije je bilo 1,5 kg po kotlu po novome je 2.5 kg po kotlu. :(
 

manuela

Novi član
Tu od
10 Velj 2014
Poruka
6
Pa tu vec dugo nema zivih!?
Ajmo lavanderi, aktivirajte se, kaj ste svi samo u poljima?!
Jel ste imali stete od mraza krajem 4. mj.?
Meni se pofurila, al se oporavila i malo kasni s cvjetanjem.
Kad bu zetva?
 

lavanda4

Novi član
Tu od
17 Srp 2017
Poruka
3
Pozdrav svima!Ljubazno vas molim ako mi mozete savjetovati gdje mogu kupiti staklenu ambalazu,odnosno staklene bocice za etericno ulje lavande,gdje se najvise isplati kupovati?Hvala unaprijed!
 

manuela

Novi član
Tu od
10 Velj 2014
Poruka
6
Meni su preporučili trgovinu Bumbar u Samoboru.
10 ml je 0,89 kn + čep 0,65 (ljubičasti);
Razne boje, razne cijene...
Ne znam ima li povoljnije...
Javite ak saznate...
 

manuela

Novi član
Tu od
10 Velj 2014
Poruka
6
Sa...imaju cjenik, pa pogledajte sve proizvode...sad vidim da cijena čepa s dozatorom ide i do 1,00kn, ovisno o boji.
Rekli su da imaju i ljubičaste, al u cjeniku ih
nema...
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,562
Meni su preporučili trgovinu Bumbar u Samoboru.
10 ml je 0,89 kn + čep 0,65 (ljubičasti);
Razne boje, razne cijene...
Ne znam ima li povoljnije...
Javite ak saznate...
 

manuela

Novi član
Tu od
10 Velj 2014
Poruka
6
Pozdrav svima!Ljubazno vas molim ako mi mozete savjetovati gdje mogu kupiti staklenu ambalazu,odnosno staklene bocice za etericno ulje lavande,gdje se najvise isplati kupovati?Hvala unaprijed!


A probajte i Almas trade, Popovec, Sesvete
 

ninic

Novi član
Tu od
28 Srp 2018
Poruka
8
Poštovanje svima!
Drago mi je da postoji ovakva tema koja nudi pregršt korisnih informacija. Naime, imam jedno pitanje i htio bi čuti vaš savjet u vezi moje ideje. Kako ubrzo planiram urediti zemlju ispod kuće, a radi se o nekih 2000 m2, htio sam staviti lavandu koja mi osim estetskih vrijednosti donosi još prednosti. Za sada se ne mislim baviti njome u komercijalne svrhe (sve što bi dobio od nje bi koritio u privatne svrhe). Stoga moje pitanje glasi; na koju udaljenost postaviti redove? Imam traktorsku kosilicu promjera 1.1m, te sam mislio sa njom kositi između redova. Ili ipak smatrate da lavanda bez kultivacije tla i to po par puta godišnje neće biti blagonaklona prema meni? Molim Vas za savjet i hvala Vam lijepa na odgovoru.
 

Anunaki

Novi član
Tu od
8 Stu 2018
Poruka
18
Pozz...novi sam ovdje čitam kad stignem iz početka, ali sam malo nestrpljiv.
Naime ima plan i viziju podignut nasad ljekovitog bilja na 10h u Dalmaciji i to prave lavande, smilja i buhaca...teren je na cca 300 m n.v. sa laganom južnom ekspozicijom, teški krš...financiranje za melioraciju krša i veći dio projekta kao mehanizacija i sl. je planirano povući iz EU fondova. Ako to ne uspijem projekt je ne isplativ.
Želja je posaditi pravu Lavandu te me zanima da li ima netko iz Dalmacije na forumu ko se odlučio na nešto slično, želim proizvoditi visoko kvalitetno eterično ulje. Ako ima i želi podijelit iskustvo bio bi zahvalan, jer vidim da ljudi uglavnom sade Budrovku...Ideja je nabavka malog traktora do 50 ks koji ima opciju nastavaka za međurednu obradu i berač...preporuka za traktor bi bila super, gledam labinprogres tuber 50, yanmar, kubotu iz slične serije, tražim model koji ima dosta prostora od zemlje do bloka motora radi obrade i berbe, znači da može ići preko reda bez većih problema.Da li je u eko proizvodnji dopuštena stroja obrada? Mišljenje o foliji naspram obrade sa traktorom...Također ima li netko info o projektu mobilne destilerije koja je bila aktivna 2015g. Ne nalazim ništa aktualno tipa da je krenulo u serijsku proizvodnju i ako je kakva je kvaliteta ulja iz takve destilerije...hvala puno na eventualnim odgovorima.
 

