• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
spremam se prijaviti u mjeru 10 mehanicko uklanjajne korova i organska gnojidba,, nema više herbicida i umjetnjaka
koliko su troškovi gnojidbe eko po ha ako ko ima iskustva
i koji malčer s diskom bi preporucili ili je bolje sve frezati tanjurati radi gnojidbe i lakše berbe
ja imam zanon 1900 sa bocnim diskom ali nisam bas prezadovoljan s njim
Lp, ja uzimam eko gnojivo od KOKOT AGRO, vinodar bio 3.5.15. 1000 kg i forza 7 500 kg. To gnojim za 2,8 ha oraha različite starosti nasada od 3-14 godina i 1 ha lijeske starosti nasada 4 godine. Lijesku gnojim u siječnju sa vinodar bio, orahe u ožujku, te sa forza 7 ljesku i orah u svibnju.KOKOT AGRO - Darko i Ivica su korektni i cijena za 1,5 t je bila 6200 kn. Kod njih sam naručio i roto kosilicu sa bočnim diskom RF 270 marke PERFECT, pogonit ću je sa IMT 549, isprobao sam i ide. To preporučam i tebi......
 

denisvalesic

Član
Tu od
24 Svi 2016
Poruka
122
dečki je li to mjera 10.1.15 i mjera 10.1.16? ja imam hektar nasada lijeske i ubi se otklanjajući izdanke ručno bez herbicida pa me zanima mogu li iskoristiti koju potporu da bar nešto dobijem ?
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
Prijavio se na mjeru eko gnojiva prošle godine a nismo mogli da pišemo i mehaničko uništavanje, dakle ili jednu ili drugu mjeru.

Navodno je pravilnik u izradi i biti ce moguca ova kombinacija.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ddelic89

Novi član
Tu od
14 Velj 2019
Poruka
12
Pozdrav svima, novi sam na forumu i u proizvodnji lješnjaka. Zasadio sam 2h ove zime, sorte su tonde i oprašivači i namjeravam ih uzgajati kao stablašice. Za stablašice sam se odlučio najviše zbog lakše strojne obrade i tu sad dolazim do nedoumice. Naime u jednoj grupi sam postao da namjeravam zasad održavati bez trave, dakle između redova tanjiranje, a uz sadnice frezom s ticalom našto je dosta članova reklo da nije dobro, konkretno freza i da je bolje odmah zatravniti. Koje je vaše mišljenje oko freziranja uz sadnice, da ili ne?
 

Vjeksa

Novi član
Tu od
30 Ruj 2015
Poruka
29
Po meni prvih 5 godina frezanje uz sadnicu iz razloga veće prozračnosti za korijen, uništenje mogućih rovova od krtova/voloharica, manje zagušenje s travom i veća iskoristivost gnojiva. Između redova ostavi travu.
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
19 i 20 Februara prskano Chorusom 50,mislim da je za ovo hladnije vreme idealan.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Buduci da lijeska po mnogocemu specificna i nije kao ostale vocne kulture a poglavito po vremenu i nacinu cvatnje,
postavljam pitanje, ima li uopce u ovoj fenofazi prskanje smisla ili efekta?

Literatura govori da u ovoj fenofazi jos uvijek plodnica nije razvijena odnosno da se razvije tek mnogo kasnije kad zapravo dolazi i do oplodnje,,,
Sklon sam vjerovati da bi pravovremena zastita u toj fazi razvoja imala puno veci efekat,,,
Ispravite me ako grijesim,,,

Pitanje,
buduci da je zrnce polena tek prihvaceno na tucak postoji li mogucnost da velika kolicina zraka, koji nastaje strujanjem iz atomizera, otpuhne isti taj polen?
Koliko tih zrnaca prijevremeno krene na svoj put i zavrsi mozda negdje drugdje a ne tamo gdje bi trebalo?
a015.gif

c090.gif
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Pozdrav za Plemenitog.Ja godinama u ovo vreme radim zastitu,napisite molim vas kada bi po literaturi koju ste citali bilo pozeljno stititi lesku od monilije,mislim koji mesec u godini i kojim preparatom,hvala unapred.
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Da o tome se vodi polemika zasto sada prskati protiv monilije,odgovor je po meni jednostavan zato sto cveta,svo voce se prska u cvetanju protiv monilije tako i leska samo sto ona mnogo ranije cveta pa je nekima cudno sto se tretira u Januaru i Februaru.Mada postoje i drugacija misljenja,na primer Italijani mislim da ne rada prskanja u Januaru i Februaru.Bilo bi dobro ako neko ima podatke ili neka svoja iskustva o ovoj temi da ih podeli sa nama,a narocito iz razloga sto je ova zastita veoma vazna za dalji razvoj i prinos leske.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Da o tome se vodi polemika zasto sada prskati protiv monilije,odgovor je po meni jednostavan zato sto cveta,svo voce se prska u cvetanju protiv monilije tako i leska samo sto ona mnogo ranije cveta pa je nekima cudno sto se tretira u Januaru i Februaru.Mada postoje i drugacija misljenja,na primer Italijani mislim da ne rada prskanja u Januaru i Februaru.Bilo bi dobro ako neko ima podatke ili neka svoja iskustva o ovoj temi da ih podeli sa nama,a narocito iz razloga sto je ova zastita veoma vazna za dalji razvoj i prinos leske.
Ova izjava da se svo voće šprica u fazi cvatnje to sigurno nije tako. Iz vlastite prakse znam da se vinograd u fazi cvjetanja ne dira.......Ja sam prošle godine prakticirao na nasadu ljeske, sve dok faza cvatnje i oprašivanja ne završi, ne špricam i ne diram po nasadu.
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Da loza se ne tretira u fazi cvetanja bakarnim preparatima,ponavljam bakarnim preparatima,takodje ni drugo voce se ne tretira u cvetu bakrom ali chorus i signum su preparati koji nisu na bakarnoj osnovi i predvidjeni su za zastitu bas u fazi cvetanja.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Ova izjava da se svo voće šprica u fazi cvatnje to sigurno nije tako. Iz vlastite prakse znam da se vinograd u fazi cvjetanja ne dira.......Ja sam prošle godine prakticirao na nasadu ljeske, sve dok faza cvatnje i oprašivanja ne završi, ne špricam i ne diram po nasadu.
Iz vlastite prakse znam da bi moj vinograd sa nasadom škrlet špricanjem u fazi cvatnje upropastio...........
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Cuj Hrva ako se tvoj nacin zastite pokazao dobro i nemas problema sa bolestima naravno da netreba nista menjati.Verovatno same sorte voca a i podneblje gde se nalaze zahtevaju drugacije rezime zastite.Video sam stavio iz najbolje namere,ako nedaj boze nekad zatreba,pozdrav.
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Plemeniti je u pravu,oprasivanje se vrsi u Januaru i Februaru a oplodnja u Maju.E sad ako neko zna kako pravilno izvrsiti zastitu neka pomogne.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Pozdrav za Plemenitog.Ja godinama u ovo vreme radim zastitu,napisite molim vas kada bi po literaturi koju ste citali bilo pozeljno stititi lesku od monilije,mislim koji mesec u godini i kojim preparatom,hvala unapred.

Hmmm,,,
Generalni odgovor na postavljeno pitanje je nemoguce dati jer vremenski uvjeti u određenom dijelu godine obicno znaju vrlo odstupati,,,
Kod nas u Hr je vrlo nezahvalno pisati i o preparatima koji se koriste buduci da smo obavezni voditi evidenciju a mnogi od onih koje koristimo nisu registrirani za lijesku,,,
Sto se tice zastite od monilije valja pratiti stanje na terenu te temeljem vlastitog iskustva pokusati odrediti pravo vrijeme za zastitu,,,
Prosle sezone je to kod mene bila polovina 4. mjeseca za prvo tretiranje a pocetak 5. za drugo,,,
Zastita se pokazala kao dobra jer gotovo da nije bilo prerano otpalih plodova,,,

Inace zelio bih se jos nadovezati na literaturu objavljenu na webu, misljenja sam da je barem 80% objavljenog teksta fake,,,
Pitanje je na koji nacin znati takve objave prepoznati,,,
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Da,da veliki strucnjaci,dr,mr koji na teren nikada nisu ni izasli pricaju o zastiti svasata i reklamiraju firme koje prodaju preparate.Ja cu pokusati i u 1 i 2 mesecu a i u 4 i 5 mesecu vrsiti zastitu protiv monilije dok ne dodjem do novih saznanja.
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Jedno pitanje,kako i sa koliko prehranjulete lesnik ureom,da li bacate oko lesnika pa frezujete,folijarno ili se baca pred kisu.
 

Nonsense

Član
Tu od
13 Sij 2017
Poruka
67
Pozdrav!
Imam jednu dilemu, lijeska zavrsava s cvatnjom ili je zavrsila, kako gdje, te koliko je sigurno ici sad s bakrenim preparatima, npr crveno ulje, cupprablau z, tj obaviti spricsnje sad s obzirom da vegetacija svaki cas ce krenuti, a sa cvatnjom je li la jos.
 
Na vrh