• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lješnjaka - kako započeti?

Matija3103

Novi član
Tu od
7 Ruj 2016
Poruka
28
Hele. Kad si sadio lješnjake da li si stavljao granosno i kako se pokazao? Ako nisi da li znaš nekog ko je i kakva su iskustva?

Poslano sa mog Lenovo P70-A koristeći Tapatalk
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ma lješnjaka sam sadio malo za sebe, i tu sam u jame bacao zreli stajnjak i sada se više ne sjećam jel sam stavio Granosano ili Guanito od Italpolline, te krajem ožujka oko sadnica dušik ( pro eco ili italpollina).
Recimo za trešnje sam isto u jame bacao Guanito, stajnjak i Horto click.
 

Matija3103

Novi član
Tu od
7 Ruj 2016
Poruka
28
5a17874e28fc0445698d2cb9c17ea688.jpg


Poslano sa mog Lenovo P70-A koristeći Tapatalk
 

Matija3103

Novi član
Tu od
7 Ruj 2016
Poruka
28
Da li je to dobro za sadnju lješnjaka?

Poslano sa mog Lenovo P70-A koristeći Tapatalk
 

Matija3103

Novi član
Tu od
7 Ruj 2016
Poruka
28
To je ph tla na kojem ču sadit lješnjake! Da li je potrebno stavljati kalcij i koja količina!? Hvala!

Poslano sa mog Lenovo P70-A koristeći Tapatalk
 

mixy

Novi član
Tu od
28 Ruj 2016
Poruka
4
zasto u Pro-eco ne kupis Granosano evo pa znas sta si napravio.

Kad si već spomenuo Granosano, s obzirom da nije nimalo povoljan, reci mi molim te, pri sadnji, stavlja li se ispod korjena ili na sloj zemlje iznad korjena?
 

Matija3103

Novi član
Tu od
7 Ruj 2016
Poruka
28
Meni su u peoecu rekli na sloj zemlje iznad korjena-100 grama po stabiljci.

Poslano sa mog Lenovo P70-A koristeći Tapatalk
 

mixy

Novi član
Tu od
28 Ruj 2016
Poruka
4
Pozdrav svima,

totalni sam početnik, ali hoću zemlju malo bolje iskoristit nego do sada pa...

zasadio bi lješnjak na 2ha,

- literatura kaže da najbolje uspijeva od 140 pa na više m.n.v., a moja zemlja je na 86 m.n.v hoće li se primiti? Postoje li sorte koje bolje uspijevaju na toj visini?
područje Grada Otoka (Vinkovci)

- zemlja je okružena oranicama, da li mi je potrebna ograda odmah u prvoj godini zbog divljači? šuma je na 1,5-2 km daleko

-bez obzira na mehanizaciju koliko je lješnjaku max potrebno prostora da se razvije u zdravu biljku, mislim na razmak sadnje ako će biti kao grm a koliko kao stablo?

- zašto je bolja sadnja u obliku trokuta ?

-kako prepoznat sadnicu koja je školovana da raste kao stablo ili kao grm?

-koji omjer oprašivača trebam saditi, postoji li neka shema sadnje za njih, tipa svako n-to stablo ili po kvadraturi ?


Na neka pitanja sam i u ostalim temama i postovim našao samo djelomične odgovore pa pitam ovako...

Svaki dobar savjet je dobrodošao :smile:

Isprike na krivom izražvanju...

... i mene bi zanimali, najvjerojatnije kao i mnoge druge, odgovori na ova pitanja koja je postavio Danijel.....hvala!
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Kad si već spomenuo Granosano, s obzirom da nije nimalo povoljan, reci mi molim te, pri sadnji, stavlja li se ispod korjena ili na sloj zemlje iznad korjena?

Ja sam uvijek stavljao ispod korijena tj. u zonu korijena. U rupu sam bacio gnoj, sadnicu sam stavio na taj gnoj i zatrpao. Tako je odmah dostupan biljci. Malo mi je glupo stavit na zemlju iznad korijenja, korijen raste prema dolje i u širinu, raste preko zime, a fosfor je slabo mobilan.
 

mixy

Novi član
Tu od
28 Ruj 2016
Poruka
4
2_Hele :
...ajde mi, molim te, odgovori iz svog iskustva na pitanja iz posta #130
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
U postupku sam promjene rasporeda posađenih lijeski pa trebam neke savjete.
Prvo su trebali biti posađeni orahi u trokut raspored (crni krugovi na postojećem stanju). Na intervenciju susjeda da bu mu smetalo iskopane su jame samo u sredini (crvene na postojećem stanju). No susjed se predomislil i nakon kaj su jame bile iskopane tvrdil da bu mu i to smetalo. Zbog zadržavanja dobrih susjedskih odnosa, umjesto oraha posadil sam lijeske (istarski dugoljasti) u sve iskopane jame i dobil jako neobičan raspored na uskoj parceli. No u tom trenutku mi se nije dalo kopati nove jame i zatrpavati stare koje su postale višak. Sad, nakon par godina sam se primil presađivanja prema skici "novi raspored". Prošle jeseni sam za probu presadil jednu lijesku na mjesto koje je ostalo prazno. Primila se, ali ove godine nije bilo plodova. Sad sam u fazi kopanja novih jama (crvene na novom rasporedu). Na fotkama se vidi o kakvoj zemlji je riječ.

