• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj Maslina

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
I mi smo pensali ove zime enega malo pohitati, umjetnog NPK 7-20-30. Ali od konjskog nemamo, ali imamo dosta kokošjeg i bravčeg...neznam dali to valja....Ča ti se para'?
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
I mi smo pensali ove zime enega malo pohitati, umjetnog NPK 7-20-30. Ali od konjskog nemamo, ali imamo dosta kokošjeg i bravčeg...neznam dali to valja....Ča ti se para'?
konjski imas u vrecama nije bas nesto skupo
 
B

BAGERISTA

Guest
I mi smo pensali ove zime enega malo pohitati, umjetnog NPK 7-20-30. Ali od konjskog nemamo, ali imamo dosta kokošjeg i bravčeg...neznam dali to valja....Ča ti se para'?

Moreš slobodno,,,staviš ga malo več,,,i gas..bit če dobar,,,,i stajski je odličan,,,,ali u pricipu ča god hitiš,,,odmah sfrezaj ili prkopaj,,,,ako ne niš od tega....ko staviš od kokoš,,onda kupi jenu vriču ureje,,i po svakoj jenu grs okolo,,pa češ vidit kako če se smijet..8):partyman:
 
B

BAGERISTA

Guest
konjski imas u vrecama nije bas nesto skupo

Da ma u briketima....skoro pa te dođe bolje da kupiš od nekog stajskog,i onda je posa učinjen,,,i po meni bolje,,,
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
Da ma u briketima....skoro pa te dođe bolje da kupiš od nekog stajskog,i onda je posa učinjen,,,i po meni bolje,,,
ja od sljedece godine nigdje necu stavljati stajski nego mozda samo u vrt kraj kuce a drugdje bacim ovoga oko 2 tone po hektaru i miran sam ***** ja stajski kad se nemos travine nabraniti,,a znas kako je to gadno oko maslina a tek u povrću jer ja samo picim masline i povrće 8)
 
B

BAGERISTA

Guest
Istina....ja imam svoj konjski,,,i spod telci,,tako da je gnoj praktički imiješan,,,jednom na sedmicu se zaletim pobrat di konji jedu,,,i gnjoj je više nego odličan,,,a i brzo ti ga bura raznese,,,ako ga ne skupljaš.....i za njega kažem da je među boljima,,,i vidi se po urodu.

Da imaš pravo,,,je ako radiš vrt,,,a oko ulika mi nije problem,,jer dere kopačica..
A stija sam reč,,da je uvijek on bolji domači,,nego niakva npk,kan ili ti ga ja znan ča još ima..
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Moreš slobodno, ali u pricipu ča god hitiš,,,odmah sfrezaj ili prkopaj,,,,ako ne niš od tega....
Problem je da su to stari nasadi, kamenje je po svuda...frezanje je skoro nemoguća misija, jedino oranje bi išlo....i sa drljačom poravnati...:scratch
 
B

BAGERISTA

Guest
Problem je da su to stari nasadi, kamenje je po svuda...frezanje je skoro nemoguća misija, jedino oranje bi išlo....i sa drljačom poravnati...:scratch

Ili ako ne sprtači,,,,(pačije noge,ali da nisu krute)..:shock:
Ali gnjoj se mora ztrpat,,kako-tako..ako če bit od koristi..:(
Imaš puno tega.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Problem je da su to stari nasadi, kamenje je po svuda...frezanje je skoro nemoguća misija, jedino oranje bi išlo....i sa drljačom poravnati...:scratch

Pjero,
treba ti ovakav plug (kako mi to u Isti zovemo "diski"), ali jedan pravi masivan. Njemu kamenje ne smeta.
Malo ih je teže za naći, ali kada ga jednom nađeš, kupi i :prayer:.
Nema tog kamenitog terena gdje neće odraditi posao (treba i dobar traktor za to; mali ferguson 539 je prelagan).



p.s. Nije moj. Nažalost :(
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Znam da je prelagan, ali jedan tanjur bi vjerojatno povukao..već sam mislio na to...
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Znam da je prelagan, ali jedan tanjur bi vjerojatno povukao..već sam mislio na to...
Malo ti je jedan disk za takvo oruđe tj. premala je radna širina.
Imao sam prilike vidjeti jednom takav plug sa samo dva diska, ali poprilično velika a samim time i teška.
Radili su zakačeni za Torpedo od 75 ks (sa prednjom vučom i utezima ispred) a i to se činilo nekako na granici; međutim radili su na dubini od cca. 35-40 cm.
Ovi sa tri su najučestaliji, dok oni sa više diskova su već na pola puta do tanjurače (mogu ići samo za neku plitku obradu; kod ratara za prašenje strništa ili zaoravanje kukuruzovine).
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Malo čiščenja i spaljivanja od ostataka rezidbe u starom masleniku:

08012012660.jpg


08012012661.jpg


08012012662.jpg
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
pošto nisam jesenas poslije berbe gnojio sa bih u 2mj gnojio,,,s cime bi najbolje bilo??
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
I današnji dan, nakon posla zaštita rezova od smrzotina od jučerašnje rezidbe....Zadnji maslenik:
Zbilja je nakon pada sunca brzo zahladilo, ruke u džep, i sutra je dan....

16012012693.jpg


16012012694.jpg


16012012695.jpg
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
I u 4 godini bi trebalo ubrati šaku plodova po stabljici....da bi imao oko 20-30kg po stablu, moralo bi proći još bar 10 godina. Naravno, maslinu treba njegovati, obrezivati, pognojiti....ipak je puno manje posla nego u vinogradu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh