• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lješnjaka - kako započeti?

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Karla, ma nije bas sve onakvo kakvim se cini,,, :tongue:
nije svako zlo za zlo, nekad bude i neko zlo za neko dobro,,,:icon_rolleyes:

svak' od nas cini greske i ja gresih od samih pocetaka ali s vremenom kad shvatis da se neka greska dade popraviti ides to odraditi ma koliko ljubavi bilo u tebi,,,
skwo jos uvijek nebi radila taj drasticni rez ali odluka je donesena i nema nazad,,,
c065.gif
 

Matija3103

Novi član
Tu od
7 Ruj 2016
Poruka
28
Bobić hvala na savjetu! Sadit ču 4x3 m

Poslano sa mog Lenovo P70-A koristeći Tapatalk
 

denisvalesic

Član
Tu od
24 Svi 2016
Poruka
122
Dali ima tko iskustva sa stavljanjem organskog dubriva glistenjak u rupe za vrijeme sadnje mogu ga dobiti vrlo povoljno pa me zanima dali bi imalo smisla ili slucajno da nebi naskodilo sadnicama. Pozdrav.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
U zadnje vrijeme puno puta čujem da ljudi spominju glisnjak kao gnojivo. Prije par godina je glisnjak predstavljao običnu zemlju koju su obradile gliste. Da li je sada drugačije tj. da li stavljaju gliste u gnoj, makar ne vidim svrhu?
Da odgovorim na tvoje pitanje, neće ništa biti sadnici, najbolje je glisnjak stavit bas po korijenu jer je sitan i rahal pa će se sadnice i lakše uhvatit. Jedino što sam ja još primjetio je da i voluharice vole kopat po glisnjaku.
 

Matija3103

Novi član
Tu od
7 Ruj 2016
Poruka
28
Da li se kod sadnje lješnjaka u iskopanu rupu smije staviti konjski gnoj u peletima i koliko je to dobro ako se smije?

Poslano sa mog Lenovo P70-A koristeći Tapatalk
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Smije, u jame se može stavljat zreli stajnjak i peletirani gnoj. Kada pričamo o stavljaju u jame onda nadam se pričamo o stavljaju u doticaju sa korijenom i po korijenu? Mogu se stavljat u jamu i mineralna gnojiva ali ona idu na dno jame pa po njima sloj zemlje da korijen u početku ne može do tog gnoja da ga ne spali, nitko se sa time baš ne voli igrat. Najbolja solucija je 20kg stajskog u svaku jamu iako ja preferiram peletirana gnojiva sa velikim udjelom fosfora, naime kod sadnje za u jamu ti je najbitniji fosfor jer je potreban za rast korijena a slabo je mobilan, pa kod bacanja oko voćke nakon sadnje nema nekog efekta koju godinu.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
20 kila stajnjaka po rupi :s: :icon_scratch:
bit ce to velika koncentracija gnojiva na malom prostoru i bojim se da bude nastal problem,,,

ja sam vise zagovornik toga da se zemljiste pripremi po preporuci pa sadnja bez ikakvog posebnog dodavanja gnojiva prilikom sadnje,,,
 

Matija3103

Novi član
Tu od
7 Ruj 2016
Poruka
28
Ja bi stavljao 600 g konjskog peletiranog gnojiva po sadnici?

Poslano sa mog Lenovo P70-A koristeći Tapatalk
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Bitan ti je NPK tog gnojiva, što piše na vreći?

20 kila stajnjaka po rupi :s: :icon_scratch:
bit ce to velika koncentracija gnojiva na malom prostoru i bojim se da bude nastal problem,,,

Zašto misliš da bi bio problem? Ja sam svugdje bacao jednu dobru lopatu, možda 7-8kg i još peletirano. Stajnjak sam bacao više zbog mikroorganizama a peletirano zbog fosfora. Tako sam radio na više kultura i nikada problema. Valjda ne treba opet naglasit da stajnjak mora biti zreo.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Na prvu mi upada u oci par stvari, prevelika vlaznost, kupujes vodu. Druga stvar je NP od 2-4%, razlika je duplo. Po meni premalo fosfora za sadnju. Ja za 25kg takvog peletiranog gnoja ne bi dao vise od 50kn, mozda ni toliko.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Vidim da si blizu Novog Marofa, zasto u Pro-eco ne kupis Granosano evo pa znas sta si napravio.
 

Matija3103

Novi član
Tu od
7 Ruj 2016
Poruka
28
Hvala sad znam di je! Još pitanje to se stavlja u rupu kod sadnje? Ako da koja količina po sadnici? Hvala!

Poslano sa mog Lenovo P70-A koristeći Tapatalk
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Koliko ćeš bacit u jamu tijekom sadnje će ti reć njihov agronom na osnovu analize ili ako nemaš analizu, općenito. Iako ti informaciju o gnojidbi treba dat rasadničar ili iskopat na netu.
 

Matija3103

Novi član
Tu od
7 Ruj 2016
Poruka
28
Granosano evo ide 100 grama u rupu po sadnici!

Poslano sa mog Lenovo P70-A koristeći Tapatalk
 

niki1786

Novi član
Tu od
21 Ruj 2016
Poruka
2
Pozdrav, htio bih postaviti par pitanja vezano za pocetak uzgoja ljesnjaka, posto sam totalni amater ali volio bih posaditi 2 hektara ljesnjaka, toliko zemlje imam...
Zanima me jel bi nekako ovako izgledao cjelokupni proces za pocetnika:
1) prvo radim analizu tla?
2) nakon analize tla, ako jos treba pospjesiti zemlju?
3) poravnanje terena?
4) međuredna obrada?
5) sadnice
6) iskolčavanje terena?
7) sadnja?
8) okopavanje sadnica?

Na jedan hektar ide oko 500 - 550 sadnica? (ovisno o nacinu sadnje odnosno razmaku)
Postoje li kakvi poticaji za sadnju? Ili kasnije za proizvodnju ili odrzavanje?
Zicana ograda? Oko cijelog nasada?

Ako ima netko voljan za odgovorit bio bih veoma zahvalan. Moze i u inbox. Hvala!
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
1. da
2. da, makar sam ja pobornik gnojidbe u jamu i oko biljke, jer nije to kukuruza da ćeš bacat gnoj po cijeloj njivi, pogotovo zbog male korijenove mase prvih godina
3. šta ti to znači?
4. isto tako ne razumijem?
5. sadnice? što, kupit ili? Sadnice se inače naručuju godinu do pola godine prije sadnje.
Ah sve ti je pomiješano i nejasno.

Prvo odrediš redove, onda rigolaš, označiš jame i kopaš, gnoj u jamu, sadiš.
Sada će se sigurno javit neki i reć da ne treba rigolat, da ne pričam kako mi je neki prof. sa agronomije rekao da može i pod lopatu, takav bi mi odmah otkaz dobio. Imam istih voćaka sađeno isti dan istim uvjetima u jame 50*50*40 i u iste jame na izrigolan teren, ove koje nisu na rigolanom neće godinama dostić ove druge ako ih ikada i dostignu.
 
Na vrh