• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lješnjaka - kako započeti?

sana12

Član
Tu od
28 Velj 2015
Poruka
48
Kada se vade izdanci u kojem mjesecu dali ih stavljat u zemlju ili u pjesak (zasto ih stavljaju u pijesak ) čitao sam da se dobiju i iz grana sadnice- odrezes granu i ubodes u zemlju koliko je to dobro? Dali dodati kakav hormon rasta?
Hvala

Poslano sa mog LG-D802 koristeći Tapatalk

U jesen i proljeće se vade, čupaju se izdanci koji idu iz zemlje uz lješnjak, znači moraju imaju korijen, samo se otrgnu i stavljaju u školu godinu dana. Ne u pijesak, posadiš ih normalno u zemlju, sadnicu do sadnice. Sadnicu skratiti na 4-5 pupova. Iz grane se ne može dobiti sadnice i ne pomaže nikakav hormon rasta. Mora imati kakav takav korijenčić da bi se primila.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Zahvaljujem @lichan i @sana12. :icon_pidu:

Ja imam neke male grmove koje bi trebalo preseliti. Jednog sam otkopal i uspješno preselil čitavog.

Smije li se razdvojiti šibe iz otkopanog grma razdvajanjem korijenja rezanjem i presaditi zasebno na više mjesta?
 

sana12

Član
Tu od
28 Velj 2015
Poruka
48
Zahvaljujem @lichan i @sana12. :icon_pidu:

Ja imam neke male grmove koje bi trebalo preseliti. Jednog sam otkopal i uspješno preselil čitavog.

Smije li se razdvojiti šibe iz otkopanog grma razdvajanjem korijenja rezanjem i presaditi zasebno na više mjesta?

Smiju, te šibe se ionako uklanjuju kada formirate grm, svake godine. One koje idu iz stabla već formiranog grma režu se, a one koje idu iz zemlje odvajaju se i mogu se posaditi. Bitno je da ima barem malo korijenčića!
 

lichan

Član
Tu od
18 Ruj 2013
Poruka
43
Izdanci se vade u jesen kad se režu lješnjaci i bitno je da imaju žile. Zatim se skrate i posade u zemlju. Ja ne dodajem nikakav hormon rasta jer mislim da za drvenaste kulture nema nekog posebnog hormona. Oni više vrijede za presadnice povrća.
Za sadnice dobivene iz grana još nisam čuo i ne znam da li bi to uspjelo jer grane na sebi imaju rodne pupove a nama trebaju lisni pupovi. Možda postoji neki način ali ja za njega ne znam.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Sa najjeftinijim glifosatom herbicidni pojas, a izdanke sa dikvatom.
Na listi dozvoljenih glifosata je Cidokor, roundup..
a izdanke smo radili isključivo sa Reglonom također je na listi dozvoljenih.
glifosat na 100 l vode 1-1,2l sredstva zavisi od visine korova idealno je 10-20 cm, ali radili smo i kad je bilo i do koljena, nije za pohvalu ali se znalo desiti.
izboji moraju biti isključivo zeleni, nikako odrvenjeli jer nema velikog efekta dikvat će odraditi svoje ali onda treba opet fizički rezidbom ukloniti pa je sve previše truda i preskupo.
Prskati isključivo kada nema vjetra i nije prevruće zbog zanošenja i ne sa prefinim mlazom (izbječi stvaranje pare), mora da bude kapljični mlaz kako bi škropivo došlo ciljano tamo gdje hoćete.Dizne tipa lepeza.
Provjeriti širinu mlaza prije samog kretanja u voćnjak na betonu ili asfaltu, najbolja metoda. Kad se sve idealno posloži nije potreban štitnik, ja ga ne volim koristiti jer mi je kvalitetnije odrađeno bez njega, ali bez vjetra, kapljični mlaz, ne po suncu (ujutro -navečer) Sretno
 

denisvalesic

Član
Tu od
24 Svi 2016
Poruka
122
pozdrav jesenas sam posadio 70 lješnjaka zanima me dali ih treba zaljevati jel su sada temperature već velike. nemam navodnjavanje pa bi zaljevao kantom ali čuo sam mišljenja da nevalja zaljevati jer se biljka podpali. molim pomoć HVALA
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Zalij, ali kada zemlja bude mokra, nemoj kopati i otvarati zemlju. Doći će bolest.
 