Biti ću jako zahvalan na svim odgovrima koje dobijem na slijedeća pitanja:

1. Jel dovoljno iskopati 2 sloja po 25 cm, a treči sloj samo malo razrahliti da se gnoj pomiješa s zemljom?
2. Svaki sloj iskopane zemlje stavljam na posebnu hrpicu. Kojim redoslijedom vračati u jamu?
3. Prilikom vraćanja zemlje u jame planiram pognojiti s 0-20-30. Koju količinu upotrijebiti po jami koja je cca 1x1 m? Bi li trebal osim 0-20-30 dodati još nešto prije sadnje i na koji način?

 

Prilozi

  • Novi raspored lijeski na HleviÅ¡u.jpg
    Novi raspored lijeski na Hlevišu.jpg
    11.6 KB · Pregleda: 209
  • WP_20161006_11_28_46_Pro[1].jpg
    WP_20161006_11_28_46_Pro[1].jpg
    80 KB · Pregleda: 247
  • WP_20161006_11_29_07_Pro[1].jpg
    WP_20161006_11_29_07_Pro[1].jpg
    81.4 KB · Pregleda: 214
  • WP_20161005_14_06_38_Pro[1].jpg
    WP_20161005_14_06_38_Pro[1].jpg
    80.6 KB · Pregleda: 196
Posljednje uređivanje:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Šta se jame tiče, dovoljno je 60*60, nema potrebe za metar. Obično se rigola na 60-70cm tako da ti je dubina ok, tj. kako si rekao 2*25 i onda malo sa štihaćom razrahlit. Na korijen bacaš gornji sloj iskopane zemlje, samo ju jako dobro razmrvi, tu jako dobro dođu krtičnjaci. Onaj donji mrtvi sloj zemlje koji si iskopao ( ispod prvih 25cm) bacaš na vrh. Znači samo okreneš gornji i donji sloj.
Šta se tiče dodavanja još nećega, bilo bi odlično oko korijena bacit zrelog stajnjaka ili barem korijene namočit u gustu smjesu stajnjaka, vode i bakrenog preparata.
Još ti je prerano za presađivanje.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala na detaljnom savjetu. :icon_pidu:
Presađival bum za otprilike mjesec dana. Bi li bilo dobro sad vratiti zemlju u jame da se malo prirodno, uslijed kiša, slegne?
 

viper50

Član
Tu od
21 Tra 2013
Poruka
186
pozdrav! zanima me da li s elješnjaci tretirau bakrenim priporavcima u kasnu jesen.i kojem omjeru?
trenutno vidim resice na svojim stablima pa me zanima d ali im to može štetiti?hvala
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Hvala na detaljnom savjetu. :icon_pidu:
Presađival bum za otprilike mjesec dana. Bi li bilo dobro sad vratiti zemlju u jame da se malo prirodno, uslijed kiša, slegne?


Ja nebi, prije su ljudi iskopali jame i ostavili ih otvorene da promrznu, smrzne ti se zemlja pa se razrahli, kako ona u rupi tako i ona vani ( pogotovo gornji sloj sa travom ). Kiša i smrzavica ti razbe grude, slično kao i brazde od oranja, uz to ti promrznu korovi u iskopanoj zemlji i jami.
 

rospica

Novi član
Tu od
17 Lis 2016
Poruka
1
Dobar dan,

procitala sam sve postove iz ove teme, ali nisam naisla na informacije koje me zanimaju, odnosno pitanja su postavljena, ali odgovora nema :)
Dakle, kupila sam dvogodisnje sadnice, samo 30-ak komada, no da ne bi to bio bacen novac i trud, trebam pomoć obzirom da sam potpuni početnik.
1 - Koja dubina jame za sadnju je optimalna? negdje nailazim na informaciju 20cm, negdje 50cm, a negdje cak 80 cm.
2 - Da li bi kao zaštita od srna i zeceva bila dobra ideja staviti fleksibilnu cijev velikog fi, tipa one narandaste sto koriste HEP-ovci za polaganje kablova? i da li onda ostaviti sam vrh izvan toga ili nece smetat ako je sve unutra
3 - Jel potrebno kratiti sadnicu sada ili tek na proljece ili uopce ne kratiti? preferiram oblik grma, sadila bih na razmak 4x4.

Hvala najljepsa na odogovorima. lp
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Prije ove posljednje kiše sam vratil dio iskopane zemlje u jame. Toliko da sam izravnal površinu. Na svaki sloj debljine oko 20 cm sam bacil šaku 7-20-30. Ova kiša je dobro došla da se zemlja malo slegne. Jači mrazevi se ne predviđaju (accuweather) prije 25. studenoga.
Sada mi preostaje iskopati postojeće sadnice (s čim više zemlje) i presaditi ih na novo pripremljena mjesta.
Kada je najbolje vrijeme za presađivanje?
 

Prilozi

  • WP_20161025_09_58_19_Pro[1].jpg
    WP_20161025_09_58_19_Pro[1].jpg
    81 KB · Pregleda: 93
  • WP_20161025_09_58_55_Pro[1].jpg
    WP_20161025_09_58_55_Pro[1].jpg
    80.1 KB · Pregleda: 87
Na vrh