• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Veličina pluga i dimenzija guma

V

viksi

Guest
Pozdrav svima!

Ja sam novi na forumu i odmah imam jedno pitanje ili više potrebu za savjetom.
Do sad sam orao sa Universal 533 DT i 2 x 12 cola IMT plugom i to je Ok. Gume su 14.9 R28 zadnje.
Kupio bi sada Carraro Agriplus 85 koji ima zadnje gume 480/70 R30 (na skladištu je, ne može se mijenjati niš, 2008 god. i super cijena).

Da li je uopće moguće s takvim gumama orati 12 colnim plugima? Znam da možda zvuči banalno, ali nisam siguran da bu to dobro. OK mogu nabaviti novi plug, ali bi to volio izbjeći.

Iz Vaših iskustava ide li to ili ne?

Unaprijed havala.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,573
viksi kaže:
Pozdrav svima!

Ja sam novi na forumu i odmah imam jedno pitanje ili više potrebu za savjetom.
Do sad sam orao sa Universal 533 DT i 2 x 12 cola IMT plugom i to je Ok. Gume su 14.9 R28 zadnje.
Kupio bi sada Carraro Agriplus 85 koji ima zadnje gume 480/70 R30 (na skladištu je, ne može se mijenjati niš, 2008 god. i super cijena).

Da li je uopće moguće s takvim gumama orati 12 colnim plugima? Znam da možda zvuči banalno, ali nisam siguran da bu to dobro. OK mogu nabaviti novi plug, ali bi to volio izbjeći.

Iz Vaših iskustava ide li to ili ne?

Unaprijed havala.
Možeš, jer nije važno koliko je cola plug, već koliko one odgrnu zemlju. Malo ti bude gazil izoranu brazdu, pa ju podesi da malo šire bere prvu, da to sakriješ.
No, taj je plug ionak premali za toga Carrara. Trebal bi mu bar 2x14" ili 2x16".
Jel kod Leška to kupuješ? Koliko novaca i kaj ima od opreme (može na PP).
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Evo čisti primjer!
Traktor Same Explorer 95 sa gumama 420 / 85 R 34 i ore sa IMt plugom 756 = 2x12''

Obrisan neispravan link.

420 /85 R 34 = 16.9 R 34
koja je klasična oznaka gume 480 / 70 R 30 :?: :?: :?: :?:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,021
Kako i ZJ kaže mogao budeš orati...

Mislim da veči plug od 2×14 ne bi bio dobar jer je to ipak lagan traktor..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,573
marko hurlimann xa86 kaže:
Kako i ZJ kaže mogao budeš orati...

Mislim da veči plug od 2×14 ne bi bio dobar jer je to ipak lagan traktor..

Bez brige, ako ide tvoj Hürli, Carraro bude pogotovo. Malo je teži a i dulji.
Uostalom, mi oremo s 2x14" sa znatno kraćim i lakšim traktorom.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,573
ŠANANA kaže:
Evo čisti primjer!
Traktor Same Explorer 95 sa gumama 420 / 85 R 34 i ore sa IMt plugom 756 = 2x12''

420 /85 R 34 = 16.9 R 34
koja je klasična oznaka gume 480 / 70 R 30 :?: :?: :?: :?:

480/70-30 = 420 /85 R 30 = 16.9 R 30
samo kaj je šira, niskoprofilna guma.

na mojem su 420/70-30 = 14.9-30 po promjeru
 
V

viksi

Guest
Hvala kaj ste se javili!

Ja bi na Carraro rado stavio gume 420 ili 16.9 i može se naručiti (u biti je 16.9 standardno), ali ovaj je lanjsko godište i dobim ga po dosta povoljnijoj cijeni.
Kod Leška ga ne kupujem jer sam dva puta ponovio istu grešku, a to rade neoprezni i oni koji se daju nagovoriti. Treći put grešku ponavljaju bud.....e.

Mislim da me gurate prema odluci da ga kupim.
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
klasična oznaka za tu gumu bi ti bila negde 19,0 :idea:
jer ovak ti idu mere;
16,9 - 420
18,4 - 460
20,8 - 520
tebi bi ve odgovarale 16,9R30 ili 420/85R30 jer su ti one tu negde po visini sa onom 480/70R30
da ti traktor ne visi u rikverc
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,573
viksi kaže:
Hvala kaj ste se javili!

