• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vinski podrum

B

BAGERISTA

Guest
je to je ta guma kaj drži poklopac i trebala bi "dihtat", da zrak ne ulazi ispod poklopca u bačvu...

a gore na poklopac se original stavlja onaj čep i vrenjača...
ovo sa šlaufom i pipicama je domaća improvizacija, koja je isto dobra ako funkcionira, odnosno ako je dobro složeno...

Vijeruj mi da ne ulazi falši zrak,,,,dihta ko blesava,,,,a kupuje se prema litraži bačve koju imaš,,,ili ako ne promijeru,,,,,,,,,,odlična stvar..
ja imam ono di staviš vodu,,gdje se toči voda,,,za drvene bačve,,,,ovo je na poklopcu napravljeno,,,i dihta ko grom,,,i opet u vodu,,a za drvene ču slikat sad...........

Svaka čast, ovo je još bolje i elegantnije...pretpostavljam da to ima za kupiti u svakoj vinarskoj trgovini...

Ima,,,,barem kod nas,,,,i prema veličini,,,odnosno litraži,,,,a ovo je ono ča ste pisali di ide voda..........


Uploaded with ImageShack.us

Več kad sam bija tamo,,,odmah smo malo izmišali črno..............:partyman::partyman:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

fićona

Član
Tu od
29 Kol 2010
Poruka
512
vanjski poklopac od inox bačve treba izbušit, i na rupu se stavi plastični otvor sa čepom, imaš za kupit u svakoj poljoprivrednoj apoteci, košta cca 20kn

čep makneš i u rupu natakneš vrenjaču, (košta cca 30 do 40 kn kako kadi)
u vrenjaču se natoči vode do crte, o ona "dihta", ne pušta zrak u bačvu, a pušta plin van iz bačve

poklopac zamotaš sa prozirnom, ljepljivom kuhinjskom folijom

ako ti se ne žuri, poslikam ti sve kad dođem popodne doma sa posla...
ak ti se da poslikaš mi,još ne stavljam mošt u bačve čekam dok mi tjedan dana od berbe prođe onda ću stavljati mošt,hvala vam bagerista,jeffy ,josixbudem probal,idem sad u školu pa ću otić do poljoapoteke pa ću kupit vrenjaću i taj plastični otvor sa čepom i bum probal to staviti,hvala još jedanput :partyman::partyman:
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
ova guma s vremenom gubi na elastičnosti, ne vjerujem joj i gotovo... *eb ga, opekal se jednom i jednostavno joj ne vjerujem... ja najradije to lijepo omotam sa folijom i bok...

eh da, a što se tiće mesinga, mislim da nije najsretnije rješenje u podrumarstvu, vinska kiselina i mesing se baš nisu najdraži prijatelji...

kupio DAMOR bačve par komada, sve su se isporučile sa pipama od mesinga, i sve do jedne su mi se počele rastapat i otpadat na vrhu... pa sam došao do zaključka da su te bačve prvobitno isporučene za maslinovo ulje...

tako da sam sad zamjenio sve pipe, i za vino su inox i plastika zakon...
i drvo za buke :rolleyess:

:partyman::partyman:

eh da, rupa na poklopcu od inoxa se ne buši obićnim borerom, nego treba sa onim klincem , emmm, bagerista bi to mogo znat kak se zove...

ima zube u krug :lol: ja i metalurgija :madmana: :lol:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
B

BAGERISTA

Guest
ova guma s vremenom gubi na elastičnosti, ne vjerujem joj i gotovo... *eb ga, opekal se jednom i jednostavno joj ne vjerujem... ja najradije to lijepo omotam sa folijom i bok...

eh da, a što se tiće mesinga, mislim da nije najsretnije rješenje u podrumarstvu, vinska kiselina i mesing se baš nisu najdraži prijatelji...

kupio DAMOR bačve par komada, sve su se isporučile sa pipama od mesinga, i sve do jedne su mi se počele rastapat i otpadat na vrhu... pa sam došao do zaključka da su te bačve prvobitno isporučene za maslinovo ulje...

tako da sam sad zamjenio sve pipe, i za vino su inox i plastika zakon...
i drvo za buke :rolleyess:

:partyman::partyman:

Istina,,,,i to vijeruj mi je zakon,,,,,inox,,,ili drvene kanele,,,imam i to,,,ča da i to gren slikat,,,,,,,,,,,,,e sad ču,,,,hihihihhihhihihh

e sad si me stavija u nedoumicu,,,,za gumu..:shock::supris:
Mesing,,,,bijež od njega,,,i stvara pljesanj,,,iznutra ima sam jednu špinu i bacija je slomija s macolom da je nema..više..

eh da, rupa na poklopcu od inoxa se ne buši obićnim borerom, nego treba sa onim klincem , emmm, bagerista bi to mogo znat kak se zove...

ima zube u krug :lol: ja i metalurgija :madmana: :lol:

Širenjue s frezerom,,,,,ili???'da nije svrdlo za inox,,,:weedman:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
B

BAGERISTA

Guest
Hiiiiihhhihiihih,,neču ti sve pokazat...:weedman::weedman:,,,samo tečen u konobu i nazad,,,,a baba se napila od para,,,točno ima krevet iznad podruma....:lol::lol:



Uploaded with ImageShack.us

E ove su prave,,,,,,i zaj,,,,,e kad si ga :drinkers::drinkers:nikako da ih uloviš,....



Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

Ova prva drvena,,,,e na nju je zašlo mošta,,,,da ni sam neznam,,,ali ima više lit i od tebe i mene zajedno............
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
zval sam suseda bravara, veli da se to nekad zvalo frezer, baš kak si napisal...
 
B

BAGERISTA

Guest
Zna san,,,,,,,,,,,,,,,,,,,ihhhhhahahaaaaaaa:weedman::weedman::weedman:
Vidiš da nisan nunav ko ča pensaju...:lol::lol:
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
Zna san,,,,,,,,,,,,,,,,,,,ihhhhhahahaaaaaaa:weedman::weedman::weedman:
Vidiš da nisan nunav ko ča pensaju...:lol:

a ča su ti diplomirali kaj te smatraju nunavim? :lol:
život je kratak, treba samo :weedman: i :partyman:

ak ti se da poslikaš mi,još ne stavljam mošt u bačve čekam dok mi tjedan dana od berbe prođe onda ću stavljati mošt,hvala vam bagerista,jeffy ,josixbudem probal,idem sad u školu pa ću otić do poljoapoteke pa ću kupit vrenjaću i taj plastični otvor sa čepom i bum probal to staviti,hvala još jedanput :partyman:

evo šefe, največi problem je rupu izbušit, prvo kupi čep, pa onda buši :lol: da nebi bil krivi promjer :rolfer:

jeftino i jednostavno, čisto, lako za održavat, znači, kupiš čep i vrenjaču za taj čep i onda to izgleda ovako:

gospon čep:
dsc03878r.jpg


kad izvadiš čep imaš rupu:
dsc03874u.jpg


staviš vrenjaču za fermentaciju mošta:
dsc03877z.jpg


eto, za vrenje vrenjača, za čuvanje gotovog vina čep...
dsc03875d.jpg


poklopac učvrstiš i zadihtaš onak sa gumom kak ti je bagerista poslikal, isto imaš za kupit, ili sa prozirnom folijom za piliće zamatat

:partyman:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,290
Lipo,,,vi ga unutra meljete,,,i samo sok stavljate na kuhanje,...vidim da je sito u plastičnoj tinji,,,,,:scratch
Mi još uvijek kuhamo z boban,,,i do sad vino uvijek uredu......

Sve uredno,,,,pohvale..
Dali hladiš,,,,(hladno vrenje),,,i s čime......


Upravo tako mi spremamo samo sok.
U posudi u koju meljemo su tri bubnju od perilice rublja,
a unutar bubnja je PVC cijev fi 250
koja je izbušena da služi kako sitno,
a na cijevi od pumpe je ono sito što se kupi u poljo apoteci...

Mošt ne hladim, već samo u drvenu bačvu i prirodno vrenje...
 
B

BAGERISTA

Guest
evo šefe, največi problem je rupu izbušit, prvo kupi čep, pa onda buši :lol: da nebi bil krivi promjer :rolfer:

jeftino i jednostavno, čisto, lako za održavat, znači, kupiš čep i vrenjaču za taj čep i onda to izgleda ovako:

gospon čep:


kad izvadiš čep imaš rupu

staviš vrenjaču za fermentaciju mošta:


eto, za vrenje vrenjača, za čuvanje gotovog vina čep...


poklopac učvrstiš i zadihtaš onak sa gumom kak ti je bagerista poslikal, isto imaš za kupit, ili sa prozirnom folijom za piliće zamatat :lol:

:partyman:

E to se zove gospon čep.....................:supz:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
B

BAGERISTA

Guest
a ča su ti diplomirali kaj te smatraju nunavim? :lol:
život je kratak, treba samo :weedman: i :partyman:

Opču psihijatriju..................:lol::lol::lol:
Da uživat,,,,,svaki minut,,,pa vidiš da nestajemo ko i magla..........:(,,,ali imamo i bile vode,,koja štiti,,,donekle......:supz:
 

fićona

Član
Tu od
29 Kol 2010
Poruka
512
e to majstore fala ti puno imaš :partyman::drinkers:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
e to majstore fala ti puno imaš :partyman::drinkers:

nema problema, zato i jesmo na forumu...
da pomažemo, a ne da se samo za*ebavamo :lol:

Živjeli vi dobri ljudi!!

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=LCrvphfitO0[/YT]

:partyman: :partyman:
 
B

BAGERISTA

Guest
1.pretakanje vina......

Danas se točilo prvi put malvazija,,,i stavila na čisto,,u bačvu drvenu,,,i u semprepienu,,,,s time da sam posluša prijatelja,,,JOSU,,,za foliju umijesto gume,,,jer i tako nisam ima gumu za ovu semprepienu......


Uploaded with ImageShack.us
pranje i spremanje poklopca za drvenu bačvu,,,,,nek se i mladi uče,,,,ako imk daš da rade če znat........


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
zamijena gospon čepa za kanelu,,,i potekla je zlatna tekučina,,,,,,,,,,,vino..


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

iz prve bačve je izašlo oko 480litara vina,,,+-10litara.......


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
 
B

BAGERISTA

Guest
nastavak.......

bačva operena,,,i zadnijena(zaprta)......


Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us
namazano,uz rub.........da ne uvlači falši zrak.........



Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
pa se lagano pretočilo,,,,lipo naše vino,,,u čistu bačvu,,,i dalje neka lagano kuha,brčka,,,itd,,...do drugega točenja.....


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
naravno i mi smo si ga pomalo točili,,,jili i pili...............


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Evo , i ja sam danas pretočio prvi pretok 2000L malvazije. Sutra se ide na merlot. Sve ok ali ja više ne koristim vrenjaču. Čim burno vrenje i pjena opada, stavim plutajući poklopac sa korištenim vazelinskim uljem od prošle godine da bruji preko njega. Na drugi i treći pretok, ide novo ulje.
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
ajme zoki, pa ko če to sve popit?!?! :lol:

Pjero, zanimljivo ti je ovo sa uljem...
ima kakvih poboljšanja u odnosu na to da vrenjača stoji do siječnja?
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Vrenjača je ok, tako čuješ do kada vino vrije....Ali sa njom treba paziti da kad vino je gotovo sa kuhanjem postoji mogućnost da voda bude usisana....Sa uljem svjedno prolaze plinovi preko njega a vino ne dolazi u doticaju sa zrakom ali se ne čuje kako vrije. Po meni je dobro jedno i drugo, bitno je da vino ne oksidira. Stvar je u tome kako ko se nauči.
 

Najnoviji postovi

Na vrh