• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lavande

T

tnt-max

Guest
Pozdrav svima!
Od iduće godine planiram ući u uzgoj lavande na 1,5 ha, pa me zanima kupnja adekvatnog stroja za kosidbu trave u međuredovima za što mislim da bi bio dobar malčer i koji traktor bi bio dobar, a naravno i povoljan, jer nemam mnogo sredstava za financiranje poćetka, pa ako tko ima kakvu ideju i cijene molim da mi se javi, unaprijed zahvaljujem. Pozdrav!
 
M

maksica6

Guest
Evo pitao bih Maria tko se bavi ugojem lavande u Zlatar Bistrici .



Obrisan neispravan link.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Meni su ljudi ovdje za pocetak (za ljesnjake) sugerirali polovni npr. IMT539. Sa IMT539 se mogu raditi sve operacije do berbe lavande. Ukoliko se zeli strojno raditi branje cvijeta lavande za to se koriste kosilice za caj, ali ne znam koliko treba jak stroj za to, odnosno dali to taj traktor moza raditi. Probaj kontaktirati http://www.lavander.hr. U slucaju izbora nekog takvog traktora redovi bi trebali biti na barem 2m. Mozda bi se moglo razmisljati i o nekom manjem traktoru tipa Yanmar (ima ih polovnih do 2500 Eura,), ali je to veliki rizik sto se servisiranja tice, a i slabasni su za neki ozbiljniji rad (to su meni rekli)

O lavandi ima malo vise na slijedecim linkovima. Znam da ima posadjene lavande u okolici Jastrebarskog (Ireks-aroma ima destileriju u Dragovanscaku), u okolici Kostajnice (Coric), u Istri te u Gorskom kotaru. Prvi uzgajaju hibrid lavande, a ovi iz Gorskog kotara pravu lavandu. Hibrid daje bolje kolicine, ali ima dosta kamfora te je relativno neprikladan kao sirovina u cistoj farmacetskoj industriji, a prava lavanda ga ima puno manje, ali uz mnogo manje prinose.
Zadnji link je iz USA.

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 
T

tnt-max

Guest
Hvala Vam na informacijama, vjerujem da moj konačni odabir bude polovni Yanmar, jer planiram ići redove u širini od 1,5m, što bi bilo preusko za imt-ove traktore, a našao sam na netu u okolici Vinkovaca prestavnika baš za tu marku traktora, a ima servis i osigurane rezervne djelove, tako da...! Od ovih stranica neke sam vidijeo, ali one koje nisam dobro su mi došle, hvala. Sad mi je samo na pameti kako ih posadit i održavata, a kad dođe vrijeme ubiranja plodova, tada ću razmišljati o tome :D ! Pozdrav!
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
tnt-max kaže:
jer planiram ići redove u širini od 1,5m
Mislim da je 1.5m preusko. Ukoliko sadis hibridnu lavandu ona se siri oko 40 cm tako da ti ostane, u punoj rodnosti, 150-2x40=70cm sto je definitivno nedovoljno za svaki stroj. Eto, moja dva centa.
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
717
Pozdrav.Mi isto uzgajamo lavandu na površini od 1ha.Sljedeće godine planiramo širenje na 3ha.Nasade imamo u Istri.Kada je obrezana prođem Imt 539 između redova da je malo prorahlim.Kada naraste samo je kosimo sa kosilicom koju smo kupili ove godine .Sadili smo je na razmaku od 2m jer mislimo kupiti neki stroj za branje.Malo je tih stojeva.Većinom ih rade kod kuće,ali ih malo proizvode serijski.Ako ko zna koju dobru marku,neka kaže.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
maksica6 kaže:
Evo pitao bih Maria tko se bavi ugojem lavande u Zlatar Bistrici .



Obrisan neispravan link.

Neznam tko se bavi uzgojem, u Zl. Bistrici je neki pogon za preradu.
 
T

tnt-max

Guest
Pozdrav! Ovakav je moj plan, a naravno tražim mišljenje svih koji imaju bilo kakvu ideju. Sadio bih ju na 1,5m između redova, oćekujući da se ona širi ćak do 70 cm u širinu-tako su mi barem rekli neki koji se bave uzgojem, pa prve dvije godine uspijem prolaziti malim Yanmarom koji je širine do 1m dok se ona u potpunosti ne proširi, a nadam se da treće godine kada bude u punom jeku zatvori redove u cijelosti i trava se više ne bi trebala probijati-naravno prije kretanja u proljeće što uspijem pokosit, pokosim, pa valjda neće više biti potrebe za košenjem međuredova, u slučaju da bude potrebe to ne bih mogao ni sa 2m širine riješit jer kako kažu 2*70cm od oba reda je zatovoreno 140cm - 200cm ostane mi nekih 60 cm međuredova što je preusko za bilo što, a koslica za cvijet mi je drugi problem o kojem još nisam razmišljao. Ćuo sam da u Bugarskoj ima stroj za branje u vrijednosti nekih 15-17 tisuća eura, a za kolićinu od tvojih 4,5 ha je dosta novca za tako skupi stroj. Ja sam u sadnji udružen sa jednim frendom koji također ulazi u lavandu sa nekih 3ha, uz buduće proširenje, što i ja planiram, pa se nam za ubuduće vrijeme taj stroj bude isplatio.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
tnt-max kaže:
Sadio bih ju na 1,5m između redova, oćekujući da se ona širi ćak do 70 cm u širinu-tako su mi barem rekli neki koji se bave uzgojem
Ja sam cuo da su neki koji su sadili na 150cm, druge godine zalili da su zasadili preusko. Ako kazes da ide do 70cm u sirinu ispadene da kasnije, kad ti zatvori redove, neces moci ni pjesice proci za berbu, a kamoli sa nekim strojem.

