• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lješnjaka - kako započeti?

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Tako je, korijen treba prikraćivat ravnim rezom da je rana što manja i onda na tom mjestu korjen bolje potjera tj. stvara sitne korijenove dlačice.
 

Matija3103

Novi član
Tu od
7 Ruj 2016
Poruka
28
Korjenje na mojim dvogodišnjim sadnicama je bilo jako jako bujno

Poslano sa mog Lenovo P70-A koristeći Tapatalk
 

Matija3103

Novi član
Tu od
7 Ruj 2016
Poruka
28
b152223d792615f720992cfedaa5f720.jpg


Poslano sa mog Lenovo P70-A koristeći Tapatalk
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Jedino sto mi se mrezice cine preniske, zeko guli do visine jednog metra
 

Matija3103

Novi član
Tu od
7 Ruj 2016
Poruka
28
Mrežice su 80 cm visine. A kad bude snijeg budem ih podignuo.

Poslano sa mog Lenovo P70-A koristeći Tapatalk
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Mrežice su 80 cm visine. A kad bude snijeg budem ih podignuo.

Poslano sa mog Lenovo P70-A koristeći Tapatalk

Vidim da nitko drugi ne komentira pa ću opet ja. Da se razumijemo, želim sve najbolje i ne želim prizivat nesreću, ali te mrežice se čak kod sadnje zakopaju u zemlju 5-10cm. Ako ih digneš zecu nije problem razgrnut snijeg i pojest koru ispod, ja bi na tvome mjestu rađe ostavio kako je i nadao se da neće doć kapitalac.
 

bilogora19

Novi član
Tu od
26 Stu 2016
Poruka
4
Dobar dan svima. Da krenem iz početka,pred dvije god.sam posadila oko 50 sadnica,prošle godine očistila sa bagerom ostatak i dala preorat i izfrezat.a sad završena sadnja ostale površine. Sađeno 4x3,5 i ne znam koja je površina,ali stalo je još 400 kom. Sadnice su kupljene iz eko uzgoja. Malčira se između sa malim "tomicom" . Sad pitanje; jel potrebno između frezat,a oko lješnjaka okopavati ili je dovoljno samo malčiranje,i kad je najbolje obrezivanje tj. skraćivanje sadnice?
Za sada lijep pozdrav svima
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Za početak, parcela je oko 6.300 kvadrata prema podacima koje ste napisali.
Razmak sadnje nije odgovarajući 4x3,5 skroz premalo, najbolje izvadite i stavite na pristojnih 5x4 mada i to je knap kad uđe u rod.
Najbolje je okopavanje oko sadnice prve tri godine, a u sredini je preporučljivo malčiranje uz jesensko duboko podrivanje - riperom-podrivačem s dva - tri radna tijela.
Ako mislite raditi po eko sustavu, bit će dobro zbog poticaja, ali uz drastično smanjene prinose u odnosu na konvencionalnu proizvodnju.
U konvencionalnoj proizvodnji u punom rodu 10-12 godina uzgoja morate imati prinos od 2.500 --3.000 kg/ha uzgojni oblik grm ako imate dobru brigu o nasadu (adekvatna gnojidba, zaštita, rezidba) i ako je godina bez vremenskih neprilika.

Još za skračivanje tek posađenih sadnica. Vrlo je različito ako idete na uzgoj u grmu ili na stablo. Ovo je najbolje napravite u proljeće kraj2/po3. mj.. znači ako je grm prikratite na 3 oka iznad zemlje, a ako idete na stablo odredite visinu i ostavite 4 pupa, a sve ispod do zemlje skidate.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Dundo

Novi član
Tu od
6 Sij 2017
Poruka
21
Pozdrav,

Planiram podizanje nasada lješnjaka na površini od cca 1.6 ha (za početak). Pročitao sam dosta toga ovdje na forumu i saznao mnogo korisnih informacija, ali za neke nisam uspio pronaći odgovor.

1. Gdje nabaviti kvalitetne sadnice (certificirane) ?
2. Što je potrebno otvoriti za uzgoj ljeske - OPG ili nešto drugo ?
3. Da li se poticaj može ostvariti na temelju registriranog gospodarstva ili je dovoljno biti samo upisan kao proizvođač ili nešto slično ?
4. Koji su najvažniji koraci prije podizanja nasada, tj. na što prema Vašm iskustvu treba obratiti pažnju ?

Hvala
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Pozdrav @Dundo i dobrodosao na forum,,,
buduci da su pitanja numerirana idemo redom,,,

1. Ja bih izabrao onog proizvođaca kod kojeg mozes vidjeti njihov napredak kroz godinu,,,

2. i 3. Dovoljno je da si upisan u upisnik,,,

4. Svi su vazni,,,
od odabira terena, polozaja, vlaznosti, osuncanosti, meliorativne pripreme, sadnje i odrzavanja,,,
Osim same zelje za sadnjom u kojoj si fazi sa ostalim predradnjama???
 

Dundo

Novi član
Tu od
6 Sij 2017
Poruka
21
Hvala na odgovorima.
Samo zemljište se trenutno obrađuje za klasične kulture (pšenica, kukuruz, zob, itd). Prva planirana i obvezna predradnja koju moram napraviti je analiza tla i nadam se da će nakon toga dosta biti jasnije kako i što dalje.
Naravno svaki savjet je dobrodošao :)

Ako sam dobro shvatio, upis u upisnik poljoprivrednih gospodarstava nije OPG i za to se ne moraju plaćati doprinosi i slično ?

Što se tiče sadnica planirao sam kod Moulisa (kakva su Vaša iskustva s njima ?) iz razloga što je zemlja udaljena od Daruvara oko 15 km.

Inače želju za sadnjom imam već 3-4 godine, ali uvijek su druge stvari zakočile.
Volim poljoprivredu i šteta bi bilo da djedovina ostane zapuštena (a hvala Bogu ima je sasvim dovoljno :) )
 

zelko12

Novi član
Tu od
28 Ruj 2015
Poruka
16
Prosle godine sam posadio oko 450 sadnica, bacile su izdanke mnogo izdanaka negdje 3 negdje i 5 ili 6 izdanci su odrvenjeli. Moje je pitanje dali mogu tamo gdje imam vise od 3 izdanka ostale izvadit i presadit u skolu ili direktno na zemlju kao mladu sadnicu s obzirom da su sadnice dvogodisnje i nasad zasaden 2015 g u 11 mj pozdrav svima hvala

Poslano sa mog LG-D802 koristeći Tapatalk
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ako sam dobro shvatio, upis u upisnik poljoprivrednih gospodarstava nije OPG i za to se ne moraju plaćati doprinosi i slično ?

To je OPG i plaćaju se doprinosi ako si nezaposlen.
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
912
Hvala na odgovorima.
Samo zemljište se trenutno obrađuje za klasične kulture (pšenica, kukuruz, zob, itd). Prva planirana i obvezna predradnja koju moram napraviti je analiza tla i nadam se da će nakon toga dosta biti jasnije kako i što dalje.
Naravno svaki savjet je dobrodošao :)

Ako sam dobro shvatio, upis u upisnik poljoprivrednih gospodarstava nije OPG i za to se ne moraju plaćati doprinosi i slično ?

Što se tiče sadnica planirao sam kod Moulisa (kakva su Vaša iskustva s njima ?) iz razloga što je zemlja udaljena od Daruvara oko 15 km.

Inače želju za sadnjom imam već 3-4 godine, ali uvijek su druge stvari zakočile.
Volim poljoprivredu i šteta bi bilo da djedovina ostane zapuštena (a hvala Bogu ima je sasvim dovoljno :) )

Ja sam vec posadio puno sadnica iz Daruvara (MOULIS)i jednogodisnjih i dvogodisnjih i uvjek je kvaliteta odlicna i sigurno dobijes sortu koju si trazio....vise je bitno kako ces ti kad ju posadis se brinut i kvalitet zemlje
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
912
Prosle godine sam posadio oko 450 sadnica, bacile su izdanke mnogo izdanaka negdje 3 negdje i 5 ili 6 izdanci su odrvenjeli. Moje je pitanje dali mogu tamo gdje imam vise od 3 izdanka ostale izvadit i presadit u skolu ili direktno na zemlju kao mladu sadnicu s obzirom da su sadnice dvogodisnje i nasad zasaden 2015 g u 11 mj pozdrav svima hvala

Poslano sa mog LG-D802 koristeći Tapatalk

Moze ali nemoj si unistit ostatak ko ji ostaje...mozda bolje pricekat jos do jeseni
 
Tu od
10 Lis 2016
Poruka
43
Dobar dan.El se može šta dobiti novca od eu fondova za eko proizvodnju lješnjaka?
IMam na raspolaganju 6Ha,nisu moji ali mogu ih dobiti sutra ako treba bez početnih troškova.Uostalom to nije poanta vamo
Znači 6Ha eko lješnjaka -> za to neka naknada od EU fondova ili Hr?
jer treba mi 4k€ za sadnice kojih nemam,ali ako bi se mogla dobiti sredstva za početak bilo bi vrh.
Također sve sadnice moraju imati eko certifikat kad se sadi?
 

Dundo

Novi član
Tu od
6 Sij 2017
Poruka
21
Ima li tko kakva iskustva sa Corylus tvrtkom i njihovim sadnicama ?
Nude mi sadnice stare 3 godine sa certifikatom za 16 kn + PDV
Da li je bolje saditi sadnice stare 2 ili 3 godine (zbog primanja korjena i slično)
 

Najnoviji postovi

Na vrh