natalijaxoxo

Novi član
Tu od
26 Srp 2021
Poruka
1
Pozdrav svima, nadam se da bez obzira sto dugo nitko ne pise, jos ima uzgajivaca lavande i da svojim savjetima mogu pomoci nekome tko razmislja o uzgoju. Naime, s obitelji zivim u Hrv.Zagorju i nasljedstvom smo dobili dosta zemlje koju bismo htjeli obradivati, jer ju ionako moramo kositi i odrzavati cistom. Zanimljiv nam je uzgoj lavande. O svemu ne znamo puno, tek toliko koliko se moze procitati na netu, ali nam nedostaje savjeta od ljudi koji se time i bave. Najprije nas zanima je li uzgoj lavande isplativ? I koje vrste su se pokazale najboljima? Uzgajali bismo ju iskljucivo za preprodaju na sigurno 2 ha (a i vise ako bi se isplatilo), za pocetak nebi radili ulja ni bilo kakve proizvode od lavande. Na koji nacin doci do otkupljivaca? Da li se traze prije sadnje ili jednostavno krenes i kasnije kad imas sto prodati trazis kupce? Mislili smo prvo napraviti analizu tla, je li to potrebno? Da li poceti s manjim kolicinama sadnica pa povecavati ili odmah zasaditi sve? Je li moguce dobiti sredstva za nasade iz EU fondova? Pocetnici smo i mozda su ovo nekome glupa pitanja, ali nama bi puno znacili savjeti, pomozite da uljepsamo zagorske brege ljubicastom bojom :) hvala i lp.
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Da obnovimo malo forum...dajte malo cijene I prinose ta lavande u zadnjih 2-3godine...

Prestajemo polako s ovcarstvom , pasnjacima I livadama kojih je 17ha, pa bi polako na lavande. Sagledavamo prvo polozaj parcela, orjentaciju. Cuo sam da ovce nece pasti lavande pa bi probali neku simbiozu ovaca i lavanda, tj da imam prirodne medredne kosilice .

Recite mi koje mjere poticaja dolaze u obzir za podizanje nadsada, te ostale subvencije i slicno za lavandu.
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
719
Evo ovako,
Bavimo se uzgojem lavande od 2003 kada je to nešto postalo aktualno u Istri, okolica Labina.
Tada je posađeno 5000 sadnica uz potporu KOJE SADA VIŠE NEMA.
Proizvod se plasirao više manje turistima uz obalu jer vecih otkupljivaca nema ni sada koliko ja znam.
2009 posađeno 1000 sadnica.
2018 smo posadili još 3000 sadnica jer su ove stare vec za rashod.
2019 smo imali prvu mehaniziranu berbu na mladim sadnicama koje su dale ulja skoro kao i ove stare sve skupa.
Mislim da je ove 2022 bilo oko 26L ulja miješano nove mlade sadnice i stare šta se dalo ubrat.

Ako imate opg onda dobivate neku cifru za polja lavande, a još vise ako se odlučite na eko uzgoj jer sa njom nema problema

20220717_085440.jpg 20220717_080337.jpg 20220717_080327.jpg
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
Evo ovako,
Bavimo se uzgojem lavande od 2003 kada je to nešto postalo aktualno u Istri, okolica Labina.
Tada je posađeno 5000 sadnica uz potporu KOJE SADA VIŠE NEMA.
Proizvod se plasirao više manje turistima uz obalu jer vecih otkupljivaca nema ni sada koliko ja znam.
2009 posađeno 1000 sadnica.
2018 smo posadili još 3000 sadnica jer su ove stare vec za rashod.
2019 smo imali prvu mehaniziranu berbu na mladim sadnicama koje su dale ulja skoro kao i ove stare sve skupa.
Mislim da je ove 2022 bilo oko 26L ulja miješano nove mlade sadnice i stare šta se dalo ubrat.

Ako imate opg onda dobivate neku cifru za polja lavande, a još vise ako se odlučite na eko uzgoj jer sa njom nema problema

View attachment 58474 View attachment 58475 View attachment 58476
koju sortu ste sadili ako se smije znati? I da li sami destilirate ili dajete u neku distileriju?
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
719
Sadili smo hibrid lavandin, a destiliramo u susjednom selu, kolega ima parogenerator i 3 kotla.
 

zagi01

Član
Tu od
20 Pro 2013
Poruka
288
Dali bi trebalo dodati kakve prihrane lavandi. Naime imam posadeno oko 1000 komada. Al s jedne strane gdi je bila trava je puno veca nego s druge strane gdi je bila obrađenda zemlja
 

Najnoviji postovi

Na vrh