• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lješnjaka - kako započeti?

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
912
Nije samo kvaliteta sadnica ..cak je bitnije da ti neko garantira sortu koju prodaje jel se svasta dogadalo..u jednom ducanu s sadnicama u zg kupili halski kad ono za 5 g. Vidis da to nije to.. nek je trabizonda..isto jedan rasadnik proda kolegi rimski s papirima a nakon par godina nema roda i kaj ces ..povlacit se po sudovima
 

ziziKa

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
92
Ima li neko sliku nasada lješnjaka kao stablo izvedeno u vazu.Htio bi vidjet sliku nasada u trećoj godini tj,kada formira nasad u vazu,kako to izgleda. Mogu i ostala godišta samo da je nasad u obliku stabla sa vazom.:icon_syda:
 

danijel81

Novi član
Tu od
17 Kol 2016
Poruka
5
Pozdrav svima,

totalni sam početnik, ali hoću zemlju malo bolje iskoristit nego do sada pa...

zasadio bi lješnjak na 2ha,

- literatura kaže da najbolje uspijeva od 140 pa na više m.n.v., a moja zemlja je na 86 m.n.v hoće li se primiti? Postoje li sorte koje bolje uspijevaju na toj visini?
područje Grada Otoka (Vinkovci)

- zemlja je okružena oranicama, da li mi je potrebna ograda odmah u prvoj godini zbog divljači? šuma je na 1,5-2 km daleko

-bez obzira na mehanizaciju koliko je lješnjaku max potrebno prostora da se razvije u zdravu biljku, mislim na razmak sadnje ako će biti kao grm a koliko kao stablo?

- zašto je bolja sadnja u obliku trokuta ?

-kako prepoznat sadnicu koja je školovana da raste kao stablo ili kao grm?

-koji omjer oprašivača trebam saditi, postoji li neka shema sadnje za njih, tipa svako n-to stablo ili po kvadraturi ?


Na neka pitanja sam i u ostalim temama i postovim našao samo djelomične odgovore pa pitam ovako...

Svaki dobar savjet je dobrodošao :smile:

Isprike na krivom izražvanju...
 
Posljednje uređivanje:

danijel81

Novi član
Tu od
17 Kol 2016
Poruka
5
Ovo je ispitivanje izdaleka jer planiram tek nagodinu ozbiljno krenuti, koliko se cekaju rezultati analize?
 

Babushka

Novi član
Tu od
12 Stu 2015
Poruka
11
Mi smo rezultate čekali cca 2tjedna,a onda znaš na čemu si i koliko još moraš uložiti ako treba popraviti ph,i koja je preporuka gnojidbe.
 

danijel81

Novi član
Tu od
17 Kol 2016
Poruka
5
Da li netko zna gdje se može vidjeti

Program ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014.-2020., osim na stranicama Ministarstva?

Na stranicama Ministarstva mi neučitava :(
 

danijel81

Novi član
Tu od
17 Kol 2016
Poruka
5
Još jedno, iz neba u rebra..

Da li mogu kao nositelji OPG ostati zaposlen na dosadašnjem poslu i aplicirati na EU fondove, dobijati poticaje i slično?
 

Turopoljac

Član
Tu od
28 Kol 2008
Poruka
143
image.jpg

evo molio bih vas za par komentara znam da je nezahvalno ali zanima me dali je na ovim sadnicama dovoljno razvijen korjen za jesensku sadnju . ima li sanse da se ova sadnica primi sa ovim korjenom. hvala.

Po mojem iskustvu sadnja jednogodišnjih sadnica je čisti gubitak od jedne godine. Čak ako i kod sadnje napraviš sve kako treba dobar dio će ti ih iduće godine propasti a dio koji se primi će narasti za centimetar... Ne isplati se to. Ako nemaš novaca za kvalitetnu dvogodišnju sadnicu kupi te jednogodišnje pa si ih stavi u školu još jednu godinu negdje doma u dobru zemlju gdje ti je lako dostupna i voda, tako ti je puno lakše i jeftinije voditi brigu o njima. Kad im naraste korijen onda tek presadiš na polje.
 

Matija3103

Novi član
Tu od
7 Ruj 2016
Poruka
28
Bok svima! Zanima me da li je tko sadio lješnjake 3x3 sve bi radio ručno!

Poslano sa mog Lenovo P70-A koristeći Tapatalk
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Kod mene Istarski u jednom dijelu ima 3x3 m razmak ali to je nemoguca misija i nakon 8 godina ide svaki drugi red vani jer vise se ni sa tomo vinkovicem nemoze ulaziti unutra koliko je gusto i spojeno,,,
tako da nikako nebih preporucio sadnju ispod 4x4 metra bez obzira na nacin obrade, govorim o Istarskom,,,
 

Matija3103

Novi član
Tu od
7 Ruj 2016
Poruka
28
Da istarski bi stavljao cca 250 kom. Ručna obrada. Jedino bi kosio sa ručnom kosilicom.

Poslano sa mog Lenovo P70-A koristeći Tapatalk
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Evo par slika cisto da steknes dojam koliko je to malo prostora,,,
slikano jos proljetos pa sad probaj zamisliti jos i godisnji prirast,,,

28v76p.jpg


34825py.jpg


dcbgnn.jpg
 

igorkc91

Novi član
Tu od
24 Kol 2016
Poruka
9
Da možeš. Evo ja pišem te projekte pa znam. Sebi sam pisao za Mjeru 6.3.1. i sad sam dobio novac.

Nemožeš se javiti na mjeru 6.1 jer kod nje moraš raditi samo na svom OPG-u 5 godina. :)
 

denisvalesic

Član
Tu od
24 Svi 2016
Poruka
122
Bobiću daj ta stabla koja budeš vadio da ja presadim kod sebe da preskočim jedno osam godina rada.(nasad ti je super):(giggle):
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Tog' bi bilo za cijelu kompoziciju pa bi te preskupo doslo,,,:(giggle):
a i preskocio bi one porođajne muke te nebi znao cijeniti niti tu biljku niti bi ti ona ista znacila a da bi bio dobar uzgajivac moras je voljeti,,,:(giggle):
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Tog' bi bilo za cijelu kompoziciju pa bi te preskupo doslo,,,:(giggle):
a i preskocio bi one porođajne muke te nebi znao cijeniti niti tu biljku niti bi ti ona ista znacila a da bi bio dobar uzgajivac moras je voljeti,,,:(giggle):

Kako ćeš ih sad moći vaditi, gdje će ti ljubav nestati?
 
Na vrh