• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

uzgoj purica

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Meso pure tovljene šest mjeseci plus jedno dva dok sam je kupila - bez problema - niti žilavo,niti manje fino - inače ja puretinu u prehrani koristim petnaestak godina,a samo sam ih tri puta uzgajala sama.Isplati im se nabiti težinu,kad su već četiri-pet mjeseci u tovu,mjesac duže nije problem,pa ako računaš da je kila prsiju oko šezdesetak kuna,karabatak preko črterdeset,a kvalitata nepromjenjena - zašto ne.Možda bi i moji purani bili teži da su jeli čistu smjesu ili bar veći dio,ali nisu.Ili da su bili skroz zatvoreni.
Moje su imale hrane u dvorištu - bile su u drugoj kući gdje je veliki zeleni prostor - na dva mjesta i u spavaonici - hrana uvijek pod nosom,jer to su malo trknute ptice,moraš ih podsjećati da treba jesti.
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Onda super, što se tiče mesa. Hranio bi ja njih dokle ide.
Samo nisam siguran da će kod mene zagorske, koje namjeravam uzgajati, biti teže od četiri, pet kila, jer ih mislim osim visokoproteinske smjese u početku, hranit tritikalom i šrotom, držat na većem otvorenom području punom trave, kopriva, kukaca, crviju raznih...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Nemoj zagorske, pusti te priče o brendu,svi brendovi su malo kvalitete i devedeset posto dobre reklame. Imala sam jedni turu zagorskih. Niti u snu ih više nebih uzela, da ih besplatno dobijem.J adino ako imaš osiguran otkup po velikoj cijeni, tako da za nju dobiješ dvijesto kuna, pa poticaj kakav, e, onda su one isplative. Neke mi nisu bile teže od jedne poštene kokoši, a zahtjevnije deset puta, a i tov dug ko i pazinske. Dva puta sam im morala perje porezati, letjele su ko lastavice - bogami, takve su i bile -zvali smo ih lastavice. Odletjeti su znale do šestog susjeda.
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Nemoj zagorske, pusti te priče o brendu,svi brendovi su malo kvalitete i devedeset posto dobre reklame. Imala sam jedni turu zagorskih. Niti u snu ih više nebih uzela, da ih besplatno dobijem.J adino ako imaš osiguran otkup po velikoj cijeni, tako da za nju dobiješ dvijesto kuna, pa poticaj kakav, e, onda su one isplative. Neke mi nisu bile teže od jedne poštene kokoši, a zahtjevnije deset puta, a i tov dug ko i pazinske. Dva puta sam im morala perje porezati, letjele su ko lastavice - bogami, takve su i bile -zvali smo ih lastavice. Odletjeti su znale do šestog susjeda.

Nisi me možda shvatila. Prije sam napisao da me uopće ne zanimaju nikakvi poticaji, zaštita brenda i druge trenutne moderne zamke za naivce. Pa jbt. kila registrirane zagorske pure naplaćuju i po 70 kuna, što je u redu obzirom koliko se namuče s birokracijom, ali...tko to kupuje ?

Pa janjetina je danas manje od pedeset kuna.

Odustao sam i od kokoši hrvatica definitivno, ima i drugih naših domaćih kokoši. Dakle, namjeravam isključivo za svoje potrebe plus tri muhe jednim udarcem. A to je da iskoristim ograđen pašnjak pun trave i kopriva, da imam svoje pureće meso i da im uletim s jajima trkačica da sjede na njima.

Ovo zadnje mi je dosta bitno. Znam da zagorske super sjede, ali kako je s pazinskima ?

Ako i one sjede isto tako dobro na tuđim jajima, onda ću radije pazinske, no problemos.
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Pazinske uopće ne sjede na jajima.Oni koji su uspjeli dobivati jaja od njih moraju jaja stavljat u inkubator,pod kokoš ili nešto treće.
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
E hebi ga onda. Zagorske nabavljm pa makar bile i dvije kile. E, a jel mogu zajedno pazinske i zagorske ?

Pa bi jedne za meso, a druge i za meso i za leženje ?

Ne bu ih pazinske isprašile ili obratno ? A ako dobijem križanca ?
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Nije tolki problem u tuči nego u tome što bi paazinac htio gazit zagorku a on sa15-20 kg zdrobi nju od 3-5kg.
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Ok. A ako ih ogradim ? Joooj, hebem ti više ograđivanje, ubit će me to i financijski i fizički.

Dobro, ako ih ogradim, odnosno razdvojim jel bi to bilo ok i koja visina, obzirom da mi je johabica rekla da ove zagorske lete ko lude.

Ma vraga, nemogu ih razdvojiti, kada mi je jedan ulaz u štalu. Imam još prostor gdje su nekada prije držane svinje, zatvoren, sve hrastovina, ali ima mjesta uza gnježđenje samo za tri pure.

A ne znam. Bum videl.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Gigausupi, pravo da ti kažem- nemam pojma!
To je držala moja pokojna baka, znam da je kupovala jednodnevne purice i da je uvijek imala uginulih nekoliko! Ona je to držala za sebe i za "unučad"! Koliko dugo ne znam, ali da su bile ukusne, jesu! Pretpostavljam da ih je hranila k'o svinje, 8-9 mjeseci!
Znam to za koprivu i još neku travu je redovito brala, neka mala trava sa puno sitnog lišća!! Kaže da.od toga puno bolje napreduju!!
Sad ne znam, moja baka je uvijek govorila da ju isto košta tov, kao da kupi gotove, jedina razlika je što kad tovi, dobije purice "na kredit", jer ne mora od jednom dati 2000-3000 kuna, već hranu kupuje mjesečno, a meso dobije od jednom!! Ah, ti stari su uvijek znali biti i sa malo zadovoljni, hebiga, odrasli u jeb.Jugoslaviji gdje si imao možda novaca ali nisi imao što kupiti pa su tu taktiku samo obratno primjenjivali u životu! Mi danas s ničim nismo zadovoljni...
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Vjerojatno zna ivanhećimović to za kombinaciju pazinskih i zagorskih i ograđivanje.

Al ako bi ja to držao na 1300 kvadrata zajedno s petanestak kokoši, zar ne bi dosta hrane našli, od trava, kopriva i drugih biljaka, pa do kukaca, crva, a imam i žaba ?

To bi onda, mislim si, ipak bilo jeftinije. Ali kako sam rekao, ne mislim ih uzgajati isklučivo radi mesa, nego da mi drže pod kontrolom koprivu koja se širi i da pod njih podmetnem jaja trkačica.

A ta biljka mala sa puno sitnih listića ti je vjerojatno stolisnik, vrlo ljekovita biljka.

E da, i ne namjeravam nabavljati jednodnevne, jer sa puricama nemam iskustva, nego veće za pedeset kuna matično jato, a onda polako učiti s podmladkom, iako sam u teoriji već dosta toga doznao.
 
Posljednje uređivanje:

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Nemogu vjerovati !
Pardon, nije 70 kuna, nego je kila zagorske purice 110 kn, a purana 100 kn !!!! Sada vidio na nekim zagorkim OPG-ovima. A pazinske su 70-80 kuna.

Pa ako oni išta prodaju, onda tko kaže da se to ne isplati ?
U trgovinama su obične, ne ove s oznakom zaštićenog zemljopisnog porijekla, duplo jeftinije.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Sad sam malo "njuskao" i cijena zagorske purice je od 40 do 60 kn kg žive vage, a pazinske već od 30 kn!
Nisam netko tko je stručan o tome govoriti, ali mislim da je domaće uvijek bolje od tovnog! Govorim iz iskustva što se tiče pilića! Domaće hranim duplo duže od bijelih tovnih, imam manju kilazu, ali je zato ukus za prste polizati! Zato mislim da je tako i kod purica!!
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Dobro, sada ću otkriti. Ukucajte primjerice OPG Ruk pa vidite cijene.

Ne govorim o trgovačkim markama zagosrke purice, nego o zemljopisno zaštićenom uzgoju, odnosno certifikatu.

Naravno da su ove bez certifikata jeftinije, ali jbt. ove pola hrane nalaze same pa su tri puta skuplje. Nemojte mi sada o tome da su na tom komadu zemlje mogli uzgojiti toliko i toliko kuruze... Znam, ali opet...?