Ja bi na Carraro rado stavio gume 420 ili 16.9 i može se naručiti (u biti je 16.9 standardno), ali ovaj je lanjsko godište i dobim ga po dosta povoljnijoj cijeni.
Kod Leška ga ne kupujem jer sam dva puta ponovio istu grešku, a to rade neoprezni i oni koji se daju nagovoriti. Treći put grešku ponavljaju bud.....e.

Mislim da me gurate prema odluci da ga kupim.

Felge su ti iste, dakle 13 (ili 14)x30, pa ti idu gore gume ili 16.9 ili 420/85

A gdje kupuješ u HR ako ne od Leška? Ako je traktor u HR, on ga je uvezel. Provjeri papire svakako prije kupnje (vidiš da i sam znaš zašto). Kaj traktor ima od opreme?

Ako ga misliš sam uvoziti iz Slovenije, raspitaj se na SLO forumu kakav je njihov zastupnik.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,021
ZJ kaže:
marko hurlimann xa86 kaže:
Kako i ZJ kaže mogao budeš orati...

Mislim da veči plug od 2×14 ne bi bio dobar jer je to ipak lagan traktor..

Bez brige, ako ide tvoj Hürli, Carraro bude pogotovo. Malo je teži a i dulji.
Uostalom, mi oremo s 2x14" sa znatno kraćim i lakšim traktorom.
A i to kaj veliš..
Zavisi koji je plug s kojim če orat...
Moj je 2×16.
 
V

viksi

Guest
ZJ ovo mi je super informacija da na tu felgu idu i malo uže gume jer sam kod suseda videl da dobro ore sa 420 gumama i 12 colnim plugima.
Znači svejedno je da li je felga 13 ili 14. Moram nazvati trgovca da 100% potvrdim kakva je felga.
Probam onda sa 480 pa se onda odlučim da li mijenjam gume ili mijenjam plug.

Traktor bi uvozio iz Italije jer sam pisao direkt u tvornicu da pitam gdje kupiti Agriplusa. Oni su mi javili kontakt od trgovca i to je to. Kad sam im se javio za 3 dana su došli k meni doma!!!!

Traktor ima DEUTZ zrakom hlađeni motor 4314 ccm/77 ks, kabina Lochman grijanje/klima, prednje utege, 24/24 getriba s inverterom (mehanički), kočnice diskovi u ulju, podesiva brza kuka za prikolicu, svjetla na kabini napred i straga, 5 pari hidr. priključaka, kardan 540/750, elektro hidraulično uključenje prednjeg pogona s automatskom šperom, ostalo je sve mehanički.

Za mene više nego dovoljno jer ne radim puno.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,573
viksi kaže:
ZJ ovo mi je super informacija da na tu felgu idu i malo uže gume jer sam kod suseda videl da dobro ore sa 420 gumama i 12 colnim plugima.
Znači svejedno je da li je felga 13 ili 14. Moram nazvati trgovca da 100% potvrdim kakva je felga.
Probam onda sa 480 pa se onda odlučim da li mijenjam gume ili mijenjam plug.

Traktor bi uvozio iz Italije jer sam pisao direkt u tvornicu da pitam gdje kupiti Agriplusa. Oni su mi javili kontakt od trgovca i to je to. Kad sam im se javio za 3 dana su došli k meni doma!!!!

Traktor ima DEUTZ zrakom hlađeni motor 4314 ccm/77 ks, kabina Lochman grijanje/klima, prednje utege, 24/24 getriba s inverterom (mehanički), kočnice diskovi u ulju, podesiva brza kuka za prikolicu, svjetla na kabini napred i straga, 5 pari hidr. priključaka, kardan 540/750, elektro hidraulično uključenje prednjeg pogona s automatskom šperom, ostalo je sve mehanički.

Za mene više nego dovoljno jer ne radim puno.

A koje su prednje gume? Bolje su ti 11.2-24 nego 360/70-20.
Zadnje gume ti jesu malo (pre)široke za moj ukus, no ako ti ih oni nemogu zamijeniti, teško da ti se bude to isplatilo napraviti ovdje, jer ćeš te gume teško prodati, a nove radijalke su ti cca 4000kn svaka.
Ima li kabina grijanje? Na njega ti ide dodatni alternator te električni grijač kabine.
I još nešto da te upozorim, da ti nebude poslije žal: na Carrara se NEMOŽE ugraditi prednja hidraulika niti kardan.

