• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

V.T pumpe(bosch pumpa)

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
kak naslov veli pumpe visokog tlaka il bosch pumpe.

konkretno mene zanima koja je razlika ili kako ju prepoznat koja je Bosch ili Lucas.
ono kaj znam da postoje rotacione ili klipne.
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
pa valjda na svakoj ima plocica na kojoj pise cija je proizvodnja
 
Z

Zvonae

Guest
kak naslov veli pumpe visokog tlaka il bosch pumpe.

konkretno mene zanima koja je razlika ili kako ju prepoznat koja je Bosch ili Lucas.
ono kaj znam da postoje rotacione ili klipne.

Pajdo šta neće ovi sa VWCC ništa pomoć?
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
E ovako_Odlučio sam na svom IMT-u 560 skinuti bosh pumpu i dizne i odnesti na reparaciju.Sve sam ja to lijepo razšarafao i onda -problem.

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us
Znaći dali se ova matica koja drži pumpu može slobodno skinuti?
Dali će taj zupčanik ostati uzubljen u razvođu kada izvučem pumpu ?Ako ne što napraviti ?
Dali samo ova matica koja se vidi veže pumpu sa zupčanikom?
Kako najbezbolnije razdvojiti pumpu od zupč.?
Svi prijedlozi i savjeti dobrodošli!
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,935
E ovako_Odlučio sam na svom IMT-u 560 skinuti bosh pumpu i dizne i odnesti na reparaciju.Sve sam ja to lijepo razšarafao i onda -problem.


Znaći dali se ova matica koja drži pumpu može slobodno skinuti?
Dali će taj zupčanik ostati uzubljen u razvođu kada izvučem pumpu ?Ako ne što napraviti ?
Dali samo ova matica koja se vidi veže pumpu sa zupčanikom?
Kako najbezbolnije razdvojiti pumpu od zupč.?
Svi prijedlozi i savjeti dobrodošli!
Odšarafiš tu maticu (dovoljno je da ju samo popustiš 2 kruga) i ako na zupčaniku ima rupe sa navojem u njih ušarafiš šarafe i lagano ih podjednako napneš.
Uzmeš nekakvi komad mekanog materijala (Aluminij) i lagano kvrcneš po matici.
Ako rupa nema onda popustiš maticu i laganim udarcima polupaš po zupčaniku, a tek onda po matici.
Ako nejde onda nije loše malo prigrijati da se nebi usljed jakog udaranja oštetil navoj na Boš pumpi.
Kad to sve radiš ona tri šarafa (ključ 13) koji sa druge strane drže pumpu moraju biti zašarafljeni.

Kad izvadiš pumpu van zupčanik se u 99 % slučajeva nemože pomaknuti tj odzubiti, ali postoji mogučnost da ti opadne matica, pločica ili kajla sa osovine u razvod.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Pajdo šta neće ovi sa VWCC ništa pomoć?
je nešto su pisali.
o.k nis baš lajbek da neke osnove ne kužim.
al konkretno mene zanimaju razlike,jel primjerice za isti motor imaš dvije pumpe ,sad mene zanimaju razlike među njima.
točnje koja je razlika između boschove i lucasove.

edit:nis ni videl da si sam ti odgovoril.
a sve neki stručnjaci
gledam neki dan pol stare ekipe više nema.
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,935
Pajdo šta neće ovi sa VWCC ništa pomoć?
Nis razumio ovaj dio :scratch
je nešto su pisali.
o.k nis baš lajbek da neke osnove ne kužim.
al konkretno mene zanimaju razlike,jel primjerice za isti motor imaš dvije pumpe ,sad mene zanimaju razlike među njima.
točnje koja je razlika između boschove i lucasove.

edit:nis ni videl da si sam ti odgovoril.
a sve neki stručnjaci
gledam neki dan pol stare ekipe više nema.
Razlika između boschove i lucasove :scratch
Mislim da je u pitanju ko je u dotičnom trenutku bil povoljniji za nabavu, a količina goriva i ostale gluposti koje su potrebne za rad istog motora moraju biti slične.
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Mislim da daniels misli na razlike između linijske i rotacione pumpe.

