• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vijci

fendonja

Član
Tu od
11 Pro 2010
Poruka
327
Nisam nasao niti jednu prikladnu temu u kojoj bih postavio pitanje pa sam otvorio novu.
Neznam ni sam kako bih vam ovo objasnio, ali situacija je sljedeca. Imam jednu masinu na koju trebam ugraditi remenicu. Masina ima 20 KS i 17 Nm okretnog momenta. Zamislio sam si da jednostavno zasarafim osovinu s remenicom direktno u radilicu kamo dolazi magnet. Navoja ima unutra 2 cm M8.
Pitanje: Moze li taj vijak izdrzati takva naprezanje? U principu on bi bio uvijek zategnut i kako bih ukljucivao remen tako bi se on jos vise dotezao.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Pitanje vremena kad ce ti to puknut...

Remenica mora imat poštenu kajlu....
 

fendonja

Član
Tu od
11 Pro 2010
Poruka
327
Ma budem probao tako jer mi je najjednostavnije i ne moram premjestati magnet. Ako se razvali idem drugacije sloziti.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,421
Jel ima neka trgovina da drzi vijke sitnog navoja?
Treba mi M14x50x1.5 od toga 35 mm narezano.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,389
Rotometal Promet u Samoboru, skupi Vijci Kranjec u. Zagrebu.
 

c360

Aktivni član
Tu od
4 Ruj 2012
Poruka
376
posalji upit firmi VIKROM ona radi vijke vecinom za rotometal
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,421
Cuo sam se s bravarom, pa ce probat napravit ovaj tjedan. Ako ne, redom zovem ove iznad. Hvala na preporukama.
Inace nasao sam na jednom mjestu, nesto malo vise od 100 kn komad :icon_eyes:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,389
Znam sam jednog čovjeka lokalno (neznam jel još živ) konimi je valjal šarafe za plug u 10.9 kvaliteti..
Može ti ih svaki Tokar narezati od običnog M14.

Za kaj ti trebaju? Mogu li biti rezani ili moraju biti valjani? I koje kvalitete moraju biti?
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,421
8.8 su stari. Trebaju mi za nosace od kabine sto se sarafe u kuciste mjenjaca.
Svi su se bili popustili pa sam ih skidao da stavim na njih ljepila. Prilikom skidanja jedan je puknio pa racunam da su i ostali naceti posto se kabina na njima ljuljala.
Sta znaci rezani ili valjani?
 

c360

Aktivni član
Tu od
4 Ruj 2012
Poruka
376
rezani navoj je valjda narezan sa nozem a valjani sa valjcima na masini za valjanje
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,389
Rezani navoj je onaj koji se izrađuje nareznicom na okrugloj šipki. On je relativno hrapav i ima vidljiv završetak.
Valjani navoj radi se na valjačici. Dakle uzdužno nazubljeni valjci utiskuju navoj u šipku te je on utisnut i nabijen (dakle kao da je nakovan). Dakle, valjani navoj se dobiva deformacijom, a ne rezanjem.
Radi toga je glađi i ima ravnomjernije raspoređena unutarnja naprezanja, te puno teže pukne, pogotovo pri dinamičkim naprezanjima..
Na svojem bi mjestu kupil valjane šarafe, kvalitete 10.9 (poboljšane), koji su čvršći ali i žilaviji.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,421
Ovaj vjerovatno nebi nikad puknuo da svi nisu bili labavi.
Vidi se di je nosac udarao po sarafu. Tako svi izgledaju.

a8b9387c1a2be7802f19f3130f2483b2.jpg


Zvat cu sutra ove pa cu se raspitat po tvojim uputama.
Nego koji tip ljepila da stavim? Da se opet nebi olabavili.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
"fini navoj" najčešče nema u varijanti 8.8 ..to svakako nije dobro ako hoda jer bude pojelo navoj u bloku
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Staviš stabaljne vijke koje prvo dobro stegneš u kučište a sa maticama prišrafiš kabinu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,389
NH, to je valjani navoj.
Za učvršćivanje upotrijebi Loctite 243 ili novih "ekološki" 2400.
Jedino ako pukne u gusu, nebuš ga izvlekel van..
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,421
Ideja nije losa mada nebi puno stezao u kuciste. Jednom sam tako pa je progledalo na drugu stranu. Ovo kuciste sigurno nebi ali od udaraca godinama sta znas.
I mene je zacudilo sto je 8.8 no njih 8 ne nosi ni tonu.
Sad kad stavim nove kontrolirat cu cesce mada ne vjerujem da ce mrdat vise uz loctite. I ovako mu je trebalo 10 godina.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Malo izmjeri koliko dubok je navoj u kučištu,možda bi mogo stavit malo duže vijke da više uhvate u zdrav navoj.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,389
NH, jel ti vijci drže konzolu na tvrdo ili imaju cijevi kroz silent blokove?
Meni se čini da oni nisu bili dobro stegnuti, jer se šarafi s finim nabojem ne otpuštaju baš lako.
 

Najnoviji postovi

Na vrh