• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lješnjaka - kako započeti?

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Odgovor je napisan u ovom postu. Pročitaj.

Prije ove posljednje kiše sam vratil dio iskopane zemlje u jame. Toliko da sam izravnal površinu. Na svaki sloj debljine oko 20 cm sam bacil šaku 7-20-30. Ova kiša je dobro došla da se zemlja malo slegne. Jači mrazevi se ne predviđaju (accuweather) prije 25. studenoga.
Sada mi preostaje iskopati postojeće sadnice (s čim više zemlje) i presaditi ih na novo pripremljena mjesta.
Kada je najbolje vrijeme za presađivanje?
 

beco

Novi član
Tu od
1 Svi 2016
Poruka
4
Naručio sam 100 sadnica, dolaze mi sutra. Može li mi tko reći ako se u blizini lokacije gdje ću posaditi sadnice nalaze divlje lijeske hoće li novi nasad poprimiti prilikom oprašivanja dio karakteristika divlje lijeske?
 

Matija3103

Novi član
Tu od
7 Ruj 2016
Poruka
28
Sad u subotu namjeravam sadit lješnjake okolica Varaždina.
Da li da sadim ili ne s obzirom da je dosta padalo i mokro je?!??
Kaj vi mislite?

Poslano sa mog Lenovo P70-A koristeći Tapatalk
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Naručio sam 100 sadnica, dolaze mi sutra. Može li mi tko reći ako se u blizini lokacije gdje ću posaditi sadnice nalaze divlje lijeske hoće li novi nasad poprimiti prilikom oprašivanja dio karakteristika divlje lijeske?

Ti ionako ne mozes znati od kud ce se iste oprasiti jer pelud leti i oprasuje i na mnooogo vecim udaljenostima,,,
ako je radi ploda on ce ionako biti onakav kakva svojstva ima majka a ako je radi razmnozavanja preko plodova to ionako nitko ne preporuca,,,
tako da nemoj se s tim nimalo zamarati,,,

Sad u subotu namjeravam sadit lješnjake okolica Varaždina.
Da li da sadim ili ne s obzirom da je dosta padalo i mokro je?!??
Kaj vi mislite?

To ti samo moze otezati posao koji radis ali biljkama vise koristi ako je zemlja mokrija,,,
jedan od razloga zasto se sadi u jesen jest cinjenica da preko cijelog zimskog razdoblja u kojem ima vise padalina bas ta voda pomaze da se korijenove dlacice i tlo sto bolje povezu kako bi se mogla crpiti hranjiva,,,
 

Matija3103

Novi član
Tu od
7 Ruj 2016
Poruka
28
Jučer sam posadio 40 sadnica dvogodišnjih lješnjaka sorte istarski dugi i rimski okrugli.
Na tlu je bilo oko 3-4cm snijega i zemlja je bila mokra.
Da li to pogoduje sadnicama ili pričekam sa sadnjom.? Imam još oko 130 kom za posaditi. I još jedno pitanje da li azomite smije doči u doticaj sa korjenom vočke?

Poslano sa mog Lenovo P70-A koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Planirano presađivanje lijeski je obavljeno.
Postupak presađivanja je na slikama.












Što se tiče gnojidbe, kod zatrpavanja jama bačeno je vukovarsko PK (0-20-30), a prilikom sadnje svinjski stajnjak (vidljivo na slikama).

U kojem trenutku bi trebalo dodati dušično gnojivo i koje je bolje koristiti?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
:icon_scratch:
Iskreno se nadam da ce biljke uspijeti opstati od toliko koncentrirane kolicine gnojiva, iaoko sumnjam, no zivi bili pa vidjeli,,,
vise sam zagovornik toga da se gnojivo stavlja sto dalje od biljke kako bi je se prisililo da brze i dalje razvija korijenje,,,

@iwanho
koji uzgojni oblik namjeravas napraviti iz tih sadnica???
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Stajnjak sadnicama ne smeta, ako je zreo, makar je svinjski zadnji što se stavlja od stajnjaka. Stajnjakom će dobiti mikroorganizme a kod sadnje se ionako preporuča 20kg stajnjaka. Pitanje je koliko je stavio PK i koliko široko. Po meni nema smisla stavljat gnojivo dalje od biljke jer onda nije dostupno biljci. Kako će biljka rast i doć do gnojiva ako se nema čime hranit? Zato se gnoji svake godine i ide u širinu prateći krošnju.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
PK - 1 šaka posipana po sloju zemlje debelom oko 15 cm. Znači u jamu cca 1x1m, dubine 75-80 cm ukupno 4 šake. Stajnjak (2-3 vile po sadnici) sam stavil kakav sam imal.

@Bobić

prvo sam mislil ići na oblik stabla, a sad se mislim da pustim po 4-5 komada u oblik grma. Kaj bi bilo bolje?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Kako će biljka rast i doć do gnojiva ako se nema čime hranit? Zato se gnoji svake godine i ide u širinu prateći krošnju.

Zanimljivo je kako rastu stabla koja nitko nikad ne gnoji, ona sumska primjerice,,,:rolleyes:
Ima u tlu hranjiva i za prekonekoliko godina bez da se intervenira sastrane,,,

@Bobić

prvo sam mislil ići na oblik stabla, a sad se mislim da pustim po 4-5 komada u oblik grma. Kaj bi bilo bolje?

Svaki oblik ima svoje prednosti i mane te je na vlasniku da ih sagleda i prilagodi svojim potrebama,,,
Iako je grm oblik koji najcesce susrecemo u divljini ja ipak jos uvijek favoriziram stablo,,,
tko zna mozda s vremenom i promjenim misljenje,,,
c065.gif
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Zanimljivo je kako rastu stabla koja nitko nikad ne gnoji, ona sumska primjerice,,,:rolleyes:
Ima u tlu hranjiva i za prekonekoliko godina bez da se intervenira sastrane,,,

Ima hranjiva dosta ali ne za ono što bi mi, mi ne uzgajamo šumu, mi želimo što više i to što prije, barem ja tako.

@ iwanho: mislim da si ga malo pretjerao sa PK, za početak se bojim da ne bude previše kalija, sve ovisi koliko ga već ima u zemlji.
 

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
174
Razmnožavanje lešnjaka ožiljavanjem korenovih izdanaka.

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=UTF0bCMegAc[/YT]
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hele,
hvala na mišljenu. Sad je tak kak sam napravil. Računal sam da korijen polako prodire u dubinu i da bu gnojivo postupno iskorištavano. Živi bili pa vidjeli.
Kakvi su simptomi viška kalija?
 

beco

Novi član
Tu od
1 Svi 2016
Poruka
4
Ima li netko iskustva sa cijepljenjem lješnjaka. Ja sam pokušao proljetos pitomu na divlju lijesku i od 50 mladica uhvatilo mi se 4. Godinu prije od 20 primila se 2 i već su iduće godine imale plodove.
Ako netko ima iskustva da mi pomogne možda sam promašio vrijeme cijepljenja.
Pozdrav svima!
 

Najnoviji postovi

Na vrh