LInijska se mora održavati tj.mjenjati ulje u njoj ili bar dosipavati.
Kod rotacione ulja nema jer se podmazuje pomoću goriva,ali ako je gorivo loše rotaciona će prije dobit po tamburi.Linijska guta skoro sve.
Traktor sa rotacinom pumpom je življi i bolje prima gas....
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,935
Mislim da daniels misli na razlike između linijske i rotacione pumpe.

LInijska se mora održavati tj.mjenjati ulje u njoj ili bar dosipavati.
Kod rotacione ulja nema jer se podmazuje pomoću goriva,ali ako je gorivo loše rotaciona će prije dobit po tamburi.Linijska guta skoro sve.
Traktor sa rotacinom pumpom je življi i bolje prima gas....
Pa i jedni i drugi proizvode i linijske i rotacione tak da........
Neke linijske imaju podmazivanje iz motora tak da ni one ne zahtjevaju održavanje.

Nego jesi ti svoju zvadil?
I zašto si se uopče odlučil na taj zahvat?
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
ma nis ju vadil nego me jednostavno zanima.
primjerice neki dan drži dvije pumpe potpuno iste,jedna je bosch a druga lucas i zato me zanim koja je razlika između te dvije.
jel glupo mi da su na oko potpuno iste,za isti motor i da rade potpuno isto,ono isti tlak itd.
jedino ak je bila razlika za tržište,jeftinje,skuplje,ili ovaj za kog su ih radili samo blebnul pločicu gore.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,935
ma nis ju vadil nego me jednostavno zanima.
primjerice neki dan drži dvije pumpe potpuno iste,jedna je bosch a druga lucas i zato me zanim koja je razlika između te dvije.
jel glupo mi da su na oko potpuno iste,za isti motor i da rade potpuno isto,ono isti tlak itd.
jedino ak je bila razlika za tržište,jeftinje,skuplje,ili ovaj za kog su ih radili samo blebnul pločicu gore.
Pa nisam tebe ni pital jel si ju zvadil, nego mzilju.


A ta solucija sa pločicom, a istim proizvođačom bi isto mogla biti.
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Pa i jedni i drugi proizvode i linijske i rotacione tak da........
Neke linijske imaju podmazivanje iz motora tak da ni one ne zahtjevaju održavanje.

Nego jesi ti svoju zvadil?
I zašto si se uopče odlučil na taj zahvat?

