• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vađenje bijelog luka

P

pjerkov

Guest
Zanimaju me vaša mišljenja i iskustva kakav je stroj najbolje koristiti za vađenje bijelog luka iz zemlje. Naime, probali smo sa vadilicom za krompire i puno luka biva oštećeno.....postoji li neko bolje rješenje?
 
M

mirkec84

Guest
pjerkov kaže:
Zanimaju me vaša mišljenja i iskustva kakav je stroj najbolje koristiti za vađenje bijelog luka iz zemlje. Naime, probali smo sa vadilicom za krompire i puno luka biva oštećeno.....postoji li neko bolje rješenje?

dobro bi islo sa vadilicom za luk...
pozz
 
M

msdjuric

Guest
Molim nekoga ko se bavi uzgojem crvenog luka iz sjemena da mi se javi. Početnik sam u ovom poslu pa me interesuju rokovi sjetve u jesen.
Ove godine posijali smo 1 jutro crvenog luka z lučice u našem kraju okolina Osijeka već vade luk a još uvijek list nije suv da li treba čekati da se osuši ili se može vaditi već sada kažu da je sad poslije kiše moguće proklijavanje glavica, može li se to sprječiti? unaprijed zahvaljujem.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Luk bi se trebao u pravilu vaditi kad 60 % polegne, dakle kad je sve još zeleno. Tak povađen luk treba ostati na suncu dokle god se ne osuše sav listi i vrat na glavici, jer je takav najbolji za skladištenje. Nemam iskustva ali sam nešto o tome čitao i čuo.
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Koliko ja znam crveni luk je prije vađenja dobro povaljati, još malo pa će biti vrijeme za to, na taj način se debljaju glavice.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
A jebo crveni luka kad je tema bijeli , no ajd i mene potkujte .
Kako spriječiti luk (crveni , konkretno srebrenac ) da ne ode u (narod kaže ) cvijet ?
Tj .da mu ne raste ona debela stabljika na kojoj izraste "cofek" (cvijet)
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ovo je tema o bjelom luku. Dali netko može da mi kaže tehnologiju uzgoja bjelog luka. Gnojidba,zaštita itd. mislim da je kontam stavio negdje sliku sa bjelim lukom.:scratch
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ovo je tema o bjelom luku. Dali netko može da mi kaže tehnologiju uzgoja bjelog luka. Gnojidba,zaštita itd. mislim da je kontam stavio negdje sliku sa bjelim lukom.:scratch

Gnojidba za prinos 10 t/ ha za sadnju u jesen traži:

170 N 128 P 164 K 40 Cao 15 MgO naravno u kg su mjere.
Zaštita plemenjača i lukova muha.
Sadi se da mu je donja strane u zemlji gornja u zraku :) Malo šale ali je važno. Zbog toga ide ručni rad. Bakice koje su kod mene sadile naprave rov motikom i popikaju ga pravilno i onda idu zatrpavati, od gore su bacile npk i to je to.

Preparati: Ridomilg gold mz, quadris, Rogor 40, herbicid prije sadnje stomp, kasnije goal itd.

Eto ukratko :) Za manje površine, za veće klasika oranje 30 cm, unos NPK gnojiva i stompa, poželjno i dursbana i ...
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Gnojidba za prinos 10 t/ ha za sadnju u jesen traži:

170 N 128 P 164 K 40 Cao 15 MgO naravno u kg su mjere.
Zaštita plemenjača i lukova muha.
Sadi se da mu je donja strane u zemlji gornja u zraku :) Malo šale ali je važno. Zbog toga ide ručni rad. Bakice koje su kod mene sadile naprave rov motikom i popikaju ga pravilno i onda idu zatrpavati, od gore su bacile npk i to je to.

Preparati: Ridomilg gold mz, quadris, Rogor 40, herbicid prije sadnje stomp, kasnije goal itd.

Eto ukratko :) Za manje površine, za veće klasika oranje 30 cm, unos NPK gnojiva i stompa, poželjno i dursbana i ...

To sam ostao dužan gospodinu kojem predajem svoje povrće a ja nemam namjeru da ga sadim sam ove jeseni ga je dosta posađeno.
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Ovo je tema o bjelom luku. Dali netko može da mi kaže tehnologiju uzgoja bjelog luka. Gnojidba,zaštita itd. mislim da je kontam stavio negdje sliku sa bjelim lukom.:scratch

Upiši u tražilicu POVRTLARSKI GLASNIK 5 po redu ti brošura od 7 stzranica.
Pozdrav!
 
B

Branimir023

Guest
Dajte ljudi savjete oko sadnje veće površine zemlje bijelim lukom, oko 2 ha, isplati li se to raditi, na što triba obratiti pažnju, tko otkupljuje i po kojoj cijeni. Ukratko pišite sve što vam padne na pamet a da nije cigla. Planiram ući u taj posao pa mi triba pametnih savjeta i mišljenja.
 
G

Goran81

Guest
I mene zanima otkup i cijene, no očito malo tko o tome nešto zna.
 
I

ihorzic

Guest
ja bi sadio , koliko treba kila na 1000 kvadrata sjemena i gdje kupiti jeftino i dobro
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
ja bi sadio , koliko treba kila na 1000 kvadrata sjemena i gdje kupiti jeftino i dobro

Ako misliš saditi sadi a za prodaju ti nebi trebalo biti problema samo se trebaš povezati s ptoizođačima kulina mislim da bi to išlo kod mene babe na tržinci tri lukovice 3-5 cm fi prodaju za 5 kna štom se tiče sjemena to je već problem netko sadi kineski ali ljubičasti a najbolje bi bilo da si sam počneš proizvoditi sadni materijal ja sam od susjede porezao kako ona kaže one bačke na vrhu i jesenas posijao ovih dana sam povadio ima oko 10 kg pa ču to u jesen posaditi i tako par godina dok si ne porizvedem dovoljno sadnog materijala.
Pozdrav!
 
I

ihorzic

Guest
to je mnogo vremena za čekanje, ja bi sad posadio na jesen pa u biznis.
i daj malo pojasni kako to porezao bačke na vrhu - kako se to radi i na kraju koliko se sadi na neku površinu
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
to je mnogo vremena za čekanje, ja bi sad posadio na jesen pa u biznis.
i daj malo pojasni kako to porezao bačke na vrhu - kako se to radi i na kraju koliko se sadi na neku površinu
http://www.google.hr/url?

Ovaj što ga ima susjeda na vrhu procvjeta isto kao i crveni pa se to odreže posuši i poslije sije ima dvije vrste krupnijeg sjemena i sitnog kada posiješ krupniji dobiješ lukovicu bijelog luka s viče češnji a od sitnog jednu češnju kažu da za 1 ha treba oko 1000 kg evo na ovom linku imaš više o bijelom luku

http://www.google.hr/url?sa=t&sourc...qRsd0L&usg=AFQjCNEZyU0W7B_Km5JnuyezIHiKr8WAhw
 
I

ihorzic

Guest
dobar je link hvala ti,
evo baš mi sinoć došao neki makedonac šta mi otkupuje kornišone i kaže da njegovi u Makedoniji režu češanj čak na četri djela i da je ok.
Preporučio mi je da sadim crveni luk i daje veća zarada a lakše i više se proda kroz godinu.
Kaže na 1200 m2 negdje oko 7 tona kod njih tamo.
Šta vi mislite
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
kod nas kg bijelog luka između 4 i 6 eura a tako malo znamo o njemu.uvozimo kineski ispuhani luk a možemo i sami proizvesti.
mi ćemo u jesen početi sa sadnjom van naših potreba jer evo kao i sad što imamo slučaj,svi od nas traže crveni luk i krompir jer je eko uzgoj a mi samo za sebe posijali.
 
T

tarke

Guest
Bijeli luk

cao

evo vidim aktuelnu temu bijelog luka

ja sam iz BiH, kod nas to ide... evo nekih info.

za 1 dunum je potrebno 100 kg sjemena

sadi se po jedno čehno, razmaka 15 cm, 10-12 cm dubine

potrebno je pratiti kada odraste da se plijevi, okopa itd.

svakako zemljište dobro pripremiti

za info. više ja trenutno ima bijelog luka u ponudi na veliko, nije taj kineski(ima ga u Konzumu liči na glavu kineza), moj je domaći po cijeni 5 KM (3 eura) na veliko...

ima računa da se sadi, jer urod je 1:10

IZVOLITE, POZDRAV
 

Najnoviji postovi

Na vrh