Mi smo htjeli kupiti AgriUP-a 70, no nikak da od Leška dobimo nekakav papir s cijenom i opremom, pa smo odustali od njega, zato sam ti i pital gdje kupuješ.
 
V

viksi

Guest
Tri su varijante guma koliko sam ja uspio istražiti: 16.9 R30/12.4 R20, 420/85 R30-280/85 R24 ili 480/70 R30-360/70 R20. Ovaj traktor s lagera ima zadnju varijantu.

Misliš da su i prednje preširoke?

Ja se bavim svime pomalo (ko i svi u Zagorju), malo stočarstvo, malo ratarstvo i prilično dosta delam u šumi. Razmišljal sam da budu te gume OK za sve poslove osim za oranje (bolje prenošenje sile i manje proklizavanje i manje gaženja u košnji i baliranju).

Ne znam ni sam, baš me to jako muči. Super je prilika i sve drugo je super osim tih guma.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,573
Neznam zakaj tak, no po meni su jedino gume 280/85-24 (11.2-24) dobar izbor. Ove 360/70-20 (12.4-20) idu uz 420/70-30, pa mi je zato malo čudno, jer su ove sve tri dimenzije zadnjih guma zapravo iste (16.9/14-30), osim njihove širine.
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
viksi,
neka te ne brinu gume, moj Agrotron ima 600/65 R38, ide u brazdu bez problema, samo daska na plugu mora daleko nositi, a colaža nije bitna...

Prednje na Agrotronu su 480 širine, evo kako ulazi u brazdu,
DSC07415.jpg


Plug je vario, prilikom promjene colaže, uvijek je jednako širok jarak.
 
V

viksi

Guest
DF&Torpedo kaže:
viksi,
neka te ne brinu gume, moj Agrotron ima 600/65 R38, ide u brazdu bez problema, samo daska na plugu mora daleko nositi, a colaža nije bitna...

Prednje na Agrotronu su 480 širine, evo kako ulazi u brazdu,
DSC07415.jpg


Plug je vario, prilikom promjene colaže, uvijek je jednako širok jarak.

Tvoj Deutz je moćna mašina. S kojom colažom oreš i kolko brazdi? Iz svih postova i razgovora sam zaključio da bi sve moralo biti OK sa 2x14". Za 2x12" nisam siguran, ali budem probao; ak ne išlo nabavit ću 14" plug i to je to.
Carraro je u postupku trebal bi stići za cca 2 tjedna. :lol: :lol: :lol:
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Slike mog traktora imaš u podforumu O nama --> DF&Torpedo
Čestitke na kupnji, i očekujemo slike kad stigne ;)

Nemoraš mijenjati plug, 12" ili 14" (cola), ne igra ulogu. Bitno je kako je izvedena daska na plugu.
Moj plug je 4 brazde, vario, znači mogu podešavati cole 12 - 22". Prilikom promjene cola širina jarka je uvijek jednaka i na 12 i na 22 cola.
Širina jarka bi se eventualno mogla mijenjati zakretanjem daske, ili stavljanjem kraće/duže daske...
 

toky09

Član
Tu od
28 Pro 2008
Poruka
59
jeli to nešto slično kao na eberhardt plugu on ima jako dugačku dasku i širina jarka je dosta velika ja na svom landsbegu
imam dosta kratke daske i jarak je baš uzak...........
 
V

viksi

Guest
Pozdrav svima!

Evo da se javim nakon dugo dugo vremena.
Zahvaljujem svima na savjetima. Na kraju sam se brinul bez razloga, ali bolje spriječiti nego liječiti.
Moj AGRIPLUS 85 ore bez problema, oces sa 10 cola, oces sa 12 cola nema frke. Ipak mu je to sve premalo pa sam kupio voogel noot-a 12-16 cola, premetnjaka i radim s njim. Rabljenog sam našao u Austriji u super stanju (full novi lemeši i daske) i baš sam jako zadovoljan s njim.
Ispočetka je bilo malo muke sa štelanjem, ali sad sam ga skužio i milina je kak ide. Baš uživam u oranju! Puno mi je pomoglo kaj sam gledal natjecatelje u oranju na županijskom u KZŽ i na državnom u Zaboku. Vrlo korisno kad može gledati izbliza.
Mislim da je ZJ pitao u nekoj temi kak je prošel uvoz traktora. Bez frke, sve OK; baš nikakvih problema. Carraro je super, nemam nikakvih problema i sad su na redu dorade, ali o tome više u drugoj temi!
 

Najnoviji postovi

Na vrh