Upravo izvadio,nego šta.Ufff nije išlo lako.Smeta hladnjak pa nemožeš udariti po matici ko čovjek.Al nekako je išlo mada sam skoro odustao i zvao nekog "pametnijeg".
A zašto. Motor mi ne troši puno ulja,a traktor dimi i to dosta pogotovo kad mu naglo daš gas,pa si mislim da pošto dizne nikad nisu dirane da bi ih valjalo osvježit.Pumpa mi baca iza na odušak ulje u oranju i tanjuranju a isto nije valjda nikad skidana.
Uglavnom nakon reparacije nebi trebao dimiti,a možda mu se i koji konj vrati u ergelu.
Vrhovi dizni su stvarno jadni,posebno na 1 klipu.
Inače motor je solidan,jedino sto ima dosta dima na auspuhu.(crni dim )
Šta ti misliš o tome svemu ?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,935
Upravo izvadio,nego šta.Ufff nije išlo lako.Smeta hladnjak pa nemožeš udariti po matici ko čovjek.Al nekako je išlo mada sam skoro odustao i zvao nekog "pametnijeg".
A zašto. Motor mi ne troši puno ulja,a traktor dimi i to dosta pogotovo kad mu naglo daš gas,pa si mislim da pošto dizne nikad nisu dirane da bi ih valjalo osvježit.Pumpa mi baca iza na odušak ulje u oranju i tanjuranju a isto nije valjda nikad skidana.
Uglavnom nakon reparacije nebi trebao dimiti,a možda mu se i koji konj vrati u ergelu.
Vrhovi dizni su stvarno jadni,posebno na 1 klipu.
Inače motor je solidan,jedino sto ima dosta dima na auspuhu.(crni dim )
Šta ti misliš o tome svemu ?
Pa čuj da treba dize ponekad malo preslušati, stvarno treba. Nije mi baš jasna ta pumpa kak je več počela propuštati na elementima :scratch
Koliko ima sati?
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Zašto misliš već ? Traktor je star dobrih 25 god.i ima sigurno 6-9 tisuća sati.(neznam točno jer mu sat neradi,a i ja sam drugi vlasnik)
A i ja kad dosipavam ulje u ppumpu vjerojatno nasipam previše pa i zato baca na iber.
Uglavnom kad ispuštam ulje iz pumpe bude rijetko (vjerojatno se mješa sa gorivom),pa u zadnje vrijeme ne ispuštam nego samo dolijem a ona višak baci sama van.
Ujutro je vozim u bosch servis pa nek majstor to malo pokrpa .
Eh kad me nebi to koštalo više od 1200 kn.veselju nebi bilo kraja. !
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,935
Zašto misliš već ? Traktor je star dobrih 25 god.i ima sigurno 6-9 tisuća sati.(neznam točno jer mu sat neradi,a i ja sam drugi vlasnik)
A i ja kad dosipavam ulje u ppumpu vjerojatno nasipam previše pa i zato baca na iber.
Uglavnom kad ispuštam ulje iz pumpe bude rijetko (vjerojatno se mješa sa gorivom),pa u zadnje vrijeme ne ispuštam nego samo dolijem a ona višak baci sama van.
Ujutro je vozim u bosch servis pa nek majstor to malo pokrpa .
Eh kad me nebi to koštalo više od 1200 kn.veselju nebi bilo kraja. !
Več, mislim zato jer si rekel da je motor dobar, pa sam predpostavljal da nema puno sati. E sad, ako ima 6 tisuča onda još je možda donekle, ali ako ima 9 tisuča onda ......
Kad doljevaš ulje ono sjeda dole. Prvo ide nafta van, a kad krene ulje to je onda to. Prvih 10-tak sati ga izbaci višak, a nakon toga tu i tam koju kapljicu. Ako stalno baca ulje u radu onda je pumpa spremna za remont.
Ako bu samo krpal (malo ju samo zavrtel i poštelal količinu), onda bi moglo biti dost, ali ako mijenja elemente onda to nebu dost ni za pumpu, a gdje su još dize.
Kojem bošisti misliš nositi?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,935
Zvao sam prije par dana
Rekao je ovako : 100 kn po dizni
Oko 750 kn remont pumpe,a oko bude trebalo mjenjat glavu pumpe ( to su valjda elementi)onda još 750 kn.
Nosim je u Daruvar
http://www.dizel.hr/index.aspx
Dize, cijena ok.
Pumpa, tu mi se čini da se baš niste najbolje sporazumjeli jer je kod tebe klipna pumpa, a on priča o glavi, št znači da misli na roto pumpu. Popravak klipne može biti puno skuplji nego popravak roto.
Za toga iz Daruvara nikad čul, ali mu lepo izgleda radiona.
 

kole

Član
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
148
ma, nosi u ipm i gotovo, oni imaju jedini nove dijelove i pumpa ce te izac max 1000 kn a dize (4) jos nekih 300 i to je to za sljedecih nekoliko hiljada radnih sati
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Danas mi se javio majstor iz daruvara kako smo se i dogovorili,da mi kaže kakvo je stanje sa pumpom i koliko će koštati popravak.
Znaći ovako :Kaže dize su Katastrofa(nisam ni mislio da ce bit bolje nakon toliko god.)(500 kn sve četiri)
Pumpa kaže ovako :"na elementima se vide znakovi trošenja ali još mogu proći.Postoji mogučnost da ti malo baci goriva na odušak(goriva :scratch)ako se ne diraju"
Ako ne mijenja elem.cijena za pumpu 1400 kn,sa izmjenom elem. 2000 kn.+dize
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,935
Danas mi se javio majstor iz daruvara kako smo se i dogovorili,da mi kaže kakvo je stanje sa pumpom i koliko će koštati popravak.
Znaći ovako :Kaže dize su Katastrofa(nisam ni mislio da ce bit bolje nakon toliko god.)(500 kn sve četiri)
Pumpa kaže ovako :"na elementima se vide znakovi trošenja ali još mogu proći.Postoji mogučnost da ti malo baci goriva na odušak(goriva :scratch)ako se ne diraju"
Ako ne mijenja elem.cijena za pumpu 1400 kn,sa izmjenom elem. 2000 kn.+dize
Onda mijenjaj elemente pošto veliš da ti baca dosta.
Za te novce bi več mogel biti neki popravak, a za onih tvojih navedenih 1200 sve zajedno nema popravka ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh