• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj Maslina

dzoni

Član
Tu od
19 Ruj 2014
Poruka
123
ja sm prskao ove godine vise puta sa rogorom zadnji put prije mijesec dana ali oped nista neki tu nisu prskali nikako a bolije od mene:mur:
 

dzoni

Član
Tu od
19 Ruj 2014
Poruka
123
5% je sramota za uljaru koja može da daje tako malo ulja.
Ja ispod 14% nisam uopće zadovoljan.

ni ja nisam zadovolijan ali dali netko ove godine na podruciju umaga ima 14% neki kazu pula vdnjan super
 

Å¡pico

Član
Tu od
31 Srp 2013
Poruka
44
Vas u Istri je prošle godine uništio svrdlaš, dok ga kod nas nije bilo.
Ove godine je nas uništila muha i tuča. Valjda će iduće godine biti bolje.

Pošto je vama blizu Italija, znate li možda za koji preparat iz Italije koji je
učinkovitiji/bolji od Rogora/Chromogora za muhu?
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
Rogora/Chromogora je ekstra preparat za muhe, savijače i sl. Samo bitno je vrijeme i način aplikacije. Takođe max su 2 tretmana u toku jedne godine, jer ako se ponavlja više puta javalja se rezidentnost. Imaj još na umu da je karenca za maslinu 42 dana. Takođe uvek se mora kombinovati više različitih preparata ne samo jedan te isti.

Više o preparatu: http://www.herbos.hr/Default.aspx?art=206
 

dzoni

Član
Tu od
19 Ruj 2014
Poruka
123
mislim da kod nas su jaci bolji preparati nego u susjednoj italiji zato jer tamo su jace kontrole u vezi preparata prije godinu dana pitam uagrariji dali imaju lanac za psa a tip se cudi za malo da ne zove policiju kod nas je to normalno pokazen mu neku anbalazu naseg srestva veli to je kod nas zabranjeno vec godinama dok kod nas mozes kupiti dam ti ovo nebi mogo i tako dok ide ide mozda si me razumio :icon_pidu:
 

dzoni

Član
Tu od
19 Ruj 2014
Poruka
123
imam jedno pitanje dosta mi je razvlacenja cerade za slijedecu godinu misim si napraviti nki lijevak od cerade da jednostavno omotas oko masline otreses u njega i poberes ako ima neko bilo kakvu ideju dobro dosla hvala
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
I ja bi volio odgovor na pitanje - koliko je maslina potrebno da se dobije 1l ulja ?
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,321
Za dobiti 1L maslinovog ulja je potrebno približno od 5 do 20 kg plodova maslina, količina direktno ovisna o samim maslinama i o poštenosti same uljare.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Nedugo sam slusao raspravu oko toga. Veli covjek ( neki ??? ) da od 26 stabala Masline dobije 260 l ulja .....:(think):
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
imam jedno pitanje dosta mi je razvlacenja cerade za slijedecu godinu misim si napraviti nki lijevak od cerade da jednostavno omotas oko masline otreses u njega i poberes ako ima neko bilo kakvu ideju dobro dosla hvala


Pogledaj gotove sta ima za kupit pa kopiraj.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,321
Nedugo sam slusao raspravu oko toga. Veli covjek ( neki ??? ) da od 26 stabala Masline dobije 260 l ulja .....:(think):

26 stabla i da bude neki prosjek od 30 kg po stablu to je 780 kg maslina.
780 x 20% max=156kg ulja
156 x 1.1(spec tež) = 171,6 LITARA

Nemoguća misija. jedino ako preradi lišće i kompletno stablo + da dodaje suncokretovo bar 100 litara :icon_weed:
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Navodno je IMMIDAN WDG preparat koji se kupuje iz italije ucinkovit u borbi protiv svrdlasa i muhe. Karenca mu je 45 dana i treba tretirati dvaput godišnje u razmaku od barem 15 dana.
Nedavno smo ubrali 406 Kg masline i od toga sam dobio nekih 40Kg ulja.
tako da je bilo nekih 10%ulja.
Prerada je bila u uljari ZLATNI BRIJEG u centralnoj istri tu blizu mene. Vlasnik je rekao da ima svačeg od 5% do 15% ali da su prosjeci prilično manji ove godine.
 

Å¡pico

Član
Tu od
31 Srp 2013
Poruka
44
Nabavit ću taj IMMIDAN WDG iza iduću godinu za probu.

A što se tiče ovog odnosa koji navode Zgzac i Pjero, to je kao ono
kad čovjek od 5 loza ima 200 l vina :icon_biggrin:

Čak i da ostavi masline da mu skroz pocrne, opet ne bi dobio toliku
količinu ulja, ali bi dobio daleko lošiju kvalitetu
 

dzoni

Član
Tu od
19 Ruj 2014
Poruka
123
Nedugo sam slusao raspravu oko toga. Veli covjek ( neki ??? ) da od 26 stabala Masline dobije 260 l ulja .....:(think):

kaj taj bere 100 kila po stablu plodovi ko lubenice:icon_biggrin:
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Pa ni meni to nje imalo.... ama bas nikakve ligike !!! Zato sam odlucil pitati Vas kolege !!?
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,321
imam jedno pitanje dosta mi je razvlacenja cerade za slijedecu godinu misim si napraviti nki lijevak od cerade da jednostavno omotas oko masline otreses u njega i poberes ako ima neko bilo kakvu ideju dobro dosla hvala
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=v3W7nWfs_tw[/YT]
 

Papcina

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
377
mi može netko objasniti proceduru kako se uzima maslina iz korijena? u dalmaciji se to točno kaže "odcipak iz guke". Donekle razumijem kako se radi al volio bi da mi netko u detalje opiše kako i s kojim alatom se to radi.

Hvala!

Pozdrav!
 

Å¡pico

Član
Tu od
31 Srp 2013
Poruka
44
Ja radim motikom, sjekirom, kosorom...

Jsdnostavno, udaris alatom uz izboj od korijena, i otkines izboj skupa s komadom korijena

Stavis ga u zemlju, podrezes na dva lista i to je to
 

Kukuruz

Član
Tu od
4 Srp 2013
Poruka
90
Nedugo sam slusao raspravu oko toga. Veli covjek ( neki ??? ) da od 26 stabala Masline dobije 260 l ulja .....:(think):

Ništa posebno nema u tome .Maslina što starija više rađa. U Kaštel Štafiliću nalazi se iznimni spomenik prirode, maslina stara više od 1500 godina. Obujam debla je 6 metara, promjer krošnje 22 m, a visina 10 m. Prosjećna rodnost ove masline je oko 250 kg. U starim maslinicima kojih u Kaštelima ima puno, rodnost maslina je oko 100kg po maslini.
 
Na vrh