• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lješnjaka - kako započeti?

nikola55

Novi član
Tu od
12 Pro 2015
Poruka
2
Re: Uzgoj sadnice lješnjaka

Najbolje je iz matičnog stabla čupati sadnice. Čupaju se samo one koje idu iz zemlje( moraju imati kakav takav korijen). Možete ih odmah posadsiti, ali iz mog iskustva je najbolje da budu u školi godinu dana!! Sadnice čupaš kad hoćeš, kad ih ima, ja sam čupala i u jesen i u proljeće ( ima ih više u proljeće), stavim u školu i sadim na jesen!!! Jesenjska sadnja vam je najbolja. Javite se ako vas još šta zanima! Pozdrav

Puno hvala na odgovoru. Molim Vas da mi kažete što je to "škola"? I da li znate što bi se dogodilo da se sadi plod lješnjaka, da li bi takva lijeska davala plodove?
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Opcija sadnje lješnjaka direktno iz ploda, nije dobra opcija , jer tim načinom dobivaš vrlo malu vjerojatnost da će te iznikle sadnice imati dobru rodnost i dobru veličinu ploda....
Zato se sadnice rade iz donjih izbojaka starijih voćki, znaći samo izboji koji tjeraju iz zemlje, ta opcija mladih izbojaka-sadnica daje slične karakteristike rodnosti i krupnoće plodova poput odrasle voćke...
Škola je naziv za manji komadić zemlje u vrtu, u kojeg posađuješ male sadnice, tamo ih podižeš npr...1-2 godine, vadiš ih iz "škole" i posađuješ na trajno mjesto.
 
Posljednje uređivanje:

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Lomnica....
Da li je nasad lješnjaka u ekološkoj ili u konvencionalnoj proizvodnji...
Ako je u ekološkoj proizvodnji, onda ne smiješ gnojiti umjetnim gnojivom, pa gnojiš stajnjakom ,gnojnicom i organskim ekološki dozvoljenim gnojivima.
Ako si u konvencionalnoj proizvodnji onda možeš gnojiti sa NPK, KAN,UREA i ostalim...Možeš baciti i sada , najbolje prije snijega,po površini zemlje po jednu šaku NPK 7-20-30.Nemoj pretjerivat sa količinom i ne bacaj blizu-na sadnicu, već oko sadnice-da je ne spališ..
 

diti34

Novi član
Tu od
21 Sij 2016
Poruka
8
Hvala gospodinu bobicu na odgovoru i dali ima neka slika ili nešto o zaštiti lješnjaka odnosno kada špricati i sa čime da nisu ekološki preparati još jednom hvala
 

diti34

Novi član
Tu od
21 Sij 2016
Poruka
8
20140824_1416161_zpsm0nzxf2d.jpg


20140824_1423131_zpsmsvekoiq.jpg


20140824_1416291_zpsndmeaqej.jpg


Imao sam malih problema sa postavljanjem slika ali uspio sam staviti par slika svoje male plantažice.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala. Ovo na zadnjoj slici je rimski ili imaš istarski okrugli?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Lijepo odrzavan nasad, svaka cast,,,
jedno pitanje,,,
Koliki je razmak od međe do prvog reda na ovom dijelu parcele gdje je zasađen kukuruz?
 

diti34

Novi član
Tu od
21 Sij 2016
Poruka
8
to nije međa kukurz je moj i tu ide ove godine još dva reda lješnjaka posadio bi još rimskog i jedan red halški đin
 

abuh

Novi član
Tu od
25 Ožu 2016
Poruka
1
pomoc za pocetnika

postovanje.

molio bih vas za par savjeta oko uzgoja ljesnjaka.
imam nesto zemlje (hektar) i htio bih posadit ljesnjake. ehhhh... prije nego se bacim u taj posao volio bih cuti vasa iskustva i savjete.

1) cijena? mislim da je to najbitnije. kolika je otkupna cijena ociscenih ljesnjaka?

