• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lješnjaka - kako započeti?

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Manja količina se može i ručno (iskustvo). Samo treba živce staviti na hozentregere. :D:
Treba biti jako pažljiv i ne se žuriti. Dobro si je, radi bolje kontrole utroška i preklapanja, prethodno podijeliti parcelu na širine prohoda.

Kawač,
znaš li možda gdje se može kupiti ta ručna sijačica za sitno sjeme i koliko košta?
 
Posljednje uređivanje:

Matija3103

Novi član
Tu od
7 Ruj 2016
Poruka
28
Bok!
Bio sam jučer na vočnjaku i na lješnjacima ima i resa i crvenih cvijetova pa me zanima da li je to dobro ili ne?
Sađeni su u 11. 2016.

Poslano sa mog Lenovo P70-A koristeći Tapatalk
 

MilanB

Novi član
Tu od
3 Velj 2011
Poruka
10
Pozdrav forumaši! Javljam se prvi puta na ovu temu i htio bih saznati više oko sadnje lješnjaka.Puno sam toga pročitao ovih dana pa mi se još nisu sredili dojmovi.Za početak glavno pitanje kako saditi odnosno na koji razmak.Da li ići 4×4 što bi bilo oko 450 kom/ha ili ići na sistem lomače kao što radi onaj poznati tip iz Daruvara koji je to i patentirao a ide oko 46oo kom/ha.To sam vidio na nekom portalu.Da li se netko uspio uštekati na europsku sisu(mislim fondove).Hvala!
 

ante15

Novi član
Tu od
9 Sij 2016
Poruka
6
Posadio sam rauolu kao zelenu gnojidba za ljesnjak i sad bi ju trebao na ljeto izmalcirat i zaorat, dal smijem bavit karbokal kad izmalcirat pa sve skupa zaorat?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Posijao mislis? :(think):

Ako smijem preporuciti, bolje je potanjuraj pa onda zaori,,,

Uzmi u obzir da kad bacis kalcit dolazi do pada svih elemenata i mikroelemenata,,,
Inace mozes bacit kalcit prije oranja,,,

Analiza odrađena ili se ide napamet?:icon_scratch:
 

orozinho

Novi član
Tu od
12 Lis 2017
Poruka
6
Pozdrav forumaši! Javljam se prvi puta na ovu temu i htio bih saznati više oko sadnje lješnjaka.Puno sam toga pročitao ovih dana pa mi se još nisu sredili dojmovi.Za početak glavno pitanje kako saditi odnosno na koji razmak.Da li ići 4×4 što bi bilo oko 450 kom/ha ili ići na sistem lomače kao što radi onaj poznati tip iz Daruvara koji je to i patentirao a ide oko 46oo kom/ha.To sam vidio na nekom portalu.Da li se netko uspio uštekati na europsku sisu(mislim fondove).Hvala!

Pozdrav svima.
Mene također zanima pitanje koje je postavio Milan u vezi Moulis načina sadnje.
Jel netko probao? kakva su iskustva. Po onome što sam uspio pohvatati takav način daje puno više ploda po ha nego drugi oblici uzgoja. Nedostatak mu je početna cijena ulaganja. Može li se ona pravdati u narednih 10 godina?
Volio bih još znati točnu razliku između EKO i običnog načina uzgoja. Znam da su u EKO stroža pravila ali ne znam koja sve. I ako može netko usporediti poticajne razlike u spomenuta dva oblika uzgoja.
Zahvaljujem.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Po onome što sam uspio pohvatati takav način daje puno više ploda po ha nego drugi oblici uzgoja.

Jesi ili jel netko uspio vidjeti neki ogledni primjerak tog patentiranog nacina uzgoja?
Pitam onako cisto informativno,,,:(hi):
 

orozinho

Novi član
Tu od
12 Lis 2017
Poruka
6
Uživo nisam. Ima kod Moulisa na stranici prikaz i objašnjenje.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Upravo bas to uzivo mene zanima,,,:(wasntme):
Naime postavljena je toerija koja nigdje nije potkrepljena dokazom, citaj oglednim primjerom iz kojeg je vidljivo da teorija drzi vodu,,, :s:
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Pa ima Moulis tako zasađeno. Samo vi isprobavajte uzgojni oblik, da vam ne bi postao nerentabilan kada dođe kazna.
 

orozinho

Novi član
Tu od
12 Lis 2017
Poruka
6
Upravo bas to uzivo mene zanima,,,:(wasntme):
Naime postavljena je toerija koja nigdje nije potkrepljena dokazom, citaj oglednim primjerom iz kojeg je vidljivo da teorija drzi vodu,,, :s:
Kako nije? Kažem pogledajte fotografije na google. Čovjek ima takve nasade. Osobno nisam otišao u Daruvar to vidjeti ali budem. Već sam kontaktirao s gosp. Moulisom da dođem vidjeti prije nego krenem u posao.

Sent from my R7plusf using Tapatalk
 

MilanB

Novi član
Tu od
3 Velj 2011
Poruka
10
Bio sam kod Moulisa i vidio taj patent.Čini mi se dobro ali to je zaista ogledni primjer.Nekoliko redova dužine 40-50 metara.Čelični stupci oko 4m iznad zemlje plus četiri prečke pa onda još 8 žica-velika investicija.S obzirom na investiciju prihod neće svjetlosnu godinu to pokriti. Hele, na kakvu kaznu misliš?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
@ Bobić Ne znam u kojoj godini je zasađeno, gledao sam ga na TV-u pred godinu-dvije.

@ MilanB Pa čovjek je patentirao uzgojni oblik, svi pričate o njegovom patentu ali to očito nitko ozbiljno ne shvaća
 

orozinho

Novi član
Tu od
12 Lis 2017
Poruka
6
Kada sam ga pitao za sasnice i sadnju na njegov način nije mi ništa spomenuo da moram dodatno platiti. Pretpostavljam da ako kupis njegove sadnice kupujes i patent. :)
Možda se i mora. Ne znam.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ne kupuješ patent nego ga smiješ koristiti. Koliko sam ja skužio priča i ide tako, ako uzimaš od njega sadni materijal dobivaš i know-how/patent.
 

Najnoviji postovi

Na vrh