Ne govorimo o živoj vazi.
 

bonecrusher

Novi član
Tu od
20 Stu 2014
Poruka
23
bok, evo mene opet sa par pitanja.
nabavio sam 10 purica starih 8 tjedana, kod mene su vec tjedan dana.
i imam jedan ozbiljan problem. jedna purica mi je uginula, naime druge pure su joj iscvakale ljun, cijeli prostor je bio krvav. nije da su je tukle, vec kada uzimaju hranu, travu npr. cim jedna uzme u kljun druge dodu i uzimaju joj iz usta,i tako cijelo vrijeme.. ne tuku se inace, ne napadaju, nego samo kada jedu, ne znam zasto.. imaju hranu i vodu na vise mjesta,imaju trave.. dajem mi vita-redin u smjesu.
kupio sam plavu zarulju jer mi je veterinar rekao da to moze pomoci.. drzim im to plavo svijetlo cijelu noc upaljeno..da li bi trebao gasiti mozda?
znac ne znam kako bi rijesio taj problem sa hranom, jer jedan kad uzme komadic trave sve nasrnu na nju i kljucaju joj po kljunu..
eto ako nesto zna o tome bio bi zahvalan na pomoci jer polako me izluduju.. :(
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Stavi im u zdjelu pijeska.U dvije,tako da se ne gužvaju na hrpi.

Gasi noću,nek spavaju.Neka se odmaraju ,budu psihički stabilnije.Nemoj im remetiti bioritam .Kljucanu izdvoji jer su to lude ptice,kad navale na jednu,sustavno ju maltretiraju.Ja sam imala jednu opaku,a bila je najmanja,uzela je jednu na pik i non stop ju je kljucala.Onda sam je jednom klepnula nehotice tak kaj je izgubila svijest,i posljije je pol dana krivila glavu i bila u šoku.Bilo mi je žao,ali kaj mogu.Ali poslije više nije nikoga kljucala.
Pure imaju neku averziju u zatvorenom prostoru,zapravo nelagodu,pa su nervozne.Onda svašta izvode.Ja sam zagorske imala jedno tri tjedna zatvorene,ma i više - non stop je bilo nekih problema.Onda sam ih pustila u dvorište,samo su spavale u zatvorenom - svih je problema za dan-dva nestalo.
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Ja namjeravam na proljeće sa puricama, tako nisam najkompetentniji(uzgajam kokoši i patke).

Ako imaju žive trave, dakle ako im ne bacaš na golu zemlju, nije mi jasno zašto se tuku oko trave.

Probaj izbaciti vita-redin, ako imaju dovoljno trave, jer su od toga možda hiperaktivne(ničega netreba previše niti premalo).

A što se tiče plavog svjetla, znam već dugo da se to preporuča, ali ja sam pobornik što prirodnijeg, dakle bijelog svjetla. Uzgojio brdo pilića i patki tako i nije bilo nikakvih problema.
 

bonecrusher

Novi član
Tu od
20 Stu 2014
Poruka
23
dali možete reci kakvog pijeska?sitan,krupan?

na kojoj granulazi trebaju biti krmne smjese?

izdvojio sam ali one se stalno kljucaju, sada skoro sve imaju ranice na korjenu kljuna, neke vise neke manje. nije da su napale jednu odredene nego svaka svaku kljuca, cim jedna uzme trave druge joj uzimaju iz kljuna i tako joj nanesu stetu.
vita redina sam im poceo davati tek prije dva dana
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Normalan pijesak,ništa posebno.Za purice je granulirana smjesa.
Kljunovi se ne krate,gdje si to čuo, ja pojma o tome nemam,pa to bi ih ubilo,ja mislim.

Ako imaš prostora,probaj ih pregraditi svaku zasebno.Zapravo,možda bi ti bilo najbolje pitati vetrinara što sa njima napraviti,šteta je da ti uginu.One su jako osjetljive a i bedaste - zato vele u narodu - glup ko tuka.
Probaj im skuhati jaja i izmrviti i dati ako imaš. Možda im minerali fale.
 
Posljednje uređivanje:

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Kljunovi se ne krate,mogu se samo vrhovi obrezat(tako da kljun nebude jako šiljast).Koje pure ste na kraju uzeli?
 

Najnoviji postovi

Na vrh