2) koliko se dobije ljesnjaka od 1ha? neociscenih i ociscenih. ako sam dobro skuzio... neociscenih se moze dobiti oko 2,5 tona a ociscenih 50% manje.

3) razmak pri sadji? negdje citam da je 4x4 negdje 3x4 a negdje i manje. moram priznat da sam malo zbunjen :icon_scratch:

4) dali da kupim jednogodisnje sadnice ili dvogodisnje? ima li neke veze (osim sto su dvogodisnje skuplje)?

5) koliki su poticaji? jeli istina da su 2,500kn/ha?

6) koliko sadnica ide na hektar zemlje? ako je ha 10 000m2 illiti 100x100 onda po nekoj logici (matematici) ako sadim 4x4 me ispadne 625 sadnica. jesam li u pravu ili ne?

hvala vam unaprijed na odgovorima :(bow):
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: pomoc za pocetnika

postovanje.

molio bih vas za par savjeta oko uzgoja ljesnjaka.

Postovanje i tebi,,,
evo odmah na pocetku nebi bilo lose da se upoznas sa forumskim tekstom vezanim uz temu,,,

1) cijena? mislim da je to najbitnije. kolika je otkupna cijena ociscenih ljesnjaka?
Ajmo reci da cijena varira od godine do godine ali znacajno utice na isplativost cijelog posla oko lijeske ali nije jedini faktor koji utice na krajnju profitabilnost, vjeruj mi ima nesto i u kolicini uroda na jedinici povrsine,,,

2) koliko se dobije ljesnjaka od 1ha? neociscenih i ociscenih. ako sam dobro skuzio... neociscenih se moze dobiti oko 2,5 tona a ociscenih 50% manje.
To također varira iz godine u godinu i ovisi o nizu faktora, prvo o "onom gore" a zatim po ulozenom trudu u obradu, gnojidbu i zastitu,,,

3) razmak pri sadji? negdje citam da je 4x4 negdje 3x4 a negdje i manje. moram priznat da sam malo zbunjen :icon_scratch:
To je individualni pristup i ovisi o kasnijem nacinu obrade kao i velicini strojeva kojima se planira ulaziti u nasad,,,

4) dali da kupim jednogodisnje sadnice ili dvogodisnje? ima li neke veze (osim sto su dvogodisnje skuplje)?
Naravno da postoji velika razlika u kvaliteti sadnica od proizođaca do proizvođaca ali generalno vrijedilo bi "koliko para toliko muzike"

5) koliki su poticaji? jeli istina da su 2,500kn/ha?
To je također podlozno promjenama i nebi se previse oslanjao na novac dobiven tim putem,,,

6) koliko sadnica ide na hektar zemlje? ako je ha 10 000m2 illiti 100x100 onda po nekoj logici (matematici) ako sadim 4x4 me ispadne 625 sadnica. jesam li u pravu ili ne?
Bas i ne,,,
Probaj u kalkulacije uracunati da nemozes iskoristiti kompletnu povrsinu jer moras ostaviti prostor do međasa kao i prostor za okretanje na krajevima parcele,,,
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Re: pomoc za pocetnika

Pozdrav.
Cijena očiščenih lješnjaka ide od 60-70 kn.
Prve dvije ,tri godine prinosi su mali, četvrte, pete, šeste rastu, tek oko desete godine prinosi dođu od 1000 - 2000 kg, ovisi jesi li ekološki ili konvencionalni proizvođač.
Ja sam sadio nasad 5x4, 5 m red od reda, a 4m razmak u samom redu, zato što obrađujem traktorom-strojem. Ako nejdeš na strojno onda može i 4x4 ali treba voditi račun da rasporedom imaš svijetla, lješnjak voli svjetlo...
U principu bi dvogodišnje sadnice bile deblje, jače, jače razvijen korijen, bolje i naravno skuplje....
Uđi u lješnjake kao zanimaciju, a ne u prvom redu zbog poticaja.....
Ja sam na hektar sadio 500 sadnica, razmak 5x4m., u cik cak...
 

iklak

Novi član
Tu od
26 Svi 2016
Poruka
1
Bok svima,

Novi sam, upravo registriran i znam vrlo malo o svemu pa ću se dosta oslanjati na ovaj forum, očito je aktivan i relevantan.

E sad, prva pitanja koja me muče, a administrativnog su tipa:
1. da li prvo otvarati OPG ili posaditi, a administraciju rješavati kasnije? Ideja mi je prva sadnja ispod 1 ha i kao hobi, za početak.
2. EKO certifikacija? Ako ipak odmah s otvaranjem OPG-a, da li i sa EKO certifikacijom ili i to može pričekati?

S obzirom na malu površinu i mali očekivani urod tijekom nekoliko prvih godina, možda se bolje posvetiti pokretanju proizvodnje nego gubiti u administraciji. Opet, zakon, država i EU bi htjeli drugačije:(rofl):

Hvala unaprijed
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Bok svima,

Novi sam, upravo registriran i znam vrlo malo o svemu pa ću se dosta oslanjati na ovaj forum, očito je aktivan i relevantan.

E sad, prva pitanja koja me muče, a administrativnog su tipa:
1. da li prvo otvarati OPG ili posaditi, a administraciju rješavati kasnije? Ideja mi je prva sadnja ispod 1 ha i kao hobi, za početak.
2. EKO certifikacija? Ako ipak odmah s otvaranjem OPG-a, da li i sa EKO certifikacijom ili i to može pričekati?

S obzirom na malu površinu i mali očekivani urod tijekom nekoliko prvih godina, možda se bolje posvetiti pokretanju proizvodnje nego gubiti u administraciji. Opet, zakon, država i EU bi htjeli drugačije:(rofl):

Hvala unaprijed

Pozdrav! Ako je tvoja površina zemlje manja od 1 ha, nećeš moći ostvariti poticaj za lijesku niti konvencionalni niti ekološki.Pitaj u Agenciji za plačanja detaljne uvjete za ljesku,pa onda otvaraj opg.
Po meni napravi plan za sadnju najmanje 1 ha.
Sadnica trebaš oko 500 kom (5 x 4 m) istarski dugi.
Stajskog đubra 40 tona.
Oranje, tanjuranje,rotobrananje(po potrebi).
Sadnja.Bolje je saditi u jesen, ako se nemože ujesen onda na proljeće.
 

sana12

Član
Tu od
28 Velj 2015
Poruka
48
Bok svima,

Novi sam, upravo registriran i znam vrlo malo o svemu pa ću se dosta oslanjati na ovaj forum, očito je aktivan i relevantan.

E sad, prva pitanja koja me muče, a administrativnog su tipa:
1. da li prvo otvarati OPG ili posaditi, a administraciju rješavati kasnije? Ideja mi je prva sadnja ispod 1 ha i kao hobi, za početak.
2. EKO certifikacija? Ako ipak odmah s otvaranjem OPG-a, da li i sa EKO certifikacijom ili i to može pričekati?

S obzirom na malu površinu i mali očekivani urod tijekom nekoliko prvih godina, možda se bolje posvetiti pokretanju proizvodnje nego gubiti u administraciji. Opet, zakon, država i EU bi htjeli drugačije:(rofl):

Hvala unaprijed

1. Ako misliš uzgajat ljesku kao hobi, ispod 1 ha, tada ne moraš otvarati opg, poticaj možeš ostvariti na minimalno 1 ha i tada moraš imati otvoren opg, ali moraš plaćati i obaveze ( zdravstveno, mirovinsko) i kao nositelj i kao član gospodarstva. Referentno razdoblje je tek 2020.godine kada možeš ostvariti puni poticaj ( ali provjeri u agenciji za plaćanje, mislim da možeš dobiti nešta iz nacionalne rezerve).
2. Eko certifikaciju uvijek stigneš napraviti do 2019. godine, za kasnije se ne zna!
 

Najnoviji postovi

Na vrh