sana12

Član
Tu od
28 Velj 2015
Poruka
48
pozdrav jesenas sam posadio 70 lješnjaka zanima me dali ih treba zaljevati jel su sada temperature već velike. nemam navodnjavanje pa bi zaljevao kantom ali čuo sam mišljenja da nevalja zaljevati jer se biljka podpali. molim pomoć HVALA


Svakako zaljevajte ukoliko bude potrebe tj suše.
 

denisvalesic

Član
Tu od
24 Svi 2016
Poruka
122
evo da vas pitam dali za pripremu zemljišta prije sadnje lješnjaka mogu koristiti podrivač jer to mi se čini OK. to bih podrio sad a na jesen pred sadnju još jedno oranje i taniranje. vaše mišljenje
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Podrivanje ima smisla i efekta jedino kad je tlo suho i u dubljim slojevima, daklem ovo vrijeme nije pogodno za podrivanje jer je zemljiste puno vlage,,,
Kad je tlo suho tad dolazi do razbijanja tvrdih slojeva a samim tim i do dovođenja kisika u dublje slojeve kako bi se i tamo pokrenula mikrobioloska aktivnost,,,

Da sam na tvom mjestu ja bih nakon podrivanja odradio plitku obradu i do sadnje jos izvrtio (citaj posijao) neki od siderata pa isti prije oranja usitnio i oranjem pohranio u dublje slojeve,,,

Osobno imam u planu izvrtiti bar jos 4 - 5 tura nekog siderata kako bih osigurao sto vise humusa i kako bih dodao sto vise gnojiva jer je sastav tla u katastrofalnom stanju,,,
 

denisvalesic

Član
Tu od
24 Svi 2016
Poruka
122
image.jpg

evo molio bih vas za par komentara znam da je nezahvalno ali zanima me dali je na ovim sadnicama dovoljno razvijen korjen za jesensku sadnju . ima li sanse da se ova sadnica primi sa ovim korjenom. hvala.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ma primit ce se one i sa jednom do dvije dlacice korijena,,,
ovo su jednogodisnje sadnice sa prikracenim korijenjem i jasno je da tu ne moze biti hrpa zila, ali i tu dosta ovisi sama tehnika vađenja,,,

Ovako ti izgledaju dobre jednogodisnje i na drugoj slici dvogodisnje sadnice koje su pripremljene za razvojni oblik stablo na cca 70 cm prikracene,,,

2yv2s14.jpg


2gxip3m.jpg



Da sam na tvom mjestu ja bih vise paznje posvetio samoj pripremi zemljista a ne sadnicama jer u dobro pripremljenom zemljistu i ona najlosija sadnica prestici ce onu najbolju na lose odrađenoj pripremi,,,
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Po meni je tu i cijena veiki faktor, ako ove sadnice od denisa nisu ekstra povoljne ja ih ne bi uzimao. Po meni je to premali korijen tj. nema korijena.
 

denisvalesic

Član
Tu od
24 Svi 2016
Poruka
122
uh ne mogu si to priuštit kod njega su još 3 kn gore. znam da je kvalitet neupitan ali neide.
 

sana12

Član
Tu od
28 Velj 2015
Poruka
48
image.jpg

evo molio bih vas za par komentara znam da je nezahvalno ali zanima me dali je na ovim sadnicama dovoljno razvijen korjen za jesensku sadnju . ima li sanse da se ova sadnica primi sa ovim korjenom. hvala.

Primit će se, ali morate ga dobro timariti, dobra priprema zemljišta, rahla zemlja oko njega i puno zaljevanja!
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Mislim da je najgora solucija štedit na sadnom materijalu, koliko sam vidio na njuškalu on ima sadnice od 13kn+pdv i izgledaju puno bolje od ovih.
 
Na vrh