Inace evo link sa rucnim strojem za berbu lavande (i caja), stroj je tezak oko 12 kg i dvoje ljudi ga nosi. Cuo sam da su neki radili prilagodbe i za traktor. Ako mi tko da link gdje mogu sherati PDF, uploadam i user manual sa specifikacijom.
Obrisan neispravan link.
 
T

tnt-max

Guest
Smiljane zahvaljujem na ovoj stranici, mogu ti reći da taj strojčić nije loš za poćetak i manje količine, samo me zanima gdje i po kojoj cijeni se može nabavit. Vjerujem da bi 1,5m bilo dosta usko za bilo koji stroj za košenje ili ti branje, a imamo nas dvojica također u planu nešto napravit na traktor, a išli bi na taj način da na sredini njive ostavim jedan prolaz u širini do 3 m, pa bi mi tu bila poćetna točka kretanja branja, a kad skinem prvi red onda bi trebalo biti više mjesta da veći traktor "zajaši" red za branje sljedečeg, a to još svakako trebamo bolje doradit, ili pokušat nešto smislit na mali traktorčić, nešto poput ovih ručnih "škara" iz australije. Nađeš li koju dobru ideju, bit ću ti zahvalan ako ju podjeliš, unaprijed zahvaljujem!
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Moze se kontaktirati direktno firma u Australiji. Mislim da imaju u Europi nekakvog dilera. Takodjer, znam da je Coric sa http://www.lavander.hr imao vise informacija, a ne znam dali o tom modelu ili o nekom drugom. U Istri su, ako me sjecanje dobro sluzi, imali lani nekakav stroj za zetvu. U svakom slucaju, ako tek sada planirate saditi imate koju godinu vremena. A o razmaku medju redovima razmislite ;), jednom kad se posadi nema vremena za ispravke :)
 
T

tnt-max

Guest
Pravo zboriš Smiljane, jer kada se zasadi gotovo je, a problemi nastaje kasnije, zato sada treba razradit sve što nas oćekuje kasnije. Gledali smo jućer malo rad tog ručnog stroja iz Australije, pa trebalo bi to vući po 1,5ha kod mene + 3ha kod kolege, a tim više koliko vidismo ta lavanda izgleda malo drugaćije kako da su cvijetovi samo prema gore, a ne kao Budrovka koju bi mi sadili koja se širi na sve strane ravnomjerno do dole, pa bi po nama možda bio problem kosit ju s takvim strojem. Što dalje razmišljamo nailazimo na više stvari koje nas počinju zabrinjavat, a bolje da se sada o svemu raspitujemo i kako bi mi rekli mudrujemo nego kada bude kasno. Na razmak od 1,5 m bi išli radi uštede prostora i sadnje što više biljaka, a kasnije se nadamo da bi redove između zatvorila biljka i problem sa travom bi bio riješen, a do tada bi uzeli male yanmare sa kosilicom i kosili bi travu dok se može, a kada se pokosi lavanda ako bude potrebe opet pokosimo i ne dopustimo novi rast, a posijali bi između redova bijelu djetelinu-agronomi ju preporučuju zbog zelene gnojidbe prilikom košnje, koja bi ako iznikne zatvorila rast korovima. E poslije toga kako si rekao nastaje problem sa ulaskom bilo kojeg stroja u redove od 1,5m! Riješenje nam je da u sredini ostavimo veći razmak od nekih 2-3m za ulaz traktora ili stroja za branje iz te točke, a kada se riješi prvi red "zajašimo" ga i kosimo drugi i tako do kraja. Također nam 1,5m između redova odgovara za prihranu biljke preko lista sa špricom koja ima dizne na 0,5m. Nadamo se da ako ne nađemo stroj za kupit, pokušamo nešto improvizirat, a sad nam je samo cilj vidjeti ili stupiti u kontakt s osobama koje imaju neki stroj koji koriste, da to vidimo na slici iz više kutova, ili uživo, pa da znamo dali ipak moramo na veće zamake za svaki slučaj :lol: ! Gledali smo neke strojeve na stranici lavander, ali sve je to jedna slikica iz jednog kuta, pa nam je teško procijenit koja je širina stroja, širina redova i drugih 100 pitanja koja bi nekome postavili!
 
T

tnt-max

Guest
Vidjesmo to na jednoj stranici fotografiju gdje traktor sa strojem za branje ide na taj naćin da "jaše" red a drugi kosi sa strojem (pogledaj stranicu lavander o tehnoligiji, tamo baš ima ta slika), jest da smo se malo zapitali dali može lomit biljku, ali pošto šiša cvijet do visine nekih 20 do 30-ak cm što je dosta nisko s obzirom na izlaz kardana na velikim traktorima (tipa rakovica ili imt 558) kojima je kardan puno višlje, pa smatramo da ne bi bio problem, ali kako kažem htjeli bi sve eventualne probleme pokušat riješit koji bi nam kasnije mogli stvoriti ne potrebne glavobolje.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
tnt-max kaže:
ali pošto šiša cvijet do visine nekih 20 do 30-ak cm što je dosta nisko s obzirom na izlaz kardana na velikim traktorima (tipa rakovica ili imt 558) kojima je kardan puno višlje,
Da. Upravo o tome govorim. Za par hektara lavande vise se "izgubi" na investiciji za veci traktor nego sto se dobije sa guscom sadnjom. Taj business plan koji ste vi zamislili mi je nekako NHF cudan jer s jedne strane planirate nabaviti nekakvi mali Yanmar sa jasnim ciljem da nakon par godina on mora ici u mirovinu i biti zamjenjen sa nekim duplo vecim (i tri puta jacim), koji bi sluzio samo i iskljucivo za kosnju(berbu). A i prinos po biljci je puno manji ako je gusto sadjena, tako da ne vidim neki veliki benefit u gustom sadjenju, a vidim puno vise problema kasnije. Moje misljenje mozete, naravno, zanemariti. Najvaznije je da skupite iskustva drugih uzgajivaca lavande. Ponekad treba otkrivati toplu vodu, a ponekad i ne :)
 
T

tnt-max

Guest
Jućer sam baš razgovarao sa Ćorićem koji je prve nasade sadio u rasponu od 1m između biljaka, a razmak između redova 1,5m i sve je to ručno kosio, a nove nasade koje je radio ove godine išao je 0,6m između biljaka a između redova 1,8m, jer smatra da više neće to stići riješavati ručno, pa radi stroja ide na te razmake redova, njegov savijet je da bi ju za svaki slučaj trebalo sadit na šire od 1,5m iz iskustva i preventive za kasnije, pa tako da ipak odustanemo od tako uske sadnje između redova, a vjerojatno nećemo tako gusto sadit biljke kao on, vjerojatno se nađemo na nekih 1 između biljaka, a između redova ostavimo razmak od 1,8 i napravimo humke na koje budemo sadili biljke radi čuvanja biljke od slučajne dugo stojeće vlage. Yanmar mi se čini najbolja opcija, jer će dosta dugo moći ulaziti unutar redova (računajući na 1,8m) i kasnije kada se požanje lavanda, a planiram kasnije ja ući u još 1,5ha novog nasada za koju godinu, pa tako da ga budem mogao više vremena iskorištavat, a Ćorić mi reće da je dobro profrezat u proljeće prostor između redova, pa će mali traktorčić to također riješavat. Za sada je takav plan, a to se možda još i promjeni, ali mislim da neće biti velikih odstupanja od ovoga sada, još sad samo da uspijemo riješit naćin strojne košenja i tada možemo mirno ćekati prolječe :D ! To nam je još samo stavka koju smatramo problemom, a u krajnjem slučaju srp izvadimo sa tavana, obrišemo debelu prašinu i udri :D !
 
T

tnt-max

Guest
Je, kod njega planiramo uzimati traktorčiće, a možda uzmemo povoljnije malčere iz jedne tvornice iz Čakovca, kod njih je malčer širine 1m oko 4.000-4.500 kn i dostavljaju na kućni prag, a dok je u Prodetu takav malčer više od 6.000. Mi smo iz okolice Đakova, mislim da smo jedni od prvih u okolici koji bi tu sadili, pa vidimo dali budemo prvi mačići koji se bacuju u vodu ili... :D !
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
tnt-max kaže:
Je, kod njega planiramo uzimati traktorčiće, a možda uzmemo povoljnije malčere iz jedne tvornice iz Čakovca, kod njih je malčer širine 1m oko 4.000-4.500 kn i dostavljaju na kućni prag, a dok je u Prodetu takav malčer više od 6.000. Mi smo iz okolice Đakova, mislim da smo jedni od prvih u okolici koji bi tu sadili, pa vidimo dali budemo prvi mačići koji se bacuju u vodu ili... :D !

definitivno jeste,,i ja sam iz okolice đakova i od nikoga nisam čuo ,,a niti vidio da uzgaja lavandu na ovim prostorima,,puno sreće
 
Na vrh